טרמפים שלילי או חיובי

חינוך הילדים באספקלריא של חכמים
חוקרנוביץ

טרמפים שלילי או חיובי

הודעהעל ידי חוקרנוביץ » ג' ינואר 10, 2017 9:06 pm

לאחרונה אני רואה יותר ויותר בחורי ישיבה בעיקר המבקשים טרמפ
שאלתי היא האם זה חינוכי שבחור לומד להצטרך לבריות ובעוד שהיגדלו לעשות בחורים מסוימים שמבקשים כסף מהנהג כאילו שהם לא יכולים לנסוע והם תקועים באמצע הדרך האם זה לא גזל? מאידך אולי במצב הכלכלי של הבחורים כהיום שההורים לא תמיד יכולים לממן מאות שקלים בחודש על סיגריות ושאר ירקות ,אולי יש בזה עזרה להורים,וחובה לעצור מדין זה נהנה וזה לא חסר,או שאסור לתת למהלך הזה יד.וצ"ע

אתה חונן

Re: טרמפים שלילי או חיובי

הודעהעל ידי אתה חונן » ד' ינואר 11, 2017 1:18 am

חוקרנוביץ כתב:לאחרונה אני רואה יותר ויותר בחורי ישיבה בעיקר המבקשים טרמפ
שאלתי היא האם זה חינוכי שבחור לומד להצטרך לבריות ובעוד שהיגדלו לעשות בחורים מסוימים שמבקשים כסף מהנהג כאילו שהם לא יכולים לנסוע והם תקועים באמצע הדרך האם זה לא גזל? מאידך אולי במצב הכלכלי של הבחורים כהיום שההורים לא תמיד יכולים לממן מאות שקלים בחודש על סיגריות ושאר ירקות ,אולי יש בזה עזרה להורים,וחובה לעצור מדין זה נהנה וזה לא חסר,או שאסור לתת למהלך הזה יד.וצ"ע

דבר ראשון חיובי ודאי שלא!!
הנושא של להיצטרך לבריות אני מסכים שיש בזה משהו הסותר את עדינות הנפש אך נראה לי שהיחס לזה הוא לפי נורמות וכמו שיש מקומות ועדות שבהם להסתייע אחד בשניי הוא יותר משוחרר ויש מקומות שפחות
ובאמת לפי"ז נקבע השיעור האם זה התנהגות שאיננה ראויה
יש להדגיש גם שבחורי ישיבה לא רואים עצירת טרמפים כניצול כי בכ"א הוא נוסע ומה אכפת לו??? (ויש בזה משהו...)
לגבי בקשת כסף זה מידה מגונה קצת
אך שורה תחתונה לא נראה לי שאי מי אחראי על חינוכו של בן הישיבה שנפל לפיתחו אלא אביו בלבד ולעזור לו זה חסד וצדקה ככל דבר
(שמעתי בשם הגר"נ קופשיץ שליט"א שאפשר לתת מעשרות לבחור ישיבה שמעשן והיא צדקה לכל דבר)

חוקרנוביץ

הודעהעל ידי חוקרנוביץ » ד' ינואר 11, 2017 9:09 am

למה לקחת טרמפ זה נהוג ראוי לדעתך ולבקש כסף זה מגונה? מה ההבדל? זה שבחוגים מסויימים רואים בקיבוץ נדבות חיובי,ושולחים ילדי חמד בבתי כנסיות לאסוף כספים האם זה נורמה חיובית?
בלי ספק הורה מחובתו לתת תקציב לבנו כדי מחייתו,אבל אם תיקח בחשבון חיי בחור מעשן ואוכל מחוץ לישיבה זה מגיע ל400 ש"ח בחודש מלבד התשלום של קרוב ל1000 ש"ח לישיבה באופן כזה גם אם יתן מצדקה לא יספיק לכל הורה.

בעניין לתת מצדקה לעישון ע"פ פסק הרב קופשיץ זה חידוש בעניי.
נערך לאחרונה על ידי חוקרנוביץ ב ד' ינואר 11, 2017 1:46 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

יאיר

הודעהעל ידי יאיר » ד' ינואר 11, 2017 12:07 pm

עד שאתה שואל מצד זה תשאל מצד פיקוח נפש...

