מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

ספרים בנושאי תורה ומדע

מילתא דתמיהא, בשורת ספרים חדשים, עיטורי סופרים ומטפחת ספרים.
יאיר

ספרים בנושאי תורה ומדע

הודעהעל ידי יאיר » ד' יולי 14, 2010 3:19 am

האם מישהו מכיר עוד ספרים בנושא תורה ומדע כדוגמת
נחלי באגד, אמרות טהורות חיצוניות ופנימיות , מדעי הטבע שבתלמוד..?

תודה

ערכתי איש ספר..מחילה.
נערך לאחרונה על ידי יאיר ב ד' יולי 14, 2010 4:04 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

Re: ספרים בנושאי תורה ומדע

הודעהעל ידי איש_ספר » ד' יולי 14, 2010 3:40 am

ר' יאיר! מה לתבן אצל הבר?!

הוגה ומעיין

הודעהעל ידי הוגה ומעיין » ד' יולי 14, 2010 7:35 am

ישיבת שעלבים הוציאה לאור בזמנו אוסף מקורות, בן 212 עמודים, הנקרא "דת ומדע". נכתב על שערו שהוא פנימי ולא להפצה, אך אפשר להשיגו.

יאיר

הודעהעל ידי יאיר » ד' יולי 14, 2010 8:54 am

יאיר כתב:האם מישהו מכיר עוד ספרים בנושא תורה ומדע כדוגמת
נחלי באגד, אמרות טהורות חיצוניות ופנימיות , מדעי הטבע שבתלמוד..?

תיקון: *ידיעות הטבע שבתלמוד.

כיצד ניתן להשיג את "דת ומדע"?

מרחביה

הודעהעל ידי מרחביה » ד' יולי 14, 2010 9:04 am

ספרו המצוין של הפרופסור ר' שלום רוזנברג תורה ומדע, שמכיל גם אוסף מקורות רחב בענין, ניתן להורדה באתר שלו.
יש גם ספר באותו השם של הרב נחום לאם (מחבר הספר תורה לשמה).

יאיר

הודעהעל ידי יאיר » ד' יולי 14, 2010 9:11 am

תודה רבה! (ענני במרחב י-ה..)

אך אין כוונתי לספרים הדנים בנושא המדע, אלא לספרים המביאים דוגמאות של "ידיעות מדעיות" עפ"י התורה והגמרא..

עיין בספרים שהבאתי ותבין ל-מה התכוונתי..

מרחביה

הודעהעל ידי מרחביה » ד' יולי 14, 2010 9:15 am

אכן, בחפזי לא התעמקתי בדוגמאות, ולפיכך טעיתי. עמך הסליחה.

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ד' יולי 14, 2010 9:20 am

יאיר כתב:תודה רבה! (ענני במרחב י-ה..)

אך אין כוונתי לספרים הדנים בנושא המדע, אלא לספרים המביאים דוגמאות של "ידיעות מדעיות" עפ"י התורה והגמרא..

עיין בספרים שהבאתי ותבין ל-מה התכוונתי..

אם כך אז בודאי תמצא ענין בספר זה:
http://www.otzar.org/wotzar/Book.asp?101925&BOOKS
וגם בזה (בהסתייגות)
http://www.otzar.org/wotzar/Book.asp?12668&BOOKS
ואולי גם בזה על ג' חלקיו (בנו של הגדול ממינסק)
http://www.otzar.org/wotzar/Book.asp?16925&BOOKS

יאיר

הודעהעל ידי יאיר » ד' יולי 14, 2010 9:25 am

אכן..התלמוד ומדעי התבל אני מכיר ומדרש הרפואה נראה מעניין..תודה.
נערך לאחרונה על ידי יאיר ב ו' יולי 16, 2010 9:20 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ד' יולי 14, 2010 9:28 am

ויש גם את זה שאיני יודע טיבו:
http://www.otzar.org/wotzar/Book.asp?12723&BOOKS

חכם באשי

הודעהעל ידי חכם באשי » ד' יולי 14, 2010 9:50 am

ראה גם בסוף הספר הזה
http://www.otzar.org/wotzar/Book.asp?155000&BOOKS

ויש כמובן, את ספר שער השמים המיוחס לאבי הרלב"ג.
אך אמליץ לך לגשת לספרייה הסמוכה, ולהשיג את שני מאמריו של ד"ר גד פרוידנטל, שנדפסו ב'דעת' 32-33, ו-34. במאמרים אלו הוא ההדיר קטעים מתוך 'ספר המשכיל' לתלמיד מהר"ם מרוטנבורג, ובו הרבה ענייני מדע. יעויין שם.

