מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

האם ניתן למנוע מכירת דירה לאנשים מפחידים?

דברי תורה, עיוני שמעתתא, חידושי אגדה וכל פטפוטיא דאורייתא טבין
ש. ספראי

האם ניתן למנוע מכירת דירה לאנשים מפחידים?

הודעהעל ידי ש. ספראי » ו' יוני 24, 2016 11:33 am

אשמח לעזרתכם במקורות לאפשרות מניעת מכירת דירה, כאשר המוכר מוכר את הדירה לאנשים המפחידים במראה או בהתנהגות את הילדים בבנין.
כמו מפגרים ל"ע, חולי נפש לא מסוכנים לציבור, הוסטלים למקרים גבוליים בתוך בנין מגורים, פועלים זרים, וכדומה.

בנוסף, אם דבר זה יוריד את ערך דירות השכנים, האם זוהי סיבה הלכתית למנוע את מכירת הדירה לאנשים אלו?

בברכה המשולשת
שם מלא: רועי הכהן זק

Re: האם ניתן למנוע מכירת דירה לאנשים מפחידים?

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ו' יוני 24, 2016 11:58 am

על הורדת ערך יש בפסקי דין ירושלים (בבית דינו של הגרא"ד לוין שליט"א) בשם הגריש"א זצ"ל שזו טענה המתקבלת לפיצויי ממון (אך איני זוכר אם גם למניעה).
ועל מניעת מכירה זכורני שיש דיון בחשוקי חמד (מן הסתם בבא בבתרא)
וגם ראיתי פעם פסק דין של אחד מבתי הדין (אולי של הגראד"ל הנ"ל) שפורסם בקובץ בית הלל (לתלמיד הגרע"י) שאפשר למנוע מכירה כזו

וכל זה כמובן במכירה ליהודים, כי מכירה לגויים ימש"ו אסורה גם ככה (וגם השכרה אם זה מזיק לשכנים, ויעויין במאמרו של הקדוש הרב איתם הנקין הי"ד בקובץ המעיין גליון 200)

סתם יהודי

הודעהעל ידי סתם יהודי » ש' יוני 25, 2016 10:59 pm

בברכה המשולשת כתב:לגויים ימש"ו

איך אפשר לומר "ימש"ו", על מי - שנקרא "חביב" - ושבשלומו יש להקדים (כמובא להדיא במסכת אבות)? אדרבא, עיין בדרך החיים למהר"ל, שמוכיח כי - מכך שלא נכתב במשנה "חביבין ישראל" אלא "חביב אדם" - מוכח כי (כלשונו): "יש צורת אדם באומות ג"כ...נמצא הצלם הזה אצל שאר אומות"; מיכלל דס"ל, דלשון המשנה "חביב אדם" מיירי נמי בשאר האומות. וכן מוכח דהכי ס"ל, ממה שכתב שם על מעלת "חביב" - שאמנם "מעלה זו היא לישראל בפרט" ( = במיוחד) - אבל "מעלה זאת אינה רק לישראל בלבד".

בשלמא "העמלקים ימש"ו" - את זה אני מבין, שהרי זה פסוק מפורש - שיש למחות את זיכרם; ובשלמא "הנאצים ימש"ו" - גם את זה אני מבין. אני גם מבין, שיש (או לפחות שניתן) לומר "ימש"ו" (כלשון הפסוק הידוע בתהילים) - על מי שפיהם מלא בדברי מרמה שנאה ושטנה (שם). גם ידוע הפסוק בירמיהו: "אעשה כלה בכל הגוים אשר הדחתיך שמה", וכן: "אעשה כלה בכל הגוים אשר הפצותיך שם", דמיירי דווקא בגויים המסוימים הנ"ל שבתוכם גלה עם ישראל. גם ידוע לשון התפילה "וכל אויבי עמך מהרה יכרתו", דמיירי דווקא באויבי עמך (אמנם הגרי"מ חרל"פ מפרש דאויבי עמך הם הגויים אבל דבריו צע"ג מפסוק מפורש "בצלם אלוקים עשה את האדם" - וממשנה מפורשת "חביב אדם שנברא בצלם" - וכפי שגם מוכח להדיא מדברי המהר"ל הנ"ל אשר קדם לגרי"מ חרל"פ בכ-350 שנה).

אבל האם יש לך מקור מפורש, לומר "הגויים ימש"ו" - סתם כך, מבלי לפרט שכוונתך היא אך ורק אל אותם גויים מסויימים אשר בקירבם גלה עם ישראל - ולא חלילה אל חסידי אומות העולם - ואפילו לא אל סתם איזה גוי פשוט ואף "חביב" (כגון סיני או תאילנדי או אינדונזי או קאמבודי או סינגאפורי או ניגרי או קונגולזי או סנגאלי או קאמרוני או אסקימוסי, וכו' וכו') אשר כרגיל אינו עוין את עם ישראל ואשר כמובן אינו אשם בכך שלא זכה להיוולד למשפחה הנכונה? האמנם לא היפרזת יתר על המידה? מדבריך נראה כאילו לדעתך, רוב ככל הגויים הם עובדי ע"ז ושאר תועבות וחייבים מיתה, ולא היא: רובם הם סתם גויים, ורק מיעוטם הם עובדי ע"ז (במיוחד רוב ההודים ורוב הנוצרים שביחד הם רק כשליש מאוכלוסיית העולם).

