מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

אזל גברא דמיסתפינא מיניה - הגאון בעל משמר הלוי זצ"ל

על חכמים ורבנים, צדיקים ויראים, אנשי השם אשר מעולם. לילך באורחות צדיקים ולדבוק במעשי ישרים.
מבקש חכמה

Re: אזל גברא דמיסתפינא מיניה - הגאון בעל משמר הלוי זצ"ל

הודעהעל ידי מבקש חכמה » ד' אוגוסט 24, 2011 7:18 pm

באתר בחדרי חרדים מספיד אותו "אלי שרף", בדברים נחמדים, ובין היתר כותב:

"אסיים בספור אישי. חודשיים קודם פטירתו של הרב זצ"ל, ניגשתי אל ביתו שברחוב השל"ה כדי לכבד אותו בחיבור צנוע על עניני קדשים שפרסמתי באותה עת. הרבנית שפתחה את הדלת נטלה ממני את הספר, והפצירה בי כי אשוב בעוד 10 דקות שכן נבצר מן הרב לגשת כעת. רבע שעה לאחר מכן אני דופק שוב, הרבנית פותחת את הדלת במאור פנים, ומספרת לי כי הרב לא מפסיק להתפעל מהספר. אני נכנס אל תוך סלון גדוש בשולחן רחב וספרים, ואכן הרב, שדומה בצורתו ההדורה למלאך ה' צבא-ות, מזנק לעברי ואומר לי באושר עצום שאותו לא הכרתי, כי הספר נפלא עד מאד. במהירות הוא מוסיף ואומר כי הוא הבחין שכאן וכאן [ועוד ועוד] הקשיתי על דבריו במשמר הלוי, ואני מנתץ והורס אותם לחלוטין, אבל זה נפלא מאד, נפלא ביותר. כמה יפה, וכמה מתוק. איזה נפלא.

הוא ממש צוחק בגיל אמיתי, ללא צל של זיוף, מחבק אותי ומכריח אותי לקבל ספרים רבים שלו בהם מאד חפצתי. לאחר שסירבתי בתוקף כי הוא יסחב את ה'ערימה' אל מכוניתי, הוא נפרד ממני לשלום, וממשיך להביט בשקיקה בלתי נתפסת בספר אותו כתב איש צעיר, מתלמד, שגילו לא מגיע למחצית משנותיו, ושלעולם לא יגיע לסדרי הגודל ולמקומות בהם מצוי הוא."

הסיפור יפה, מי יודע באיזה חיבור מדובר? (ממילא יתברר מיהו אלי שרף אבל כנראה שלא איכפת ליה שיידעו שהרי הוא כותב את הסיפור הזה, ובודאי בבני ברק יודעים במי מדובר).

חד וחלק

הודעהעל ידי חד וחלק » ד' אוגוסט 24, 2011 9:22 pm

עם הקפצת האשכול נזכרתי במה שסיפר לי אחי, שפעם דיבר עם הגרמ"מ וסיפר לו שלפני הדפסת פניני רבינו הגרי"ז שלח לשאול מהגר"ש פישר אם זוכר ממנו עובדות, והשיב שלא כי מעולם לא שוחחו על דבר זולת מו"מ בד"ת. ושלח לו שוב ושוב [כדרכו...] בטענה שלא יתכן שלא ראה כלום, עד שסיפר שפעם נכנס אל הגרי"ז לדבר בלימוד, וראהו שוכב ופניו אל הקיר, וקורא בניגון של איכה את הפטרת "אסוף אסיפם". הפואנטה היא שזה לא היה כלל באיזור חודש אב...
ועל כך השיבו הגרמ"מ בהתרגשות, וכי איך לא חלי ולא מצא ענין בעובדה זו המתארת את גודל צערו של מרן על החורבן וכו' וכו'.

יאיר

הודעהעל ידי יאיר » ד' אוגוסט 24, 2011 9:41 pm

מבקש חכמה כתב:באתר בחדרי חרדים מספיד אותו "אלי שרף", בדברים נחמדים, ובין היתר כותב:

הסיפור יפה, מי יודע באיזה חיבור מדובר? (ממילא יתברר מיהו אלי שרף אבל כנראה שלא איכפת ליה שיידעו שהרי הוא כותב את הסיפור הזה, ובודאי בבני ברק יודעים במי מדובר).

איני מכיר את האיש אבל חיפוש קטן בגוגל מביא להרבה תוצאות עם הרבה ביקורת על האיש. (בעיקר באתר "בחדרי").

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » ה' אוגוסט 25, 2011 11:36 am

הנה דברים נחמדים נוספים שכתב אותו אחד, ונשלח אלי מא' החברים כאן.

"ובשעת כתבי דברים אלו נכנס אלי שליח ומסר לי ספר נורא בשם "משמר הלוי" על מסכת זבחים שחיבר הגאון המופלא הרממ"ה שולזינגר שליט"א... והפסקתי כתיבת המכתב לכשתי שעות שבהם עיינתי בספר, ומה נפלאתי לראות, גאונותם של גאוני בני ברק, ופלפוליהם העמוקים, והמעיין בדברים ידמו עליו כפלפולי עתניאל בן קנז ויהושע בן נון, בפתח ספר זה נעצר עולם ומלואו, לא חורבן ולא גלות, אין עוד מלבדו ותורתו, וכולו תורה, שום דבר חיצוני אינו משפיע ואינו נוגע שם, ואולי זהו סוד קיום הנצח של התורה בעם ישראל" [הרב אהרן פפוייפר זצ"ל, רב קהילת מהרש"א יוהנסבורג, מתוך מכתב].

