מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

ציונים בסדרות

יש לכם הצעות לשימוש יעיל יותר? חיפוש מוצלח יותר? חלקו זאת עם כולנו
איש רגיל

ציונים בסדרות

הודעהעל ידי איש רגיל » ג' יוני 03, 2014 12:17 pm

אם אני כותב (לדוגמא) בשם הספר 'משנה ברורה' ובציונים שכח, אזי אני עדיין צריך לפתוח את הסדרה ולבחור בחלק ג בכדי שבתצוגה המקדימה יופיע סימן שכח. היה כדאי להוסיף אפשרות שכשהסדרה סגורה, גם כשאני עומד על חלק א, עוד קודם שפתחתי את הסדרה, התצוגה המקדימה תהיה בסימן שכח.

תודה רבה.

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

Re: ציונים בסדרות

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ג' יוני 03, 2014 3:48 pm

העירו לי כבר על העניין וטוב שהזכרת אותו כאן אשתדל לתקן.

איש רגיל

הודעהעל ידי איש רגיל » ד' יוני 04, 2014 11:40 pm

בשימת לב שלא בכל הסדרות זה שייך, אלא רק בסדרות עם מספור רציף, כדוגמת המשנ"ב שם המספור מתחיל בחלק ב היכן שהפסיק בחלק א. אך בספרי השו"ת בד"כ יש מספור נפרד לכל חלק, וכן בשו"ע ובגמרות. ושם צריכים להתאים לכל ספר את הציונים המתאימים לו, אם זה 'ר"ה כג' ואף שאני עדיין עומד על הכרך של ברכות, יפתח לי מסכת ראש השנה בדף כג. ובטור ובשו"ע 'חו"מ עה'. בספרי שו"ת 'או"ח כג', או 'ב לב' וכן כל כיו"ב.

צופר הנעמתי

הודעהעל ידי צופר הנעמתי » ה' יוני 05, 2014 1:20 am

אתה יכול לעשות את זה גם עכשיו, פשוט תכתוב את שם המסכת בשם הספר.
לדוגמא: "ריטב"א ר"ה" בשם הספר,"כג ב" בציונים.
אותו דבר גם במשנה ברורה: תכתוב "משנה ברורה ג" ובציונים "שכח".

כמו שכתבתי כאן כבר פעם, השיטה הזאת טובה גם בשביל להגיע להוצאה מסוימת: למשל,
שם ספר: ריטב"א מוה"ק ר"ה
ציונים: כג ב
ותגיע ישר לריטב"א ר"ה של מוסד הרב קוק.

(יש לציין כאן לשבח שברוב הספרים החשובים שיש להם כמה הוצאות דאגו באוצר החכמה להכניס את שם ההוצאה לתוך שם הספר, כך שאפשר להגיע להוצאה הרצויה ע"י כתיבתה עם שם הספר: למשל - שלחן ערוך רגיל, שלחן ערוך פריעדמאן , שלחן ערוך מנטובה וכיו"ב.
למעשה, אפשר גם לקצר את הדרך ע"י כתיבה חלקית של שם הספר ושל שם ההוצאה אם אין ספרים אחרים שכוללים את חלקי המילים האלו. לדוגמה, מספיק לכתוב "ריט מוה" בשביל שהספר הראשון ברשימה יהיה ריטב"א מהדורת מוה"ק).

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ה' יוני 05, 2014 6:41 am

יש"כ צופר אלו באמת עצות טובות. אני חשבתי על מקרה אחר שבו אינך יודע באיזה חלק מן החלקים נמצא סימן שכח, ולא הייתי ער לזה שבעצם זה המקרה החריג ובהרבה מקרים אנשים בעצם יודעים לאיזה חלק כוונתם. לכן באופן מעשי אתה צודק שאחר הסבריך בדרך כלל אין צורך בשום שכלול ואפשר להגיע לתוצאה הרצויה גם במצב העכשווי.

איש רגיל

הודעהעל ידי איש רגיל » ה' יוני 05, 2014 6:52 am

אכן, פתרון טוב ומועיל.
ייש"כ.