עזריאל ברגר

הודעהעל ידי עזריאל ברגר » ד' ינואר 11, 2017 2:15 pm

יאיר כתב:עד שאתה שואל מצד זה תשאל מצד פיקוח נפש...

על העישון או על הטרמפים?
בשניהם יש פיקוח נפש גם גשמי וגם רוחני.

עזריאל ברגר

הודעהעל ידי עזריאל ברגר » ד' ינואר 11, 2017 2:18 pm

יש מקומות בהם כמעט אין ברירה, ורוב הציבור נוסע בטרמפים או ברכב פרטי.
גם יש מקומות בהם התחבורה הציבורית גרועה מאוד (לדוגמא בירושלים בין הר חוצבים לגבעת מרדכי).

אבל בכללות - בחור ישיבה עדיף שיסע באוטובוס וינצל את הזמן ללימוד, מאשר שיסע בטרמפים ויהיה נאלץ לשמוע רדיו או לפטפט עם הנהג וכיו"ב...

יאיר

הודעהעל ידי יאיר » ד' ינואר 11, 2017 2:42 pm

עזריאל ברגר כתב:
יאיר כתב:עד שאתה שואל מצד זה תשאל מצד פיקוח נפש...

על העישון או על הטרמפים?
בשניהם יש פיקוח נפש גם גשמי וגם רוחני.

אה"נ. כוונתי היתה כמובן לטרמפים עליו שאל פותח האשכול.

יתן חן

הודעהעל ידי יתן חן » ד' ינואר 11, 2017 6:47 pm

כבר הורה זקן מרן הרב ש"ך לאיסור.

משה נטע

הודעהעל ידי משה נטע » ד' ינואר 11, 2017 7:05 pm

יתן חן כתב:כבר הורה זקן מרן הרב ש"ך לאיסור.

ומדוע אין שומעים לו בחירוף נפש כמו בדברים אחרים?

שיבר

הודעהעל ידי שיבר » ד' ינואר 11, 2017 8:17 pm

ארחיב מעט השאלה:
על הצד שאין זה ראוי לבחורי ישיבה לעצור ולנסוע בטרמפים, האם יש בכך השלכה על הנהגים ומן הראוי להם להמנע לעצור ולהסיעם? איתימא משום 'מסייע' לדבר שאינו חיובי או שמא יש כאן גם 'חובת חינוך', ללמד את הבחורים לקח שהנסיעה בטרמפים אינה משתלמת. או שמא מה שהבחורים אינם נוהגים כראוי אינה גורעת את המצוה של גמ"ח של הנהגים, ואדרבה כל כמה שאין זה חיובי עבור בחורים לעמוד בצמתים ולנסוע עם אנשים מפוקפקים, חלה החובה להציל אותם ולקצר זמן שהותם בצומת ושיסעו עם אדם הגון?

אתה חונן

הודעהעל ידי אתה חונן » ד' ינואר 11, 2017 8:21 pm

ממתי יש לך דין חינוך על חברך???????????????

בברכה המשולשת

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ד' ינואר 11, 2017 9:30 pm

יש על זה מאמר של הגר"י זילברשטיין באחד מקבצי ווי העמודים וחשוקיהם מהשנה האחרונה

אתה חונן

הודעהעל ידי אתה חונן » ד' ינואר 11, 2017 9:33 pm

יש לך אפשרות להעלות?
רוב תודות

שמש

הודעהעל ידי שמש » ד' ינואר 11, 2017 9:43 pm

בפשטות נראה כנוהג שאינו חינוכי כ"כ וגם חילול ה' איכא בעיני עמי הארץ, אך אין בכך סיבה לא לעצור להם אדרבא וכי עדיף שיעלו על רכבם של ארחי פרחי?

חוקרנוביץ

הודעהעל ידי חוקרנוביץ » ד' ינואר 11, 2017 9:55 pm

משה נטע כתב:

בעניין ההספקים המועטים בישיבות שמעו לו?