בימים אלו מלאה שנה לפטירתו של תלמיד חכם עצום, אולי אחד הנדירים שחיו עמנו בשנים האחרונות, הרב משה מרדכי שולזינגר זצ"ל, בעל 'משמר הלוי'. מה היה מיוחד באיש הזה, ומדוע הוא היה 'נדיר' כל כך? הרב שולזינגר, שנחשב היה לבקי בכל חדרי התורה, מוסר היה במשך עשרות שנים שיעור דף יומי בבית הכנסת ירחי כלה בבני ברק.

עשרות אנשים היו מגיעים לשיעור לא שגרתי זה ובמשך שעתיים היו מתנתקים מהבלי העולם הזה ועוברים לתוך פלנטה אחרת בה מככבים דמויות כמו רמב"ם, רשב"א, קצות, חתם סופר, ערוך לנר, חזון יחזקאל, גאוני בריסק וכן הלאה. וכך כותב אחד ממשתתפי השיעור: "יש לפעמים שמקהל שומעיו מתפלפלים אתו בהבנת איזה ענין עמוק, והוא מקשיב בסבלנות לכל אחד. בין אם השומע אומר דברים של טעם ובין אם השואל או המשיב דיבר מחמת קוצר המשיג, לכל אחד הוא עונה בהתלהבות מרובה".

הלהיטות העצומה לכל פיסת 'תורה' משתקפת כמעט בכל עמוד מעשרות ספרי 'משמר הלוי' ו'פנינים ואגרות'. הנה קטע ממכתב [אחד מני אלפים] העוסק בחליפת מכתבים סביב דברי המהרי"ט אלגאזי: "והנני מודה להשי"ת בשמחה עצומה שיכול אני לכתוב להדר"ג שליט"א שכשלמדנו דברי הרי"ט אלגאזי הנ"ל בלמוד הרבים העיר על אתר אחד החברים המקשיבים...[משמה"ל, כתובות נט].

ובמקום אחר: "הגיעוני בשמחה עצומה מכתביו היקרים מאד, טובים השנים, שתי מתנות שהן הרבה.. ובעניי לא הגעתי לכלל ברור, אמרתי אדברה נא קצת לפני ידידי שליטא ואולי ירווח לי בס"ד". ועוד, "יואיל נא הדרת גאונו שליט"א להרגיעני ולומר לי אם דיברו משאלה זו, ואם דנו עליה והכריעו להיתרא...ושכרו כפול מן השמים ויתברך בכל הברכות האמורות להמאיר עיני הרש בתורה, כדאמרו חז"ל הקדושים במסכת תמורה דף טז, א [משמה"ל, מגילה עמוד צב].

תלמידי חכמים רבים מסתובבים בינותינו. חלקם מפורסמים מאד כגאונים גדולים וכבקיאים עצומים, אך לא על רבים, כך נדמה ניתן לומר כי חייהם מתנהלים על פי סכמה אחרת ומסויימת - "סכמת תורה" בלבד, שכן כמה אנשים יכולים לסיים מכתב בנוסח של "את המכתב הזה כתבתי כשאני מוטל על מיטתי עם חום גבוה בעוה"ר... ואבקש כי מרן שליט"א יזכיר אותי בתפילתו", או להגיב על מכתב בדברי תורה בניסוח של "נתמלא הבית אורה, ויהי לי היום הזה ליום טוב", וגם "חבילי זמירות של תורה נפלו לי בנעימים בקבלת ספרו הנשגב.. אחזתיו ולא ארפנו, ולא זזתי מחבבו".

מתפעל

הודעהעל ידי מתפעל » ה' ספטמבר 01, 2011 8:54 am

יישר כח, אשכול מעניין.

אמנם לא כל כך הבנתי הסיפור עם האמרי בינה ומדוע הגרמ"מ כל כך התפעל. מדוע זה כל כך חשוב בעיניו שהאמרי בינה גילה כי למשנה למלך נשמטו דברי התוס'? הייתי יכול להבין אם היתה לו איזו קושיא שלא הצליח למצוא לה תירוץ ושומע על איזה תוס' איזה צושטעל שמיישב לו את התמיהה. זו שמחה גדולה לעמול על קושיא ולמצוא תירוץ הגון ואמיתי. אבל סתם ידיעה שהמשנה למלך אישתמיט ממנו תוס'? מה יש לנו מזה? איזה תועלת?

עוד שאלה, הספר הזה, שמחת הלוי, זה ספר סיפורים?

האם ניתן להשיג את ספרי הגאון?
ומה זה הספר חמודות שמואל ומי הוא היה?