יאיר

הודעהעל ידי יאיר » ד' יולי 14, 2010 11:08 am

איש_ספר כתב:ויש גם את זה שאיני יודע טיבו:
http://www.otzar.org/wotzar/Book.asp?12723&BOOKS

זהו ידיעות הטבע שבתלמוד שעליו כתבתי לעיל..(הכל שם לקוח מהגמרא)..

ישראל הר כסף

הודעהעל ידי ישראל הר כסף » ד' יולי 14, 2010 1:41 pm

סליחה על הביקורת, אבל לי נראה שהרבה מן הספרים האלה חוטאים לאמת, כי ענינם הוא להתאים את התורה למדע ולהוכיח על כל תגלית 'הנה, ידענו כבר', אבל לפעמים במשך הזמן תיאוריות עולות ויורדות ואז פתאום קורה מה שקרה לכל מי שתלה את דברי תורתו בדברי אריסטו באמון מוחלט ובלתי מסתייג כאילו זוהי האמת האבסולוטית ואין עוד, פתאום התורה נראית לאור הספרים האלו פלסתר. וחבל. יש דברים שבאמת א,א לבארם אל נכון למי שאין לו הקדמות ברורות כמו עולם המושגים של המהר"ל וכד', וחבל לנסות בכח להתאים גם מה שנראה מתאים רק בדוחק.
והנראה לענ"ד כתבתי, וכבוד א' הסתר דבר.

שמואל ברמה

הודעהעל ידי שמואל ברמה » ד' יולי 14, 2010 2:17 pm

ישראל הר כסף כתב:סליחה על הביקורת, אבל לי נראה שהרבה מן הספרים האלה חוטאים לאמת, כי ענינם הוא להתאים את התורה למדע ולהוכיח על כל תגלית 'הנה, ידענו כבר', אבל לפעמים במשך הזמן תיאוריות עולות ויורדות ואז פתאום קורה מה שקרה לכל מי שתלה את דברי תורתו בדברי אריסטו באמון מוחלט ובלתי מסתייג כאילו זוהי האמת האבסולוטית ואין עוד, פתאום התורה נראית לאור הספרים האלו פלסתר. וחבל. יש דברים שבאמת א,א לבארם אל נכון למי שאין לו הקדמות ברורות כמו עולם המושגים של המהר"ל וכד', וחבל לנסות בכח להתאים גם מה שנראה מתאים רק בדוחק.
והנראה לענ"ד כתבתי, וכבוד א' הסתר דבר.

אמנם דבריך נכונים גבי תיאוריות בלתי מוכחות, כי דברים אלו משתנים כל הזמן.
אבל יש גם דבר הנקרא הוכחות מדעיות ואת זה צריך ליישב. 

ישראל הר כסף

הודעהעל ידי ישראל הר כסף » ד' יולי 14, 2010 8:32 pm

את זה אני לא צריך ליישב כי אין לי שום דבר נגד מה שהוא דבר ודאי, אדרבה- אם דברים מוכחים מצוין, רק באתי לעורר את הרושם שנוצר אצלי מכל מיני חוברות וספרים ברמה רדודה.
שיתכן ואותי לא היו מקרבות לאבינו שבשמים אלא אולי מרחיקות.

בר ששת

הודעהעל ידי בר ששת » ה' יולי 15, 2010 12:13 am

כיהודה ועוד אצטרף לדברי הר הכסף.

לאחרונה הדבר נהיה פופלארי, ואף ממלא את סימנירי החזרה בתשובה. אם מועיל יועיל - אבל לענ"ד, קשה לתלות על כך את אמיתות הדת כולה.

מפורסמת התיאוריה שנשמעת מפיהם, על מחקרים המגלים כי ביום השמיני מתחזק כוחו של העובר, עד שבריא לו שיטיפו את דמו בברית.
ואין צריך להאריך בבעיתיות הראיה, מכמה וכמה הבטים, אחד מהם, הוא דינו של יליד בית, שלא נימול ליום השמיני ועוד על זו הדרך.

