מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

הצעה לייסד "קובץ" חידושי תורה בפורום

מילתא דתמיהא, בשורת ספרים חדשים, עיטורי סופרים ומטפחת ספרים.
סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הצעה לייסד "קובץ" חידושי תורה בפורום

הודעהעל ידי אוצר החכמה » א' ינואר 08, 2017 11:11 pm

נושא זה עלה באחד האשכולות. העירו לי שהנושא כדאי שיעלה באשכול נפרד ואני מצרף כאן את ההודעות משם.

טוב לי כתב:
מוישי כתב:
מוישי כתב:למה פשוט לא לפתוח אשכול שבו יוכלו להעלות את החידושין?

ויתקינו המנהלים שלא יוכל אדם לכתוב שם אלא רק להעלות קבצים של חידושין. ויוקם צוות ת"ח שיבקרו את הדברים בטרם ישוחררו לציבור, על הצוות ימנו את הרב עושה חדשות, נוטר הכרמים, ואולי אפילו את חכם באשי...
אי נמי יוקם אתר שיהיה בנוי מדורים מדורים וינוהל ע"י ת"ח. אם יש מי שמוכן לקחת ע"ע את אחריות הביקורת והניהול, אני מוכן לבנות את האתר ויקרא שמו בישראל בימ"ד אוצר החכמה.
מי מוכן?

למען האמת זה כבר קיים בצורה כזו או אחרת בפורום "בית המדרש" בהיכלא דידן.

אולי אפשר באמת לייחד פורום קצת יותר לדבר הזה עם כמה כללי בסיס.

אני מנסה להציע כמה כללים לדוגמה כדי לשמוע מה דעת הציבור על זה.

א. כל אשכול צריך להפתח בקובץ חידושים מצורף רצוי PDF. אם הקובץ קצר אפשר לשים את הדברים גם בהודעה עצמה מלבד הקובץ המצורף. על המעלה להגיה היטב את הקובץ ולעמד את הקובץ בצורה סבירה באותו אופן שהיה מעלהו לדפוס.

ב. שיעלו בו רק מאמרים ממש. דהיינו לא סתם קושיה קצרה או וורט שלזה יש מקומות אחרים כאן. (צריך אולי לתת הגדרה ברורה).

ג. כל מאמר העולה יעסוק בעניין אחד או יהיה חידושים על הסדר באיזה עניין או סוגיה (או מספר דפים).

ד. כל אחד מהמשתתפים יעלה מאמר רק פעם בשבוע (או פרק זמן אחר שיוגדר) לכל היותר.

ה. לדעתי רצוי מאד שיגיבו על המאמרים שכך היא דרכה של תורה שזה בונה וזה סותר. אבל יש למנוע מלתת לאשכולות אלו לגלוש לעניינים אחרים כך שאם ירצו הכותבים לעבור מעניין לעניין הם מתבקשים לפתוח בפורום הכללי אשכול המשך.

ו. אם הכותב ירצה לתקן את הדברים לאור ההערות ולהעלות בשנית את הדברים יעלה אותם באחת התגובות ויכתוב בהודעה הראשונה שיש לקמן נוסח מתוקן בהתאם להערות שעלו כאן.

ז. לדעתי האישית לא כדאי להעמיד מבקרים. דבר זה עלול לגרום למתח מיותר. מי שיעלה דברים פחות מוצלחים יראה כבר מההתייחסות הפושרת לדבריו, ויוכלו להעיר לו בעדינות בפרטי לפי העניין. כמובן שיחולו על הדברים כללים הנהוגים באופן כללי בפורום ומה שראוי להמחק מסיבות שונות יימחק גם כאן.

ח. עם זאת אם יש כאן מתנדבים שיהיו מוכנים לעזור למי שרוצה בכך ולקרוא את הדברים לפני שהוא מעלה אותם יוכלו להציע זאת ולכתוב את שמם, כך שכל החפץ בכך יוכל להיעזר בהם.

ט. אפשר לחלק את הפורום הזה לתתי פורום לנושאים שונים. אבל זה אינו חשוב בתחילה. אם הפורום הזה יתפתח יחלקו אותו ויעבירו את הדברים שכבר נכתבו כל אחד למקומו.

אשמח אם תתייחסו לנקודות שהעליתי ותוסיפו נוספות.

מוישי

Re: קריאה לרענון פני הקבצים התורניים

הודעהעל ידי מוישי » ב' ינואר 09, 2017 10:09 am

ממש נהדר. מחכה כבר לפתיחה

חוקר ודורש

הודעהעל ידי חוקר ודורש » ב' ינואר 09, 2017 10:27 am

מה שאתה מציע מין ויקיפדיה תורנית שיתופית,הרעיון יפה אך הפורום כאן קיבל אופי שקשה לשנות אותו ניתן לפתוח פרויקט בפני עצמו.

