מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

עלוני פרסומת וכדו' בבתי כנסת

דברי תורה, עיוני שמעתתא, חידושי אגדה וכל פטפוטיא דאורייתא טבין
משה ובני ישראל

עלוני פרסומת וכדו' בבתי כנסת

הודעהעל ידי משה ובני ישראל » ד' ספטמבר 21, 2016 1:17 pm

לאחרונה כנראה משום כמה סיבות התחילו להניח עלוני פרסומת בבתי כנסת. ויש המניחים באולם התפילה ממש, ויש המניחים רק בכניסה אבל גורמים לאנשים להכניסם לאולם התפילה וגם להשאיר את זה שם אח"כ עד שלפעמים זה נראה מסעדה... מה עם כבוד בית הכנסת ? וכיצד יש לנהוג עם העלונים האלו ? מותר לגבאים או לכל אחד שאיכפת לו לזרקם לזבל ? או שיש חשש גזל ?

אליהו בן עמרם

Re: עלוני פרסומת וכדו' בבתי כנסת

הודעהעל ידי אליהו בן עמרם » ד' ספטמבר 21, 2016 1:38 pm

משה ובני ישראל כתב:לאחרונה כנראה משום כמה סיבות התחילו להניח עלוני פרסומת בבתי כנסת. ויש המניחים באולם התפילה ממש, ויש המניחים רק בכניסה אבל גורמים לאנשים להכניסם לאולם התפילה וגם להשאיר את זה שם אח"כ עד שלפעמים זה נראה מסעדה... מה עם כבוד בית הכנסת ? וכיצד יש לנהוג עם העלונים האלו ? מותר לגבאים או לכל אחד שאיכפת לו לזרקם לזבל ? או שיש חשש גזל ?

אוי לאותה בושה ואוי לאותה כלימה.
לענ"ד יש כמעט בכל העלונים משום עצת היצר, להפוך את בתי המדרש ממקומות לימוד, החל מלימוד חומש עם רש"י גמרא והלכה וכל מה שיהודי צריך לנפשו, למקומות של קריאת סיפורים וצפיה בקריקטורות...
לעיתים ניתן לראות בצער רב יהודי במיטב שנותיו ואפילו בר אורין שבאמצע חזרת הש"ץ קורא בעלונים צבעוניים לילדים או בעלוני סיפורי צדיקים (שחלקם לעיתים נראים כ"עתונות צהובה" או כתובים באופן מרתק עד שגורמים פשוט להפך - לגלוג חלילה על אותם גדולים שמהם כביכול יצאו הדברים המתמיהים), וכל זאת רק בגלל שעל בימת בית הכנסת מונחת ערימה של עלונים מסוגים שונים, ומה יעשה ה"נער" המגודל ולא יחטא...
ועל כולנה - הגיעו העלונים עם הפרסומות המסחריות...וה"נערים" המגודלים קוראים בהם כאילו נמצאים ב"בית קפה" והעיתון היומי פרוס לקריאה להנאתם...וכל זאת בבית שנאמר בו "בבית אלוקים נהלך ברגש"...

בקיצור, לענ"ד הנושא חייב תיקון דחוף, ויפה שעה אחת קודם.
וכדאי הוא כל רב בית מדרש אפילו לגזור גזירה על כל עלון שהוא, זה מחמת זה...

ישראליק

הודעהעל ידי ישראליק » ד' ספטמבר 21, 2016 1:50 pm

יודע אני מרב מובהק זצ"ל שלא הורשה להביא עלונים לבית מדרשו (כולל גליונות תורניים), ואם הזדמן שמצא ערימה של עלונים בבית מדרשו הי' לוקחם וזרק את כל החבילה להפח אשפה!

משה ובני ישראל

הודעהעל ידי משה ובני ישראל » ד' ספטמבר 21, 2016 5:15 pm

השאלה היא אני שאינני הרב וגם לא הגבאי. אלא רק מתפלל קבוע שאיכפת לו מביזוי הקודש. מותר לי על פי ההלכה לזרוק לזבל ללא שום חשש מגזל בעלי העלונים או המפרסמים שם ? אם אפשר מקורות בבקשה.

איש גלילי

הודעהעל ידי איש גלילי » ה' ספטמבר 22, 2016 2:05 am

משה ובני ישראל כתב:השאלה היא אני שאינני הרב וגם לא הגבאי. אלא רק מתפלל קבוע שאיכפת לו מביזוי הקודש. מותר לי על פי ההלכה לזרוק לזבל ללא שום חשש מגזל בעלי העלונים או המפרסמים שם ? אם אפשר מקורות בבקשה.

אפשר להוציאם מבית המדרש החוצה. וכן היה נוהג אבי מורי ז"ל.

חוקר ודורש

הודעהעל ידי חוקר ודורש » ה' ספטמבר 22, 2016 3:15 am

הטוב ביותר לענ"ד שהגבאי יחזיק את העלונים עד סוף התפלה ולאחר התפלה יגיש
לפני המתפללים, מלבד עלונים אם פרסומת בעניין בניה או מסעדה בתי מלון וכו
שזה ממש איסור וחילול שבת שחובה לסלקם לצמיתות.

אליהו בן עמרם

הודעהעל ידי אליהו בן עמרם » ה' ספטמבר 22, 2016 11:30 am

משה ובני ישראל כתב:השאלה היא אני שאינני הרב וגם לא הגבאי. אלא רק מתפלל קבוע שאיכפת לו מביזוי הקודש. מותר לי על פי ההלכה לזרוק לזבל ללא שום חשש מגזל בעלי העלונים או המפרסמים שם ? אם אפשר מקורות בבקשה.

אפשר לפתור את הענין באופן פשוט לכאורה:
לתלות מודעה (ב"שבעים לשון"...לטובת השליחים למיניהם...) על פתח בית הכנסת, שאין להכניס עלונים בשום אופן, והעלונים שיוכנסו - ייטמנו בגניזה.
ובכך לענ"ד תפתור גם הבעיות שאתה חושש מהם, כי הרי פשוט הוא ש"בעל הבית" יכול להתנות זאת, וכל מי שעובר על האיסור צריך לקחת זאת בחשבון.
כמובן -מה שניתן לזרוק לזבל - ייזרק לזבל, ומה שלא - לגניזה.

אגב, מה עושים עם כל מחברי החוברות והספרים למיניהם, ש"מציפים" את בתי הכנסת בחומר רב (מצוין לעיתים), אך בבית הכנסת אין מקום לאכסן אותם.
והגדילו לעשות אלה שסדרות הספרים שלהם יכולות לתפוס ארונות שלימים...עד ש"בני הגבירות" (חומשים גמרות וראשונים) מאבדים לאט לאט את מקומם...מפני "בני השפחות"...
ובמיוחד שכותבים עליהם "נתרם על ידי המחבר - אין להוציא מבית המדרש"....

פלגינן

הודעהעל ידי פלגינן » ה' ספטמבר 22, 2016 12:00 pm

הנושא כבר נדון כאן
viewtopic.php?f=7&t=7902

אליהו בן עמרם

הודעהעל ידי אליהו בן עמרם » ה' ספטמבר 22, 2016 12:51 pm

פלגינן כתב:הנושא כבר נדון כאן
viewtopic.php?f=7&t=7902

יישר כח, ונראה מרוח רוב או כל הכותבים שאין רשות להכניס לביהמ"ד בלי רשות הגבאים

חזור אל “בית המדרש”