תמצית הדברים: אכן מפליא לראות כיצד איסתכל באורייתא וברא עלמא, אלא שאין מן העניין להוכיח את אמיתות אורייתא מהאי עלמא דשיקרא.

ויבאו החכמים וידונו בדבריי, אדרבה, יעמידוני על האמת.

יאיר

הודעהעל ידי יאיר » ה' יולי 15, 2010 2:52 am

הר כסף ובר ששת אני חולק עליכם מכל וכל..(כפי שחלקת עלי בעבר הר כסף בענין המלחמה הקריבה ופה אנצל את ההזדמנות לומר ימים יגידו ותתכוננו..מה גם שכמעט כל הרבנים כבר מדברים על זה [חוץ מהרב אליהו, הרב קוק הרב ברלנד הרב שטרן מב"ב ועוד רבים וטובים..] כולל ר' חיים קנייבסקי שליט"א..),
לענין המילה אכן גילו שביום ה-8 קרישת הדם בשיא עוצמתה ואילו לאחר מכן יש ירידה או תופעה בעייתית אחרת שאז זה כבר זמן פחות טוב למול..ומה שהקשת מיליד בית אה"נ אלא שעדיין הדברים עומדים בעינן ואין בכך קושיה לדעתי..

אני מכיר את הדברים מקרוב ורוב הדברים הנאמרים בסמינרים או דברים הכתובים בספרים שצויינו, מוכחים בעליל ועד היום לא הפריכום..חוץ מאתרים אנטי דתיים שחושבים שהם מבינים בכלל משהו וחושבים ש"הצליחו" להפריך את העובדות..

הרוצה לקבל יקבל ומי שאינו רוצה לקבל אציע בפניו שיקרא שוב את הדברים (בספרים) בעיון ויבדוק את הנושא ביסודיות ויוכח שהדברים נכונים..

יאיר

הודעהעל ידי יאיר » ה' יולי 15, 2010 2:55 am

אגב ישנו ספר נוסף מעולה בענייני חכמת העולם וכו' והוא "ספר הברית" לר' פנחס הורוביץ..

יאיר

הודעהעל ידי יאיר » ה' יולי 15, 2010 2:59 am

עוד ספרים ששלח לי חכם באשי: "יפה עיניים" , "תורה ומדע" לד"ר יהודה לוי, "אספקלריא" לר' יהודה אריה קאמלהאר ובסוף ספר "סודי חומש ושאר"..

בר ששת

הודעהעל ידי בר ששת » ה' יולי 15, 2010 10:14 am

רבינו יאיר,

זו זכותך לחלוק ולא להסכים - וודאי בשעה שיש לך חשבון מוקדם עם רבינו הר הכסף... - אלא שאתה צריך להסביר את עצמך.

לומר על קושיא: אין הכי נמי, ובתוך כדי דיבור להדגיש ואין בכך קושיה לדעתי - אין זה מדרכי ההסברה שהורגלתי אליהם... (תקוותי שלא חש חייב לי מאיזה אשכול קדום...).

אם יעיין בדבריי, ולא יציע לי לעיין בדברים שעיינתי בהם, הרי שיבחין כי לא באתי לחלוק על אמיתת ההוכחות, וודאי שלא אחשד כגולש באתרים אנטיים ב"ה. רק על זאת באתי בטרוניא, על שאותם הוכחות - לא הם היסוד שעליו מעמידים את הבניין כולו.

כלומר, אני הקטן מבטיח למול את בניי, גם אם יתברר להדיא, שביום השמיני קרישת הדם תהיה מינמאלית (אם רק לא תשתקף סכנה בכך), משום שאני מקבל את תורת משה במורשה, מבלי צורך להסתייע בדברי ר' זמיר כהן ובא-גד.

שוב, גם אם אסכים עם ההוכחות, לא בגללם אקיים את המצוות. לדידי, הטיעונים בסמינרים צריכים להתעסק בעיקר על המסורת - ואסכים שניתן לחלוק עלי.