בברכה המשולשת

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ש' יוני 25, 2016 11:26 pm

כבר עסקנו בזה ביותר מאשכול אחד.

יאיר

הודעהעל ידי יאיר » א' יוני 26, 2016 12:07 am

וראה גם את הלינק המעניין הזה:
viewtopic.php?p=279764#p279764

והזה:
viewtopic.php?p=279947#p279947

יאיר

הודעהעל ידי יאיר » א' יוני 26, 2016 12:12 am

בברכה המשולשת כתב:כבר עסקנו בזה ביותר מאשכול אחד.

הודעה שאיכשהו נכנסה אחרי שכתבתי את שתי הודעותיי..

סתם יהודי

הודעהעל ידי סתם יהודי » א' יוני 26, 2016 12:23 am

אבל:
א. לאורך השנים האחרונות, עדין לא היצלחת למצוא אפילו מקור אחד שתומך ברעיונך (שלך בלבד בינתיים) לומר "ימש"ו" על כל הגויים (ואפילו לא על רובם). מי, חוץ ממך, אומר עליהם ימש"ו?
ב. לאורך השנים האחרונות, טרם התייחסת לאף אחד מהטענות שהעליתי בהודעתי הקודמת.

בברכה המשולשת

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » א' יוני 26, 2016 8:05 am

סתם יהודי כתב:

אבל:
א. לאורך השנים האחרונות, עדין לא היצלחת למצוא אפילו מקור אחד שתומך ברעיונך (שלך בלבד בינתיים) לומר "ימש"ו" על כל הגויים (ואפילו לא על רובם). מי, חוץ ממך, אומר עליהם ימש"ו?
ב. לאורך השנים האחרונות, טרם התייחסת לאף אחד מהטענות שהעליתי בהודעתי הקודמת.

איני יודע מה אפשר להוסיף עוד, אחרי שכבר הבהרתי (באשכול אחר, שייתכן שהרב יאיר שליט"א הפנה אליו) את רשימת המקורות לכך?
בכל מקרה, הריני מברך את כת"ר ואת כל אשר לו בכל מילי דמיטב, בתוך שאר עם ישראל:
יברכך ה' וישמרך
יאר ה' פניו אליך ויחנך
ישא ה' פניו אליך וישם לך שלום

סתם יהודי

הודעהעל ידי סתם יהודי » א' יוני 26, 2016 11:58 am

בברכה המשולשת כתב:איני יודע מה אפשר להוסיף עוד, אחרי שכבר הבהרתי (באשכול אחר, שייתכן שהרב יאיר שליט"א הפנה אליו) את רשימת המקורות לכך?

אינני יודע מה אפשר להוסיף עוד, אחרי שבהודעתי הראשונה שבאשכול, כבר היפרכתי (או לכאורה היפרכתי) את כל ראיותיך שהובאו מתוך מקורותיך, ע"ש!
על כל פנים, אני חוזר ומבקש בכל לשון של בקשה, מכת"ר, שיענה לי על שאלתי: האם כת"ר מכיר אפילו מקור אחד, שבו כתוב "ימש"ו" על הגויים כולם (או על רובם)? האם כת"ר מבין מה אני מחפש? מקור, אחד (לפחות אחד), שבו כתוב (כתוב להדיא, זאת אומרת שחור על גבי לבן) "ימש"ו", על הגויים כולם (או על רובם).
אני מקווה שעכשיו זה יותר מובן.

בברכה המשולשת כתב:בכל מקרה, הריני מברך את כת"ר ואת כל אשר לו בכל מילי דמיטב, בתוך שאר עם ישראל:
יברכך ה' וישמרך
יאר ה' פניו אליך ויחנך
ישא ה' פניו אליך וישם לך שלום

גם אני מברך את כת"ר ואת כל אשר לו בכל מילי דמיטב, בתוך שאר עם ישראל:
יברכך ד' וישמרך
יאר ה' פניו אליך ויחנך
ישא ה' פניו אליך וישם לך שלום.

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » א' יוני 26, 2016 12:11 pm

אני לא יודע איזה מקור בדיוק אתה מחפש. אבל יש בירושלמי מגילה והוא הנוסח הנכון של שושנת יעקב שאומרים בה ארורים כל הגוים ברוכים כל ישראל. אולי זה מספק אותך.

סתם יהודי

הודעהעל ידי סתם יהודי » א' יוני 26, 2016 1:26 pm

אוצר החכמה כתב:אני לא יודע איזה מקור בדיוק אתה מחפש. אבל יש בירושלמי מגילה והוא הנוסח הנכון של שושנת יעקב שאומרים בה ארורים כל הגוים ברוכים כל ישראל. אולי זה מספק אותך.

