מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

הגותו של הגאון רבי משה שפירא זצ''ל - אשכבתיה דרבי

על חכמים ורבנים, צדיקים ויראים, אנשי השם אשר מעולם. לילך באורחות צדיקים ולדבוק במעשי ישרים.
נשר

Re: הגותו של הגאון רבי משה שפירא זצ''ל - אשכבתיה דרבי

הודעהעל ידי נשר » א' ינואר 15, 2017 10:47 pm

שיר ורננים כתב:
אריך כתב:
שכר המדי כתב:הרב אריך שליט"א
לכשנדייק בדבריך גם משם אין ראיה: מורא - היה לכולם, דיבור פעמים ספורות עם הגרי"ז - היה להרבה, בקבוצת ההמתנה לאכט'ל - היו עוד כמה, חלקם אני מכיר אישית וגדלותם היא לא בשמים...
בקיצור... לא צריך להמציא סיפורים. די לנו אם נקבל כי הגרמ"ש קיבל עליו את הגרי"ז כמורה דרך גם אם לאחר פטירתו.

לא באתי להביא ראיה לשום דבר. רק שנדע את האמת על יחסי השניים. היה קשר חזק כבר מחיים, אם כי לא כ"כ ע"י דיבור ישיר אלא באמצעים אחרים שפירטתי.

דבר נוסף: ר' משה שהה ליד גופו הק' של הגרי"ז במשך כל הלילה אחרי שנפטר.

והיה לבדו ואמר שאז קיבל( איני זוכר את ההמשך)

הרב שיר ורננים, כזה סיפור צריך מקור!

יושב סתר

הודעהעל ידי יושב סתר » א' ינואר 15, 2017 10:56 pm

מי שמסתבך למצוא בקול הלשון את תיקיית ההספדים על רבינו זצ"ל, זה במספר 32.
וביתר דיוק, לפי הסדר הבא: 1-7-5-32.
יש שם דברים מיוחדים ונדירים שלא שומעים כל יום. בהחלט שווה שמיעה.

פרי יהושע

הודעהעל ידי פרי יהושע » א' ינואר 15, 2017 11:52 pm

פרדס אליהו כתב:כמו כן שמתי לב שפעמים רבות מאוד לקח מאור גדליהו שארר

למיטב ידעתי זה כבר זקוק לבדיקה, יתכן שהמקורות זהים אבל לא משם.

סיפרון

הודעהעל ידי סיפרון » ב' ינואר 16, 2017 1:08 am

הגאון רבי שמעון משה דיסקין זצ"ל באיגרותיו שבספר משמר הרש"ם ח"ו (שהו"ל הגאון רמ"מ שולזינגר זצ"ל) מביא שמועות וד"ת מעמיתו וידידו הגר"מ שפירא זצ"ל, ואביא כאן.

1) עמ' צ טור ב: והנה ראיתי לידידי ר"מ שפירא שליט"א שהיה ר"מ בבית התלמוד ואח"כ באמריקה, ועתה בירושלים, שכתב (בקובץ) כנסת בית יצחק, שיצא על ידי ישיבת קמניץ בירושלים תש"ך לערך, שחידש ששני הדינים וכו', ואע"פ שהיה צעיר לימים, איתחזק בהקפדה להוציא דבר מתוקן והיה כבר למדן, ולכן אע"פ שלא עיינתי בדבר איתחזק גברא ועל ידי זה איתחזק קמיעא עכ"ל. (הגר"מ זצ"ל היה אז כבן 25).

2) שם עמ' קטו טור ב: ושמעתי בשעתו מרבי משה שפירא ברי"מ שפירא שליט"א בשם ר"א פרבשטיין ששאל את החזו"א מיהו הרב של בני ברק פלוני או אלמוני. והשיבו אני, וכשראה התמיה בעיניו, השיב רב הוא זה שרוב השאלות שואלים אותו. ונראה להוסיף דהכונה לא לשאלות שהרב הוא רק מראה מקום, אלא שאלות של שיקול הדעת ודימוי מילתא למילתא ופשוט לכאורה.

3) שם עמ' קלט טור א: ואכתוב להדר"ג מה שהראני פעם ידידי הגר"מ שפירא שליט"א מירושלים, הרי ידוע מה שאמר הגרי"ז לגבי הציונות שהקב"ה סיבב למדינה דמ"מ כיון שבהלכה הר"ז פסול - הר"ז פסול כדאמרו בחזקיהו בהדי כבשי דרחמנא למה לך. ואמר שכבר קדמו החתם סופר שהקשה בפילגש בגבעה איך פסקו ב"ד להכרית שבט בנימין, והרי גמירי דלא כלה שבטא (ב"ב קטו:), אלא כיון שבהלכה יש לפסוק כך, הר"ז בכלל כבשא דרחמנא, וכאן יש חידוש גדול יותר אף שידוע שלא יצליחו בפעולתם.