יישר כח ויום טוב

כיפת הירדן

הודעהעל ידי כיפת הירדן » ה' ספטמבר 01, 2011 1:07 pm

כיוון שעוסקים בדמותו המופלאה של הגרמ"מ הלוי זצ"ל, הייתי רוצה לברר אצל חכמי האתר, דבר שקצת גרם לי להרים גבה.
בתקופת בין הזמנים האזנתי הרבה לדרשותיו המרתקות של הגרמ"מ ב"קול הלשון" בין ההספדים מוקלט שם הספד שנשא הגרמ"מ
על הרה"ג ר' יעקב רוזנטל זצ"ל שנפטר שנה לפניו. הגרמ"מ הספידו שם כאחד הגדולים ממש.
מאחר ואני מניח שדעותיהם של השניים בענייני השקפה היו רחוקים כרחוק מזרח ממערב,תמהתי מה הקשר שגרם להרב שולזינגר
להספידו בכזו התרגשות?

מתפעל

הודעהעל ידי מתפעל » ה' ספטמבר 01, 2011 5:02 pm

עוד שאלה מהמבינים דכאן,

הובא כאן סיפור שסיפר הגרמ"מ ממה שלימדו דודו הגאון ר' וועלוועל צ'צ'יק זצ"ל, מהמשלוח מנות בפורים שבעוד חודש הכל נהיה חמץ ואסור בכרת. וסיים שם שזה היסוד של היידישקייט, שהכל תלוי בזמן, יום אחד זה מצוה רבתי ויום אחר זה כרת.

אכן אבחנה מעניינת וחכמה. אבל לא הבנתי למה זה היסוד הלא זה באמת נכון בחמץ שתלוי בזמן ואילו כל שאר איסורים הם קבועים ועומדים ולא תלויים דוקא בזמן.
אמנם איסורי שבת גם דומה, כל השבוע מותר ובשבת סקילה.
אבל רוב האיסורים אינם תלויים בזמן.

ואולי כוונתו על זה הדרך ולא דוקא בזמן ולמשל, אסר לנו את הארוסות והתיר לנו את הנשואות
וגם בא"א יש ענין של זמן טהרה.
וכן באיסורי אכילה, יש בשר אסור ויש מותר, יש עוף טהור ויש טמא, וכן בדגים אבל שם אין זה מבחינת הזמן אלא הסוג.

וכן בשאר האיסורים כמו כלאיים, דוקא צמר ופשתים אסור אבל מין אחר מותר.

אז מה היסוד העמוק שטמון כאן?

מתפעל

הודעהעל ידי מתפעל » א' ספטמבר 18, 2011 12:02 pm

כיפת

הגרמ"מ הרי גדל בחיפה, אולי שם נוצר קשר עם הרב רוזנטל.

הענין הזה של אנטי מזרחי היה אצלו חזק מאד. היה חתנו של ר' שלמה כהן תלמיד החזון איש. הבנתי שאבי ר' שלמה, ר' אברהם יעקב, היה מרבני המזרחי. האם זה נכון?

מבקש חכמה

הודעהעל ידי מבקש חכמה » א' ספטמבר 18, 2011 3:57 pm

כמדומני שגם מסופר על מפגש נרגש בין הסבא רבי שלמה כהן בעל ה"חשק שלמה" ואב"ד ווילנא, עם הרצל.

כיפת הירדן

הודעהעל ידי כיפת הירדן » א' ספטמבר 18, 2011 9:57 pm

מתפעל כתב:כיפת

הגרמ"מ הרי גדל בחיפה, אולי שם נוצר קשר עם הרב רוזנטל.

הענין הזה של אנטי מזרחי היה אצלו חזק מאד. היה חתנו של ר' שלמה כהן תלמיד החזון איש. הבנתי שאבי ר' שלמה, ר' אברהם יעקב, היה מרבני המזרחי. האם זה נכון?

אכן, ובשל כך תמיהתי.

מתפעל

הודעהעל ידי מתפעל » ב' ספטמבר 19, 2011 10:42 am

זה לא כל כך תמוה, הרב רוזנטל לא היה מזרחי בהשקפותיו. אמנם הסכים להשתתף בבי"ד של הרב גורן מסיבותיו שלו אבל אין לזה קשר להשקפת עולם.

בן אליהו

הודעהעל ידי בן אליהו » ב' ספטמבר 19, 2011 1:47 pm

הגר"י רוזנטל זצ"ל אמר בהספדו הנרגש למרן הגר"א שפירא זצ"ל את הדברים הבאים [הציטוט כמעט זהה למילים שנאמרו ובלי בעיות אפשר לשמוע את ההקלטות דרך אתרים שונים באינטרנט]:
"רב אברום היה אוהב ישראל אוהב ארץ ישראל וצריך להדגיש אוהב מדינת ישראל שהיא ראשית צמיחת גאולתנו הדרך הנכונה היא הדרך של רב אברום"
אינני יודע אם היה מזרחי או לא מזרחי אבל על השקפתו העקרונית לא ניתן להתווכח לאור הדברים המצוטטים

גלאגוזים

הודעהעל ידי גלאגוזים » ב' ספטמבר 19, 2011 3:49 pm

מתפעל כתב:זה לא כל כך תמוה, הרב רוזנטל לא היה מזרחי בהשקפותיו. אמנם הסכים להשתתף בבי"ד של הרב גורן מסיבותיו שלו אבל אין לזה קשר להשקפת עולם.

