מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

על הספר שערי תלמוד תורה לר"י לוי <פתיחות לדעות שונות>

מילתא דתמיהא, בשורת ספרים חדשים, עיטורי סופרים ומטפחת ספרים.
בן ירושלים

על הספר שערי תלמוד תורה לר"י לוי <פתיחות לדעות שונות>

הודעהעל ידי בן ירושלים » ד' דצמבר 21, 2016 4:49 pm

שמעתי פעם מר' נתן (בהגר"י) קמינצקי: יום אחד התקשר הרב שך לר' נתן, ושאל אותו האם הוא יכול לבוא אליו לביקור בירושלים(כן! הרב שך לר' נתן). ר' נתן אמר מיד שאין בעיה הוא יגיע לבני ברק, אבל הרב שך סירב :"אני צריך אותך לבקש משהו אז זה לא דרך ארץ שאתה תגיע אלי". הרב שך התעקש עד שר' נתן אמר לו שבלא"ה הוא מגיע לבני ברק ואז הוא יכנס.
כשהגיע בקש ממנו הרב שך שיפנה לאביו ויבקש ממנו שיוריד את הסכמתו מהספר "שערי תלמוד תורה" (כך השם כמדומני) של פרופ' יהודה לוי, כי יש פרק שמעודד תורה עם דרך ארץ, תורה ומלאכה, והרב שך חשש שזה יכניס רוח של קרירות אצל בני ישיבות. אחרי כמה שבועות ר' נתן חזר לרב שך ואמר שאבא עבר על הפרק הבעיתי והוא לא חושב שצריך להוריד את ההסכמה שנתן.

עקביה

Re: רבי יעקב קמנצקי זצ"ל

הודעהעל ידי עקביה » ה' דצמבר 22, 2016 9:47 am

בן ירושלים כתב:שמעתי פעם מר' נתן בנו: יום אחד התקשר הרב שך לר' נתן, ושאל אותו האם הוא יכול לבוא אליו לביקור בירושלים(כן! הרב שך לר' נתן). ר' נתן אמר מיד שאין בעיה הוא יגיע לבני ברק, אבל הרב שך סירב :"אני צריך אותך לבקש משהו אז זה לא דרך ארץ שאתה תגיע אלי". הרב שך התעקש עד שר' נתן אמר לו שבלא"ה הוא מגיע לבני ברק ואז הוא יכנס.
כשהגיע בקש ממנו הרב שך שיפנה לאביו ויבקש ממנו שיוריד את הסכמתו מהספר "שערי תלמוד תורה" (כך השם כמדומני) של פרופ' יהודה לוי, כי יש פרק שמעודד תורה עם דרך ארץ, תורה ומלאכה, והרב שך חשש שזה יכניס רוח של קרירות אצל בני ישיבות. אחרי כמה שבועות ר' נתן חזר לרב שך ואמר שאבא עבר על הפרק הבעיתי והוא לא חושב שצריך להוריד את ההסכמה שנתן.

זה מסופר בספר 'רבי יעקב', אף כי ללא השמות המפורשים.
אבל ניתן להבין שלספר זה הכוונה כאשר רואים שעל הספר מתנוססת הסכמתו של ר"י קמינצקי (ונדמה לי שגם של ר' אברהם פרבשטיין ושל הרב שאול ישראלי), ומאידך יש מכתב התוקף את הספר ב'מכתבים ומאמרים' של הרב שך.

