מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

דעת החזו''א בנושא בחירה

דברי תורה, עיוני שמעתתא, חידושי אגדה וכל פטפוטיא דאורייתא טבין
סטפנסקי

דעת החזו''א בנושא בחירה

הודעהעל ידי סטפנסקי » ו' פברואר 24, 2017 3:40 am

החזו''א באורח חיים סימן נ''ו כותב דברים קשים להבנה ביחס לבחירה משהו יכול לברר לי אותם ..?..אני מתנצל שאינני מעלה אותם כי איני יודע כיצד להעלות...אני חושב שהדברים מפורסמים
לכאורה הוא ממש כותב שאין בחירה והדברים מתמיהים מאוד מה גם שדומני שאומרים זאת בשם ר' צדוק ..אף פעם לא שמעתי זאת בשם החזו''א אודה מאוד למי שיעזור לי

פרי יהושע

Re: דעת החזו''א בנושא בחירה

הודעהעל ידי פרי יהושע » ו' פברואר 24, 2017 12:29 pm

אתה בטוח ס' נ"ו, אולי תציין ס"ק?

סטפנסקי

הודעהעל ידי סטפנסקי » ו' פברואר 24, 2017 12:36 pm

פרי יהושע כתב:אתה בטוח ס' נ"ו, אולי תציין ס"ק?

נ''ו ס'ק ד' באמצע אין בן. מטורף לבן בליעל ולא כלום עייש ותבאר לי תודה

הגיונות

הודעהעל ידי הגיונות » ו' פברואר 24, 2017 2:46 pm

קראתי את דברי החזו"א ולא הצלחתי להבין מה ראית בין דבריו לדברי ר' צדוק.

בדבריו כותב ההחזו"א כלפי החכמים שהצורך בעונשים בא לעולם מתוך שחכמת החכמים מוגבלת, ולפעמים אין באפשרותם להחכים את הטיפשים, ולכן מוכרחים להשתמש באמצעי העונש, אך גם כשמענישים יש למעניש להצטער על שנאלץ להשתמש בדרך זו.

סטפנסקי

הודעהעל ידי סטפנסקי » ו' פברואר 24, 2017 4:00 pm

[quote="הגיונות"]קראתי את דברי החזו"א ולא הצלחתי להבין מה ראית בין דבריו לדברי ר' צדוק.

בדבריו כותב ההחזו"א כלפי החכמים שהצורך בעונשים בא לעולם מתוך שחכמת החכמים מוגבלת, ולפעמים אין באפשרותם להחכים את הטיפשים, ולכן מוכרחים להשתמש באמצעי העונש, אך גם כשמענישים יש למעניש להצטער על שנאלץ להשתמש בדרך זו.[/quot. לכאורה מענישים בגלל שמגיע עונש יתר על כן הסיבה שאדם לא כועס על חולה נפש זה במידה ומדובר באדם חכם היא בגלל שהחולה לאו בר בחירה אלא כפוי לגמרי

הגיונות

הודעהעל ידי הגיונות » ו' פברואר 24, 2017 4:05 pm

סטפנסקי כתב:לכאורה מענישים בגלל שמגיע עונש יתר על כן הסיבה שאדם לא כועס על חולה נפש זה במידה ומדובר באדם חכם היא בגלל שהחולה לאו בר בחירה אלא כפוי לגמרי

כך בד"כ.

אלא שפעמים ולאדם לא מגיע עונש כיון שהוא הדיוט מחוסר דעה לחלוטין (סוג של 'תינוק שנשבה' קיצוני שהוי קצת 'אנוס'). מאותו טעם אין סיבה לכעוס עליו כיון שטיפשותו גרמה למעשה. וק"ל.

סטפנסקי

הודעהעל ידי סטפנסקי » ו' פברואר 24, 2017 4:09 pm

הגיונות כתב:
סטפנסקי כתב:לכאורה מענישים בגלל שמגיע עונש יתר על כן הסיבה שאדם לא כועס על חולה נפש זה במידה ומדובר באדם חכם היא בגלל שהחולה לאו בר בחירה אלא כפוי לגמרי

כך בד"כ.

אלא שפעמים ולאדם לא מגיע עונש כיון שהוא הדיוט מחוסר דעה לחלוטין (סוג של 'תינוק שנשבה' קיצוני שהוי קצת 'אנוס'). מאותו טעם אין סיבה לכעוס עליו כיון שטיפשותו גרמה למעשה. וק"ל.