בעילום_שם

הודעהעל ידי בעילום_שם » ב' ינואר 09, 2017 7:49 pm

כבר יש באוצה"ח אפשרות להעלאת מאמרים
ראה באשכול הזה
http://forum.otzar.org/forums/viewtopic.php?f=45&t=10317&hilit=%D7%94%D7%A2%D7%9C%D7%90%D7%AA+%D7%9E%D7%90%D7%9E%D7%A8%D7%99%D7%9D

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ב' ינואר 09, 2017 10:02 pm

חוקרנוביץ כתב:מה שאתה מציע מין ויקיפדיה תורנית שיתופית,הרעיון יפה אך הפורום כאן קיבל אופי שקשה לשנות אותו ניתן לפתוח פרויקט בפני עצמו.

זה לא ויקיפדיה. אני לא מציע עריכת נושאים משותפת. אלא שבעל המאמר יעלה אותו וישאר שלו בלבד.
כדרכה של תורה ישמע הערות וישמע חכם ויוסף לקח אם ירצה.

היה לי איזה רעיון לויקי מיוחדת לפורום אולי אחרי העדכון אעלה את הרעיון.

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ב' ינואר 09, 2017 10:03 pm

בעילום_שם כתב:כבר יש באוצה"ח אפשרות להעלאת מאמרים
ראה באשכול הזה
http://forum.otzar.org/forums/viewtopic.php?f=45&t=10317&hilit=%D7%94%D7%A2%D7%9C%D7%90%D7%AA+%D7%9E%D7%90%D7%9E%D7%A8%D7%99%D7%9D

נכון אבל שם זה נבלע באוצר ואין לו את התועלת המיוחדת של הפורום.

הציעו לי שאת הקבצים שיעלו כאן נכניס אח"כ (בנפרד או במקובץ ) לאוצר.

רבותיי

Re: הצעה לייסד "קובץ" חידושי תורה בפורום

הודעהעל ידי רבותיי » ג' ינואר 10, 2017 1:17 pm

המילים דלהלן נשלחו באישי לאוצה''ח במספר פעימות:
אני באופן אישי מתלהב ביותר מרעיון כזה, ולדעתי יכול להיות תועלת רבה מאוד.
אך יהיה צורך להקפיד באדיקות על הכללים, ובפרט - ב;ה; כמו כן יש צורך להזהיר על מה שכתבתם בסעיף ז - להעיר רק בפרטי בעדינות ולא לשפוך דם כמים.
כצ'ופר - יש להבהיר כי הקבצים ייאספו וייכנסו למהדורה הבאה של אוצר החכמה כקובץ 'אוצר החכמה' היו''ל על ידי בית המדרש שעל ידי המפעל.
אני חושב שראוי שיהיו מבקרים, ואין לחשוש ממתח. כך ידעו הכל כי בפורום הנזכר כל הקבצים נבדקו והוכרו כראויים להתפרסם, ועל ידי כן יקבלו הדברים הערכה יתרה.
=====
כהמשך להמלצתי לביקורת, חשבתי כי כדאי שתהיה מערכת שרק הם יורשו לפרסם בפורום החדש, והם יפרסמו את כל המאמרים המתקבלים במשך הזמן אחת לתקופה קבועה (שבוע/שבועיים/חודש) לאחר ביקורת תוכן מקופיא. לא יפורסמו רייד ישיבתי רגיל כי אם חידושים, או דברים מלאי ענין, ודווקא כתובים בלשון תיקנית ומכובדת.
כך יוכלו לשלוט על עימוד זהה בכל המאמרים.
המאמרים יפורסמו כהודעה נפרדת לכל מאמר באשכול נפרד לכל 'קובץ'. כאשר הרוצה לדון בדברי המאמר יוכל לקשר ולפתוח אשכול על כך בפורום 'בית המדרש'.
=====
במילים אחרות: יתכן וכדאי לייסד קובץ ככל הקובצים, אשר מעלתו תהיה בכך (1) שאין גבולות להיקפו וכמותו - מאחר וכולו ווירטואלי בלבד. (2) ויתקבלו מאמרים מכל כותב - ואף אנונימי - כל עוד דבריו יהיו ראויים לעלות על שולחן מלכים.
אך עדיין איכות הקובץ תשמר, כאשר לא כל הגיג אגדתי, או שביב הלכתי, או סיכום שיטות בעלמא, או קוועטש חדש במיגו כח הטענה, ימצאו את מקומם כאן. אלא דווקא חידושים ערוכים בנושאים מחודשים, או תשובות הלכתיות שרב הענין בהם, הכל על פי שיקול דעת המערכת (האמורה לכלול יהודי למדן, לצד יהודי הבקי בפסיקה הלכתית, לצד יהודי שידיו רב לו ב''מחקר תורני''.