בן ירושלים

הודעהעל ידי בן ירושלים » ה' דצמבר 22, 2016 3:33 pm

בעקבות הדברים ברצוני לעלות שאלה עקרונית שאולי מקומה באשכול אחר (חינוך).
בפרטי כתב לי אחד מחכמי הפורום קובלנה לשם מה נחוץ לפרסם את הענין שהגרי"ק נתן הסכמה לספר זה.
הבנתי שכוונתו היא שהרי יש דרך המלך שבה הציבור התורני חרדי מתחנך שאותה התוו גדול"י החזו"א , הגרי"ז, הרב שך ועוד והיא הדרך הסלולה. לגר"י קמנצקי היתה דרך אחרת , וא"כ בשביל מה לציינה כשזה לא יועיל ואולי יצנן החינוך הטהור. ואולי גם חושב המעיר שזה לא לכבודו של ר' יעקב עצמו.
אני לכשעצמי מסכים איתו אם מדובר בנערים בגיל ישי"ק שצריך לחנך אותם לקיצוניות (כפי דברי החזו"א באגרת הידועה), והם צריכים הרבה יותר שחור -לבן כי כל הטלת ספיקות רק מערערת את דרכם. אבל אנשים בוגרים יותר פתוחים לדעת שיש דעות שונות בענינים שונים ולמרות שבעצם כמעט כל דבר הוא מורכב ולא שחור לבן, אבל הם מוצאים את דרכם בחיים עפ"י התורה גם כשיש ספיקות ותהיות וגישות אחרות .(ברור לחלוטין שישנם דעות ושיטות שהן מעבר לגבול והקו האדום ובבחינת ב"י ובל ימצא, רק כאן הקו הוא כמובן סוביקטיוי ולא אוביקטיוי).
כמה פעמים בעבר הרחוק העליתי בפני הגר"ש אויערבאך תהיות וספיקות בדברים מהותיים. הוא ענה בארוכה על הדברים, אבל הוסיף בסוף את מאמר הקוצקער "יוסיף דעת יוסיף מכאוב " אע"פ שיוסיף מכאוב בכ"ז יוסיף דעת, ולא ירתע מכך.
אך עדיין נפשי בשאלתי לחברי הפורום. אולי באמת בדורנו אנו רצוי למעט ב"הצצה" מחוץ לדרך המקובלת, לא לעורר ולא להתלבט והכל כביכול ברור לחלוטין, ובא לציון גואל

שש ושמח

הודעהעל ידי שש ושמח » ה' דצמבר 22, 2016 3:40 pm

אפשר אולי להעלות את הפרק הנידון?

אפשר

הודעהעל ידי אפשר » ה' דצמבר 22, 2016 5:36 pm

בן ירושלים כתב:בעקבות הדברים ברצוני לעלות שאלה עקרונית שאולי מקומה באשכול אחר (חינוך).
בפרטי כתב לי אחד מחכמי הפורום קובלנה לשם מה נחוץ לפרסם את הענין שהגרי"ק נתן הסכמה לספר זה.
הבנתי שכוונתו היא שהרי יש דרך המלך שבה הציבור התורני חרדי מתחנך שאותה התוו גדול"י החזו"א , הגרי"ז, הרב שך ועוד והיא הדרך הסלולה. לגר"י קמנצקי היתה דרך אחרת , וא"כ בשביל מה לציינה כשזה לא יועיל ואולי יצנן החינוך הטהור. ואולי גם חושב המעיר שזה לא לכבודו של ר' יעקב עצמו.
אני לכשעצמי מסכים איתו אם מדובר בנערים בגיל ישי"ק שצריך לחנך אותם לקיצוניות (כפי דברי החזו"א באגרת הידועה), והם צריכים הרבה יותר שחור -לבן כי כל הטלת ספיקות רק מערערת את דרכם. אבל אנשים בוגרים יותר פתוחים לדעת שיש דעות שונות בענינים שונים ולמרות שבעצם כמעט כל דבר הוא מורכב ולא שחור לבן, אבל הם מוצאים את דרכם בחיים עפ"י התורה גם כשיש ספיקות ותהיות וגישות אחרות .(ברור לחלוטין שישנם דעות ושיטות שהן מעבר לגבול והקו האדום ובבחינת ב"י ובל ימצא, רק כאן הקו הוא כמובן סוביקטיוי ולא אוביקטיוי).
כמה פעמים בעבר הרחוק העליתי בפני הגר"ש אויערבאך תהיות וספיקות בדברים מהותיים. הוא ענה בארוכה על הדברים, אבל הוסיף בסוף את מאמר הקוצקער "יוסיף דעת יוסיף מכאוב " אע"פ שיוסיף מכאוב בכ"ז יוסיף דעת, ולא ירתע מכך.
אך עדיין נפשי בשאלתי לחברי הפורום. אולי באמת בדורנו אנו רצוי למעט ב"הצצה" מחוץ לדרך המקובלת, לא לעורר ולא להתלבט והכל כביכול ברור לחלוטין, ובא לציון גואל