מה?? החזו''א רוצה שלא נכעסעל הערבים כי הם אנוסים? הרי בזה מדובר שם?? או שזה כללי לכל אדם שרצח לך את בנך (לא לך חס ושלום)???

הגיונות

הודעהעל ידי הגיונות » ו' פברואר 24, 2017 4:11 pm

לא מבין מה קשה להבין.

הדרך האידאלית היא להסביר לרוצחים מדוע הם אינם צודקים. אם זה לא הולך - יש צורך להעניש. החזו"א רק כותב שדרך זו איננה הלכתחילה של הדבר, וזה פשוט.

[ובעניין הכעס הדברים מוכרחים מצד השכל, אדם שבאמת לא מבין את מעשיו (מקרה די קיצוני ולא שכיח), מדוע שאכעס עליו?]

סטפנסקי

הודעהעל ידי סטפנסקי » ו' פברואר 24, 2017 4:14 pm

הגיונות כתב:לא מבין מה קשה להבין.

הדרך האידאלית היא להסביר לרוצחים מדוע הם אינם צודקים. אם זה לא הולך - יש צורך להעניש. החזו"א רק כותב שדרך זו איננה הלכתחילה של הדבר, וזה פשוט.

לא לא לא הוא כותב לחלבנים קחו ערבי ואין מה לכעוס עליו בכלל כי הוא חולה נפש כי כל בליעל הוא חולה נפש!!! ברור או לא

שומע ומשמיע

הודעהעל ידי שומע ומשמיע » ש' פברואר 25, 2017 8:36 pm

סטפנסקי כתב:החזו''א באורח חיים סימן נ''ו כותב דברים קשים להבנה ביחס לבחירה משהו יכול לברר לי אותם ..?..אני מתנצל שאינני מעלה אותם כי איני יודע כיצד להעלות...אני חושב שהדברים מפורסמים
לכאורה הוא ממש כותב שאין בחירה והדברים מתמיהים מאוד מה גם שדומני שאומרים זאת בשם ר' צדוק ..אף פעם לא שמעתי זאת בשם החזו''א אודה מאוד למי שיעזור לי

יש על זה מכתב של ר' יצחק הוטנר.
אם מישהו יוכל להעלות.

פרי יהושע

הודעהעל ידי פרי יהושע » א' פברואר 26, 2017 12:42 am

אם כותב שבליעל הוא חולה נפש, אז שלל את הבחירה?, בסך הכל דיבר שם שאין לנו סיבה לשנוא אותו בגלל זה שאנו צריכים לתפוס עצמינו מורמים ממנו כ"כ שאין לנו סיבה לשנוא ולנקום בו בגלל בחירתו הרעה, [אבל באמת ההקשר ואריכות דבריו שם מעט מוזר, וגם אני זוכר שיש מכתב של הגר"י הוטנר ע"ז אדרבא תעלו].

נשר

הודעהעל ידי נשר » א' פברואר 26, 2017 1:14 am

המכתב של הרב הוטנר באגרות ומכתבים מכתב מג. (אין לי גישה, הייתי מעלה בשמחה)

הגיונות

הודעהעל ידי הגיונות » א' מרץ 05, 2017 4:18 pm

המעיין בדבריו של הרב הוטנר יראה שביאור דברי החזו"א הוא כפי שכתבתי.

החזו"א מדבר על הרגשתו של האדם החכם שלא ירגיש הרגשות 'נקמה' כלפי אותם רשעים. אבל הם עצמם בוודאי יבואו חשבון כלפי בחירתם.

סטפנסקי

הודעהעל ידי סטפנסקי » א' מרץ 05, 2017 4:33 pm

הגיונות כתב:המעיין בדבריו של הרב הוטנר יראה שביאור דברי החזו"א הוא כפי שכתבתי.

החזו"א מדבר על הרגשתו של האדם החכם שלא ירגיש הרגשות 'נקמה' כלפי אותם רשעים. אבל הם עצמם בוודאי יבואו חשבון כלפי בחירתם.

א''כ למה קשה לו למה מענישים ? והוצרך להגיע לחידוש שזה רק להציל מידי האלימים היה אומר פשוט שמענישים בגלל שמגיע להם .? ובכלל איך ירגיש שקר? הרי בעלי בחירה הם?

חזור אל “בית המדרש”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 197 אורחים