וחוץ מהנ"ל מונח בזכרוני - אם אינני טועה - שהגרש"מ דיסקין כותב להגרמ"מ שולזינגר שמועה מהרב מבריסק זצ"ל ששמעה מהגר"מ שפירא, ומעיד עליו שהוא בר סמכא וכו'. [חוץ מהנ"ל מס' 1].
[כל הנ"ל ראיתי ברשימות הגריח"ס שליט"א].

הגרח

הודעהעל ידי הגרח » ב' ינואר 16, 2017 1:28 am

היום סיפרו על חריפותו
הגיע בחור בן 20 לר'משה לשאול אותו אם להתחיל שידוכים באומרו שעכשיו הוא "פלג גופא" וכך הוא יגיע לשלמות
אמר לו הרב "וכי הינך בטוח שכבר הגעת לפלג גופא"
הלוא להגיע לזה נצרכת עבודה......

חוקר ודורש

הודעהעל ידי חוקר ודורש » ב' ינואר 16, 2017 1:43 am

נשר כתב:
בן עזאי כתב:
נשר כתב:מי שרוצה לשמוע הספד של תלמיד של ר' משה ישמע הספדו של הרב ברוידא. (אין לי כל קשר איתו)

האם יש פה נקיטת עמדה על מידת היות האחרים ״תלמידים של ר׳ משה״?!
חס וחלילה!!

התכוונתי שלדעתי העניה שמעתי בהספד עצמו כביכול את ר' משה מדבר. וזו דעתי בלבד.

מי אני שאומר מי הוא תלמיד ומי לא. בקושי את עצמי אני מגדיר כתלמיד.

ג"א מצטרף להנ"ל הגם שלא שמעתי את כל המספדים.

חוקר ודורש

הודעהעל ידי חוקר ודורש » ב' ינואר 16, 2017 1:46 am

פרדס אליהו כתב:למי שקרא יתד השבוע דעש"ק ויחי.
יש שם כתבה על 4 בעלי תשובה שעשה ר' משה זצ"ל, והשתרבב לשם בטעות, אחד שאינו בעל תשובה כלל (ואולי בשמיים יחשיבו אותו כבעל תשובה כי כך כתוב בעיתון...), והוריו הם יראים ושלמים. מי שקורא את הדברים מבין מי מהנזכרים שם אינו שייך. רק להסיר לעז מהוריו.

אנא העלו הכתבה שנראה

ג"א מצטרף לבקשה לעלות כאן כתבות מיתד, ומהפלס ועוד .לא כולם מנויים לעיתונים הנ"ל.

גם זו לטובה

הודעהעל ידי גם זו לטובה » ב' ינואר 16, 2017 2:03 am

אריך כתב:להעמיד דברים על דיוקם

בענין הסיפור על הרב הוטנר שהביאו. הנוסח ששמעתי מהנ"ל הוא שהרב הוטנר אמר: "אנחנו הולכים עכשיו לבקר אחד שהוא גדול הדור בבני גילו".

מקור הסיפור מר' יוסף בוקסבוים, ושמעתי מבנו שאמר "המיוחד מבני גילו"

ספרן

הודעהעל ידי ספרן » ב' ינואר 16, 2017 6:00 am

מרי"ב עצמו שמעתי בזה"ל: 'הוא החשוב שבבני גילו בכל העולם כולו'.

דעת_האברך

הודעהעל ידי דעת_האברך » ב' ינואר 16, 2017 9:24 am

שמעתי מאחד מותיקי תלמידיו, ששמע עשרות ואולי מאות פעמים מהגרמ"ש את המשפט הבא: 'צריך ללמוד אגדתא באותו עיון שלומדים גמרא ורמב"ם ועם כל הבריסעקרב'.

הפשוט בפשטותו

הודעהעל ידי הפשוט בפשטותו » ב' ינואר 16, 2017 1:41 pm

מישהו יודע אם אכן הגר"י דייויד מספיד, או שזו היתה טעות?

בן עזאי

הודעהעל ידי בן עזאי » ב' ינואר 16, 2017 1:50 pm

הפשוט בפשטותו כתב:מישהו יודע אם אכן הגר"י דייויד מספיד, או שזו היתה טעות?