לא מצאתי. ואולי כוונת כת"ר לירושלמי סוף פרק בני העיר, מיהו התם לא מוזכר כלל נוסח שושנת יעקב, אלא נמצא רק "צריך לאמר ארור המן ארורים בניו".
אבל כן מצאתי את נוסח שושנת יעקב במסכת סופרים (יד ג), והתם ליתא כלל - כל עניין הגויים - ואף לא עניין הרשעים (כמובן חוץ מאשר עניין המן ובניו הנזכר כאמור גם בירושלמי הנ"ל).
בראשונים מובאת גם התוספת: "ארורים כל העכו"ם" (אבודרהם ואורחות חיים), "ארורים כל הרשעים" (רא"ש טור ותוס'), "ארורים כל עובדי אלילים" (שו"ע, והתם איתא נמי נ"א: "ארורים כל שונאי ד").
אצל רבנו ירוחם (וכן בתוס' הרא"ש לפי אחד הנוסחים), מובא גם: "ארורים כל הערלים". מיהו נוסח זה צ"ע לדעתי, דהא לא זו בלבד שיש גויים נימולים (לא רק מוסלמים), אלא יש אף יהודים ערלים כשרים (כגון מי שמתו אחיו מחמת מילה).
נערך לאחרונה על ידי סתם יהודי ב א' יוני 26, 2016 2:07 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

יאיר

הודעהעל ידי יאיר » א' יוני 26, 2016 2:04 pm

ראה כאן (כולל הציטוטים) והלאה viewtopic.php?p=9971#p9971

http://www.hebrewbooks.org/pagefeed/heb ... 705_46.pdf למטה ב - ב'

עקביה

הודעהעל ידי עקביה » א' יוני 26, 2016 2:15 pm

סתם יהודי כתב:אצל רבנו ירוחם (וכן בתוס' הרא"ש לפי אחד הנוסחים), מובא גם: "ארורים כל הערלים". מיהו נוסח זה צ"ע לדעתי, דהא לא זו בלבד שיש גויים נימולים (לא רק מוסלמים), אלא יש אף יהודים ערלים כשרים (כגון מי שמתו אחיו מחמת מילה).

תלמוד בבלי מסכת נדרים דף לא עמוד ב
קונם שאני נהנה לערלים - מותר בערלי ישראל ואסור במולי עובדי כוכבים, שאני נהנה למולים - אסור בערלי ישראל ומותר במולי עובדי כוכבים, שאין הערלה קרויה אלא לשם עובדי כוכבים, שנא': כי כל הגוים ערלים וכל בית ישראל ערלי לב, ואומר: והיה הפלשתי הערל הזה, ואומר: פן תשמחנה בנות פלשתים פן תעלוזנה בנות הערלים.

(יובהר שאני מתנגד בתכלית לדעתו הרעה [בעניין זה] של הרב 'בברכה המשולשת', כפי שהגבתי כעת באשכול 'מהי מלחמת רשות').

צעיר_התלמידים

הודעהעל ידי צעיר_התלמידים » א' יוני 26, 2016 2:20 pm

אפילו החסיד אליעזר עבד אברהם נקרא ארור.

שש ושמח

הודעהעל ידי שש ושמח » א' יוני 26, 2016 2:23 pm

אדרבא, אליעזר נקרא ארור רק מפני שהוא מזרע כנען שנתקלל קללה מיוחדת.

סתם יהודי

הודעהעל ידי סתם יהודי » א' יוני 26, 2016 3:04 pm

עקביה כתב:
סתם יהודי כתב:אצל רבנו ירוחם (וכן בתוס' הרא"ש לפי אחד הנוסחים), מובא גם: "ארורים כל הערלים". מיהו נוסח זה צ"ע לדעתי, דהא לא זו בלבד שיש גויים נימולים (לא רק מוסלמים), אלא יש אף יהודים ערלים כשרים (כגון מי שמתו אחיו מחמת מילה).

תלמוד בבלי מסכת נדרים דף לא עמוד ב
קונם שאני נהנה לערלים - מותר בערלי ישראל ואסור במולי עובדי כוכבים.

קונם שאני. תדע, דהא מדכתיב "וכל ערל לא יאכל בו" ילפינן לאתויי ישראל שמתו אחיו מחמת מילה.

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » א' יוני 26, 2016 3:07 pm

הנוסח ארורים כל הגוים הוא הנוסח הנכון וכל שאר השינויים הם צנזורה.
ראה בדבריו של הגרד"צ הילמן בצפונות ד וכן העתיק כנוסח הנכון הגרח"ק בשונה הלכות.

מה שנכון נכון

הודעהעל ידי מה שנכון נכון » א' יוני 26, 2016 3:16 pm

בנוסח תימן "ארורים אויבים". וכ"ה בסידור רשב"נ.
ברס"ג רק: ברוכים אתם וכל ישראל.

במקורות אלו לא היה חשש מצנזורא, וע"כ אי"ז ברור כלל שהנוסח הנכון הוא ארורים כל הגויים.

חזור אל “בית המדרש”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 347 אורחים