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » ג' ינואר 10, 2017 1:32 pm

יכול להיות שזה רעיון טוב, ויכול להיות שלא. בהתאם לכך, אני מציע שיש להציב מטרות מוגדרות, מה הפורום החדש אמור לפעול, ולאחרי ארבעה חדשים נניח, לבדוק אם הפורום השיג את מטרותיו, ואם לא, מה צריך לשנות כדי שישיג את המטרות.

רבותיי

הודעהעל ידי רבותיי » ד' ינואר 11, 2017 1:18 pm

ברגע שפורסם כבר לפני כמה ימים, ורמת העניין איננה נוסקת, יש להניח כי הציבור לא מעוניין בכך, ויש בכך כדי לתת אפשרות השערה על חוסר ההצלחה.

מוישי

הודעהעל ידי מוישי » ד' ינואר 11, 2017 3:07 pm

לא נכון. הציבור כעת כל ראשו עסוק באשכבתיה דרבי. אנא המתן מעט. זה רעיון אדיר שמימןת הסנהדרין לא היה כמוהו

לחיים

הודעהעל ידי לחיים » ד' ינואר 11, 2017 5:11 pm

הביאני ר' מוישי לידי גיחוך

מוישי

הודעהעל ידי מוישי » ד' ינואר 11, 2017 9:01 pm

לחיים כתב:הביאני ר' מוישי לידי גיחוך

גדול המלבין שיני חברו וכו'

בינוני

הודעהעל ידי בינוני » ד' ינואר 11, 2017 10:30 pm

רבותיי כתב:ברגע שפורסם כבר לפני כמה ימים, ורמת העניין איננה נוסקת, יש להניח כי הציבור לא מעוניין בכך, ויש בכך כדי לתת אפשרות השערה על חוסר ההצלחה.

בלי לבדוק לעומק - נראה לי שהאשכולות הקיימים בנושאים תורניים נטו אינם זוכים בדרך כלל להצלחה מסחררת.
כגון:
1.png
1.png (139.07 KiB) נצפה 10797 פעמים

רוב האשכולות המצליחים הם בנושאים אקטואליים, השקפתיים ומדעיים.
כגון:
2.png
2.png (57.73 KiB) נצפה 10797 פעמים

אם זה נכון, אז רק מאמרים בנושאים הנ"ל יעוררו עניין.

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ד' ינואר 11, 2017 10:41 pm

בינוני כתב:
רבותיי כתב:ברגע שפורסם כבר לפני כמה ימים, ורמת העניין איננה נוסקת, יש להניח כי הציבור לא מעוניין בכך, ויש בכך כדי לתת אפשרות השערה על חוסר ההצלחה.

בלי לבדוק לעומק - נראה לי שהאשכולות הקיימים בנושאים תורניים נטו אינם זוכים בדרך כלל להצלחה מסחררת.
כגון:
1.png

רוב האשכולות המצליחים הם בנושאים אקטואליים, השקפתיים ומדעיים.
כגון:
2.png

אם זה נכון, אז רק מאמרים בנושאים הנ"ל יעוררו עניין.

איני יודע מה הכוונה הצלחה מסחררת. ברור שבנושאים עמוקים יש מעט שכותבים.
אבל זה בדיוק סיבה כן לפתוח פורום כזה. שכן שם אין המטרה דווקא שיתפתח דיון שכל העולם יהיה מעורב בו, אלא להיפך כל אשכול עיקרו הוא הזדמנות לבעל המאמר להציגו ולפרסמו בציבור, וכדרך כל מאמר המתפרסם רק מי שמתעניין בנושא קורא אותו, אם הוא נושא שמעניין רבים יקראוהו רבים. אם הוא נכנס בעומק ובפרטי סוגיא מסויימת יקראוהו העוסקים בה בעת שיעסקו בה.
ואם יעירו הערות מועילות ובונות, יהיה למחבר רווח כפול, שמלבד מה שהתפרסמו דבריו גם ייעזר במקשים עליו לברר שמועתו ומתוך כך רווחא שמעתתא.

פרי יהושע

הודעהעל ידי פרי יהושע » ה' ינואר 12, 2017 12:18 am

אם אכן תהיה התייחסות למאמרים תורנים יותר לעומק ולא רק לנושאים פופלארים שעולים כאן בד"כ, זה יכול להיות לברכה מאין כמוה, השאלה האם.....??, אבל אולי שווה לנסות, אני מוכן לעזור בכך בכל מאודי.
נערך לאחרונה על ידי פרי יהושע ב ג' ינואר 17, 2017 12:32 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

איש גלילי

הודעהעל ידי איש גלילי » ה' ינואר 12, 2017 12:27 am

זה נראה רעיון מאד יפה, אני בעד.