לענ"ד נראה שמבחינתו של הגרמ"מ שולזינגר זצ"ל ההשתתפות בפסק דינו של הרב גורן חמורה בהרבה מהשקפת עולם ציונית. וא"כ בתשובתך הגדלת את התמיהה שבעתיים.
אגב, אם את השקפת עולמו שאהדה את המדינה לא הסתיר הגר"י רוזנטל מעולם -[וכפי שצוטט לעיל ע"י בן אליהו]- הרי שאת דבר השתתפותו בפסק ה"אח ואחות" הכחיש בתוקף.
[בראיון שנערך עמו בשבועון "שעה טובה" ע"י אריה ארליך, ופורסם לאחר פטירתו גם בשבועון "משפחה"]
לעצם הענין הינך צודק בהגדרה כי הרב רוזנטל לא היה "מזרחי" בהשקפתו, וחינוך ילדיו יוכיח. את בניו שלח לבריסק ופוניבז' ולא למרכז הרב, ואת חתניו לקח מסאטמר וממיר ולא מכרם ביבנה...
נערך לאחרונה על ידי גלאגוזים ב ב' ספטמבר 19, 2011 4:13 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

חיים

הודעהעל ידי חיים » ב' ספטמבר 19, 2011 4:06 pm

דומני שהקצף על פסק דינו של הרב גורן יצא בייחוד על נימוקי הפסק שלא היו הלכתיים טהורים. יתכן שהגר"י רוזנטל עצמו תמך יסודותיו על נימוקים לגופה של הלכה. לפיכך גם אם הוא השתתף בפסק, השוואה בינו להרב גורן אינה ברורה מאליה.

שיבר

הודעהעל ידי שיבר » ב' ספטמבר 19, 2011 7:42 pm

ואני שמעתי שנימוקי הפסק דווקא יש להם על מה להסתמך. הבעיה היתה המניעים של הפסק והעובדה שהוזמן על ידי רה"מ ותפור מראש.

מבקש חכמה

הודעהעל ידי מבקש חכמה » ב' ספטמבר 19, 2011 8:32 pm

אגב הדיון אני מחפש את תגובתו של הסטייפלר לפסק, אם למישהו יש תחת ידו או שיכול להיות מראה מקום לדבריו.

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ב' ספטמבר 19, 2011 9:11 pm

הגרמ"מ היה הרבה יותר מורכב ממה שהוא נתפס בעיני רבים.
על הרב הרצוג היה יכול לדבר בשפתים דולקות, וגם על עוד אנשים אותם הכיר מצעירותו.
לא בטוח שבפרהסיא אבל בשיחות אישיות, והרבה. ואכמ"ל.
------
לדידי אין לי ספק שהוא העדיף לא להאמין שהרב רוזנטל נתן יד לפושעים. לא היה צריך להתאמץ בכך אחרי שבאמת הדבר לא הוברר מעולם.
--------------
חתימתו של הסטייפלער נגד ההיתר של גורן, היא ביחד עם שאר גדולי ישראל מן הזמן ההוא. אבל בספר קריינא דאגרתא נדפסה רשימה של מרן, המוגדרת בתוכן העניניים 'ליצנותא דע"ז' והיא ליצנות מההיתר ומהמתיר גם יחד.
ז.PDF
(351.91 KiB) הורד 597 פעמים

גוראריה

הודעהעל ידי גוראריה » ב' ספטמבר 19, 2011 9:26 pm

איש_ספר כתב:הגרמ"מ היה הרבה יותר מורכב ממה שהוא נתפס בעיני רבים.
על הרב הרצוג היה יכול לדבר בשפתים דולקות, וגם על עוד אנשים אותם הכיר מצעירותו.
לא בטוח שבפרהסיא אבל בשיחות אישיות, והרבה. ואכמ"ל.

בציבור החרדי נתפס כל מי שקשור ל'ציונות' כמקשה וחטיבה אחת [פסולה כמובן אוטומטית...]. ולא היא! הרבה היה תלוי במקום, באופי ובתפקיד.
רוב רבני רוסיה, למשל, היו ציוניים. מאי משמע? סבלו הרבה צרות, הנוער נעשה קומוניסטי והציונות היתה עבורם סמל והצלה גשמית ורוחנית.
הם תפסו את העניין בצורה מאד מופשטת. איש מהם לא תועד לדורות ככזה. [אנקוט כדוגמא פשוטה את רבי שלמ'קה מזוועהיל זי"ע, הנערץ עד היום על כל ירושלים, והיה מעריצו הגדול של הראי"ה ומעבר לכך]
יש תח"י מכתב של אחד החסידים המפורסמים שאחרי עלותו ארצה כתב באגרת לחבריו שהוא מופתע ממה שראה כאן, כ"כ הרבה דעות בין היראים, לכאן ולכאן, בעוד שברוסיה לא היה דבר כזה...

דוגמא נוספת אביא: שאלתי פעם יהודי ישיש שליט"א שהיה עסקן דגול, על ההבדל בין יחס החרדים לרב שלמה אהרונסון הרב הראשון של תלאביב שהיה אהוב ונחמד על כל, ובין היחס למ"מ הרב עמיאל, הרב השני. הקשיתי: הרי שניהם היו 'ציוניים'?
השיבני: אכן, הרב אהרונסון היה ציוני דגול, אבל רק בהשקפה, הוא לא היה איש מפלגה ולא ראה את עצמו כנפרד ממחנה החרדים [ער איז ניט גיווען קיין פארטיי מענטש]
ואילו וכו'.