בברכה המשולשת

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ד' ינואר 11, 2017 10:08 pm

אתה חונן כתב:יש לך אפשרות להעלות?
רוב תודות

חיפשתי במחשב שלי וטרם מצאתי. בעז"ה אנסה לחפש עוד

משה נטע

הודעהעל ידי משה נטע » ד' ינואר 11, 2017 11:11 pm

חוקרנוביץ כתב:
משה נטע כתב:

בעניין ההספקים המועטים בישיבות שמעו לו?

זה בגדר ועוד קשה...

איש גלילי

הודעהעל ידי איש גלילי » ה' ינואר 12, 2017 12:10 am

בחורים בטרמפים זה סכנת נפשות יותר מסכנת גופים, ולצערי שמעתי כבר מספיק מקרים מחרידים.

פרי יהושע

הודעהעל ידי פרי יהושע » ה' ינואר 12, 2017 12:13 am

הכל נכון שזה שלילי וכולי, אבל מכאן ועד לא לקחת כדי לא לעודד התופעה אני חושב בפראפאזה כמו שאמר הגרי"ס "הגשמיות של השני היא הרוחניות שלך", ואפי' העבירות שלו אצלך הן יכולות להיות מצות.

איש גלילי

הודעהעל ידי איש גלילי » ה' ינואר 12, 2017 12:23 am

פרי יהושע כתב:הכל נכון שזה שלילי וכולי, אבל מכאן ועד לא לקחת כדי לא לעודד התופעה אני חושב בפראפאזה כמו שאמר הגרי"ס "הגשמיות של השני היא הרוחניות שלך", ואפי' העבירות שלו אצלך הן יכולות להיות מצות.

בזה אני ודאי מסכים, התייחסתי לעצם השאלה, ואיך אדם צריך להדריך את בנו. אבל כאשר רואים יהודי עומד על אם הדרך ומבקש הכנסת אורחים - היתכן לא להושיעו?
ויותר מזה, הרי ע"י שאני מכניסו ברכבי - אני מצילו כעת מהסכנה שלא יעצור לו אדם אחר וד"ל.

משה נטע

הודעהעל ידי משה נטע » ה' ינואר 12, 2017 11:03 am

לדעתי כיהודי חרד לדבר השם רואה בחור ישיבה העוצר טרמפים יש לו מצווה לעצור לו, וזה פשוט. כידוע מדברי בעלזער רב זי"ע שאמר שעיקר מצוות הכנסת אורחים בימינו היא על ידי הסעת אנשים ברכבנו הפרטי. ובכך אנחנו גם מונעים ממנו לנסוע עם אדם אחד שאולי אינו ירא שמים יתר על המידה או כלל אינו שומר מצוות לעת עתה, וגם מסכנת נפשות שיכולה להיות לא עלינו.
מצד הבחור לעצור טרמפים אינו דבר טוב כמובן, אמנם מצד שני תמיד צריכים לדון אותם לכף זכות כי יש הרבה מקרים בהם אין ברירה אחרת ובדרך כלל אין לבחורים מספיק כסף (לא רק לאלו שמעשנים) או שבשעות או מקומות שאין בהם תחבורה ציבורית סדירה וכל כיוצא בזה.

ש. ספראי

הודעהעל ידי ש. ספראי » ש' ינואר 14, 2017 6:48 pm

כאחד שמנסה לעצור טרמפים כמה פעמים בשבוע, בגלל התחבורה הציבורית הפנימית הלקויה בעירנו, אולי זה המקום לעורר על המצוה הגדולה שיש בכך ושחבל שהיא לא השתרשה מאד במחוזותינו.
אם לבחורים צעירים יש מקום לדון לכאן ולכאן האם לעצור להם וכו', וכבר הורה זקן וכו', כנ"ל. אך מדוע לא לעצור טרמפ ליהודים נשואים ובעלי ילדים??

אני מצרף כאן מאמר שפירסמתי בעבר בענין. למען האמת? הוא לא פעל את פעולתו מספיק...