כלשון המודעה: ״יושמעו דברי תורה לזכרו״
היינו לא הספד שגרתי -סיפורים אנקדוטות וכדו׳- אלא השמעת דברי תורה שיתקשרו ויתנו ציור לדמות הנפטר,
ולמבין זה דרכו של רה״י בהרבה דברים ודו״ק

הברכות

הודעהעל ידי הברכות » ב' ינואר 16, 2017 2:01 pm

מצו"ב מוסף ש"ק של יתד שיצא לזכרו
קבצים מצורפים
מוסף שבת קודש על ר משה שפירא.pdf
(742.94 KiB) הורד 664 פעמים

נשר

הודעהעל ידי נשר » ב' ינואר 16, 2017 2:18 pm

בן עזאי כתב:

היינו לא הספד שגרתי -סיפורים אנקדוטות וכדו׳- אלא השמעת דברי תורה שיתקשרו ויתנו ציור לדמות הנפטר,
א. עיין בהספדו של הגר"י הוטנר על הגר"ח שמואלביץ.
ב. לעולם לא תמצא בבתי המדרשות הנ"ל סיפורים ועובדות.

וכמו שאמר אתמול בנו של ר' משה זצ"ל, ר' שמואל, שגם כשצריך מכתב הסכמה לספר או אפילו מכתב תמיכה למוסד, תמיד צריך להכנס לעומק הענין ומשם הדברים נוגעים גם לענין הפרטי העומד לפנינו.
הוא היטיב להגדיר במילותיו, כיצד ר' משה לא היה איש של פרטים אלא איש של כלל, כל כלו היה כלל. בכל דבר הוא מצא את הכלל והבין אותו וממילא כל הפרטים היו מובנים. אבל לעולם הם היו מובנים באופן של ממילא, באופן של פרט שהוא חלק מכלל גדול יותר ועמוק יותר. לא היה אצלו שאלה מקומית ותשובה מקומית. כל שאלה בפרט מסויים חייב להיות שהיא שייכת לכלל גדול יותר וכשנבין את הכלל ואת העומק שלו, ממילא זה יאיר את הפרט.

אני באופן אישי ממש התחברתי לדבריו, כך גם אני הק' מרגיש, ר' משה לא חיפש רק את הכלל של הסוגיא אלא את הכלל של כל הסוגיות, של כל התורה, של כל העולם!!
כל המציאות שיש לפנינו זה רק פרטים שמשתלשלים מכללים שהם עצמם פרטים שמשתלשים מכלל אחר.......

זו היתה הגישה בלימוד סוגיא, בלימוד דברי חז"ל, להבין שזה לא רק מאמר מקומי, אלא גילוי על פרט מסוים במערכת יותר עמוקה, כללית יותר, שרק כשתופסים אותה, אפשר להבין מתוכה את המאמר שלפנינו כזוית מסוימת של אותו ענין.

כשכתבתי שלדעתי גם דרך הלימוד באגדה היתה בריסקאית התכוונתי לזה.

כשהוא דיבר על חכמה ובינה ודעת. כשהוא היה מדבר על הבינה שהיא להבין דבר מתוך דבר. היינו בעומקו של דבר מונח עוד דבר. ולא חכמה חדשה אלא עומק בתוך החכמה שנתפסה בהתחלה. כשאני הייתי שומע את זה זה הסתדר לי עם צורת הלימוד הישיבתית. (טעמי האישי בלבד)

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ב' ינואר 16, 2017 2:21 pm

אני מבין בדיעבד לפי התגובות שעלה כאן השיעור "איני אומר קבלו דעתי", אבל לא מצאתי היכן עלה.
שמעתי כמה קטעים מהשיעור, ודי נדהמתי מהסגנון.
היכן עלה השיעור?
והאם מישהו התנדב לתמלל את השיעור במלואו?

אריך

הודעהעל ידי אריך » ב' ינואר 16, 2017 2:23 pm

נראה לי שהסירו אותו מפני הפרובלמטיות של ההבנה הנכונה שלו.
וכפי שכתבתי לאחד המתקיפים: תפסת נקודה קשה לעיכול ועליה אתה דן בשעה שהוא ז"ל אינו עמנו להסביר את דבריו.

אפשר

הודעהעל ידי אפשר » ב' ינואר 16, 2017 2:32 pm

נשר כתב:
בן עזאי כתב:

א. עיין בהספדו של הגר"י הוטנר על הגר"ח שמואלביץ.
ב. לעולם לא תמצא בבתי המדרשות הנ"ל סיפורים ועובדות.