ועוד יש הרבה להאריך בזה.

מבקש חכמה

הודעהעל ידי מבקש חכמה » ב' ספטמבר 19, 2011 10:09 pm

איש_ספר כתב:חתימתו של הסטייפלער נגד ההיתר של גורן, היא ביחד עם שאר גדולי ישראל מן הזמן ההוא. אבל בספר קריינא דאגרתא נדפסה רשימה של מרן, המוגדרת בתוכן העניניים 'ליצנותא דע"ז' והיא ליצנות מההיתר ומהמתיר גם יחד.
ז.PDF

יישר כח, האם מלבד הליצנות על הרב שיודע ירושלמי דרך האנציקלופדיה, יש מקרים שהסטייפלר ביטא התנגדות לשימוש באנציקלופדיה תלמודית?

גוראריה

הודעהעל ידי גוראריה » ב' ספטמבר 19, 2011 10:13 pm

הגר"ב מנדלזון אב"ד קוממיות זצ"ל [שנודע בקנאותו!] השיב לא' מגדולי ראשי הישיבות שרצה למשכו למאבק נגד ההיתר הלז: ברור שכל הצורה שהוא קיבל מינוי כדי שיתיר, הוא דבר פסול בתכלית. אבל לגופו של היתר - ברי לי שאם היה מדובר בשאלה על בחור מישיבתכם הייתם מתירים אותו עם היתר דחוק בהרבה...

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ג' ספטמבר 20, 2011 4:17 am

גוראריה כתב:הגר"ב מנדלזון אב"ד קוממיות זצ"ל [שנודע בקנאותו!] השיב לא' מגדולי ראשי הישיבות שרצה למשכו למאבק נגד ההיתר הלז: ברור שכל הצורה שהוא קיבל מינוי כדי שיתיר, הוא דבר פסול בתכלית. אבל לגופו של היתר - ברי לי שאם היה מדובר בשאלה על בחור מישיבתכם הייתם מתירים אותו עם היתר דחוק בהרבה...

אחר שמן הסתם אין כונת המספר להליץ טוב בעד הרה"ר גורן והיתרו, הרי שמטרת הסיפור היא להשמיענו שגם הר"ב מנדלזון בנביאים, וגם את חתימתו ביקשו לצד חתימת היושבים ראשונה במלכות. שיהיה.
מבקש חכמה כתב:אגב הדיון אני מחפש את תגובתו של הסטייפלר לפסק, אם למישהו יש תחת ידו או שיכול להיות מראה מקום לדבריו.
דעת תורה.jpg
דעת תורה.jpg (70.71 KiB) נצפה 15575 פעמים
פ.jpg
פ.jpg (25.16 KiB) נצפה 15575 פעמים

וכאן תמיכתו מלאת העיזוז והגבורה של הרצי"ה קוק

ציק.jpg
ציק.jpg (40.1 KiB) נצפה 15575 פעמים

מתפעל

הודעהעל ידי מתפעל » ג' ספטמבר 20, 2011 9:05 am

אנסה להחזיר את האשכול למסלולו
הגרמ"מ שולזינגר נוחו עדן,

ראיתי באחת מחוברותיו הרבים שהביא דבר נאה מאד מהגר"א, ומעניין אותי מה מקור הסיפור ואם מישהו שמע על כך

כיצד היה הגר"א בוחן תלמיד לקבל אותו לשיעורו, היה שואלו מהו הדף גמרא שאותו הוא יודע הכי טוב, ומבקשו ללמוד את הדף לפניו.
כך היה רואה אם התלמיד לומד את הדף בחשק ובגעשמאק, אף שיודע את הדף ישר והפוך, אזי היה מקבלו.
היינו, שכלל לא שאל אותו שאלות לדעת כמה הוא מבין בלימוד, אלא כל מה שהיה חשו לו לגאון, זה חשקת ואהבת התורה.

גוראריה

הודעהעל ידי גוראריה » ג' ספטמבר 20, 2011 11:48 am

איש_ספר כתב:
גוראריה כתב:הגר"ב מנדלזון אב"ד קוממיות זצ"ל [שנודע בקנאותו!] השיב לא' מגדולי ראשי הישיבות שרצה למשכו למאבק נגד ההיתר הלז: ברור שכל הצורה שהוא קיבל מינוי כדי שיתיר, הוא דבר פסול בתכלית. אבל לגופו של היתר - ברי לי שאם היה מדובר בשאלה על בחור מישיבתכם הייתם מתירים אותו עם היתר דחוק בהרבה...

אחר שמן הסתם אין כונת המספר להליץ טוב בעד הרה"ר גורן והיתרו, הרי שמטרת הסיפור היא להשמיענו שגם הר"ב מנדלזון בנביאים, וגם את חתימתו ביקשו לצד חתימת היושבים ראשונה במלכות. שיהיה.