סמל אישי של המשתמש
נהר שלום

הודעהעל ידי נהר שלום » ה' ינואר 12, 2017 3:17 am

רעיון אחר. אולי יש להקים תת פורום מיוחד בפורום זה, שכל אחד יכול להעלות את מאמריו, בטקסט. ואחד מחברי הפורום [ג"א אשמח לעזור במלאכה] יערוך את כולם לקובץ אחד [ירחון "אוצר החכמה" וכדו'] כל חודש. הקובץ יישלח גם במייל לחפצים בכך [אם מנהלי אוצר החכמה יסכימו לכך, וזה לא נוגד את כללי האוצר. אפשר לשלוח את הקובץ באופן חד פעמי לכל משתמשי האוצר, והרוצים להמשיך לקבל את הקובץ יוכלו לציין זאת. וכך הקובץ יקבל פירסום גדול, ובכך לעשותו במה חשובה לפרסום מאמרים אף של ת"ח מחוץ לפורום]. ואם אפשר למצוא תורם, אולי אף להדפיסו.

סמל אישי של המשתמש
מאיר סובל
שם מלא: פלוני אלמוני

הודעהעל ידי מאיר סובל » ה' ינואר 12, 2017 8:48 am

הצעת הרב נהר שלום מרתקת ומעודדת את כל הרעיון, כנלע"ד.

עושה חדשות

הודעהעל ידי עושה חדשות » ב' ינואר 16, 2017 9:51 pm

נו... מה קורה?

אין לי עיצות להוסיף איך תהיה המתכונת הרצויה, אבל עכ"פ כדאי שתהיה מתכונת ברורה עם סדרים וקריטוריונים ברורים.

להגדיל תורה ולהאדירה.

עושה חדשות

הודעהעל ידי עושה חדשות » ב' ינואר 16, 2017 11:06 pm

בדיוק נתקלתי בסיפור נפלא...

יקטין תורה - הגרמד''ס.png
יקטין תורה - הגרמד''ס.png (118.43 KiB) נצפה 10529 פעמים

פרי יהושע

הודעהעל ידי פרי יהושע » ג' ינואר 17, 2017 12:35 am

מה יהיה?, האם יש לזה עתיד, אולי הפתרון שפשוט יתחילו לעלות לכאן ונראה אם יש לזה קיום, ואם כן יפתחו פורום מיוחד ואז כבר יבססו את כל הכללים וכולי, אני מבין שכולם כאן בספק גדול אם יש לרעיון הזה סיכוי, ויותר סיכוי שלא, אבל לנסות אולי צריך, אני מוכן להיות הראשון שמעלה מה הסיכון בזה.

לעומקו של דבר

הודעהעל ידי לעומקו של דבר » ג' ינואר 17, 2017 12:14 pm

גאמ"מ.

כמובן תהיה אפשרות לכתוב לא רק לחברי הפורום.

אפילו אם לא תהי' אפשרות להדפיס, די להעלות את הקובץ למאגר (המקוון; ובהמשך לגירסאות הבאות), ולשלחו במייל (אפשר עם "אוהב ספרים")

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ג' ינואר 17, 2017 12:16 pm

פרי יהושע כתב:מה יהיה?, האם יש לזה עתיד, אולי הפתרון שפשוט יתחילו לעלות לכאן ונראה אם יש לזה קיום, ואם כן יפתחו פורום מיוחד ואז כבר יבססו את כל הכללים וכולי, אני מבין שכולם כאן בספק גדול אם יש לרעיון הזה סיכוי, ויותר סיכוי שלא, אבל לנסות אולי צריך, אני מוכן להיות הראשון שמעלה מה הסיכון בזה.

היינו קצת עסוקים בעדכון 15 שיוצא היום. בעז"ה בימים הקרובים.

ישראל אליהו

הודעהעל ידי ישראל אליהו » ג' ינואר 17, 2017 2:35 pm

מבלי 'עורך' שיסנן, ישלח שוב להגהה, ידרבן,
חבל על הזמן.

סתם מעניין, מי מבין החברים כאן חושב שהוא היה מעלה לקובץ וירטואלי זה, מאמר מושקע שלו [עם סקופים ותגליות]?

פרי יהושע

הודעהעל ידי פרי יהושע » ג' ינואר 17, 2017 10:49 pm

ישראל אליהו כתב:מבלי 'עורך' שיסנן, ישלח שוב להגהה, ידרבן,
חבל על הזמן.