וכמו שאמר אתמול בנו של ר' משה זצ"ל, ר' שמואל, שגם כשצריך מכתב הסכמה לספר או אפילו מכתב תמיכה למוסד, תמיד צריך להכנס לעומק הענין ומשם הדברים נוגעים גם לענין הפרטי העומד לפנינו.
הוא היטיב להגדיר במילותיו, כיצד ר' משה לא היה איש של פרטים אלא איש של כלל, כל כלו היה כלל. בכל דבר הוא מצא את הכלל והבין אותו וממילא כל הפרטים היו מובנים. אבל לעולם הם היו מובנים באופן של ממילא, באופן של פרט שהוא חלק מכלל גדול יותר ועמוק יותר. לא היה אצלו שאלה מקומית ותשובה מקומית. כל שאלה בפרט מסויים חייב להיות שהיא שייכת לכלל גדול יותר וכשנבין את הכלל ואת העומק שלו, ממילא זה יאיר את הפרט.

אני באופן אישי ממש התחברתי לדבריו, כך גם אני הק' מרגיש, ר' משה לא חיפש רק את הכלל של הסוגיא אלא את הכלל של כל הסוגיות, של כל התורה, של כל העולם!!
כל המציאות שיש לפנינו זה רק פרטים שמשתלשלים מכללים שהם עצמם פרטים שמשתלשים מכלל אחר.......

זו היתה הגישה בלימוד סוגיא, בלימוד דברי חז"ל, להבין שזה לא רק מאמר מקומי, אלא גילוי על פרט מסוים במערכת יותר עמוקה, כללית יותר, שרק כשתופסים אותה, אפשר להבין מתוכה את המאמר שלפנינו כזוית מסוימת של אותו ענין.

כשכתבתי שלדעתי גם דרך הלימוד באגדה היתה בריסקאית התכוונתי לזה.

כשהוא דיבר על חכמה ובינה ודעת. כשהוא היה מדבר על הבינה שהיא להבין דבר מתוך דבר. היינו בעומקו של דבר מונח עוד דבר. ולא חכמה חדשה אלא עומק בתוך החכמה שנתפסה בהתחלה. כשאני הייתי שומע את זה זה הסתדר לי עם צורת הלימוד הישיבתית. (טעמי האישי בלבד)

הרי כבר חיפשו הקודמים לנו, ובא חבקוק והעמידן על אחת, הכלל שכולל הכל הוא צדיק באמונתו יחיה, לדעת במחשבה דיבור מעשה, שהקב"ה אחד יחיד בתכלית, אדון הכל היה הוה ויהיה וכו', וזה גם כל חובתינו לא לזוז במשהו מהכרה הזאת [הפשוטה], וזהו צדיק באמונתו, וזהו רישא דשו"ע, שויתי ה' זה כלל גדול במעלות הצדיקים וכו'. זהו בעצם הכלל הראשי לכל הפרטים, והוא פשוט וידוע לכל.

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ב' ינואר 16, 2017 2:33 pm

אריך כתב:נראה לי שהסירו אותו מפני הפרובלמטיות של ההבנה הנכונה שלו.
וכפי שכתבתי לאחד המתקיפים: תפסת נקודה קשה לעיכול ועליה אתה דן בשעה שהוא ז"ל אינו עמנו להסביר את דבריו.
אין טעם להסיר אחרי שקטעים ממנו מופצים ממנו בכל מיני במות, ואדרבה כיון שהמקום כאן זכה להשתתפות כמה מתלמידיו/מעריציו, יואילו נא איפוא ויבארו דברי הר"מ על נכונם. האם נשמע כדבר הזה להתבטא באופן שכזה על החזו"א? לא מדובר על העמדה העקרונית החולקת על דרכו של החזו"א, לגביה יש למשיג אילנות גדולים להתלות בהם, אני מדבר על הסגנון. מבהיל על הרעיון ממש.

אריך

הודעהעל ידי אריך » ב' ינואר 16, 2017 2:37 pm

איש_ספר כתב:
אריך כתב:נראה לי שהסירו אותו מפני הפרובלמטיות של ההבנה הנכונה שלו.
אין טעם להסיר אחרי שקטעים ממנו מופצים ממנו בכל מיני במות, ואדרבה כיון שהמקום כאן זכה להשתתפות כמה מתלמידיו/מעריציו, יואילו נא איפוא ויבארו דברי הר"מ על נכונם. האם נשמע כדבר הזה להתבטא באופן שכזה על החזו"א? לא מדובר על העמדה העקרונית החולקת על דרכו של החזו"א, לגביה יש למשיג אילנות גדולים להתלות בהם, אני מדבר על הסגנון. מבהיל על הרעיון ממש.