אשרי הדור שהגדולים לומדים פשט בדברי הקטנים.
לגופו של עניין לא נתכוונתי כי אם להעמיד דברים במקום: הר' גורן - במקומו מונח.
אבל ההיתר גופו זה כבר סיפור אחר [ואין בכך שום לימוד זכות או הערכה לאישיותו של המתיר]

מתפעל

הודעהעל ידי מתפעל » ד' ספטמבר 21, 2011 9:12 am

שלום רב
ראה ראיתי להגרמ"מ זצ"ל מתבטא בחריפות גדולה על ראשי הציונים בקום המדינה וכותב עליהם שהם עמלקים.
עד כדי כך, אמנם מביא שכך כתב עליהם הגר"א ווסרמן שכידוע היה קנאי גדול.
האם אכן כך כתב ר' אלחנן הי"ד? היכן כתב כך?
הרי זה פלא גדול, כיצד ניתן לקרוא ליהודי, רשע ככל שיהיה, עמלק? הרי יהודי יכול לשוב בתשובה תמיד, כי לא ידח ממנו נידח.
אמנם על מחטיאי הרבים כתוב לשונות קשים שלא יחזרו בתשובה, אבל סוף כל סוף אם כן חזרו, בודאי שמקבלים אותם.
אין דבר העומד בפני התשובה.

אחד הלומדים

הודעהעל ידי אחד הלומדים » ה' ספטמבר 22, 2011 11:05 am

מתפעל כתב-
ראיתי באחת מחוברותיו הרבים שהביא דבר נאה מאד מהגר"א, ומעניין אותי מה מקור הסיפור ואם מישהו שמע על כך

ידוע בשם ספר "מנוחה וקדושה" לתלמידו של הגרח מואלוז'ין (אולי בהקדמה).

מתפעל

הודעהעל ידי מתפעל » ב' ינואר 02, 2012 9:39 am

שאלה,
ראיתי בחוברות שיצאו לאור שכותב שם בצורה מיוחדת מבחינת העימוד,

האם זה היה הרעיון שלו או של המוציאים לאור?

הנה דוגמא:
קבצים מצורפים
shulz.jpg
shulz.jpg (43.56 KiB) נצפה 15405 פעמים

ש.י.ר.

הודעהעל ידי ש.י.ר. » א' יולי 15, 2012 11:56 pm

בנוגע לעימוד המיוחד של הקונטרסים שיצאו לאור מדרשותיו.
מי שזכה פעם לטעום מנועם צוף אמרותיו היקרים והמסולאים מפז, מבין טוב דרך העימוד מה זה ועל מה זה.
זהו נסיון להעביר את הדברים בכתב כעין שנאמרו בעל פה.

אוי, מי יתן לנו מהרגעים המתוקים האלו, לשמוע מש"ה מפי הגבורה, באהבה וחמלה, אהבת השי"ת ואהבת ישראל.
דרשותיו הנפלאים הלא המה מצויים במערכת קול הלשון, 1 - עברית, 2 - משנה וגמרא, 2 - דף היומי, 1 - הגאון רבי משה מרדכי שולזינגר.

ועוד נקודה, עד כמה חסר לנו הגאון המתוק הזה זצ"ל בזמן כמו עכשיו, שהחושך יכסה ארץ, מבחוץ החילונים, ומבפנים החרדילונים, אשר תעב ותיעב כל כך.
כל כך נצטער אותו צדיק על המסלפים תורת אמת, על המחדשים ובודים סברות ותורות חדשות מלבם.
מי יגלה עפר מעיניך ר' משה מרדכי והיית מורה לנו ומנחיל דרך אמת, כפי שקיבלת והנחלת דרך רבותינו הגדולים ואחרון אחרון חביב מרן רשכבה"ג רבינו בעל האבי עזרי זצ"ל ולהבחל"ח מרן רשכבה"ג רבינו הגרי"ש שליט"א לרפו"ש.

צניעומעלי

הודעהעל ידי צניעומעלי » ב' יולי 16, 2012 3:50 am

אכן, בימים סוערים כאלו כ"כ עצום ורב חסרונו של רבינו המשמ"ר זצ"ל,
אוי לנו כי מפני הרעה נאסף הצדיק. ובכל יום ויום ניכר חסרונו העצום.

מיוחס

הודעהעל ידי מיוחס » ד' יולי 25, 2012 7:14 pm

כיפת הירדן כתב:כיוון שעוסקים בדמותו המופלאה של הגרמ"מ הלוי זצ"ל, הייתי רוצה לברר אצל חכמי האתר, דבר שקצת גרם לי להרים גבה.
בתקופת בין הזמנים האזנתי הרבה לדרשותיו המרתקות של הגרמ"מ ב"קול הלשון" בין ההספדים מוקלט שם הספד שנשא הגרמ"מ
על הרה"ג ר' יעקב רוזנטל זצ"ל שנפטר שנה לפניו. הגרמ"מ הספידו שם כאחד הגדולים ממש.
מאחר ואני מניח שדעותיהם של השניים בענייני השקפה היו רחוקים כרחוק מזרח ממערב,תמהתי מה הקשר שגרם להרב שולזינגר
להספידו בכזו התרגשות?