צופר הנעמתי

הודעהעל ידי צופר הנעמתי » ה' יוני 05, 2014 8:30 pm

עדיין יש מקום להציע שיפור שהחיפוש בציונים יהיה כמו החיפוש בשם הספר.

הרבה פעמים הציונים יכולים להיראות משהו כמו "חלק יו"ד תשובה שט"ו"
והיה נוח מאד אם היה מספיק לכתוב "יו"ד שט"ו" בשביל להגיע למקום הנכון.
ובפרט ששיטת הסימון בציונים לא עקבית ואף פעם אי אפשר לדעת מראש אם יהיה כתוב "חלק יו"ד תשובה שט"ו" או "יו"ד סי' שט"ו" או "סימן שט"ו" או משהו אחר בסגנון.

שיפור נוסף שאפשר להציע, הוא שבהרבה מקומות רשומה כותרת "או"ח" ואחריה מספרי סימנים , אח"כ כותרת "יו"ד" ואחריה מספרי סימנים. כשזה רשום כך, אין שום אפשרות להגיע בציונים ליו"ד סי' ה למשל. כתיבת האות "ה" תביא לאות ה' הראשונה, דהיינו או"ח סי' ה'. אבל אין אפשרות להגיע לאות ה' הבאה ברשימה, וגם אי אפשר למקד לפי יו"ד כי יו"ד רשום רק בתור כותרת כללית.
היה נוח מאד אם שתי הדרכים לפתרון היו זמינות: ז"א, קודם כל, שהחלק יהיה כתוב תמיד עם מספר הסימן, ובנוסף שתהיה אפשרות לקפוץ לתוצאה הבאה (זה מאד נוח כשיודעים למשל סימן אבל לא יודעים לאיזה חלק הוא אמור להיות שייך, מה שמצוי לפעמים בשו"תים שמצוין הסימן ולא החלק, או שהם שערוכים בצורה מבולבלת, ומתחילים כמה מספורים שלא לגמרי ברור למי שלא מכיר את הספר מה שייך למה ואיזה ציון שייך לאן).

דבר נוסף שלדעתי האישית היה יכול להיות נוח, זה שהחיפוש (גם בשם הספר וגם בציונים) יתעלם ממרכאות, כך שיהיה אפשר לכתוב "ריטבא", "יוד" ולהגיע לאותה תוצאה.
נערך לאחרונה על ידי צופר הנעמתי ב ה' יוני 05, 2014 9:10 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

בית אליהו

הודעהעל ידי בית אליהו » ה' יוני 05, 2014 8:42 pm

כוונתך להתעלם ממרכאות, וכמו שיש בפרוייקט השו"ת.
גם אני מצטרף לזה, ואף פתחתי ע"ז מזמן אשכול, אך לא זכיתי לשום תגובה.
אולי בזכותך יתוקן הדבר.
ראה קישור viewtopic.php?f=11&t=16415.

צופר הנעמתי

הודעהעל ידי צופר הנעמתי » ה' יוני 05, 2014 9:14 pm

בית אליהו כתב:כוונתך להתעלם ממרכאות, וכמו שיש בפרוייקט השו"ת.
גם אני מצטרף לזה, ואף פתחתי ע"ז מזמן אשכול, אך לא זכיתי לשום תגובה.
אולי בזכותך יתוקן הדבר.
ראה קישור viewtopic.php?f=11&t=16415.

אכן כדבריך ותקנתי.
מה שכתבת שם באשכול לגבי חיפוש בראשי תיבות הוא אכן נצרך, וזה לא רק ענין של חסכון בהקלדה לכתוב רה במקום ראש השנה, אלא שאי אפשר לדעת מראש אם ריטב"א ר"ה יהיה רשום ר"ה או בצורה מלאה ראש השנה, כך שאי אפשר לכתוב ריטבא רה ולצפות שהוא ימצא בלי להכיר איך הספר הספציפי כתוב.

חזור אל “אוצר החכמה - הצעות ליעול ושיפור השימוש בתוכנה”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 17 אורחים