לענ"ד, [ודעתי ענייה מאוד] באמת רצוי לאדם לכשלעצמו לדרוש בהנהגות שונות ודרכים אחרות וכו', כדי לגבש לעצמו עמדה ודרך המתאים לו, באופן שהוא חותר באמיתיות, ולמען ה', הבעיה הגדולה שהשקר משתולל, כוונתי שהאדם לא מחובר לפנימיותו לדעת מה מטהו לכאן ולכאן, ולכן לפעמים טוב להניחו במסגרת ושלא יחפש כלום. עוד נקודה, שבאתרא הדין, הרי ניכר לכל מעלעל שיש כאן דרגות ופערים רבים בין הכותבים, לפעמים יש תגובות שניכר שכתבם מי שקרוב לע"ה, ולפעמים מי שכתבו מי שקרוב לגאון, לפעמים ניכר טל ילדות על הכותב, בקושי בר מצוה ולפעמים טעם זקנים, ולך תדע מה אתה כותב ומי מקבל את הדברים. עוד נקודה, שהרבה אנשים רדודים המה, וכשתכתוב להם משהו מחוץ למסגרתו הוא אינו יודע להבין החידוש או המורכב, אלא הכל שחור לבן, והוא אומר לעצמו רגע יוצא שר' יעקב שחור, אז אני נגדו או אני יהיה כמוהו, ואינו מבין עד היכן הגבולות שבכל דבר, ואיך לפעמים א"א להקיש מילתא למילתא, ואיך לפעמים דווקא ניתן להקיש. ולכן בודאי אם הדיון היה רק בין שלימי הדעת, מה בעיה, אבל כאן שיש מאות כותבים מכל הסוגים והדרגות, לכאו' צריכים זהירות.

עקביה

הודעהעל ידי עקביה » ה' דצמבר 22, 2016 5:50 pm

שש ושמח כתב:אפשר אולי להעלות את הפרק הנידון?

אין תח"י הספר 'שערי תלמוד תורה', אבל על היחס לחכמות חיצוניות (שכמדומני קשור קשר הדוק לנד"ד) אפשר לקרוא באנצ"ת כרך ט"ו ערך 'חכמות חיצוניות'.

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

Re: על הספר שערי תלמוד תורה לר"י לוי <פתיחות לדעות שונות>

הודעהעל ידי איש_ספר » א' דצמבר 25, 2016 11:05 pm

הנה ההסכמות על הספר. שימו לב לכתיבתו היפה של הפנ"מ! (הסכמה זו לצד הסכמת ר"א פרבשטיין ראויות להופיע באשכול הסכמות מתנגדות).

הסכמות א.jpeg
הסכמות א.jpeg (235.82 KiB) נצפה 10400 פעמים
הסכמות ב.jpeg
הסכמות ב.jpeg (618.73 KiB) נצפה 10400 פעמים
הסכמות ג.jpeg
הסכמות ג.jpeg (209.62 KiB) נצפה 10400 פעמים

איש בער

הודעהעל ידי איש בער » א' דצמבר 25, 2016 11:19 pm

מכאן
Shaareit Talmud Torah Rav Shmuel Kaminetsky's haskoma.jpg
Shaareit Talmud Torah Rav Shmuel Kaminetsky's haskoma.jpg (95.9 KiB) נצפה 10386 פעמים

ברקים רב

הודעהעל ידי ברקים רב » א' דצמבר 25, 2016 11:20 pm

איש_ספר כתב:הנה ההסכמות על הספר. שימו לב לכתיבתו היפה של הפנ"מ!

ההסכמה הזאת של הפני מנחם שמודפסת כאן, היא ככה"נ רק חלק מההסכמה, ראה באוצר מכתבים ומצו"ב.
קבצים מצורפים
פנמ חיצנויות.PDF
(387.54 KiB) הורד 582 פעמים

י. אברהם

הודעהעל ידי י. אברהם » א' דצמבר 25, 2016 11:37 pm

ברקים רב כתב:ההסכמה הזאת של הפני מנחם שמודפסת כאן, היא ככה"נ רק חלק מההסכמה, ראה באוצר מכתבים ומצו"ב.

געוואלד! צענזורא! ...

ברקים רב

הודעהעל ידי ברקים רב » ב' דצמבר 26, 2016 3:29 pm

י. אברהם כתב:
ברקים רב כתב:ההסכמה הזאת של הפני מנחם שמודפסת כאן, היא ככה"נ רק חלק מההסכמה, ראה באוצר מכתבים ומצו"ב.