מידי הרבה עמירצות יש בהערה זו
אין ולא היה הבדל השקפה בין הגר"י רוזנטל
להגרמ"מ שניהם היו קנאים גדולים מאד
וכמי שזכה לדבר עם ר' יעקב האי ר' יעקב גם על קנאות מבין שאין הבדל ביניהם
מה שמשום מה כן נתן לר' יעקב זצ"ל שם אחר
הוא שמועה שיצאה על ר' יעקב זצוק"ל שחתם לגורן על ההיתר הידוע

לייטנר

הודעהעל ידי לייטנר » ד' יולי 25, 2012 7:22 pm

מיוחס כתב:
כיפת הירדן כתב:כיוון שעוסקים בדמותו המופלאה של הגרמ"מ הלוי זצ"ל, הייתי רוצה לברר אצל חכמי האתר, דבר שקצת גרם לי להרים גבה.
להספידו בכזו התרגשות?

מידי הרבה עמירצות יש בהערה זו
אין ולא היה הבדל השקפה בין הגר"י רוזנטל
להגרמ"מ שניהם היו קנאים גדולים מאד
וכמי שזכה לדבר עם ר' יעקב האי ר' יעקב גם על קנאות מבין שאין הבדל ביניהם
מה שמשום מה כן נתן לר' יעקב זצ"ל שם אחר
הוא שמועה שיצאה על ר' יעקב זצוק"ל שחתם לגורן על ההיתר הידוע

כנראה לא קראת את כל האשכול:
viewtopic.php?f=19&t=1413&p=54810&hilit=%D7%A8%D7%95%D7%96%D7%A0%D7%98%D7%9C+%D7%9E%D7%9B%D7%A8%D7%9D+%D7%91%D7%99%D7%91%D7%A0%D7%94#p54810

למאי_נמ?

הודעהעל ידי למאי_נמ? » ד' אוגוסט 01, 2012 9:55 am

בן אליהו כתב:הגר"י רוזנטל זצ"ל אמר בהספדו הנרגש למרן הגר"א שפירא זצ"ל את הדברים הבאים [הציטוט כמעט זהה למילים שנאמרו ובלי בעיות אפשר לשמוע את ההקלטות דרך אתרים שונים באינטרנט]:
"רב אברום היה אוהב ישראל אוהב ארץ ישראל וצריך להדגיש אוהב מדינת ישראל שהיא ראשית צמיחת גאולתנו הדרך הנכונה היא הדרך של רב אברום"
אינני יודע אם היה מזרחי או לא מזרחי אבל על השקפתו העקרונית לא ניתן להתווכח לאור הדברים המצוטטים

באתר מכון מאיר (דקה 26:50 ואילך) הנוסח הוא:
"...הוא אהב את ציון, אהב את ירושלים, אהב את ארץ ישראל, ומותר להגיד: אהב את מדינת ישראל, שאנחנו חייבים להתפלל שהיא ראשית צמיחת גאולתנו, ולא ... להתחכם ולא לעשות ... [- מילה באידיש], ולא להיבהל משום גורם ... [- הדרך הנכונה?] היא הדרך של ר' אברום..."

יגל

הודעהעל ידי יגל » ד' אוגוסט 01, 2012 2:22 pm

למאי_נמ? כתב:
בן אליהו כתב:הגר"י רוזנטל זצ"ל אמר בהספדו הנרגש למרן הגר"א שפירא זצ"ל את הדברים הבאים [הציטוט כמעט זהה למילים שנאמרו ובלי בעיות אפשר לשמוע את ההקלטות דרך אתרים שונים באינטרנט]:

באתר מכון מאיר (דקה 26:50 ואילך) הנוסח הוא:
"...הוא אהב את ציון, אהב את ירושלים, אהב את ארץ ישראל, ומותר להגיד: אהב את מדינת ישראל, שאנחנו חייבים להתפלל שהיא ראשית צמיחת גאולתנו, ולא ... להתחכם ולא לעשות ... [- מילה באידיש], ולא להיבהל משום גורם ... [- הדרך הנכונה?] היא הדרך של ר' אברום..."

ההקלטה גרועה מאד, אבל שמא מישהו יצליח למצוא שם גם את הקטע החריף אודות ה"שלטון של... אני מפחד לומר של טרור... אז אני אגיד שלטון של פחד... אנשים שיושבים בחדר ומחליטים מי הגאון הגדול ומי הגאון הקטן ומי רשכבה"ג..." (הציטוטים מהזיכרון המאובק).

למאי_נמ?

הודעהעל ידי למאי_נמ? » ג' אוגוסט 28, 2012 9:34 am

יגל כתב:ההקלטה גרועה מאד, אבל שמא מישהו יצליח למצוא שם גם את הקטע החריף אודות ה"שלטון של... אני מפחד לומר של טרור... אז אני אגיד שלטון של פחד... אנשים שיושבים בחדר ומחליטים מי הגאון הגדול ומי הגאון הקטן ומי רשכבה"ג..." (הציטוטים מהזיכרון המאובק).

שם דקה 28:10 ואילך:
"ולא נס ולא חת, ולא פיחד מאף אחד, היום זה עולם של,, אני לא רוצה להגיד של טרור, אבל זה עולם של פחד, עולם של כבוד, וכו'

מתפעל

הודעהעל ידי מתפעל » ב' דצמבר 10, 2012 11:39 am

יצא לאור ספר על הגרממ"ש, חלק א'.

