מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

איתור סיפור על הבעש"ט

דברי תורה, עיוני שמעתתא, חידושי אגדה וכל פטפוטיא דאורייתא טבין
נאשער

איתור סיפור על הבעש"ט

הודעהעל ידי נאשער » ג' יולי 22, 2014 3:44 pm

שפעם רצה לדעת מי יהיה שכינו בג"ע, וראה שזה יהודי פשוט וכו', איה זה כתוב.

שיף

Re: איתור סיפור על הבעש"ט

הודעהעל ידי שיף » ג' יולי 22, 2014 11:43 pm

לא כל סיפור על הבעש"ט צריך להיות כתוב

אוהב אוצר

הודעהעל ידי אוהב אוצר » ג' יולי 22, 2014 11:46 pm

את מי אתה מנסה לעקוץ, את הסיפור,או את השואל?
אולי בעצם את הבעש"ט...

סמל אישי של המשתמש
נהר שלום

הודעהעל ידי נהר שלום » ד' יולי 23, 2014 1:42 am

נאשער כתב:שפעם רצה לדעת מי יהיה שכינו בג"ע, וראה שזה יהודי פשוט וכו', איה זה כתוב.

לא שמעתי שום סיפור כזה אבל במדרש יש על אחד האמוראים שרצה לדעת מי יהיה שכנו בג"ע ועשה שאלת חלום וראה שזה קצב פשוט וכו'
נערך לאחרונה על ידי נהר שלום ב א' יוני 11, 2017 10:16 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

סכינא חריפא

הודעהעל ידי סכינא חריפא » ד' יולי 23, 2014 2:04 pm

המעשה מופיע בספר סדר הדורות כלפי התנא רבי יהושע בן אלם.

בקרו טלה

הודעהעל ידי בקרו טלה » ד' יולי 23, 2014 2:17 pm

סכינא חריפא כתב:המעשה מופיע בספר סדר הדורות כלפי התנא רבי יהושע בן אלם.

ומקורו ממדרש עשרת הדברות. ועי' במבוא למדרש תנחומא הישן במהדורת זכרון אהרן (בסוף ח"ד) בעמ' 142 או' מ"א (ובדפו"י בעמ' סח.) על' ר' שמעון, וביפה מהישועה ביתר אריכות על ת"ח חסיד עניו.

סמל אישי של המשתמש
נהר שלום

הודעהעל ידי נהר שלום » ד' יולי 23, 2014 7:29 pm

הבוקר בס"ד שמעתי את הסיפור על הבעש"ט מרב אחד (אני לא כל כך טוב בכתיבת סיפורים...)
הבעש"ט ביקש מהקב"ה תאמר לי מי יהיה אתי בג"ע ובגיהנום, א"ל הקב"ה לך על המרכבה ואני ינהיג את הסוסים למקום הנכון תחילה לביתו של האחד שילך איתך לגיהנום ואז לזה שיהיה איתך לג"ע, אז הבעש"ט קרא לעגלון ואמר לו בוא אתי ושב בכיוון ההפוך גביך לסוסים. אחר כמה ימי נסיעה (בערב שבת) הגיעו לכפר קטן והסוסים עצרו ליד בית לא גדול ולא קטן אז הבעש"ט נכנס לבית והאיש אמר לבעש"ט אתה יכול להישאר אצלי בשביל שבת, אז הם הלכו לבית כנסת ובדרך בחזרה האיש היה הולך לאט לאט נזהר שלא ישווה גומות ואחר כך הוא עשה קידוש גם בזהירות שלא ישפוך על המפה ויהיה צובע, ואז הם הגישו את האוכל והבעל הבית היה מגיש לצלחות רק ירק אחד כך שלא יהי בורר, בקיצור מחמיר מאד מאד.
אז במוצאי שבת הבעש"ט אמר לעגלון בוא נלך עכשיו לאחד שילך איתי לג"ע, אז הם הלכו לשבוע שלם ועוד פעם הגיעו ממש בערב שבת לאיזה כפר קטן והסוסים עצרו ליד בית קטן של איזה עני, והם נכנסו פנימה, אולם האיש שהם ראו בפנים לא היה נראה כמו יהודי וכל שכן וקל וחמר לא אחד שישב עם הבעש"ט בג"ע הם שאלו אותו אתה יהודי הוא אמר כן, אז הם נשארו בביתבהחדר קטן ועשו את השבת לבד הבעש"ט והעגלון, והנה בשבת בלילה פתאום הם שומעים רעש גדול של מוזיקה אז הם יצאו מהחדר ומה הם רואים הנה קבוצה של שיכורים נכנסה לבית עם תזמורת וכולם רקדו יחד עם בעל הבית ואז בעל הבית הביא סעודה אבל איזה סעודה - נבלות וטרפות ויין (נסך), אחרי שעה ארוכה כולם עזבו והבעש"ט יצא מהחדר ושאל את בעל הבית מה זה אתה לא אפילו שומר כשרות או שבת ואמרו לי מהשמים שאתה תשב איתי בג"ע, אמר בעל הבית אני נחטפתי מביתי בהיותי ילד קטן בן 7 על ידי הפריץ כך שאני יהיה התופר שלו, והדבר היחידי שזכרתי מבית הורי היה שצריך לשמוח בליל שבת, לכן כל שבת אני מזמין את כל חברי ושמח ומשמח אותם, אז הבעש"ט נשק לו ואמר ברוך ה' שאני ישב בג"ע עם אדם כזה שנחטף בגיל 7 מבית הוריו ועדין שמח ביום שבת אף על פי שאינו יודע למה.
אז במוצאי שבת הבעש"ט והעגלון עזבו, ובדרך העגלון שאל את הבעש"ט אני מבין עם האדם הזה שלא שומר שבת יש לו זכות גדולה, אבל איך זה יכול להיות שהחסיד שהינו עמו בשבת הראשונה ילך לגיהנום? אמר לו הבעש"ט זה שהיינו עמו בשבת הראשונה היה מחמיר כל כך עד שלא היה לו עונג שבת לכן הוא ילך לגיהנום.
נערך לאחרונה על ידי נהר שלום ב א' יוני 11, 2017 10:23 pm, נערך 2 פעמים בסך הכל.

שיף

הודעהעל ידי שיף » ד' יולי 30, 2014 11:01 pm

אוהב אוצר כתב:את מי אתה מנסה לעקוץ, את הסיפור,או את השואל?
אולי בעצם את הבעש"ט...

לפעמים ההבדל היחיד בין משפט רציני למשפט ציני הן שלשת הנקודות שבסופו(...)

שיף

הודעהעל ידי שיף » ד' יולי 30, 2014 11:04 pm

סיפור נחמד אבל כמדומה שהמקור בחז"ל יותר מוצלח.

מי ישקני מים

הודעהעל ידי מי ישקני מים » ב' פברואר 19, 2024 2:43 pm

בקרו טלה כתב:
סכינא חריפא כתב:המעשה מופיע בספר סדר הדורות כלפי התנא רבי יהושע בן אלם.

ומקורו ממדרש עשרת הדברות. ועי' במבוא למדרש תנחומא הישן במהדורת זכרון אהרן (בסוף ח"ד) בעמ' 142 או' מ"א (ובדפו"י בעמ' סח.) על' ר' שמעון, וביפה מהישועה ביתר אריכות על ת"ח חסיד עניו.

עיין גם כאן מופיע במדרש רבתי. לא יודע האם זה מקור יותר חשוב ממדרש עשרת הדיברות או פחות חשוב.

חזור אל “בית המדרש”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 261 אורחים