&&&&&&&&&&&&&&&&&&&

"ושמתי לך מקום" בטרמפ/ הרב שב"ג

הוא עמד בתפילה, בעיצומו של ראש השנה. ביקש, התחנן, התחנן, אפילו בכה. "אבא! אתה הרי אבא שלי! אז אנא!"

ואבא שלו ענה: "אם אני אבא שלך, אז כיצד התייחסת אל האחים שלך? האם האחים שלך אינם הבנים שלי?"

"בוודאי אבא", השיב היהודי, אל אביו שבשמים, "אוהב אני כל יהודי כנפשי. אוהב אני כל אחד ואחד מאחי היהודים, ולא משנה מאיזה חוג, צבע או עדה הם. כל בניך אהובים!".

"אם כך, מדוע ביום שני, בשעה שמונה ושלושים בבוקר, חלפת ליד תחנת האוטובוס ולמרות שראית את היהודי המנופף בידו ל"טרמפ", לא עצרת לו?! מדוע בשעה תשע ועשרים בלילה, כשהאברך הנחמד מרחוב שמאי ניסה נואשות לנופף בידו ולעצור אותך, כדי שתסייע לו להגיע לכולל-ערב יותר מהר, רגוע יותר ולא נוטף זיעה, לא הבטת בו אפילו?!"

"אבל אבא! לפעמים אני עסוק בשיחה בסלולארי ולא רוצה שאנשים אחרים יקשיבו לשיחה!"

"אתה צודק, בני יקירי. על הנסיעות האלה כלל לא באתי אליך בטרוניה. גם לא על הנסיעה בה נסעת עם רעייתך ושניכם רציתם לשוחח ביניכם. אני מתכווין ל- 36 הנסיעות הקצרות שלך במהלך רחוב ר' יהודה הנשיא במהלך חודש אלול, בהם הבנים שלי עמדו ליד תחנות האוטובוס או בשולי הדרכים, בחום השרבי והמעיק, בלחץ שלא לאחר לעבודה או לכולל, בנסיון נואש להגיע 6 דקות קודם למטפלת או לגן, ואתה לא הסתכלת עליהם אפילו. הרכב שלך היה ריק וחצי הדקה של הטרחה הזאת אינה נחשבת לטרחה, גם לא בעיניך. אז מדוע לא חשבת על הבנים שלי? ומה עם היהודי עם שני הילדים שניסה לעצור אותך ב-9 בערב, כשהוא מיהר מאד לרופא השינים של בתו הקטנה??"

"אבל אבא"...

"ורגע, בטרמפיאדה בי"א באלול עמדו זוג הורים, שמיהרו מאד מאד לבני ברק. האיש נפנף בידיו שוב ושוב ואתה ראית אותם, ולא עצרת עם מכוניתך לאספם. הם איחרו את החופה בחתונת האחיין שלהם, ואתה הרי היית יכול לעזור להם, ברגע אחד של תשומת לב ואיכפתיות..."

"אבא, אני מבקש סליחה ומקבל לעצמי לעתיד לעצור להרבה יותר טרמפיסטים".

"יפה מאד, בני אהובי. קיבלתי את סליחתך ואת קבלתך לעתיד. אני גוזר עליך שנה טובה ומתוקה!".

אום אני חומה

הודעהעל ידי אום אני חומה » ש' ינואר 14, 2017 7:50 pm

המשגיח ר' אברהם סלומון זצ"ל אמר שהבחורים שעוצרים טרמפים הם 'פשיטת הרגל של שיטת סלבודקא'!!

ארזי ביתר

הודעהעל ידי ארזי ביתר » ב' ינואר 16, 2017 8:26 am

בזכרוני, שבאחת משיחותיו של הגר"ש פינקוס בליל תשעה באב, ביכה במרירות רבה את תופעת הטרמפים בקרב בני הישיבות, וקרא עליה הפסוק "תשתפכנה אבני קודש בראש כל חוצות".

לגבי מאמרו של הגרש"ב, באיזורים מסויימים - הדבר נכון מאוד. אך יש להדגיש שהמדובר הוא רק באיזורים מסויימים!

חזור אל “ויתהלך חנוך את האלקים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 2 אורחים