מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

האם תינוקות מתים מאסכרה על ביטול תורה שגורמים לאביהם?

דברי תורה, עיוני שמעתתא, חידושי אגדה וכל פטפוטיא דאורייתא טבין
שליטא

האם תינוקות מתים מאסכרה על ביטול תורה שגורמים לאביהם?

הודעהעל ידי שליטא » ב' דצמבר 17, 2012 5:20 pm

רציתי לדעת האם רשבי חזר בו או לא..

תלמוד בבלי מסכת שבת דף לג עמוד ב
נענה רבי שמעון ואמר: בעון ביטול תורה. אמרו לו: נשים יוכיחו! - שמבטלות את בעליהן. נכרים יוכיחו! - שמבטלין את ישראל תינוקות יוכיחו! - שמבטלין את אביהן. תינוקות של בית רבן יוכיחו! - התם כדרבי גוריון, דאמר רבי גוריון, ואיתימא רב יוסף ברבי שמעיה: בזמן שהצדיקים בדור - צדיקים נתפסים על הדור, אין צדיקים בדור - תינוקות של בית רבן נתפסים על הדור. אמר רבי יצחק בר זעירי ואמרי לה אמר רבי שמעון בן נזירא: מאי קראה +שיר השירים א+ - אם לא תדעי לך היפה בנשים צאי לך בעקבי הצאן וגו' ואמרינן: גדיים הממושכנין על הרועים. שמע מינה: אף על לשון הרע נמי קאמר, שמע מינה.

באיזה פורום אמרתי שרשבי לא חזר בו ואכן תינוקות מתים מאסכרה בגלל שביטלו את אביהם מתלמוד תורה (ושאני תשב"ר שנחשבים כמו צדיקים ולכן הם מתים בעוון הדור) שם מישהו אמר לי שאני טועה ונוצר ויכוח ארוך ובקשתי ממנו להביא לי ראיה והוא לא הביא

לכן אם יש למישהו ראיה לכאן או לכאן אני אשמח לשמוע

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

Re: האם תינוקות מתים מאסכרה על ביטול תורה שגורמים לאביהם?

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ב' דצמבר 17, 2012 6:17 pm

אולי תסביר למה לומר בכלל שרשב"י חזר בו?

שליטא

הודעהעל ידי שליטא » ב' דצמבר 17, 2012 8:25 pm

זה מה שכתבו לי שם בפורום

"..שוב נחזור לגמ'
הגמ' דנה על מה בא אסכרה, נענה ר' שמעון ואמר: בעוון ביטול תורה, (נעצור לרגע ונאמר שזה בדיוק טענתי, לא לומדים מדע = תורה = דרכיו של האלוקים) שאלו אותו הרי נשים שלא צריכים ללמוד גם מתים, ענה להם: הם גורמים לבעליהם לביטול תורה, כלומר הם מעסיקים את בעליהם מידי הרבה. יותר מהצריך,
אז שאלו אותו נוכרים יוכיחו, שלא צרכים ללמוד ומתים מאותו מחלה, אז ענה שהם גם מבטלים את בני ישראל, אז שאלו אותו, תינוקות יוכיחו, אז ענה להם שהם מפריעים לאבותיהם, אז שאלו תינוקות דבית רבן יוכיחו, וכאן ר' שמעון שתק,
בקיצור הם ניצחו אותו, כי ברגע שיש מי שמת לא על ביטול תורה אז אין כבר הוכחה לשאר, לא לבני ישראל ולא לנשים ולא לנוכרים ולא לתינוקות, אף אחד לא מת בגלל ביטול תורה, (אגב: יש דרש אחר, שלומד מלמען ירבו ימיכם וימי בניכם, משמע שאם לא תלמדו אז ח"ו יתמעטו ימיכם וימי בניכם)
תבין שזה בדיוק הדיון, הם רוצים להפיל אותו עם להוכיח שיש שלא מבטלים תורה ומתים מאותו מחלה, הם מנסים עם נשים ולא הצליחו אז עם נוכרים ולא הצליחו ואז עם תינוקות ולא הצליחו, ואז הגיע הקלף המנצח,