ישראל הר כסף

הודעהעל ידי ישראל הר כסף » ה' יולי 15, 2010 1:56 pm

יאיר כתב:הר כסף ובר ששת אני חולק עליכם מכל וכל..(כפי שחלקת עלי בעבר הר כסף בענין המלחמה הקריבה ופה אנצל את ההזדמנות לומר ימים יגידו ותתכוננו..מה גם שכמעט כל הרבנים כבר מדברים על זה [חוץ מהרב אליהו, הרב קוק הרב ברלנד הרב שטרן מב"ב ועוד רבים וטובים..] כולל ר' חיים קנייבסקי שליט"א..),

מכיון שעם החשבון שאתה שומר לי אני מרגיש שלא גלשת באמת לפסים אישיים ע"כ אני מרשה לעצמי לעמוד ולומר שעם כל רשימת הרבנים שהבאת- הרי שיש להם מכנה משותף חזק מאוד שלא נותן לי לשמוע, ולא מחיסרון באמונת חכמים ח"ו, ולא מחסרון אמונה שהם חכמים (עוד יותר ח"ו) אלא בגלל המציאות שמתנהלת סביבם, ואין לי רצון או חשק להאריך בזה כלום, אני את תורתי ואמונתי לא הייתי מבסס על שמועות וחלקי ידיעות, ונראים לי העושים כך כחלשים באמונתם גם אחרי כל החיזוק שיש להם מהאוטיסטים והמחקרים והשמועות מכל מיני קדושי עליון, ולא כחזקים באמונתם.
עיי' בספר חוט שני חול המועד- מצורף לכאן
המציאות היא שרוב המאמינים באלו שכתבת מאמינים גם בכל התופעות הנ"ל.

עכ"פ גם בענין המדע אני מסכים וחוזר ומסכים שבדברים מוכחים אין סיבה שלא להשתמש לחיזוק הדת והאמונה, אבל צריך שתי דברים, מוכח מדעית בבירור, ומוכח שזה כוונת התורה בבירור, ומצורף פה מה שכתב הרב גולדוסר ב'מי זהב' בענין זה

בכל אוםן נשאר ידידים ומאמינים וטוב לנו כל הימים, וכל לבבות דורש ה'.
קבצים מצורפים
מי זהב.PDF
(224.53 KiB) הורד 393 פעמים
ווו.PNG
ווו.PNG (43.23 KiB) נצפה 12089 פעמים

שמואל ברמה

הודעהעל ידי שמואל ברמה » ה' יולי 15, 2010 2:42 pm

בר ששת כתב:כיהודה ועוד אצטרף לדברי הר הכסף.

לאחרונה הדבר נהיה פופלארי, ואף ממלא את סימנירי החזרה בתשובה. אם מועיל יועיל - אבל לענ"ד, קשה לתלות על כך את אמיתות הדת כולה.

מפורסמת התיאוריה שנשמעת מפיהם, על מחקרים המגלים כי ביום השמיני מתחזק כוחו של העובר, עד שבריא לו שיטיפו את דמו בברית.
ואין צריך להאריך בבעיתיות הראיה, מכמה וכמה הבטים, אחד מהם, הוא דינו של יליד בית, שלא נימול ליום השמיני ועוד על זו הדרך.

תמצית הדברים: אכן מפליא לראות כיצד איסתכל באורייתא וברא עלמא, אלא שאין מן העניין להוכיח את אמיתות אורייתא מהאי עלמא דשיקרא.

ויבאו החכמים וידונו בדבריי, אדרבה, יעמידוני על האמת.

גם אני אצטרף ליאיר בזאת.
ובעיקר על המשפט "אלא שאין להוכיח את אמיתות אורייתא מהאי עלמא דשיקרא." איפכא, העולם הנפלא הרי הוא עדות שה' לתורה ועדות זאת היא אמנם אחת מני אלף אבל עדיין עדות, והעדות תהיה משתי צורות:
א. להבין בכל מיני מדעים המאפשרים לך להבין את הפסוק "מה רבו מעשיך ה'".
ב. וגם לראות עד כמה חכמים ונבונים דברי ה' יתברך מהאי עלמא דשיקרא.

בר ששת

הודעהעל ידי בר ששת » ה' יולי 15, 2010 7:34 pm

רבי שמואל הצטרף למחנה רבי יאיר, אלא שלא חש לברר מדוע.
אי משום חשבון ידידות, אבקש גם אני להצטרף אולי באופציית 'הוסף חבר'...