סתם מעניין, מי מבין החברים כאן חושב שהוא היה מעלה לקובץ וירטואלי זה, מאמר מושקע שלו [עם סקופים ותגליות]?

כיון ואני לא באג'נדה של סקופים ותגליות אין לי מניעה מהעניין, ובלבד שיביא לי תועלת אלא שהיא הנותנת כיון ואין לי סקופים וכולי איני בטוח שמשהו יזכה אותי במבט.

נשר

הודעהעל ידי נשר » ד' ינואר 18, 2017 12:47 am

אני מלכתחילה לא ההבנתי מה בדיוק המטרה של הקובץ הנ"ל,
אבל היום סיפר לי אחד מידידי, אברך צעיר יחסית עמל בתורה,
שהוא סיים כעת סוגיא שהוא משקיע בה כבר זמן רב, וכעת הוא סיים לאחר
שחקר את הנושא מכל היבטיו, הנושא הוא צבע החום במראות הנדה.
הוא גם עשה המון ניסויים, גם קרא מחקרים ואצ"ל שלמד את הסוגיא לעומק,
עם כל הראשונים והאחרונים, דיבר עם תלמידי חכמים, מצא כל מיני מציאות מעניינות,
עד שיצא מתח"י מאמר מכובד מאד של שלושים עמודים לערך. בנוי לתלפיות, צעד אחר צעד הוא
עונה לכל השאלות שהעמידו המחמירים.

מיד אמרתי לו שצריך לפרסם כזה דבר, אבל האמת היא שאין סיכוי
שזה יתפרסם באחד הקבצים היוקרתיים, כי הוא צעיר, לא מוכר,
הנושא עצמו מבחינת הציבור די מוצה, אפילו שהוא מעמיד את הסוגיא בצורה מאד יפה
אבל עצם הנידון כבר נידון בהמון מקומות.

והנה, הקובץ שמדברים עליו כאן יכול להיות במה מצוינת לכזה רעיון.

חוקר ודורש

הודעהעל ידי חוקר ודורש » ו' ינואר 20, 2017 7:00 am

30ם עמוד זה קובץ בפני עצמו לענ"ד המאמרים לא יעלו על 3 עמוד.

איתן
שם מלא: איתן קלמנס

הודעהעל ידי איתן » ש' ינואר 21, 2017 9:38 pm

לפעמים אני רוצה להעלות את אחד ממאמרי או קטע ממנו לפורום, או אפילו לפתוח עליו אשכול. והנה אני נתקל בבעיה קטנה: BBCode אינו מאפשר לעשות הערות לחיצות בתוך ההודעה (כוונתי להערות שוליים בסוף העמוד). אני כבר לא מדבר שיהיה אפשרות של העתקה אוטומטית של הערות מעורך טקסט דוגמת MS Word או LibreOffice. גם אין אפשרות להכניס קוד מHTML, לחלק ID לאלמנטים שמכילים את ההערות ולעשות קישורים לחיצים. דבר יחידי שאני יכול לעשות - זה לציין הערה בתוך המאמר בצורה הבאה ...[1]... שזה יהיה ציון ההערה, ובסוף לכתוב [הערה 1] ואת טקסט ההערה.
זה מאד משמעותי אם ההודעה יותר ארוכה מכמה שורות - הקורא צריך לגלול את כל ההודעה כדי לראות את ההערה בסוף. כמובן, אני מבין שבדרך כלל עדיף שלא לכתוב הערות ארוכות, אך לפעמים זה מוצדק.
כמובן, תמיד יש אפשרות פשוט לצרף את קובץ בהרחבות doc(x)/odt/pdf, ושם לפחות המאמר מחולק לעמודים, אך זה הרבה יותר גרוע מבחינת החיפוש.

אני לא יודע האם יש הרבה אנשים שישתמשו באופציה הזאת אם היא תהיה קיימת. אך רציתי לשאול האם אין איזה תוסף לphpBB שמאפשר לעשות הערות צפות הערות שוליים להודעות? זה ללא ספק יקל על העלת דברים לפורום. בפרט אם תהיה אפשרות להעתקה אוטומטית מעורך טקסט.

מעט דבש

הודעהעל ידי מעט דבש » ש' ינואר 21, 2017 9:48 pm

בעיה זו קיימת בפורום גם ב'העתק - הדבק' מאנציקלופדיה תלמודית (ושם כמות ההערות גדולה).