לאיזו מסקנה אתה רוצה להגיע עם השאלה שלך?

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ב' ינואר 16, 2017 2:42 pm

חשבתי שחלק ממטרת האשכול, להכיר את דמותו המופלאה לאותם שלא זכו להכירה. אלה שהכירוהו אינם זקוקים לנכתב כאן.

המתעתע

הודעהעל ידי המתעתע » ב' ינואר 16, 2017 2:46 pm

איש_ספר כתב:אני מבין בדיעבד לפי התגובות שעלה כאן השיעור "איני אומר קבלו דעתי", אבל לא מצאתי היכן עלה.
היכן עלה השיעור?

viewtopic.php?f=19&t=31074&p=327855&hilit=#p327855

אריך

הודעהעל ידי אריך » ב' ינואר 16, 2017 2:50 pm

הרב אי"ס:
מה שאני בא לומר הוא זה:

בכל המון דיבוריו של כל אדם גדול, בפרט מי שמדבר המון המון, ובפרט מי שמדבר בנושאים של מחשבה אגדה וכו', אפשר למצוא ציטוטים פיקנטיים כאלה ואחרים. מובנים יותר ומובנים פחות. השאלה היא האם הוא חזר על דברים אלה, האם ראה בהם ענין שחשוב שיידעו.

ברור שדמותו של ר' משה כוללת את הבריסקאיות אשר מתייחסת באופן שהיא מתייחסת לסוגיית ה"חזון איש". והדברים ידועים.

אך לדעתי אין טעם בהיתפסות לאי אלו דיבורים שאמר פעם אחת לפני שלושים שנה בערך, ואולי חזר בהם ואולי הצטער על חריפותם. איך אפשר לדעת? הוא לא פה! הרי כל אחד מבין שאם היה בחיים והיו נכנסים אליו ושוטחים לו את הדברים כהוויתם, היה לו מה להגיד! הוא היה עונה משהו. ועל זה נאמר אין משיבין הארי לאחר מיתה.

לכן לענ"ד אפשר לדון על עצם הדברים (הגם שיש מספיק דברים אחרים במורשתו שהדיון בהם יותר מועיל), אבל להיתפס לחריפות הדברים, אין זה ראוי לאחר מותו.

המתעתע

הודעהעל ידי המתעתע » ב' ינואר 16, 2017 2:51 pm

וכבר היה לעולמים viewtopic.php?t=21486&start=40#p211468

ספרן

הודעהעל ידי ספרן » ב' ינואר 16, 2017 2:52 pm

המתעתע כתב:
איש_ספר כתב:אני מבין בדיעבד לפי התגובות שעלה כאן השיעור "איני אומר קבלו דעתי", אבל לא מצאתי היכן עלה.
היכן עלה השיעור?

viewtopic.php?f=19&t=31074&p=327855&hilit=#p327855

ב'בחצרות חסידים' דיון על הסגנון החריג.

נשר

הודעהעל ידי נשר » ב' ינואר 16, 2017 3:04 pm

הרב אריך.

אני מבין שאתה חרד לכבודו של רבנו.

תשמע סיפור, פעם בא מישהו ושאל שאלה חזקה באמונה את הגאון ר' יצחק שלמה זילברמן זצ"ל, הוא לא יכל לענות משום מה, וההוא ממש תבע תשובה!, הוא אמר לו אלוקים הוא לא פושע ואני לא העורך דין שלו.

למדנו מזה שלהבדיל, גם ר' משה הוא לא פושע והוא לא צריך עורך דין. מי שמכיר אותו ומאמין בו, לא נבהל. לא שמעתי את הדברים אבל אני יודע שבין אם אצליח להסביר אותם ובין אם לא זה לא ישנה לי את ההערכה ואת הדמות.

ואם אתה דואג לאיך יתפרשו הדברים וכו', על זה נאמר הוא לא פושע שאתה לא עורך דין.

ברור שר' משה לא היה רוצה לפרסמו, אבל אתה לא צריך לדאוג לזה.

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ב' ינואר 16, 2017 3:06 pm

אריך כתב:הרב אי"ס:
מה שאני בא לומר הוא זה:

בכל המון דיבוריו של כל אדם גדול, בפרט מי שמדבר המון המון, ובפרט מי שמדבר בנושאים של מחשבה אגדה וכו', אפשר למצוא ציטוטים פיקנטיים כאלה ואחרים. מובנים יותר ומובנים פחות. השאלה היא האם הוא חזר על דברים אלה, האם ראה בהם ענין שחשוב שיידעו.