שוב, לית מאן דפליג שהבורא איסתכל באורייתא וברא עלמא, וכאשר פירש רבינו השפ"א, שעשה זאת, בכדי שלכל דבר בעולם ימצא מקור באורייתא - עד כאן הכל אמת.

אלא שכאן הדיון - וכדרכה של תורה בנימוק וטעם - האם ראוי לבנות את האמונה על אותם הוכחות שמצאו אנשי המדע. כלומר, האם כאשר באים ללמד לראשונה את עניין הברית מילה (עד"מ) יבססו זאת על סמך מחקר בקרישת הדם, בעוד שאלפי שנים נימלו בני ישראל מבלי לדעת את אותו טעם נשגב.

ומכיוון שאי"ז בחירות של דיון לפי רוב, נבקש את הלומדים לברר את השקפתם.

שמואל ברמה

הודעהעל ידי שמואל ברמה » ה' יולי 15, 2010 7:44 pm

אתה צודק, מסתבר שלא הבנתי אותך נכון.

יאיר

הודעהעל ידי יאיר » ה' יולי 15, 2010 10:10 pm

בר ששת כתב:רבינו יאיר,

זו זכותך לחלוק ולא להסכים - וודאי בשעה שיש לך חשבון מוקדם עם רבינו הר הכסף... - אלא שאתה צריך להסביר את עצמך.

לומר על קושיא: אין הכי נמי, ובתוך כדי דיבור להדגיש ואין בכך קושיה לדעתי - אין זה מדרכי ההסברה שהורגלתי אליהם... (תקוותי שלא חש חייב לי מאיזה אשכול קדום...).

אם יעיין בדבריי, ולא יציע לי לעיין בדברים שעיינתי בהם, הרי שיבחין כי לא באתי לחלוק על אמיתת ההוכחות, וודאי שלא אחשד כגולש באתרים אנטיים ב"ה. רק על זאת באתי בטרוניא, על שאותם הוכחות - לא הם היסוד שעליו מעמידים את הבניין כולו.

כלומר, אני הקטן מבטיח למול את בניי, גם אם יתברר להדיא, שביום השמיני קרישת הדם תהיה מינמאלית (אם רק לא תשתקף סכנה בכך), משום שאני מקבל את תורת משה במורשה, מבלי צורך להסתייע בדברי ר' זמיר כהן ובא-גד.

שוב, גם אם אסכים עם ההוכחות, לא בגללם אקיים את המצוות. לדידי, הטיעונים בסמינרים צריכים להתעסק בעיקר על המסורת - ואסכים שניתן לחלוק עלי.

אם כך אין שום בעיה..ודאי שאני מסכים איתך ואין התורה מתבססת על הוכחות מעין אלו..אך זו הדרך היותר טובה להחזיר אנשים בתשובה משום שהחלוני רוצה הוכחות ו(כמעט)רק כך תוכל לשכנעו..יש לך דרך אחרת יותר טובה להחזיר אדם שבא לשעה שעתיים להרצאה?..(וגם בסמינר של כמה ימים לדעתי זו הדרך הטובה ביותר)..לגבי הברית מילה זו ודאי הוכחה ש"דרכיה דרכי נעם וכל נתיבותיה שלום" (ויש לי עוד מלא דוגמאות כמו שחיטה וכו'..) והוכחה שהתורה אמת..כי בעבר לא היה ידוע אפילו לחכמי האומות הגדולים שביום ה-8 קרישת הדם בעוצמתה וא"כ ודאי שרואים מכאן שכל מצוות ה' טובות לאדם. (חוץ משכרו הרוחני שיקבל וכו'..ואכמ"ל).

תולדות אדם

הודעהעל ידי תולדות אדם » ה' יולי 15, 2010 10:24 pm

בעקבות הנכתב שאלתי את אחד הרבנים שהוא גם מחשובי הפוסקים בדורנו וגם יד ורגל לו בענייני ההחזרה בתשובה, ושאלתי מהו לעסוק בספרים אלו? וענה לי שיהודי חרדי צריך להרגיש די חזק באמונתו שלא יצטרך לספרים אלו ואל לו "לעסוק" בהם כי הם יבססו את אמונתו על ההוכחות, וברגע שיהיה ערעור קל על איזה הוכחה מדעית מיד תעמוד כל אמונתו על כרעי תרנגולת, אבל מפעם לפעם אפשר לדפדף בהם כדי להוסיף ולחזק את האמונה ובעיקר אהבת ה' עד כמה התורה ונותנה דאגו לטובתינו. [וזאת אוסיף שכל המדובר באלו שאכן חזקים ומבוססים באמונתם, אך מה כואב הלב על אלו שנולדו ומסתובבים במחננו שכל ענין האמונה רופף אצלם כ... לאלו מסתבר שממומלץ אכן לעסוק ולעיין בספרים אלו, וכולי האי ואולי].