מערכת

הודעהעל ידי מערכת » ב' ינואר 23, 2017 3:04 pm

לכבוד החברים החשובים שליט"א
כפי הידוע, לפני כעשור יצא לאור עולם במשך כשנתיים כתב־עת דיגיטלי שהופץ בדוא"ל בשם 'דאצ'ה', אשר עם התפתחות האתרים והפורומים האינטרנטיים גווע. בכתב־עת זה התפרסמו מאמרים מושקעים, אף אם לא ברמת הדיוק והמושלמות הנהוגה בקובצים התורניים והמחקריים היוקרתיים, אלא שלא נתקלו הקוראים בו בשאלות ילדותיות, התלהמויות השקפתיות, וכל שאר פגעי ונגעי רואי האספקלריא המאירה וזו שאינה.
כשנתבונן, ההבדלים העיקריים בין כתב־עת בסגנון האמור לבין פורום אינטרנטי הם:
• בעוד בפורום התגובה היא מיידית, בכתב העת התגובה מושהית לכמה ימים עד לפרסום הגליון הבא.
• בעוד בפורום ניתן לפרסם כל שאלה, השערה, בכתב העת המקום מוקדש בעיקר למאמרים מושלמים, וכמובן, לתגובות. (ואם בכתב העת דאצ'ה היה מקום לבירורים ושאלות קצרות - כמדומה שבדור הפורומים אין צורך בכך).
• בעוד בפורום אפשר להשיב על הודעה קודמת בתגובה קצרה ובלתי מובנת, ולחילופין בהודעה תוקפנית ומתלהמת חסרת תוכן ממשי. בכתב העת, לא ניתנת אפשרות לתקוף את דברי הכותב המשקיע בדברי הבל נבובים, ועל מנת לשלול או לדחות את מה שפורסם - יש צורך לבסס את הפרכה, לנסחה ולסגננה כיאות.
ההבדלים האמורים מדגישים את היתרונות שיש לכתב העת כלפי הפורום, ומאידך, את הצורך בפורום במקביל לכתב העת.
בשיח בין חברים עלה הרעיון לייסד כתב־עת הדומה לזה, כאשר יתקבלו אך ורק מאמרים הערוכים בצורה ברורה, מובנת, ותקנית. כמו גם תגובות מכובדות ומלאי תוכן. כך שעל העורכים יוטל העול לסדר ולעמד את הדברים, ולהפיצם - בין בדוא"ל, ובין ע"י הפורום הנכבד דפה.
וכפי שכבר הוצע, יוכנסו הקבצים מדי עדכון למאגר התורני הדיגיטלי הגדול בעולם - אוצר החכמה.
אנו מצפים לתגובות הציבור, ולאישור ההנהלה להשתמש במותג היוקרתי אוצר החכמה, ונוכל לצאת לדרך.
יש לתת את הדעת בנוגע לפסבדונימים, האם לקבל את המדיניות הנהוגה כיום באתרי האינטרנט השונים המאפשרת לכותב להסתתר, או שמא לאמץ את הנהגת כתבי העת המקובלים המציגים את שם הכותב כפי שהוא.
דעתנו האישית נוטה לכיוון שמות־עט ברמה מכובדת, כאשר לא תתאפשר כתיבה תחת כמה שמות במקביל.
נשמח לתגובות והצעות בדוא"ל, וראוי לפרסמם גם במסגרת אשכול זה.
נערך לאחרונה על ידי מערכת ב ב' ינואר 23, 2017 10:35 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

מעט דבש

הודעהעל ידי מעט דבש » ב' ינואר 23, 2017 3:11 pm

מערכת כתב:לכבוד החברים החשובים שליט"א
כפי הידוע, לפני כעשור יצא לאור עולם במשך כשנתיים כתב־עת דיגיטלי שהופץ בדוא"ל בשם 'דאצ'ה', אשר עם התפתחות האתרים והפורומים האינטרנטיים גווע. בכתב־עת זה התפרסמו מאמרים מושקעים, אף אם לא ברמת הדיוק והמושלמות הנהוגה בקובצים התורניים והמחקריים היוקרתיים, אלא שלא נתקלו הקוראים בו בשאלות ילדותיות, התלהמויות השקפתיות, וכל שאר פגעי ונגעי רואי האספקלריא המאירה וזו שאינה.

http://datshe.co.il/

דוגמאות למאמרים שהופיעו שם, ראה:
viewtopic.php?p=299697#p299697

ועל הכתב עת עצמו, ראה:
viewtopic.php?p=32356#p32356

לחיים

הודעהעל ידי לחיים » ב' ינואר 23, 2017 10:08 pm

מערכת כתב:לכבוד החברים החשובים שליט"א
יש לתת את הדעת בנוגע לפסבדונימים, האם לקבל את המדיניות הנהוגה כיום באתרי האינטרנט השונים המאפשרת לכותב להסתתר, או שמא לאמץ את הנהגת כתבי העת המקובלים המציגים את שם הכותב כפי שהוא.
דעתנו האישית נוטה לכיוון שמות־עט ברמה מכובדת, כאשר לא תתאפשר כתיבה תחת כמה שמות במקביל.
נשמח לתגובות והצעות בדוא"ל, וראוי לפרסמם גם במסגרת אשכול זה.
כתובת דוא"ל המערכת: kovetzotzarhachochma@gmail.com.