געוואלד! צענזורא! ...

נראה שכוונתך ללעוג, ולא כ"כ הבנתי על מה.
עכ"פ בחלק שלא נדפס יש תוספת הסתייגות מהספר.

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ב' דצמבר 26, 2016 3:33 pm

הוא לועג כנראה לר' יהודה לוי שצנזר בלי כל הודעה, ואחרי הבהרתך זו, הביקורת עליו רק מחריפה.

איתן
שם מלא: איתן קלמנס

הודעהעל ידי איתן » ב' דצמבר 26, 2016 3:39 pm

אם זכרוני אינו מטעה אותי (העותק שלי של הספר השאלתי למישהו), אז באחת ממהדורות האחרונות נוספה גם הסכמה של הגר"ע יוסף זצ"ל.

י. אברהם

הודעהעל ידי י. אברהם » ב' דצמבר 26, 2016 3:40 pm

ברקים רב כתב:
י. אברהם כתב:

געוואלד! צענזורא! ...

נראה שכוונתך ללעוג, ולא כ"כ הבנתי על מה.
עכ"פ בחלק שלא נדפס יש תוספת הסתייגות מהספר.

ישנם כאלה העסוקים תדיר עם צנזורא חרדית...

מחולת המחנים

הודעהעל ידי מחולת המחנים » ב' דצמבר 26, 2016 3:40 pm

זכור לי שראיתי אצל מו"ס את הספר הזה ועליו מודבק מכתבו של הרב שך נגד הספר.
אינני יודע אם המו"ס שהיה יר"ש הוסיף את המכתב מע"ג הספר, או שהמחבר עצמו רצה לכבד גם את הדעה המתנגדת והדביק על ספרו את מכתב הרב שך.

האם מוכר למישהו עותק נוסף עליו הודבק ג"כ מכתבו של הרב שך?

איתן

הודעהעל ידי איתן » ב' דצמבר 26, 2016 3:42 pm

עקביה כתב:
שש ושמח כתב:אפשר אולי להעלות את הפרק הנידון?

אין תח"י הספר 'שערי תלמוד תורה', אבל על היחס לחכמות חיצוניות (שכמדומני קשור קשר הדוק לנד"ד) אפשר לקרוא באנצ"ת כרך ט"ו ערך 'חכמות חיצוניות'.

ויש גם ליקוט נפלא של דב רפל "שבע החכמות - הויכוח על לימודי חול ביהדות".

הגהמ

הודעהעל ידי הגהמ » ב' דצמבר 26, 2016 6:32 pm

בן ירושלים כתב:בפרטי כתב לי אחד מחכמי הפורום קובלנה לשם מה נחוץ לפרסם את הענין שהגרי"ק נתן הסכמה לספר זה.

פן ואולי הדברים נכונים למצב השורר בארץ, אבל בארה"ב אין גישת הגר"י קמנצקי עשויה להפתיע אף אחד. ואף אם כיום יותר ויותר מאמצים תופשי התורה שבארה"ב לעצמם 'דרך המלך' של גדולי אר"י, בכל זאת גישת הגרי"ק עדיין די מקובלת ובוודאי שאי"ז מפחית מכבודו בכלל.

שומע ומשמיע

הודעהעל ידי שומע ומשמיע » ד' דצמבר 28, 2016 7:04 pm

בן ירושלים כתב:בעקבות הדברים ברצוני לעלות שאלה עקרונית שאולי מקומה באשכול אחר (חינוך).

כתבתי כאן viewtopic.php?f=48&t=30258#p320813 הנלענ"ד שעצימת עיניים מהמציאות מביאה לחוסר בגרות.

איתן

הודעהעל ידי איתן » ה' דצמבר 29, 2016 11:16 am

איתן כתב:אם זכרוני אינו מטעה אותי (העותק שלי של הספר השאלתי למישהו), אז באחת ממהדורות האחרונות נוספה גם הסכמה של הגר"ע יוסף זצ"ל.

ביקשתי מחברי שיצלם את ההסכמה וישלחה אלי, והנה היא לפניכם.
קבצים מצורפים
ShaareyTTHaRavOvadia.jpg
ShaareyTTHaRavOvadia.jpg (130.21 KiB) נצפה 9940 פעמים

י. לוי

הודעהעל ידי י. לוי » ב' פברואר 06, 2017 8:02 pm

י. אברהם כתב:ההסכמה הזאת של הפני מנחם שמודפסת כאן, היא ככה"נ רק חלק מההסכמה, ראה באוצר מכתבים ומצו"ב.

