מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

ביאורים לי''ג מידות

הלכות חג בחג, חקרי מנהג. מאמרים לעיון והורדה
משולש

ביאורים לי''ג מידות

הודעהעל ידי משולש » ג' פברואר 02, 2016 8:10 pm

שלום וברכה
האם יש באוצר (או במקום אחר) ספר שמסכם את השיטות והביאורים של י"ג מידות של רחמים? מה שיותר קצר יותר טוב לי.
תודה מראש.

גימפעל

Re: ביאורים לי''ג מידות

הודעהעל ידי גימפעל » ג' פברואר 02, 2016 11:17 pm

תומר דבורה.

משולש

הודעהעל ידי משולש » ד' פברואר 03, 2016 9:29 pm

גימפעל כתב:תומר דבורה.

זה שיטה אחת בלבד

משולש

הודעהעל ידי משולש » ה' יולי 21, 2016 1:02 am

שאלה:

האם י"ג מידות של "מי אל כמוך" מקבילות לי"ג מידות של "יי יי אל רחום וחנון"?

בתומר דבורה מובאים שלוש עשרה מידות על פי סדר הפסוק "מי אל כמוך", אבל הוא לא מסביר איפה זה נכנס בפסוק 'יי יי אל רחום וחנון'' וגם קשה מאוד להבין את הקשר. ראיתי שהספרדים אומרים לפני תשליך קטע זוהר (מנשא קלא: והלאה) ושם הם מכניסים פירוט "מי אל כמוך - אל, נושא עוון - רחום וכו'" אבל במקור בזוהר אין את זה בצורה הזו. (בהמשך שם יש קצת הרחבה בנושא סדר המידות הנ"ל, אבל גם אחרי זה לא הצלחתי להבין את הקשר בין המידות של "מי אל כמוך" למידות של "יי יי אל רחום וחנון". ודווקא היה נראה לי מסברא לסדר את זה אחרת, למשל "נושא עוון = נושא עוון, ועובר על פשע = ופשע, כי חפץ חסד הוא = ורב חסד, תתן אמת ליעקב = ואמת, חסד לאברהם = נוצר חסד לאלפים וכו' וכו'").

האם יש מישהו שמסביר את זה יותר?

תודה מראש

צורב מתחיל

הודעהעל ידי צורב מתחיל » ה' יולי 21, 2016 4:29 pm

משולש כתב:שלום וברכה
האם יש באוצר (או במקום אחר) ספר שמסכם את השיטות והביאורים של י"ג מידות של רחמים? מה שיותר קצר יותר טוב לי.
תודה מראש.

ר' יוסף רפפורט חיבר ספר על כל השיטות שנקרא חננו ועננו. בדר"כ בתקופת ימי הסליחות יש בהרבה בתי כנסיות דפי קיצור לכל השיטות.
http://www.otzar.org/wotzar/Book.aspx?183182&

משולש כתב:שאלה:

האם י"ג מידות של "מי אל כמוך" מקבילות לי"ג מידות של "יי יי אל רחום וחנון"?

בתומר דבורה מובאים שלוש עשרה מידות על פי סדר הפסוק "מי אל כמוך", אבל הוא לא מסביר איפה זה נכנס בפסוק 'יי יי אל רחום וחנון'' וגם קשה מאוד להבין את הקשר. ראיתי שהספרדים אומרים לפני תשליך קטע זוהר (מנשא קלא: והלאה) ושם הם מכניסים פירוט "מי אל כמוך - אל, נושא עוון - רחום וכו'" אבל במקור בזוהר אין את זה בצורה הזו. (בהמשך שם יש קצת הרחבה בנושא סדר המידות הנ"ל, אבל גם אחרי זה לא הצלחתי להבין את הקשר בין המידות של "מי אל כמוך" למידות של "יי יי אל רחום וחנון". ודווקא היה נראה לי מסברא לסדר את זה אחרת, למשל "נושא עוון = נושא עוון, ועובר על פשע = ופשע, כי חפץ חסד הוא = ורב חסד, תתן אמת ליעקב = ואמת, חסד לאברהם = נוצר חסד לאלפים וכו' וכו'").

האם יש מישהו שמסביר את זה יותר?

תודה מראש

כמדומ' שכאן תמצא מענה ספר אור צפון מהר' אוריאל שנברג. (לא ראיתי מבפנים רק את המהדורה הראשונה לפני שנים רבות, ושם הי' בעיקר סביב ההשוואה הנ"ל)
http://www.otzar.org/wotzar/Book.aspx?158495&

משולש

הודעהעל ידי משולש » ה' יולי 28, 2016 9:00 pm

תודה ר' צורב,
לגבי החלק הראשון של הודעתך היא באה אחרי שכבר עמלתי לבד לסדר את השיטות הידועות לי ממה שמצאתי. בוודאי הקונ' הנ"ל יהיה לתועלת רק שהבעיה שאיני יודע כיצד להשיג אותו. (אני רואה רק 40 עמ' ראשונים).

לגבי החלק השני אני מודה לך מאוד, ראיתי את ה40 הראשונים, ונתקעתי באמצע המתח. אודה מאוד אם מישהו יוכל לעשות לי פידיאף מעמ' 41 עד הסוף (81).

תודה רבה מראש

חזור אל “אלול וימים נוראים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 18 אורחים