יאיר

הודעהעל ידי יאיר » ה' יולי 15, 2010 10:27 pm

ישראל הר כסף כתב:
עכ"פ גם בענין המדע אני מסכים וחוזר ומסכים שבדברים מוכחים אין סיבה שלא להשתמש לחיזוק הדת והאמונה, אבל צריך שתי דברים, מוכח מדעית בבירור, ומוכח שזה כוונת התורה בבירור, ומצורף פה מה שכתב הרב גולדוסר ב'מי זהב' בענין זה

בכל אוםן נשאר ידידים ומאמינים וטוב לנו כל הימים, וכל לבבות דורש ה'.

אני מכיר אישית את הרב גולדווסר ומעריך אותו מאוד אך לגבי האוטיסטים כמה דברים:
א.ברור (וכמו שאמרו הגדולים) שאין לסמוך עליהם להלכה או להתייעץ איתם.
ב.יש הממציאים דברים בשמם ודבר זה הוכח.
ג.לגבי ההשואה לחלומות לא הבנתי..שהרי כאן הם כותבים דברים שכתובים בגמרא ובזהר הקדוש (למרות שלא הם ולא המתקשרים למדו) ושיטת התקשור הוכחה כנכונה מעל לכל ספק וקבילה בבתי משפט בחו"ל. (וידוע שהחזו"א זצ"ל עמד בפני כאלו אנשים משום שהיו ת"ח גדולים בגלגול קודם).
ד.כמובן שאדם דתי לא צריך לחפש חיזוקים בדברים אלו ואם עושה כן זה מראה על חולשת אמונתו אך דברים אלו נאמרים בעיקר לחילונים המתעניינים או רוצים להתחזק.
ה.למרות כל האמור לעיל..הסבא מקלם אמר שאדם צריך להיות חזק באמונתו משני פנים: 1.אמונה פשוטה ותמימה. 2.ע"י ראיות.
וצריך את שניהם דוקא משום שאמונה תמימה לבד לא מספיקה ולא חזקה דייה, ואילו רק אמונה ע"י ראיות יכולה ליפול ע"י ראיות סותרות כביכול שישמע האדם. ע"כ..(לבנתיים)..

זקן ששכח

הודעהעל ידי זקן ששכח » ה' יולי 15, 2010 10:59 pm

ידוע כי החסיד ר' יוסף יעבץ בספרו אור החיים הפליג בגודל אמונה פשוטה, וציין שבעת השמד בספרד, כל הפילוסופים שהעמידו אמונתם על 'חקירה' כשלו ואבדה אמונתם, זאת לעומת פשוטי העם שהיתה אמונתם מתמיד מבוססת על 'תמים תהיה', הם עמדו באמונתם. ופשוט הוא שכן היא האמת, אולם לאותם שעדיין לא זכו לטעום כי טוב ה', מן הראוי לקרבם בכל טצדקי דאפשר, ואחרי קירובם להעמידם על אחת, כי צדיק באמונתו יחיה.

יאיר

הודעהעל ידי יאיר » ה' יולי 15, 2010 11:09 pm

עוד שכחתי לכתוב קודם שודאי שאחרי שאנשים מתקרבים ולומדים, זוכים לראות מטוב ומתיקות וחכמת התורה הקדושה ושוב אין נצרכים למה ששמעו קודם לכן..

ומה שאני מעוניין בספרים אלו זהו רק משום שאני מתעניין ואוהב ספרים מסוג זה..