אני בן המחבר הי"ו והחשד בצנזורה על דברי הפנ"מ היה נראה לי לא מתאים להנהגה של אבי מורי. הייתי חייב לבדוק את הדברים ובס"ד מצאתי בקלות את העתקי ההתכתבות שלו עם הפנ"מ, בו הוא מבקש להשמיט את הסיפא של ההסכמה ומגיש לחתימתו את הנוסח הקצר, ואכן יש עותק של ההסכמה הקצרה עם חתימתו. עקב מגבלת עומק הציטוטים נאלצתי להשמיט את התגובה "געוואלד! צענזורא! ..." ו"ישנם כאלה העסוקים תדיר עם צנזורא אף" וכד'

הגהמ

הודעהעל ידי הגהמ » ב' פברואר 06, 2017 9:17 pm

האם תועיל בטובך להעלות לכאן העתק המכתב המקוצר עם החתימה?

י. לוי

הודעהעל ידי י. לוי » ב' פברואר 06, 2017 10:44 pm

הגהמ כתב:האם תועיל בטובך להעלות לכאן העתק המכתב המקוצר עם החתימה?
קבצים מצורפים
צילום הסכמת הפנמ לשתת.jpg
צילום עותק ההסכמה הנמצא ברשות הרב לוי
צילום הסכמת הפנמ לשתת.jpg (1.51 MiB) נצפה 9654 פעמים

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ב' פברואר 06, 2017 10:54 pm

אולי ראוי שנלמד ממעשה זה גם למקרים אחרים לדון לכף זכות ולא להיות נמהרים בחריצת דין וודאי באדם שנראה הולך לתומו.

הגהמ

הודעהעל ידי הגהמ » ג' פברואר 07, 2017 12:54 am

אמת וצדק.

עושה חדשות

הודעהעל ידי עושה חדשות » ד' פברואר 08, 2017 9:13 pm

האם מישהו יכול להעלות או לצטט את מכתבו של הגרא"מ שך על הנ"ל?

מה שנכון נכון

הודעהעל ידי מה שנכון נכון » ד' פברואר 08, 2017 11:57 pm

עושה חדשות כתב:האם מישהו יכול להעלות או לצטט את מכתבו של הגרא"מ שך על הנ"ל?

קרינא.PDF
(215.77 KiB) הורד 378 פעמים

י. אברהם

הודעהעל ידי י. אברהם » ה' פברואר 09, 2017 3:05 am

י. לוי כתב:
י. אברהם כתב:ההסכמה הזאת של הפני מנחם שמודפסת כאן, היא ככה"נ רק חלק מההסכמה, ראה באוצר מכתבים ומצו"ב.

אני בן המחבר הי"ו והחשד בצנזורה על דברי הפנ"מ היה נראה לי לא מתאים להנהגה של אבי מורי. הייתי חייב לבדוק את הדברים ובס"ד מצאתי בקלות את העתקי ההתכתבות שלו עם הפנ"מ, בו הוא מבקש להשמיט את הסיפא של ההסכמה ומגיש לחתימתו את הנוסח הקצר, ואכן יש עותק של ההסכמה הקצרה עם חתימתו.

האם אפשר להעלות את המכתב של אביך, כדי שנראה את נימוקו למה לא רצה להדפיס את ההסכמה המלאה?

י. לוי

הודעהעל ידי י. לוי » ש' פברואר 11, 2017 8:21 pm

ההתכתבות שלי אבי עם הפנ"מ הייתה פרטית ואני לא יודע אם נכון לפרסמה כאן. אני יכול רק להוסיף שהוא כותב שאם בכל זאת הוא מעוניין לפרסם את כל ההסכמה, יענה לכך ברצון רב.

א איד

הודעהעל ידי א איד » ו' יוני 05, 2020 2:17 pm

נתקלתי במאמר זה של המחבר: https://beta.hebrewbooks.org/reader/rea ... 29644#p=10.
ומשם יוודע דעתו האישית של המדובר על דעות שונות בקרב היהדות החרדית.

חזור אל “מטפחת ספרים ועיטור סופרים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: Majestic-12 [Bot] ו־ 452 אורחים