ברור שדמותו של ר' משה כוללת את הבריסקאיות אשר מתייחסת באופן שהיא מתייחסת לסוגיית ה"חזון איש". והדברים ידועים.

אך לדעתי אין טעם בהיתפסות לאי אלו דיבורים שאמר פעם אחת לפני שלושים שנה בערך, ואולי חזר בהם ואולי הצטער על חריפותם. איך אפשר לדעת? הוא לא פה! הרי כל אחד מבין שאם היה בחיים והיו נכנסים אליו ושוטחים לו את הדברים כהוויתם, היה לו מה להגיד! הוא היה עונה משהו. ועל זה נאמר אין משיבין הארי לאחר מיתה.

לכן לענ"ד אפשר לדון על עצם הדברים (הגם שיש מספיק דברים אחרים במורשתו שהדיון בהם יותר מועיל), אבל להיתפס לחריפות הדברים, אין זה ראוי לאחר מותו.

דברי טעם. ובכ"ז אעיר שההתלות בבריסק אינה יכולה להסביר את הסגנון. גם שם לא מדברים כך.

ניים ושכיב

הודעהעל ידי ניים ושכיב » ב' ינואר 16, 2017 3:18 pm

למעשה זו מהומה על לא מאומה.
הוא לא תוקף שם את החזו''א בכלל, אלא מבאר את הנהגתו כחלק מהשטיקל תורה של השיעור.

הוא מקשה איך החזו''א היה תקיף בפסק הרבה יותר מאחרים, עד כדי שהיה חולק הרבה יותר על קדמונים (וכדרכם של מגידי שיעור טובים, הוא מציג את הקושיה בצורה חריפה).
ומתרץ לפמשנ''ת בשיעור בגדרי קבלת דעת הפוסקים, שהוא היה חייב לנהוג כך בגלל שהקב''ה חנן אותו בכח עיון גדול יותר משל אחרים והיה יכול למצות את דעתו*, ולכן אסור היה לו לבטל דעתו.

*(השואלים הכריחו אותו להוסיף פרט שרמז בהתחלה, שזה היה גם בגלל שלא קיבל מרבותיו את היראה להכריע נגד המג''א)

עושה חדשות

הודעהעל ידי עושה חדשות » ב' ינואר 16, 2017 9:02 pm

בנוגע לדיון על שיעורו המפורסם של הגרמ"ש "ואל תאמר קבלו דעתי" על כל התוכן הכלול בו: אספר בקצרה, לפני מס' שנים הגיע שיעור זה לידי, והפצתי אותו בין ידידי, בהתלהבות רבה. א' מהם, (ת"ח מופלג מאד בזכות עצמו), תלמידו של הגרמ"ש, נגש לדון בדברים עם רבו, והזכיר בפניו את אשר אמר לפני שנים רבות בשיעור המדובר. הגרמ"ש הביע הסתייגות ברורה מדבריו האלו, עכ"פ על חלק מהם. אינני זוכר את סגנון החזרה המדוייק, אבל התוכן היה משהו על מעלת הזקנה המתווספת באדם... ודי בזה לע"ע. (אגב, בא' המאמרים התורניים שהדפיס הגרמ"ש במוריה, בענין חרישה וזריעה בשבת ובשביעית, הוא מזכיר בתו"ד את אשר כתב "מרן בחזון איש", משל היה מתלמידיו המפורסמים...)

===

לגבי שיעוריו בישיבת טורדא, (דובר בעבר באשכול אחר), שמעתי שיש יהודי העונה לשם "הרב בן ציון גוטפרב", (א"י מי הכוונה), המחזיק בידיו הקלטות של אותם השיעורים בסוג' שנלמדו בישי'. ראוי לשדלו לכאו' להתיר פרסומם בקול הלשון.

===

אבל לא אמנע מלהזכיר אמירה חריפה של הגרמ"ש בענין זה. כאשר ניגש אליו יהודי נכבד לספר לו כי הוא שומע את שיעוריו בקלטות וקול הלשון וכו', ועי"ז הוא ממש תלמיד, השיב הגרמ"ש: זה לא תלמיד, זה עיברה באמבטי...

===

אני מביע תקווה שמישהו יתמלל לנו בהמשך הערב את ה"דברי תורה" שמוסר כעת הגר"י דיויד שליט"א.

===

לגבי מה שהזכירו דברי הגרמ"ש בסיום הספדו על הגר"ר שמואלביץ, זה אכן נמצא בקישור שהבאתי לעיל, כאן, מרטיט לשמוע איך י"ב חודש לפני סילוקו הוא מייחל לראות את המנורה הטהורה במהרה בימינו.