מדוע לא להשתמש עם הפלטפורמה המצויינת של "דאצ'ה" ולהמשיך הלאה לפי סדר הגליונות שם.

לדעתי, חובה לבקש שמות אמיתיים. כשאדם מחויב לעמוד אחר דבריו, הוא כותב במשנה זהירות.
אין כתב עת מכובד בו הכותבים מסתתרים.

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ב' ינואר 23, 2017 10:32 pm

אני התכוונתי למשהו הרבה יותר פשוט. לפתיחת פורום שעיקרו יהיה מאמרים וחידושי תורה. וליצור מספר הגבלות שיגרמו שיישאר בתחום הזה.

אני רואה שגם אחד הניקים הותיקים כאן נהר שלום, וגם ניק חדש (או מחודש) בשם המערכת חושבים על הקמת קובץ תורני שאמנם יהיה דיגיטלי אבל יתנהל כמו קובץ תורני ממש עם מערכת. בעיני זה עניין ראוי, אבל אני חושב שכיוון שלאוצר החכמה אין כעת אנשי צוות שיוכלו לעסוק בזה אין לזה קשר ישיר לאוצר.

כך שיש כאן לכאורה שלשה נושאים.
הפלטפורמה הטכנית. נראה לי שעם זה אין בעייה ובתחום הסביר בהחלט נוכל לעזור בממד הטכני דיגיטלי. אם יש צורך בזה בכלל.

בתחום העריכה וכל הקשור בזה לא נראה לי שצוות אוצר החכמה יכול לעסוק בזה.

להכניס את הקובץ לאוצר מדי שנה, אין בעייה עם זה אם הקובץ יהיה סביר, וכולנו מקווים שהרבה יותר מזה, אוצר החכמה מאפשר להרבה ספרים להכנס ולא בודק את תוכנם מעבר לתנאי מינימום, ומי שעומד בתנאים אלו יכול להכנס.

בפרט אם באמת יהיה קובץ זה מושתת על חברי פורום האוצר והכותבים הקבועים בו שמוכרים לנו בחכמתם ובדברי תורתם ומסתמא הדברים היוצאים מתחת ידם יהיו ראויים להתכבד בהם.

מערכת

הודעהעל ידי מערכת » ב' ינואר 23, 2017 10:34 pm

מערכת כתב:אנו מצפים לתגובות הציבור, ולאישור ההנהלה להשתמש במותג היוקרתי אוצר החכמה, ונוכל לצאת לדרך.

בהודעה פרטית שנשלחה אלינו, הוברר כי יש מי שיצר כבר מגעים מתקדמים עם ההנהלה בנוגע למיזם מקביל, ואנו מצפים עתה לאישור ההנהלה.
אין לנו אינטרס כלשהו בעריכת הקובץ, ונשמח מאוד אם היוזמה תצא לפועל על ידי אחרים.
לדעתו של הכותב, לא ראוי להשתמש בכתובת דוא''ל המשלבת את שם אוצר החכמה ביוזמה ללא קבלת רשות מוקדמת, ואם כי כאמור, אנו מצפים לאישור ההנהלה, הסרנו את הכתובת לעת עתה.
רעיונותיכם והצעותיכם שנשלחו כבר לכתובת הדוא''ל - יועברו במלואם לעורך שיתמנה סופית על ידי ההנהלה, ואתם מוזמנים להמשיך ולהעשיר אותנו באישי, כמו גם בפורום.
כמו כן, במידה והמסגרת שתבחר על ידי היוזם המקביל לא תענה על הציפיות ולא תצליח מכל סיבה שהיא, נקווה להריץ שוב את היוזמה האמורה - מעין גליונות דאצ'ה. תוך הפקת המירב מדעותיכם.
====
עם שליחת ההודעה ראיתי את הודעת אוצה''ח ואתייחס לה בהודעה נפרדת.

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ב' ינואר 23, 2017 10:35 pm

תבנא לקמייתא, אני חושב שננסה גם את הרעיון כמו שהצעתי אותו ובהתאם לנקודות שהעלו כאן חכמי הפורום הן בציבור והן בפרטי עמדי. ונראה. אם הצורה הזאת תתפתח למשהו שיגדיל תורה מה טוב, ואם לא אז לפחות ניסינו.

