מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

שמא וְגַם־דָּמ֖וֹ הִנֵּ֥ה נִדְרָֽשׁ׃???

דברי תורה, עיוני שמעתתא, חידושי אגדה וכל פטפוטיא דאורייתא טבין
כח הטענה

Re: שמא וְגַם־דָּמ֖וֹ הִנֵּ֥ה נִדְרָֽשׁ׃???

הודעהעל ידי כח הטענה » ו' אוקטובר 16, 2015 10:10 am

צונאמי כתב:שביעית היא (רק) מדרבנן.
מה פירוש רק?!!

זקן ששכח

הודעהעל ידי זקן ששכח » ו' אוקטובר 16, 2015 11:50 am

משולש כתב:מה שמאפיין את גל הפיגועים הנוכחי היא כוונת המחבלים לפגוע ביהודים חרדים, לרב מלכה יש הסבר: "בציבור החרדי יש בעיה של שנאת חינם. חלה ירידה והידרדרות נוראה, יש פלגנות ושנאת חינם ולכן לצערנו כל הנושא של הסכינים והחרבות פוגע בציבור החרדי יותר מאשר בשאר הציבורים וזה אומר דרשני. זה זועק לשמיים".

מותר לי הקטן לחלוק על רב שאינני מכירו? ביודיש אומרים: באבקעס. ואנא הפסיקו לקטרג על הציבור היהודי-החרדי.
החילונים אוהבים זה את זה, ממש חבל על הזמן, רק הורגים אחד את השני על מקום בחניה וכו', וכן הגויים. אנא...

אוהב אוצר

הודעהעל ידי אוהב אוצר » ו' אוקטובר 16, 2015 12:00 pm

אכן כך.
מספיק כבר לתלות עבירות בציבור.
כל אחד יעשה את חשבון הנפש שלו וחסל.
חיזוקים צריך כל השנה.

צונאמי

הודעהעל ידי צונאמי » ו' אוקטובר 16, 2015 12:27 pm

כח הטענה כתב:
מה פירוש רק?!!

לגבי עונש כה חמור.

אביגדור

הודעהעל ידי אביגדור » ו' אוקטובר 16, 2015 12:39 pm

צונאמי כתב:
כח הטענה כתב:
מה פירוש רק?!!

לגבי עונש כה חמור.
יש לך איזו ראיה עד היכן מגיע עונשה של עבירה דרבנן ועד היכן מגיע ענשה של דאורייתא או שאתה כותב מתוך הרגשת הלב?

צונאמי

הודעהעל ידי צונאמי » ו' אוקטובר 16, 2015 12:51 pm

אביגדור כתב:יש לך איזו ראיה עד היכן מגיע עונשה של עבירה דרבנן ועד היכן מגיע ענשה של דאורייתא או שאתה כותב מתוך הרגשת הלב?

אם נראה לך דברים מעין אלו,
שמלחמת יו"כ אירעה בגלל שמיטה דרבנן,
ושהשואה אירעה בגלל שדיברו בבית הכנסת,
שיערב לך.

סמל אישי של המשתמש
ארזי ביתר

הודעהעל ידי ארזי ביתר » ו' אוקטובר 16, 2015 12:59 pm

בכגון דא, כבר אמרו גדולי חכמי הדור האחרון, שייכא תשובת הקב"ה: שתוק! כך עלתה במחשבה לפני!

וברור, שכל חיזוק יהא לעילוי נשמתם, ויקרב את הגאולה השלמה.

אביגדור

הודעהעל ידי אביגדור » ו' אוקטובר 16, 2015 1:02 pm

צונאמי כתב:
אביגדור כתב:יש לך איזו ראיה עד היכן מגיע עונשה של עבירה דרבנן ועד היכן מגיע ענשה של דאורייתא או שאתה כותב מתוך הרגשת הלב?

שיערב לך.
לא נראה לי כלום. מאיפה אני יכול לדעת כאלו דברים?
אבל אם נראה לך שאתה מבין מה היא עבירה דרבנן או מה חומרת האיסור לדבר בבית הכנסת שיערב לך.
על גזירות תח ותט מפורסם בשם התויו"ט שאירעו בגלל שדיברו בבית הכנסת

ישראל אליהו

הודעהעל ידי ישראל אליהו » ו' אוקטובר 16, 2015 2:41 pm

משולש כתב:המומחה לענייני סטטיסטיקות השנים - הרב מרדכי גנוט - (דבר בעתו) טוען שיש סטטיסטיקה שכל מוצאי שביעית הדבר מתרבה.

לדבריו, בכל סוף שנת שביעית בשנים האחרונות אירעו אירועים ביטחוניים חמורים: "בשנת תשמ"ח פרצה האינתיפאדה הראשונה. לאחר מכן בשנת תשנ"ה היו פיגועים רבים. בתשס"א הייתה שנה לא קלה. במוצאי השמיטה שלאחר מכן החל מבצע עופרת יצוקה.