איש טלז

הודעהעל ידי איש טלז » ב' ינואר 16, 2017 9:19 pm

שמעתי
שבפחד יצחק חנוכה ישנו מאמר שמסר אחר השבעה על אשתו ונכתב בסופו נאמר בפני שניים או שלושה תלמידים
וכבר דנו מה הכוונה שנים או שלושה [שמעתי בביהמ"ד פחד יצחק] והגר"מ שפירא אמר שנאמר לו ולהגר"י דיויד [ואשת הגר"י הקשיבה וע"ז הספק ]
אכו כששאלו את הגר"י דיויד אמר שהוא ואשתו שמעו ור' משה הקשיב .............................

לעומקו של דבר

הודעהעל ידי לעומקו של דבר » ב' ינואר 16, 2017 9:54 pm

לגבי שיעוריו בישיבת טורדא, (דובר בעבר באשכול אחר), שמעתי שיש יהודי העונה לשם "הרב בן ציון גוטפרב", (א"י מי הכוונה), המחזיק בידיו הקלטות של אותם השיעורים בסוג' שנלמדו בישי'. ראוי לשדלו לכאו' להתיר פרסומם בקול הלשון.

ידוע. מזקני ק"ק מתמידים.

אפרקסתא דעניא

הודעהעל ידי אפרקסתא דעניא » ב' ינואר 16, 2017 9:57 pm

עושה חדשות כתב:אבל לא אמנע מלהזכיר אמירה חריפה של הגרמ"ש בענין זה. כאשר ניגש אליו יהודי נכבד לספר לו כי הוא שומע את שיעוריו בקלטות וקול הלשון וכו', ועי"ז הוא ממש תלמיד, השיב הגרמ"ש: זה לא תלמיד, זה עיברה באמבטי...

למה זה יותר באמבטי נתעברה מאשר ספר?

י. אברהם

הודעהעל ידי י. אברהם » ב' ינואר 16, 2017 10:01 pm

אפרקסתא דעניא כתב:
עושה חדשות כתב:אבל לא אמנע מלהזכיר אמירה חריפה של הגרמ"ש בענין זה. כאשר ניגש אליו יהודי נכבד לספר לו כי הוא שומע את שיעוריו בקלטות וקול הלשון וכו', ועי"ז הוא ממש תלמיד, השיב הגרמ"ש: זה לא תלמיד, זה עיברה באמבטי...

מסתמא אם הי' אומר שהוא תלמיד כי הוא לומד בספריו, גם הי' אומר כנ''ל.

הפשוט בפשטותו

הודעהעל ידי הפשוט בפשטותו » ב' ינואר 16, 2017 11:28 pm

אפרקסתא דעניא כתב:

מי אמר שיותר?

נשר

הודעהעל ידי נשר » ב' ינואר 16, 2017 11:37 pm

גם אני הקטן זכיתי ממנו לאמרה ידועה זו - נתעברה באמבטי. רק אחר שאמרתי שאני מקבל דרך פלוני אמר - זה כבר משהו אחר.

ודאי שבספר זה שונה - כוונתו היא שבכל דיבור יש חיבור של מדבר ושומע. וכאשר הדיבורים לא יוצאים ישירות מהמדבר אלא עומדים בפני עצמם הוי כעיבור באמבטי. לא כן בספר שהרי מתוך הספר אנו לומדים מאז מעמד הר סיני.

אני באופן אישי לא חושב שיש מה להבהל מאמירה, כל כוונתו שאין כאן קשר של רב ותלמיד. מכל מקום עיבור מיהא איכא וכמובן גם לידה.
ולגוף הדבר הלוואי ונבין אנו מכתביו מה שהוא הבין בכתבים שהוא למד.

אגב, אצל ר' ישראל אלי' וינטרוב, היה עסק שלם עם קלטות.

עושה חדשות

הודעהעל ידי עושה חדשות » ב' ינואר 16, 2017 11:52 pm

עוד הספד אחד מכבשונו, על הגאון רבי נחום פרצוביץ.
רבי משה שפירא - בנין נחום.pdf
(93.92 KiB) הורד 456 פעמים

נשר

הודעהעל ידי נשר » ג' ינואר 17, 2017 12:29 am

עושה חדשות כתב:
לגבי מה שהזכירו דברי הגרמ"ש בסיום הספדו על הגר"ר שמואלביץ, זה אכן נמצא בקישור שהבאתי לעיל, כאן, מרטיט לשמוע איך י"ב חודש לפני סילוקו הוא מייחל לראות את המנורה הטהורה במהרה בימינו.