מעניין שבספר החדש יש התייחסות למה שנכתב כאן באשכול, שכתב על אביו שלמד 10 שנים בירושלים ולא הזכיר שלמד במרכז.
ומספר שהרב נריה שאל את קרובו של הגרמ"מ למה השמיט שלמד במרכז וענה על כך הגרמ"מ שאם ישיבת מרכז היתה נשארת עם אותו אופי כפי שהיתה בשנים בהם למד אביו (כמדומני תרפ"ה - תרצ"ה) דהיינו שכל הבחורים מתלבשים עם חליפות וכובעים והשקפת עולם חרדית, אזי היה מזכיר ששם למד אבל אנשים לא יודעים שזה השתנה מאד ויחשבו שאביו הלך עם מכנסיים קצרים וסנדלים בלי גרביים ועבד בפלחה.

זה די צ"ע כי דוקא תלמידי מרכז עד היום, אינם כאלו שהולכים בתיאור הנ"ל כלל. להיפך, רובם הגדול עם ציציות בחוץ וזקן ופאות ויראת שמים ניכרת עליהם. התיאוןר הזה יותר מתאים לישיבות בני עקיבא התיכוניות ולא למרכז.

בהמשך בספר הנ"ל יש תיאור מעניין כיצד קרה שהגרמ"מ עזב את מרכז, או יותר נכון הוכרח לעזוב.
היה זה בשנת תשי"ח, הרב מבריסק לחם את מלחמתו בהיכל שלמה והנער הצעיר ר' משה מרדכי שהיה הולך עם הדוד ר' וועלוועל למרן הגרי"ז, שמע ממנו ומדודו את כל הסכנות שראה הרב בהקמת ההיכל וכאשר חזר לישיבה, נעמד בחדר האוכל והרצה את הדברים ששמע בכל הלהט כנגד היכל שלמה. היה מי שדאג להעביר את הדברים לרצי"ה הכהן קוק. והנה לאחר כמה שבועות החל זמן אלול והרצי"ה לא הגיע לישיבה והתלמידים לא הבינו מדוע. עבר עוד יום ועוד יום והרב לא מגיע והרי ג' אלול הוא יום היאהרצייט של מרן הרב זצ"ל שבו נתן בנו יחידו שיעור מיוחד והרב לא מגיע.
הלכו לביתו גדולי התלמידים לברר מה קורה ואז אמר להם מדוע אינו בא, כל עוד משה שולזינגר נמצא בישיבה, לאחר שדיבר מה שדיבר, איני יכול לבא. חזרו התלמידים ופנו לגרמ"מ והסבירו לו עד היכן מגיעים הדברים, והוא הבין שחייב לעזוב, לקח את חפציו ועזב את הישיבה.

יש כמה דברים לא מובנים בסיפור הזה,
קודם כל, הלמאי חיכה הרצי"ה עד לזמן הבא עם הענין הזה? לפי המתואר המקרה הזה קרה לקראת סוף הזמן הקודם.
שנית, איני מבין, מה היה עושה הרצי"ה אילו לא הגיעו אליו התלמידים? עד מתי לא היה מגיע? ולמה לא פנה ישירות לרמ"מ לדבר איתו?
מעניין היה למצוא אולי מישהו שלמד בשנים ההם וזוכר את הסיפור.

חבל גם שרוב התמונות מוקטנות מאד. לא הבנתי למה עשו כך. אולי כדי שלא יסרקו ויקחו למקומות אחרים?

עוד מעניין קשריו עם הבית ישראל מגור. לפי הספר הוא היה נכנס אליו עוד בחיפה בתור נער צעיר.

יתר10

הודעהעל ידי יתר10 » ב' דצמבר 10, 2012 3:18 pm

מתפעל'קה
כאן יש תשובות לחלק משאלותיך

מתפעל

הודעהעל ידי מתפעל » ג' דצמבר 11, 2012 12:38 pm

יישר כח יתר אבל אין שם תשובות.

איפה כל האנשים הפעילים והידענים שהיו פה?

מתפעל

הודעהעל ידי מתפעל » ג' דצמבר 11, 2012 12:40 pm

ועוד שאלה

האם מישהו מבני הרב זצ"ל, יבדלו לחיים ארוכים, ממלא את מקומו בהגדת השיעורים?

סמל אישי של המשתמש
מאיר סובל
שם מלא: פלוני אלמוני

הודעהעל ידי מאיר סובל » ג' דצמבר 11, 2012 12:42 pm

כמדומה שבנו הבכור ר' יצחק ממלא מקומו בדף היומי בירחי כלה

מתפעל

הודעהעל ידי מתפעל » ג' אפריל 30, 2013 5:49 pm

נתקלתי בזה וחשבתי שזה מעניין להכניס לכאן:

דברי האבא של הגרמ"מ בעל משמר הלוי זצ"ל על הרב קוק זצ"ל:

"והיתה מנת חלקי להסתופף בצלו הקדוש של רבנו,
אור ישראל וקדושו,
רכבו ופרשיו,
נזר הדוד,
מורי ורבי,
רבן של ישראל,
הרב הראשי הראשון לארץ־ישראל, מרן הגאון מוהר״ר אברהם יצחק הכהן קוק זצוק״ל הכהן והשופט של המקום הקדוש".

מתוך ההקדמה לספרו: אמרות יצחק.

חזור אל “משפחות סופרים וימות עולם”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 138 אורחים