מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

רש"י במלכים (ב כג כד) בענין התרפים

ביאורים ועיונים, חדושים ובירורים, בתורה בנביאים בכתובים ובתרגומים, ובמפרשיהם, ראשונים ואחרונים, ויבינו במקרא.
סמל אישי של המשתמש
ר_חיים_הקטן
שם מלא: הק' ראובן חיים קליין
יצירת קשר:

רש"י במלכים (ב כג כד) בענין התרפים

הודעהעל ידי ר_חיים_הקטן » ד' מאי 25, 2016 10:58 pm

כתוב ברש"י (מלכים ב כג:כד) בענין התרפים וז"ל צריך לכוין שעה אחת בשנה ושנה אחת ראויה לכך עכ"ל. וראיתי במקומות אחרים שהביאו בשם רש"י ושעה אחת ראויה לכך. ונבוך אני להסתפק מהו הגירסא הנכונה בדברי רש"י בזה. אי נימא כגירסא הראשונה הרי זה צ"ע מהו כוונתו ששנה אחת ראויה לכך, כלומר שנה אחת מתוך מה? ואילו לפי הגירסא השניה יש בעיא שסוף דברי רש"י מיותרים לגמרי הם שהרי כבר כתב שרק שעה אחת ראויה לעשיית התרפים. על כן אני פונה אליכם ת"ח דבאתרא קדישא הדין לפתור את השאלה.

מה שנכון נכון

Re: רש"י במלכים בענין התרפים

הודעהעל ידי מה שנכון נכון » ד' מאי 25, 2016 11:08 pm

במהדו' הכתר: שעה אחת בשנה הראויה לכך.
(וראה עוד רש"י יחזקאל כא,כו והושע ג,ד שכתב רק שצריך לכוין השעה, ולא הזכיר שנה).

צביב

הודעהעל ידי צביב » ו' מאי 27, 2016 11:51 am

כנראה השנה לפי מצב הכוכבים

סמל אישי של המשתמש
ר_חיים_הקטן
שם מלא: הק' ראובן חיים קליין
יצירת קשר:

הודעהעל ידי ר_חיים_הקטן » ו' מאי 27, 2016 2:29 pm

חכם אחד כתב לי בזה"ל
לכבוד הרב ראובן חיים שליט"א,
שובוכט"ס. לכאו' כדבריך נכונים שדברי רש"י הנדפסים קשים להולמם. ובעז"ה השגתי לאור שאלתיך כמה כת"י של פירוש רש"י לנ"ך ולא הספקתי לעיין כ"א באחד מהם והוא מפארמא מס' 3260, (ובחמלת ה' כהיום נצא עותק באתר של "HEBREW BOOKS" (ובPDF לאחר הורדה נמצא בעמ' 106) "תרפים צלמים שמדברים על ידי כשפים והעושה אותן צריך לכוין שעה אחת בשנה הראויה לכך. עכ"ל. ובזה נתישב תמיהתיך. ועוד עיין בספר יוסף הלל לפרשת ויצא עמ' קטו מה שהביא מעוד כת"י שנשמט כל עיקר ענין של שנה וז"ל, "פר"ש במלכים צלמים שמדברים ע"י כשפים והעושה אותן צריך לכוין שעה אחת הראויה לכך". ולענין השגת שאר הכת"י, כמדומני שיש עוד שלש בפאריס מספרים 161,162,163 בהורדה חינם, ואפשר להשיגם ע"י מערכת מרחב שע"י אתר אינטרנט של הספריה הלאומית.
בברכת כל טוב סלה,
צ.מ.

עכ"ל

חזור אל “מקרא ותרגום”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 22 אורחים