ואז מגיע הגמ' ואומרת אתם (= צדיקים ותינוקות דבית רבן) למה מתים ?! כי הם נתפסים על עוון הדור או הם משכון וכו' וכו',
הגמ' בעצם מביא פשט אחר למה צדיקים ותינוקות מתים, לא בגלל ביטול תורה הרי צדיקים ותינוקות דבית רבן לא מבטלים תורה, רק הם מתים כי נתפסים על עוון הדור.."

ארי במסתרים

הודעהעל ידי ארי במסתרים » ב' דצמבר 17, 2012 10:09 pm

גם לאחר הלימוד מבעקבי הצאן, עדיין נשים ונכרים אינם מתים משום בעקבי הצאן אלא משום ביטול תורה ודברי רשב"י קיימים כדמעיקרא ולא מובן כלל מה אותו אחד רוצה.

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ב' דצמבר 17, 2012 10:31 pm

איפה הוא מצא שר' שמעון שתק?

למאי_נמ?

הודעהעל ידי למאי_נמ? » ג' דצמבר 18, 2012 12:56 am

לענ"ד בגמרא מוכח כדברי הרה"ג אוצר החכמה, ולא כטענת אותו כותב, שכן בגמרא כתוב: "התם כדרבי גוריון", ולא "אלא כדרבי גוריון" ודו"ק

שליטא

הודעהעל ידי שליטא » ג' דצמבר 18, 2012 4:04 am

תודה לכל העונים אני גם שמח שזיכיתי לכוון לדבריכם כי זה בדיוק מה שאמרתי שם בפורום אבל
משום מה אני לא רגיל לקבל פרושים של אנשים שאומרים רק מה שבא להם ומה שמתחשק להם
וכנראה זה מה שאותו אחד אמר ולכמה רגעים זה בלבל אותי והכניס לי ספק אולי לא הבנתי את הגמרא נכון שהרי לא יתכן שהוא מדבר בכל כך בטחון גבוה ובכל כך בהירות עם כל מיני ראיות משאר המפרשים למיניהם והכל זה בעצם דמיון מוחלט וסתם קשקוש בשכל (קמ"ל) ולכן הייתי חייב לבדוק אם אני בגדר השפיות והנורמה ואני מודה לכם על העזרה!

(כי שאלתי שם את השאלה מדוע תינוקות נענשו בדור המבול ואותו אחד הביא לי מהלכים על גבי מהלכים שרק הקב"ה יודע מאיפה הוא המציא אותן מרוב הקישקושים והבלבולים לא יכולתי לזהות מה אמת ומה שקר כי הוא היה חזק בפלפול וערבב המון נושאים למיניהם (וזה כבר התיש אותי האמת) והייתי חייב להתיחס לכל דבריו בשביל לברר עם עצמי את הענין ואיך שהוא הקשתי עליו מהגמרא בשבת ובלי להתרגש הוא אמר לי שלא הבנתי את הגמרא בכלל ושם מדובר רק בה"א ולא במסקנה והאמת שזה קצת בלבל אותי ואני מודה לכם על העזרה :) )

עושה חדשות

הודעהעל ידי עושה חדשות » ד' מרץ 02, 2016 10:41 pm

רשב"י לא חזר בו, אבל עדיין יל"ע האם הלכה כמותו בזה.
ועכ"פ שי' רשב"י טעונה ביאור, דרש"י פי' "בעון שמבטלים את אביהם להוליכן לחמה ולצונן ולפייסן באגוזים", ולכאו' זה ממש בגדר מיתה בלא חטא.
(ובדברות משה פי' דמיתתן של תינוקות כדין רודף היא, כיון דקיום העולם בזכות התורה).

חזור אל “בית המדרש”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 334 אורחים