שמואל ברמה

הודעהעל ידי שמואל ברמה » ה' יולי 15, 2010 11:18 pm

אבן עזרא על עשרת הדברות הדברה הראשונה וז"ל:
דע כי אין מעלות בני האדם שוות באמונתם בליבם, שהם מאמינים בה' הנכבד. כי הרבים מאמינים להשמעות אוזניים שיאמרו להם אדוניהם ככה. ולמלה מהם,שראו זה כתוב בדבריהתורה שנתן ה' למשה. ואם יבוא אפיקורס לערערכי אין אלקים, ישימו ידם על פיהם, כי לא ידעו להשיב. ואשר נשאו ליבו ללמוד חכמות , שהםכמו מעלות לעלות בהםאל מקום חפצו, יכיר מעשה ה' במתכות ובצמחים ובחיות, ובגוף האדם בעצמו, שידע מעשה כל אבר ואבר כפי התולדות,ולמה היה על זאת המתכונת. ויגבה ליבו אחרי כן לדעת דברי הגלגלים,שהם מעשה ה' בעולם האמצעי שהוא עומד,וידע זמן מתי תקדר השמש או הלבנה, וכמה יקדר השמש ממנה, גם ידע הלבנה למה נקדרה ומי גרם לה. וכל אלה ידע בראיות גמורות שאין בהם ספק.ומדרכי השם ידע המשכיל את השם.

וכן שנויה היא באבות:
רבי אלעזר אומר, הוי שקוד ללמוד תורה ודע מה שתשיב לאפיקורוס.

יאיר

הודעהעל ידי יאיר » ה' יולי 15, 2010 11:27 pm

יישר כח!

ישראל הר כסף

הודעהעל ידי ישראל הר כסף » ו' יולי 16, 2010 12:55 am

כתבו כאן על האמונה ע"י חקירה או ע"י קבלה ומסורת, אבל מה שאני התכוונתי שגם אם אנחנו מוכנים לקבל את האמונה ע"י החקירה, מ"מ אי"ז 'חקירה'.... אלא מקסימום שעשועים בענינים הנושקים לדברים הנקראים מדע, ואם בשביל הכיף- אדרבה גם אני נהנה לפעמים לקרוא בספרים האלה אבל לא בתור 'חקירה' כי א זה יעמיד את האמונה ואם יהיה מחקר סותר לא יהרוס כלום.

ליאיר היקר, בענין האוטיסטים יש לי פשוט 'בטן מלאה' על הענין, ואלמלא שעברתי דירה עכשיו וספרי בארגזים הייתי מוצא לנכון לצטט לך מתוך ספר ה'נביא דניאל 2' ואין כאן גוזמא כי בציווים של האוטיסטים בכבודם ובעצמם נכתב על גבי כריכת הספר "ולא עשה ה' דבר כי אם גילה סודו אל עבדיו הנביאים" ולדעתי זה עצמו כבר דבר חמור, כי אמור להיות איזה גבול, יותר מזה- ישלי ידיעה ברורה מכלי ראשון מרבינו ישראל אלי' וינטרוב זצ"ל שאפי' שהוא כן האמיןבענין הזה שיש בו משהו, מ"מ אמר שודאי המתקשר משפיע בלי ספק על הנאמר, וכן בכל הספר 'דניאל2' מלא בשטויות שא"א לתארם, כולל הוראות מעשיות לאגירת אוכל לשבועיים כי בתוך חודשים ספורים יקרה דברים ולעלות מרוסיה, וכד' זלזול בגדולי ישראל שלא אכפת להם ממה שלהם כן אכפת כמו עצרות השק ואפר, נבואות זעם ריקות מתוכן, כי על כל מה שקורה הם מיד מצביעים ואמרים 'הנה, אמרנו לכם' ןדי למבין. חוץ מפחד ללעוג לקדושים האלו שאולי יהיה להם קפידא עלינו אין בדיבוריהם כלום.
נערך לאחרונה על ידי ישראל הר כסף ב ו' יולי 16, 2010 1:46 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

יאיר

הודעהעל ידי יאיר » ו' יולי 16, 2010 12:58 am

אז הספר הזה באמת לא ראוי..אך יש הרבה ספרים אחרים שראיתי שאין שם דברים מעין אלו והם בסדר..כנראה שדניאל זה ספר זיוף ולא נאמרו באמת ע"י דניאל..