"עכשיו", אומר הרב, "הגענו למוצאי שנת שמיטה וכפי שכתוב בפרקי אבות שהדֶּבֶר מתרבה ויש אסונות". הרב אומר כי "הסיבה לכך היא ככל הנראה שאנשים לא נזהרו בקדושת פירות שביעית או שסחרו בהם ולכן יש אסונות".

אולי על פי זה, נוכל להכריע במחלוקת - מתי שנת השמיטה האמיתית??...

צונאמי

הודעהעל ידי צונאמי » ו' אוקטובר 16, 2015 3:22 pm

ישראל אליהו כתב:
משולש כתב:המומחה לענייני סטטיסטיקות השנים - הרב מרדכי גנוט - (דבר בעתו) טוען שיש סטטיסטיקה שכל מוצאי שביעית הדבר מתרבה.

לדבריו, בכל סוף שנת שביעית בשנים האחרונות אירעו אירועים ביטחוניים חמורים: "בשנת תשמ"ח פרצה האינתיפאדה הראשונה. לאחר מכן בשנת תשנ"ה היו פיגועים רבים. בתשס"א הייתה שנה לא קלה. במוצאי השמיטה שלאחר מכן החל מבצע עופרת יצוקה.

"עכשיו", אומר הרב, "הגענו למוצאי שנת שמיטה וכפי שכתוב בפרקי אבות שהדֶּבֶר מתרבה ויש אסונות". הרב אומר כי "הסיבה לכך היא ככל הנראה שאנשים לא נזהרו בקדושת פירות שביעית או שסחרו בהם ולכן יש אסונות".

אולי על פי זה, נוכל להכריע במחלוקת - מתי שנת השמיטה האמיתית??...

יש מהלך על זה בספרי האוטיסטים דניאל וגליה,
עיי"ש ותמצא נחת.

צונאמי

הודעהעל ידי צונאמי » ו' אוקטובר 16, 2015 3:25 pm

אביגדור כתב:
צונאמי כתב:

שיערב לך.
לא נראה לי כלום. מאיפה אני יכול לדעת כאלו דברים?
אבל אם נראה לך שאתה מבין מה היא עבירה דרבנן או מה חומרת האיסור לדבר בבית הכנסת שיערב לך.

מי שלא יודע נוהג לשתוק.
כתבתי את הנראה לי,
וזכותך לחלוק עלי בכל תוקף.

קורא עכביש

הודעהעל ידי קורא עכביש » ו' אוקטובר 16, 2015 7:35 pm

בגליון 'דעה חכמה לנפשך' להמקובל הגרי"מ מורגנשטרן שי' נדרש גם הוא לשפך דם על מה זה עיי"ש דבריו הנוראים
ביניהם כי סכין הוא ס'מים - רומז לעישון סמים ר"ל, כ'לים המשחיתים באינטרנט, י'ו"ט שני של גליות שאנשים מזלזלים בה, נ'יגוני גויים שנפרצו למחנינו
קבצים מצורפים
Parshas Noach.pdf
(836.15 KiB) הורד 461 פעמים

אוהב אוצר

הודעהעל ידי אוהב אוצר » ש' אוקטובר 17, 2015 11:02 pm

נשגב מבינתי מדוע ממשיכים לחפש.
מדברים פה כולם על איסורים שונים שאסור כל החיים וצריכים חיזוק אז מה זה משנה?
ו

זקן ששכח

הודעהעל ידי זקן ששכח » א' אוקטובר 18, 2015 2:16 am

אוהב אוצר כתב:נשגב מבינתי מדוע ממשיכים לחפש.
ו

ברגע שיש סיבה מתמקדים בה ופטורים משאר כל הדברים...

צונאמי

הודעהעל ידי צונאמי » ב' אוקטובר 19, 2015 1:35 am

"עכשיו", אומר הרב, "הגענו למוצאי שנת שמיטה וכפי שכתוב בפרקי אבות שהדֶּבֶר מתרבה ויש אסונות".

יש הטוענים שדווקא בשנת השביעית קורים האסונות...

אֲנִי מַאֲמִין בֶּאֱמוּנָה שְׁלֵמָה בְּבִיאַת הַמָּשִׁיחַ, וְאַף עַל פִּי שֶׁיִּתְמַהְמֵהַּ עִם כָּל זֶה אֲחַכֶּה לּוֹ בְּכָל יוֹם שֶׁיָּבוֹא!
קבצים מצורפים
שמיטה.JPG
שמיטה.JPG (68.72 KiB) נצפה 8226 פעמים
חזי.JPG
חזי.JPG (58.63 KiB) נצפה 8226 פעמים

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » ב' אוקטובר 19, 2015 2:12 am

ו

ברגע שיש סיבה מתמקדים בה, ומשתדלים לתקן מה שדרוש תיקון.