ישר כח ר' עושה, חיפשתי את זה.
אלו הם דבריו המלאים - שנאמרים בקול נרגש.

שנזכה במהרה בימינו, שיתקיים בנו..
הרמב"ן אמר על עצמו, על קרוב שלו, בן דוד שלו שהיה גם מחותן, והאהבה ביניהם היתה גדולה, על רבנו יונה.
כך הוא אמר על עצמו, הוא מחכה לזמן שהוא יעלה למרום והוא ישוב ויראה את פני המנורה הטהורה - החסיד רבנו יונה. הקב"ה יעזור שנזכה לזה במהרה בימינו.

יצויין שהגר"מ היה מחותן עם הגר"ר.

דודי צח

הודעהעל ידי דודי צח » ג' ינואר 17, 2017 9:41 am

לעומקו של דבר כתב:

ידוע. מזקני ק"ק מתמידים.

הגרב"צ גוטפרב אינו יודע מן הסתם איך להפעיל טייפ....

הוא אכן היה בעל קשר טמיר ונפלא עם הגרמ"ש זצ"ל, ואף היה היוזם והאחראי להביאו במשך 30 שנה לישיבת טורדא למסור שיעורים כלליים דו-שבועיים תמידין כסדרן במסכתות הנלמדות בישיבות. בישיבת טורדא הנ"ל (בחורי ישיבת המתמידים). יתכן, כי יש לבדוק אצל המתעסקים בחומרי ההקלטה בישיבת תורת ה' שברחוב מנחת יצחק י-ם (גלגול של ישיבת טורדא הקדמונית) - אולי יש להם את אוצר קלטותיו של השיעורים הנ"ל.

נ.ב. זו תמיהה גדולה איך כל רושמי תולדותיו וענייניו של הגרמ"ש, דילגו ופסחו על תקופה זוהרת ומעניינת זו, המעיד על היותו גם 'ראש ישיבה' קלאסי בעל יכולת מופלאה בהרצאת 'שיעורים כללים' מן השורה, עם כל ה'רייד' של הישיבות, בחריפותו ובכשרונו ובניחוח מיוחד משלו. כאשר התלמידים הכירוהו אך ורק בתור ראש ישיבה למדן, בלי שום עיסוק בתורת המחשבה, קבלה, השקפה, וגם בלי 'טהרות' ו'כלים'.

נשר

הודעהעל ידי נשר » ג' ינואר 17, 2017 2:51 pm

עושה חדשות כתב:מהספדו של אדם ניכר... מדבריו של מת:

על רבי אברהם פרבשטיין
על רבי מאיר חדש
על רבי רפאל שמואלביץ
על רבי חיים שלמה ליבוביץ
על רבי אריה פינקל
על רבי יששכר מאיר
על רבי ברוך שמעון סלומון

זה כמובן רק מדגם קטן, (יש בתוכם: לקריאה, שמיעה, צפיה). עכ"פ במה שהוא מספיד את האחרים ניכר מה הוא החשיב והעריך.
(לא מצאתי בינתיים את ההספד על רבי ישראל אליהו וינטרויב ועל רבי דב שוורצמן. שניהם זכורים לי כהספדים מיוחדים).

תנצבה.

שמעתי עכשיו את ההספדים על הגר"מ חדש זצ"ל ועל הגרב"ש סלומון זצ"ל.

ר' משה במיטבו. כדאי מאד לשמוע. בהספד על ר' מאיר הוא מדבר על סלבודקא, הוא אומר שם שלמרות שלאף אחד אין הגדרה ברורה מה היא סלבודקא כולם קיבלו ממנה. הוא מאריך בענין אנשים של צורה. מדבר בהתפעלות על ר' מאיר.
בהספד על ר' ברוך שמעון הוא מדבר על הלימוד תורה שיש בשבירת הלוחות. על התורה במתחדשת בעצם שבירת שהלוחות. מדבר בהתרגשות על ר' ברוך שמעון ועמלו בתורה. כדאי לראות, זה לצפיה. ר' משה בתפארתו, התנועות, ההגדרות, החיות, ההדר, העמקות, החיבור לדברים. נפלא עד מאד.

נריהו

הודעהעל ידי נריהו » ג' ינואר 17, 2017 4:09 pm

סליחה על הסטת הדיון - האם ישנם היום "יורשים" המתקרבים לשיפולי גלימתו של הגר''מ זצ"ל?

נשר

הודעהעל ידי נשר » ג' ינואר 17, 2017 4:12 pm

לא

חזור אל “משפחות סופרים וימות עולם”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 147 אורחים