חכם באשי

הודעהעל ידי חכם באשי » ו' יולי 16, 2010 2:06 am

ישראל הר כסף כתב:אלמלא שעברתי דירה עכשיו וספרי בארגזים הייתי מוצא לנכון לצטט לך מתוך ספר ה'נביא דניאל 2'

ארבע הערות (בלי לפגוע):
א. עברת דירה ויש לך זמן לכתוב בנושא שטותי כזה?
ב. כיצד הנך מחזיק את הספר האידיוטי "דניאל2"
ג. יש לך גם את "דניאל1"?...
ד. שיהיה לך 'א גוטן יישוב'.

והערה נוספת, מרפרוף בספרי ה"נביא" דניאל נראה, שהוא מעודכן היטב בעיתונות היומית...

יאיר

הודעהעל ידי יאיר » ו' יולי 16, 2010 2:56 am

ספר מעניין נוסף באגדות חז"ל ועוד "שער ראובן"..

יאיר

הודעהעל ידי יאיר » ו' יולי 16, 2010 10:10 am

אז בואו נסכם:
אמרות טהורות חיצוניות ופנימיות
נחלי באגד
ידיעות הטבע שבתלמוד
שער ראובן
ספר הברית
"דת ומדע"-שעלבים
התלמוד ומדעי התבל
מדרש הרפואה
שער השמים לאבי הרלב"ג
סוף ס' סודי חומש ושאר (מאמר אחד)
יפה עיניים (לא ידוע שם המחבר ואם ישנו באוצר)
אספקלריא (לא מצוי באוצר)
תורה ומדע (של ד"ר יהודה לוי לא מצוי באוצר)
ודניאל 2 (סתם..)

יש עוד?

ישראל הר כסף

הודעהעל ידי ישראל הר כסף » ו' יולי 16, 2010 1:42 pm

חכם באשי כתב:
ישראל הר כסף כתב:אלמלא שעברתי דירה עכשיו וספרי בארגזים הייתי מוצא לנכון לצטט לך מתוך ספר ה'נביא דניאל 2'

ארבע הערות (בלי לפגוע):
א. עברת דירה ויש לך זמן לכתוב בנושא שטותי כזה?
ב. כיצד הנך מחזיק את הספר האידיוטי "דניאל2"
ג. יש לך גם את "דניאל1"?...
ד. שיהיה לך 'א גוטן יישוב'.

והערה נוספת, מרפרוף בספרי ה"נביא" דניאל נראה, שהוא מעודכן היטב בעיתונות היומית...

ב. בשביל הבקורת שענינה אותי, ולא לסמוך על שמועות מאחרים, בקריאה של שעתיים מכריכה לכריכה אתה כבר לבד מבין את המציאות.
ג. אין לי את דניאל 1, כי גם את 2 מעולם לא קניתי אלא מצאתי פעם אחד שהיה בביהכ"נ והושחת, ואז הרשיתי לעצמי לקחת אותו משם.
ד. תודה.
נראה לי שהנושא מוצה, כי בכ"א אלו דברים שמתווכחים עליהם ואף אחד לא משנה את דעותיו, וגם זה הוכחה שאלו הם דברים שברגש ולא של השכל, ולרגש כידוע- אין פירכא.

אברהם

הודעהעל ידי אברהם » ב' יולי 19, 2010 12:25 pm

יאיר,
תרשה לי להוסיף לרשימתך את החלק 'תורה ומדע' מתוך סדרת ספריו של הרב אברהם יוסף וולף ז"ל, איני זוכר את שם הסדרה כולה, אך זכורני כד הוינא טליא שהייתי מעיין בו רבות ובהנאה רבה, כמדומה שהוא מתעסק בייחס התורה למפץ הגדול וכדו'. הכל במעורפל קצת, אבל אם אתה מתעסק בזה אז שווה לברר.

זקן ששכח

הודעהעל ידי זקן ששכח » ב' יולי 19, 2010 3:56 pm

שמעתי פעם אודות פרופ' נתן אביעזר שכתב ספר להסביר את מעשה בראשית. האם אכן כך?

חכם באשי

הודעהעל ידי חכם באשי » ב' יולי 19, 2010 4:03 pm

מאמרו של פרופ' אביעזר, באתר דעת:
http://daat.ac.il/DAAT/kitveyet/niv/stirot-2.htm

וספרו הוא "בראשית ברא"
קבצים מצורפים
26020.jpg
26020.jpg (18.11 KiB) נצפה 11735 פעמים

חזור אל “מטפחת ספרים ועיטור סופרים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 157 אורחים