יאיר1

הודעהעל ידי יאיר1 » ב' אוקטובר 19, 2015 9:13 am

צונאמי כתב:
"עכשיו", אומר הרב, "הגענו למוצאי שנת שמיטה וכפי שכתוב בפרקי אבות שהדֶּבֶר מתרבה ויש אסונות".

יש הטוענים שדווקא בשנת השביעית קורים האסונות...

אֲנִי מַאֲמִין בֶּאֱמוּנָה שְׁלֵמָה בְּבִיאַת הַמָּשִׁיחַ, וְאַף עַל פִּי שֶׁיִּתְמַהְמֵהַּ עִם כָּל זֶה אֲחַכֶּה לּוֹ בְּכָל יוֹם שֶׁיָּבוֹא!

האם יש משוואה שמתרגמת את הביטוי רגעים אחרונים לדקות או שעות או ימים או שבועות או שנים או יובלות?
רגעים אחרונים = ?

לא יודע מה ר' חיים אמר ומה ר' חזקיהו אמר בשמו. אני יודע שהנביא אומר פתאום יבוא, אני יודע שהקב"ה אומר שיסתיר את הקץ, חז"ל מספרים כמה וכמה פעמים שהקב"ה מנע מהתגלות הקץ, כגון יעקב שרצה לגלות.
אז למה נראה למאן דהוא שהקב"ה חזר בו??

וחלילה אינני בא כנגד דברי ר' חיים, רק שצריך להבין שרגעים אחרונים זה דבר שנע בין דקה למאתיים שלושים שנה [או יותר]
וזה לא סותר לרגע קט את האמונה התמימה והשלמה שהמשיח יכול לבוא בכל יום [כמובן לאחר היום שבו אליהו יבשר על ביאתו]
ויהי רצון שנכה לעבוד את ה במקום לחפש ג'ימיקים.... ונזה לביאת המשיח

אוהב אוצר

הודעהעל ידי אוהב אוצר » ב' אוקטובר 19, 2015 10:11 am

תוכן כתב:
ו

כן ידידי, ברור הדבר.
רק אם זה לפי מי שאומר בגלל האינ', יגיד אדם אני אין לי ושלום עליך נפשי, אני אוכל רק משחיטתו של אבי שליט"א ולכן אני לא בתמונה. אני לא סוחר בפירות שביעית ולכן לא בשלי הסער הזה, אני לא גר בחול ולכן איני מזלזל ביו"ט שני וכו וכו'
לכן כל אחד צריך לבדוק את עצמו במה הוא לא בסדר מבחינת השו"ע [כולל הש"ע החמישי] ויטפל בעצמו.
(בד"כ כל אחד אמור למצוא בעצמו משהו שטעון חיזוק...)

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » ב' אוקטובר 19, 2015 12:37 pm

אוהב אוצר כתב:
תוכן כתב:
ו

כן ידידי, ברור הדבר.
רק אם זה לפי מי שאומר בגלל האינ', יגיד אדם אני אין לי ושלום עליך נפשי, אני אוכל רק משחיטתו של אבי שליט"א ולכן אני לא בתמונה. אני לא סוחר בפירות שביעית ולכן לא בשלי הסער הזה, אני לא גר בחול ולכן איני מזלזל ביו"ט שני וכו וכו'
לכן כל אחד צריך לבדוק את עצמו במה הוא לא בסדר מבחינת השו"ע [כולל הש"ע החמישי] ויטפל בעצמו.
(בד"כ כל אחד אמור למצוא בעצמו משהו שטעון חיזוק...)

כמובן, שאתה צודק. אבל עדיין זה לא סותר שברגע של חרון אף שבעולם, מוטל על מנהיגי הדור לפשפש במעשי בני הדור, ולהבין על מה יצא הקצף רח"ל.

לוי

הודעהעל ידי לוי » ב' אוקטובר 19, 2015 3:40 pm

בשנה שעברה, אחרי הפיגוע הנורא בהר נוף, הלכתי ברחוב וראיתי בלוח המודעות 4 מודעות שונות, שכל אחת התיימרה להציג את הסיבה לפיגוע.

אחד טען שבגלל פאה נוכרית, אחר טען שבגלל מכשירי האייפון, את השלישי אני לא זוכר כרגע, והרביעי כמובן תלה במחלוקת ושנאת חינם (בדרך כלל זו טענה הנשמעת מצד מי שמרגיש שבנקודת הזמן הנוכחית ידו על התחתונה במחלוקת...).

היתה הרגשה שכל אחד מנסה למכור את מה שמעניין אותו... ובעיקר, מנסה כל אחד להסביר מדוע האחרים אשמים...