מערכת

הודעהעל ידי מערכת » ב' ינואר 23, 2017 10:40 pm

אוצר החכמה כתב:אני התכוונתי למשהו הרבה יותר פשוט. לפתיחת פורום שעיקרו יהיה מאמרים וחידושי תורה. וליצור מספר הגבלות שיגרמו שיישאר בתחום הזה.

אני רואה שגם אחד הניקים הותיקים כאן נהר שלום, וגם ניק חדש (או מחודש) בשם המערכת חושבים על הקמת קובץ תורני שאמנם יהיה דיגיטלי אבל יתנהל כמו קובץ תורני ממש עם מערכת. בעיני זה עניין ראוי, אבל אני חושב שכיוון שלאוצר החכמה אין כעת אנשי צוות שיוכלו לעסוק בזה אין לזה קשר ישיר לאוצר.

כך שיש כאן לכאורה שלשה נושאים.
הפלטפורמה הטכנית. נראה לי שעם זה אין בעייה ובתחום הסביר בהחלט נוכל לעזור בממד הטכני דיגיטלי. אם יש צורך בזה בכלל.

בתחום העריכה וכל הקשור בזה לא נראה לי שצוות אוצר החכמה יכול לעסוק בזה.

להכניס את הקובץ לאוצר מדי שנה, אין בעייה עם זה אם הקובץ יהיה סביר, וכולנו מקווים שהרבה יותר מזה, אוצר החכמה מאפשר להרבה ספרים להכנס ולא בודק את תוכנם מעבר לתנאי מינימום, ומי שעומד בתנאים אלו יכול להכנס.

בפרט אם באמת יהיה קובץ זה מושתת על חברי פורום האוצר והכותבים הקבועים בו שמוכרים לנו בחכמתם ובדברי תורתם ומסתמא הדברים היוצאים מתחת ידם יהיו ראויים להתכבד בהם.

יוזמתינו התבססה על צורך אישי של כמה חברים, וכנראה של עוד חכמים המעוניינים בפרסום מאמריהם ללא התייחסות למשרתם ומעמדם. וכמובן, לא באנו להטיל עבודה זו על צוות האוצר, כי אם להתעטף במותג היוקרתי ולהוות מעין שופר ביטוי רשמי של חכמי וחברי האתר - אף כי לא בדווקא.
נשמח אם הרב נהר שלום יריץ את יוזמתו בהצלחה מרובה, ואף נשתדל להעשיר את הקובץ מפרי עטנו. וכולנו תקווה שהתוצאה תהיה מכובדת ומכבדת, באופן שיתכבדו הכותבים בה ועל ידי כן תפיק את התועלת הנרצית.
גילוי נאות: מדובר בניק מחודש לצורך הענין המייצג כמה מהחברים בפורום מזה זמן.

מערכת

הודעהעל ידי מערכת » ב' ינואר 23, 2017 10:49 pm

אוצר החכמה כתב:תבנא לקמייתא, אני חושב שננסה גם את הרעיון כמו שהצעתי אותו ובהתאם לנקודות שהעלו כאן חכמי הפורום הן בציבור והן בפרטי עמדי. ונראה. אם הצורה הזאת תתפתח למשהו שיגדיל תורה מה טוב, ואם לא אז לפחות ניסינו.

אני מבין שהרב אוצה''ח לא שולל את יוזמת הקובץ הדיגיטלי אשר הרב נהר שלום מקדם, ובמקביל אליו גם אנו.
נשמח כולנו, אם הציבור יחווה את דעתו גם בנוגע ליוזמת הקובץ הדיגיטלי - צורתו, תדירותו, ומהות תכניו.
את דעתנו אנו חיווינו לעיל, אני מקווה שהובנה.

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ב' ינואר 23, 2017 11:00 pm

בהחלט. הרעיון מצויין ואם יצליח בעז"ה יהיה לברכה. מה שכתבתי הוא בנוסף, שאולי כדאי לנסות את הרעיון היותר פשוט, שיתן במה יותר נגישה ופשוטה.

ירחון האוצר

הודעהעל ידי ירחון האוצר » ג' ינואר 24, 2017 9:28 pm

הירחון יוצא לדרך

viewtopic.php?f=7&t=31425

י. אברהם

הודעהעל ידי י. אברהם » א' פברואר 05, 2017 10:25 pm

אוצר החכמה כתב:היה לי איזה רעיון לויקי מיוחדת לפורום אולי אחרי העדכון אעלה את הרעיון.

מה נהי' עם זה?

חזור אל “מטפחת ספרים ועיטור סופרים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 406 אורחים