ומצד שני, גדולי הדור שליט"א קראו לכל אחד להתחזק בתורה ויראת שמים, כפי הידוע לכל אחד מה צריך אצלו חיזוק, לב יודע מרת נפשו וכו'. כמדומה שזה היה גם סגנונו של מרן הרב שך זצ"ל במקרים כאלו.

צונאמי

הודעהעל ידי צונאמי » ב' אוקטובר 19, 2015 4:12 pm

לוי כתב:בשנה שעברה, אחרי הפיגוע הנורא בהר נוף, הלכתי ברחוב וראיתי בלוח המודעות 4 מודעות שונות, שכל אחת התיימרה להציג את הסיבה לפיגוע.

אחד טען שבגלל פאה נוכרית, אחר טען שבגלל מכשירי האייפון, את השלישי אני לא זוכר כרגע, והרביעי כמובן תלה במחלוקת ושנאת חינם (בדרך כלל זו טענה הנשמעת מצד מי שמרגיש שבנקודת הזמן הנוכחית ידו על התחתונה במחלוקת...).

היתה הרגשה שכל אחד מנסה למכור את מה שמעניין אותו... ובעיקר, מנסה כל אחד להסביר מדוע האחרים אשמים...

ומצד שני, גדולי הדור שליט"א קראו לכל אחד להתחזק בתורה ויראת שמים, כפי הידוע לכל אחד מה צריך אצלו חיזוק, לב יודע מרת נפשו וכו'. כמדומה שזה היה גם סגנונו של מרן הרב שך זצ"ל במקרים כאלו.

תוכן כתב:כמובן, שאתה צודק. אבל עדיין זה לא סותר שברגע של חרון אף שבעולם, מוטל על מנהיגי הדור לפשפש במעשי בני הדור, ולהבין על מה יצא הקצף רח"ל.

זה מה שאחד ממנהיגי הדור כתב,
לאחר הפיגוע בהר נוף:
"אין אנו יודעים חשבונות שמים, על מה עשה ד' לנו ככה, וצריכים לדעת שהכל בחשבון מדוקדק וברחמים, ואמרו חז"ל (סנהדרין צ"ח) מה יעשה אדם וינצל מחבלי משיח (פרש"י חבלו – פחדים וחבלים שיהיו בימיו מחיל עכו"ם) יעסוק בתורה ובגמילות חסדים.

ע"כ נתחזק בתורה כל אחד לפי יכולתו, ובגמילות חסדים, וכן כדברי הלל הזקן שאמר מאי דעלך סני לחברך לא תעביד, ונשוב בתשובה, ולב יודע מרת נפשו איזה מהדברים שצריך להתחזק בהם, וד' יסיר מאתנו חרון אפו, ושוד ושבר לא ישמע עוד.

הכותב וחותם המשתתף בצערן של ישראל

א.ל. שטיינמן

כ"ג מרחשון תשע"ה"

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » ב' אוקטובר 19, 2015 5:40 pm

צונאמי כתב:
לוי כתב:בשנה שעברה, אחרי הפיגוע הנורא בהר נוף, הלכתי ברחוב וראיתי בלוח המודעות 4 מודעות שונות, שכל אחת התיימרה להציג את הסיבה לפיגוע.

תוכן כתב:כמובן, שאתה צודק. אבל עדיין זה לא סותר שברגע של חרון אף שבעולם, מוטל על מנהיגי הדור לפשפש במעשי בני הדור, ולהבין על מה יצא הקצף רח"ל.

זה מה שאחד ממנהיגי הדור כתב,
לאחר הפיגוע בהר נוף:
"אין אנו יודעים חשבונות שמים, על מה עשה ד' לנו ככה, וצריכים לדעת שהכל בחשבון מדוקדק וברחמים, ואמרו חז"ל (סנהדרין צ"ח) מה יעשה אדם וינצל מחבלי משיח (פרש"י חבלו – פחדים וחבלים שיהיו בימיו מחיל עכו"ם) יעסוק בתורה ובגמילות חסדים.

ע"כ נתחזק בתורה כל אחד לפי יכולתו, ובגמילות חסדים, וכן כדברי הלל הזקן שאמר מאי דעלך סני לחברך לא תעביד, ונשוב בתשובה, ולב יודע מרת נפשו איזה מהדברים שצריך להתחזק בהם, וד' יסיר מאתנו חרון אפו, ושוד ושבר לא ישמע עוד.

הכותב וחותם המשתתף בצערן של ישראל

א.ל. שטיינמן

כ"ג מרחשון תשע"ה"

נהרא נהרא ופשטיה. אבל אין זה סותר שהחיפוש והפשפוש בעבירות הדור, הוא דבר שמקובל מאז קבלת התורה, כמתועד בתנ"ך, בחז"ל, בראשונים, באחרונים ובקבלה מרבותינו ומאבינו. ותל"מ.

גימפעל

הודעהעל ידי גימפעל » ב' אוקטובר 19, 2015 5:45 pm

תוכן כתב:נהרא נהרא ופשטיה. אבל אין זה סותר שהחיפוש והפשפוש בעבירות הדור, הוא דבר שמקובל מאז קבלת התורה, כמתועד בתנ"ך, בחז"ל, בראשונים, באחרונים ובקבלה מרבותינו ומאבינו. ותל"מ.

נמכון, אך כל אחד צריך להכות אשמנו, בגדנו, על חזהו שלו ולא על חזה חבירו.

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » ב' אוקטובר 19, 2015 8:57 pm

גימפעל כתב:
תוכן כתב:נהרא נהרא ופשטיה. אבל אין זה סותר שהחיפוש והפשפוש בעבירות הדור, הוא דבר שמקובל מאז קבלת התורה, כמתועד בתנ"ך, בחז"ל, בראשונים, באחרונים ובקבלה מרבותינו ומאבינו. ותל"מ.

נמכון, אך כל אחד צריך להכות אשמנו, בגדנו, על חזהו שלו ולא על חזה חבירו.

זה לא מה שראינו בדורות הקודמים. אלא הרבנים שהיו נקיים מחטא, הצביעו על חטאים אצל ההמון.

משולש

הודעהעל ידי משולש » ב' אוקטובר 19, 2015 11:25 pm

תוכן כתב:
זה לא מה שראינו בדורות הקודמים. אלא הרבנים שהיו נקיים מחטא, הצביעו על חטאים אצל ההמון.

נראה לי שהחזון איש כתב באיגרותיו שאין דורנו כדורות הקודמים. וכלשונו בערך "דור שהשתיקה יפה לו"...

צונאמי

הודעהעל ידי צונאמי » ג' אוקטובר 20, 2015 12:50 am

משולש כתב:
תוכן כתב:

נראה לי שהחזון איש כתב באיגרותיו שאין דורנו כדורות הקודמים. וכלשונו בערך "דור שהשתיקה יפה לו"...

כל דור ביכה את דורו לעומת "הדורות הקודמים"...
ידועה איגרת הגרי"ס על דורו לעומת הדורות הקודמים.

אם משהו מרגיע אותי,
זה שהנכדים שלי יסתכלו בהערכה על הדור שלי,
כמו שאני מעריך את הדור של סבי...

וכבר אמר החכם מכל אדם:
אַל תֹּאמַר מֶה הָיָה שֶׁהַיָּמִים הָרִאשֹׁנִים הָיוּ טוֹבִים מֵאֵלֶּה כִּי לֹא מֵחָכְמָה שָׁאַלְתָּ עַל זֶה.

סמל אישי של המשתמש
ארזי ביתר

הודעהעל ידי ארזי ביתר » ג' אוקטובר 20, 2015 8:10 am

צונאמי כתב:וכבר אמר החכם מכל אדם:
אַל תֹּאמַר מֶה הָיָה שֶׁהַיָּמִים הָרִאשֹׁנִים הָיוּ טוֹבִים מֵאֵלֶּה כִּי לֹא מֵחָכְמָה שָׁאַלְתָּ עַל זֶה.

וכבר פירשו פרשן-דתא, רש"י: אל תאמר מה היה שהימים וגו' - אל תתמה על הטובה שהיתה באה על הצדיקים הראשונים כדור המדבר ודורו של יהושע ודורו של דוד. כי לא מחכמה שאלת - שהכל לפי זכות הדורות.

וכעי"ז נתפרש בעוד מפרשים רבים.

את הפירוש המקובל כיום, שכוונת הפסוק היא, נגד האידיאליזציה של תקופות העבר, לא מצאתי במפרשים [עד היכן שידי-יד כהה מגעת]. כמדומני, שלא מבטן רבותינו יצא הפירוש.

צונאמי

הודעהעל ידי צונאמי » ג' אוקטובר 20, 2015 1:04 pm

ארזי ביתר כתב:
צונאמי כתב:וכבר אמר החכם מכל אדם:

וכבר פירשו פרשן-דתא, רש"י: אל תאמר מה היה שהימים וגו' - אל תתמה על הטובה שהיתה באה על הצדיקים הראשונים כדור המדבר ודורו של יהושע ודורו של דוד. כי לא מחכמה שאלת - שהכל לפי זכות הדורות.

וכעי"ז נתפרש בעוד מפרשים רבים.

את הפירוש המקובל כיום, שכוונת הפסוק היא, נגד האידיאליזציה של תקופות העבר, לא מצאתי במפרשים [עד היכן שידי-יד כהה מגעת]. כמדומני, שלא מבטן רבותינו יצא הפירוש.

אולי התלמוד בבלי אינו "בטן רבותינו"?
ואומר (תהלים צט, ו) משה ואהרן בכהניו ושמואל בקוראי שמו שקל הכתוב שלשה קלי עולם כשלשה חמורי עולם לומר לך ירובעל בדורו כמשה בדורו בדן בדורו כאהרן בדורו יפתח בדורו כשמואל בדורו ללמדך שאפילו קל שבקלין ונתמנה פרנס על הצבור הרי הוא כאביר שבאבירים ואומר (דברים יז, ט) ובאת אל הכהנים הלוים ואל השופט אשר יהיה בימים ההם וכי תעלה על דעתך שאדם הולך אצל הדיין שלא היה בימיו הא אין לך לילך אלא אצל שופט שבימיו ואומר (קהלת ז, י) אל תאמר מה היה שהימים הראשונים היו טובים מאלה:

ברזילי

הודעהעל ידי ברזילי » ג' אוקטובר 20, 2015 1:31 pm

הגמ' בר"ה אומרת שעל אף שאמנם דורות הראשונים היו טובים יותר, מ"מ יש לתת את מלא הסמכות לבי"ד שבימיך. זה מאד שונה מההבנה האחרת בפסוק - שעצם ההנחה שדורות הראשונים היו טובים יותר היא לא מחכמה, אלא מאידיאליזציה של העבר (גם אם אין זה הפשט או הדרש בפסוק, העובדה שאנשים נוטים ליפות ולהאדיר את העבר נכונה לכשעצמה).

אמנם בקהלת רבה שם יש הדגשה נוספת - אָמַר רַבִּי בֶּרֶכְיָה... אִלּוּ הָיָה אַהֲרֹן קַיָּם בְּדוֹרוֹ שֶׁל יְהוֹיָדָע, יְהוֹיָדָע הָיָה גָדוֹל מִמֶּנּוּ בִּשְׁעָתוֹ. אָמַר רַבִּי סִימָאִי... לְלַמֶּדְךָ שֶׁאִלּוּ הָיָה אַהֲרֹן וּבָנָיו קַיָּמִים, צָדוֹק הָיָה גָדוֹל מֵהֶם בִּשְׁעָתוֹ וכו' וכאן למדנו יותר, שלכל דור יש תכונה של גדלות המתאימה לו, וגדולי הדור שעברו לאו דווקא היו גדולים וטובים יותר עבור הדור הזה.

לייבעדיג יענקל

הודעהעל ידי לייבעדיג יענקל » ג' אוקטובר 20, 2015 3:14 pm

דור לדור ישבח מעשיך ...
אל תאמר שהימים הראשונים היו טובים מאלה ... (גם בנידו"ד עצמו)
קבצים מצורפים
מתוך מכתב הרה''ק ר' אלעזר בנו של הרה''ק ר' אלימלך מליז'נסק.PNG
מתוך מכתב הרה''ק ר' אלעזר בנו של הרה''ק ר' אלימלך מליז'נסק.PNG (115.1 KiB) נצפה 8019 פעמים

משולש

הודעהעל ידי משולש » ג' אוקטובר 20, 2015 7:39 pm

צונאמי כתב:
משולש כתב:
תוכן כתב:

כל דור ביכה את דורו לעומת "הדורות הקודמים"...
ידועה איגרת הגרי"ס על דורו לעומת הדורות הקודמים.

אם משהו מרגיע אותי,
זה שהנכדים שלי יסתכלו בהערכה על הדור שלי,
כמו שאני מעריך את הדור של סבי...

וכבר אמר החכם מכל אדם:

שים לב שזה לא שלי, אמרתי זה בשם החזו"א. עדיף להסתכל בפנים מה התכוין.

ולקושייתך ניתן לתרץ שכל דור והירידה שלו. (כבר מצינו בסוף סוטה שמפרטים מה היה ירידה של כל דור לעומת הדור הקודם, למשל בדור מסויים בטלה ענווה, בדור אחר בטלה יראת חטא, בדור נוסף בטלו אנשי אשכולות, ואם כן אפשר לומר שדעת החזו"א שבדורנו בטלו מתקני ימי אבל לזכר צרות, שזה הנושא שם על תקנת יום אבל לזכר החורבן האחרון).

גם דברי הגרי"ס למשל, אי אפשר להעתיק אותם בימינו כי הוא מדבר על ירידה ספיציפית שהיתה מהדורות שקדמו לו לדור שלו.

והנכדים שלך עוד יסתכלו בהערכה על הדור שהיו פורומים תורניים באינטרנט...

צונאמי

הודעהעל ידי צונאמי » ד' אוקטובר 21, 2015 3:09 pm

הרבי מויז'ניץ: "גל הטרור בגלל שנאת יהודים לשמה"

האדמו"ר דיבר לקראת יציאתו לחו"ל: "כל ההסברים לפיגועים הבל ורעות רוח - הלכה היא שעשיו שונא ליעקב"
חבר מועצת גדולי התורה, האדמו"ר מויז'ניץ, התייחס אמש (ג') לגל הטרור בישראל, במעמד 'צאתכם לשלום' שנערך לרגל צאתו למסע בן מספר שבועות בארה"ב.
האדמו"ר התבטא בכאב: "הגענו למצב שאי אפשר ללכת ברחובות, רוצחים יהודים יראי השם. בפרט שהדבר קורה היום כשיש תורה וחסד שתורה מגנא ומצלא, כנראה ‏שצריך להגביר עוד את קול התורה.
"ישנם כאלו המתרצים את התפרצות הפיגועים ושפיכות הדמים, בתירוצים שונים ומשונים. הטענות הן הבל ורעות רוח - הסיבה היחידה היא שנאת יהודים לשמה, כבר הוכח מעל הכל שעם כל הנשק והתחמושת המתקדמים אין הגנה - והנשק היחיד שיש בידינו זה 'הקול קול יעקב' ואז אין 'הידיים ידי עשיו'".
לסיום אמר הרבי: "במוצאי שביעית בן דוד בא ונקווה שכל המצב יביא לביאת המשיח".

לבי במזרח

הודעהעל ידי לבי במזרח » ה' אוקטובר 22, 2015 12:53 am

אין בדעתי לומר איזה דבר למה באה וכו', רק ראיתי דבר מעונין, בספר מא' מצדקי פולין, בס' ארן עדת, שכ' לענין מצות קריאת שמע, לקראותה בעותה ובכוונת הלב, ודבריו מיוסדים על דברי חז"ל, וזה לשונו
קבצים מצורפים
ארן עדת.docx
(107.7 KiB) הורד 174 פעמים

צונאמי

הודעהעל ידי צונאמי » ה' אוקטובר 29, 2015 7:47 pm

צונאמי כתב:

לדבריו, בכל סוף שנת שביעית בשנים האחרונות אירעו אירועים ביטחוניים חמורים: "בשנת תשמ"ח פרצה האינתיפאדה הראשונה. לאחר מכן בשנת תשנ"ה היו פיגועים רבים, בתשס"א הייתה שנה לא קלה.. במוצאי השמיטה שלאחר מכן החל מבצע עופרת יצוקה.

תסלח לי, בלבולי מוח.
שביעית היא (רק) מדרבנן.
ואם כבר, הרבה יותר חרון-אף על חילול שביעית אמור להיות בשמיטה עצמה.

לצערנו, במזרח התיכון "החדש", כל שנה שתחפש תמצא צרות רח"ל (באדיבות ויקיפדיע)
תשנ"א- מלחמת המפרץ
תשנ"ב - ועידת מדריד
תשנ"ג - הסכמי אוסלו
תשנ"ד - כ"ה בניסן - 8 ישראלים נרצחו בפיגוע מכונית התופת בעפולה, פיגוע ההתאבדות הראשון שהחמאס ביצע בתוך הקו הירוק, 40 יום אחרי הטבח במערת המכפלה
ב' באייר - 5 ישראלים נרצחו בפיגוע התאבדות באוטובוס בחדרה ביום הזיכרון לחללי מערכות ישראל
י' באב - הפיגוע בבניין הקהילה היהודית בארגנטינה: בבואנוס איירס הרס פיצוץ את בניין AMIA, שבו שכנו משרדיהם של מספר ארגונים יהודיים. 85 איש נספו ורבים נפצעו
תשנ"ו - ה' באדר - 26 הרוגים בפיגוע התאבדות בקו 18 בירושלים
י"ב באדר - 19 ישראלים נרצחים בפיגוע התאבדות של חמאס באוטובוס מספר 18 בירושלים
י"ג באדר - 13 ישראלים נרצחים בפיגוע התאבדות ליד דיזנגוף סנטר בתל אביב
כ"ב בניסן - נפתח מבצע ענבי זעם בדרום לבנון.
תשנ"ז - כ"ח בשבט - אסון המסוקים: שני מסוקים התנגשו והתרסקו במושב שאר ישוב
ד' באדר ב' - שבע תלמידות מבית שמש נרצחו בנהריים בידי חייל ירדני

כ"ה בתמוז - פיגוע התאבדות כפול בשוק מחנה יהודה בירושלים, 15 הרוגים
ב' באלול – 5 הרוגים בפיגוע התאבדות כפול במדרחוב בן יהודה בירושלים
להמשיך?

יש לי עוד מיסטיקאים שנקבו בשנים מסוכנות
תאמין לי שגם בהטלת קוביה ניתן להגיע לתוצאות מצויינות...

לרב גנוט הצטרף היום הרב מאזוז:
הרב הסביר בשיעורו שהעולים להר מדייקים בהלכה, טובלים כראוי, ונכנסים רק למקומות שאין בהם כרת.
בקטע קצר שפורסם מהשיעור התבטא הרב במגוון נושאים אקטואלים נוספים. יחסו המנוכר של רבין למסורת ישראל. הקשר המפתיע של האינטיפאדות לשנות שמיטה, ועל חיסולם המיידי של כל מי שמתקרב לפגוע ביהודי.
ציטוטים מתוך השיעור:
"כל פעם אחרי שמיטה, באה אינתיפאדה, מה הקשר שמיטה לאינטיפאדה? לא יודע", התבטא הגר"מ והוסיף, "בתשמ"ח, מיד בתום שנת השמיטה, התחילה אינתיפאדה, התעשרו מהכספים שקונים מהם בשנת השמיטה, השתגעו. בפעם השנייה (-אינתיפאדת 2000), היה ממש בשנת שמיטה. אז טענו כי אריק שרון עלה להר הבית. הר הבית קידש אותו. אז אם קידש אותו צריך להילחם. הם משוגעים".
פעם זה דוואבשה, פעם כי יהודים עולים להר הבית. אז מה אם עלו להר הבית? עשו משהו? מה? מה קרה? באנו והרגנו שמה?

מקור עם הסרטה

עדיאל ברויאר

הודעהעל ידי עדיאל ברויאר » ה' אוקטובר 29, 2015 7:51 pm

("צונאמי" - לעניין דבריו על הר הבית, מן הראוי לציין שהציטוט שהבאת חלקי מהכתבה, ובדבריו המלאים הוא אומר שבפועל זה פותח פתח וכו' ומזה עולה שהוא מתנגד. אני משער שלא התכוונת לעוות, רק רציתי להדגיש כדי שמי שלא ייכנס לכתבה או לוידאו לא יטעה)

צונאמי

הודעהעל ידי צונאמי » ה' אוקטובר 29, 2015 8:01 pm

עדיאל ברויאר כתב:("צונאמי" - לעניין דבריו על הר הבית, מן הראוי לציין שהציטוט שהבאת חלקי מהכתבה, ובדבריו המלאים הוא אומר שבפועל זה פותח פתח וכו' ומזה עולה שהוא מתנגד. אני משער שלא התכוונת לעוות, רק רציתי להדגיש כדי שמי שלא ייכנס לכתבה או לוידאו לא יטעה)

תודה ויש"כ.

מבקש לדעת

הודעהעל ידי מבקש לדעת » ש' אוקטובר 31, 2015 9:16 pm

בס"ד
עדיין אני מייחל שחבר אחד יענה, לגופו של ענין. מה שכתוב בתורה מפורש שצריך לעשות עסק שלם עם זקני העיר, כדי שייכפר להם הדם. והחברים היקרים הגיעו למקומות אחרים לחלוטין -וזו זכותם כמובן- אך תשובה לגופו של נושא לא זכיתי לקבל.

בברכה המשולשת
שם מלא: רועי הכהן זק

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » א' נובמבר 01, 2015 8:01 am

כל הדין בזקני העיר זה כשלא נודע מי הכהו ורק כשאין לתלות את ההריגה בגוי ימש"ו

צונאמי

הודעהעל ידי צונאמי » ה' דצמבר 03, 2015 2:03 am

מתוך קונטרס שמתפרסם בימים אלו
קבצים מצורפים
ידינו לא שפכו,.JPG
ידינו לא שפכו,.JPG (117.59 KiB) נצפה 7746 פעמים
בין אדם לחבירו.JPG
בין אדם לחבירו.JPG (127.84 KiB) נצפה 7746 פעמים

עקביה

הודעהעל ידי עקביה » ה' דצמבר 03, 2015 2:07 pm

אמרו חז"ל (ברכות נח.) מלכותא דארעא כעין מלכותא רקיעא. במלכותא דארעא תקפה התמיהה: "טוביה חטא וזיגוד מינגד?" (פסחים קיג:).
האם במלכותא דשמיא אין זה כך, אלא ראובן מחזיק אייפון ושמעון לוקה? (לא הגיוני יותר שראובן הוא זה שילקה בעוונו?)
ומה שאמרו (שבועות לט.): "וכשלו איש באחיו - איש בעון אחיו, מלמד שכל ישראל ערבים זה בזה". אינו אלא כשיש בידם למחות ולא מיחו (שם לט:).

אמנם גמרא ערוכה בשבת (לג.) ממנה משמע לכאורה אחרת, והדברים צריכים עיון וביאור.

חזור אל “בית המדרש”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 246 אורחים