מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

האם לא הגיע העת לפורום הפתוח למורשי כתיבה בלבד? - דיון

מילתא דתמיהא, בשורת ספרים חדשים, עיטורי סופרים ומטפחת ספרים.
שמח תשמח

האם לא הגיע העת לפורום הפתוח למורשי כתיבה בלבד? - דיון

הודעהעל ידי שמח תשמח » ה' יוני 02, 2011 10:05 pm

מטבע הדברים פורום הפתוח לקהל הרחב אשר בכל רחבי תבל, עם כל ההערכה והתועלת שבדבר, יש בו חסרון גדול מאד, והוא הבדלי הרמות שבין הכותבים.
יש כאן, או היו כאן ברחבי הפורום לפחות בתחילתו (לפני שעזבו מחמת התיסכול), אנשים רבי ידע ורמה תורנית גבוהה, ואשר חושבים פעם או פעמיים לפני שכותבים משהו. היה כאן חומר תורני פורה ומעניין.
ברם היום עם ירידת הרמה אחנו חברי הפורום נאלצים להתמודד עם תגובות שנאמרות ללא כל מחשבה, סתם בשביל להגיב ולהיות מהדוברים. תת רמה ממש. ואין כאן המקום להאריך, והאישי שלי מלא בדברי הזדהות מחברי הפורום על צעקותי בזה.
הייתי רוצה להציע למנהלי הפורום לפתוח פורום חדש סגור לבעלי רמת כתיבה תורנית גבוהה בלבד. הקריטריונים לקבלת אישור כתיבה בפורום הזה, יהיו על פי רמת הודעותיו בפורום הפתוח.
שמו של הפורום הזה יכול להיקרא: "קול ברמה" או כל שם אחר כיד הדמיון הטובה.
נערך לאחרונה על ידי שמח תשמח ב ה' יוני 02, 2011 10:27 pm, נערך 3 פעמים בסך הכל.

גם זה הבל

Re: הצעה חשובה למנהלי הפורום להעלאת הרמה של הפורום

הודעהעל ידי גם זה הבל » ה' יוני 02, 2011 10:12 pm

כואב הלב....
על אלה אני בוכיה ליבי ליבי על חלליהם למיימינים בה סם חיים וכו' ,

שמח תשמח

הודעהעל ידי שמח תשמח » ה' יוני 02, 2011 10:14 pm

גם זה הבל כתב:כואב הלב....

זו היא למשל דוגמא קלאסית לתגובות שדיברתי עליהם בהודעתי לעיל.

י. רבינוביץ

הודעהעל ידי י. רבינוביץ » ה' יוני 02, 2011 11:10 pm

שמח תשמח כתב:
גם זה הבל כתב:כואב הלב....

זו היא למשל דוגמא קלאסית לתגובות שדיברתי עליהם בהודעתי לעיל.

אני בעד פורום כזה, אבל לא ארצה להשתייך אליו.

במילים אחרות, אני בעד פורום שיאגד את האנשים שמשתחצנים אל מקום אחד, ויעזוב את השאר בשקט.
אגב, אני בכלל לא בטוח שהכותבים האיכותיים הלכו, כותבים איכותיים הם לא שחצנים.
עה"ח מישהו מגזע הארי.
( männlicher Vorname ( Race Harry

נושא ספרים

Re: הצעה חשובה למנהלים להעלאת הרמה של הפורום

הודעהעל ידי נושא ספרים » ה' יוני 02, 2011 11:13 pm

מצטרף לגמרי לדברי שמח תשמח.
לגבי התגובות כאן זה מזכיר את הבדיחה על האיש שצעק כל המשוגעים לצאת מהמקוה! עלה אחד ונתספג וצעק, למה מי אתה שתגיד לי לצאת.

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ה' יוני 02, 2011 11:29 pm

הצעתו של שמח תשמח, ראויה לדיון ומחשבה, ואין להתכחש למציאות העגומה העומדת מאחוריה.
אלא שפעמים רבות הבעיה נעוצה במהות האשכולות והדיונים המבוקשים (דוגמא בעלמא: מיהם החיצונים? מה הם קדמונים?).
אך לאידך כשעיקרו של הדיון הוא רציני, גם הדיונים הבאים בו הם לרוב עניניים ויש בהם תועלת גדולה.

גם זה הבל

הודעהעל ידי גם זה הבל » ו' יוני 03, 2011 12:30 am

לכבוד כל המגיבים החשובים.
עיין תענית ד. אורייתא וכו', ושם כ: לעולם יהיה אדם, פסחים ס"ו: אם חכם הוא וכו' [ב"ר פ"א ר' לוי בר סיסי], שבת ל"ג. אר"א סימן וכו', מגילה י"ג: ואר"א כשהקב"ה פוסק וכו', שם כ"ט. אר"א ש"מ, סוטה ד: אר"י משום רשב"י, ב"ב צ"ח. א"ר מרי וכו'.
קידושין מ"א. דור הנאה וכו', אבות פ"ג י"ג.

זלמניו

הודעהעל ידי זלמניו » ו' יוני 03, 2011 12:31 am

שמח תשמח כתב:מטבע הדברים פורום הפתוח לקהל הרחב אשר בכל רחבי תבל, עם כל ההערכה והתועלת שבדבר, יש בו חסרון גדול מאד, והוא הבדלי הרמות שבין הכותבים.
יש כאן, או היו כאן ברחבי הפורום לפחות בתחילתו (לפני שעזבו מחמת התיסכול), אנשים רבי ידע ורמה תורנית גבוהה, ואשר חושבים פעם או פעמיים לפני שכותבים משהו. היה כאן חומר תורני פורה ומעניין.
ברם היום עם ירידת הרמה אחנו חברי הפורום נאלצים להתמודד עם תגובות שנאמרות ללא כל מחשבה, סתם בשביל להגיב ולהיות מהדוברים. תת רמה ממש. ואין כאן המקום להאריך, והאישי שלי מלא בדברי הזדהות מחברי הפורום על צעקותי בזה

אשריך שנעשית אוזן קשבת לצעקותיהם של ישראל. איך הם ידעו למי לפנות? הנח להם וכו' אם לא נביאים וכו'...

הייתי רוצה להציע למנהלי הפורום לפתוח פורום חדש סגור לבעלי רמת כתיבה תורנית גבוהה בלבד. הקריטריונים לקבלת אישור כתיבה בפורום הזה, יהיו על פי רמת הודעותיו בפורום הפתוח. שמו של הפורום הזה יכול להיקרא: "קול ברמה" או כל שם אחר כיד הדמיון הטובה

וכשיבוא לך [או לכל אחד אחר...] לכתוב שטויות פשוט תחליף ניק?!
שמח שמחתנו. הצחק הצחקתנו.
לפורום יש רמה סבירה ויפה מאד מאד.

ואולי נפתח את האשכול הבא: מה הם 'שחצנים'?...

ישראל הר כסף

הודעהעל ידי ישראל הר כסף » ו' יוני 03, 2011 2:44 am

איש_ספר כתב:הצעתו של שמח תשמח, ראויה לדיון ומחשבה, ואין להתכחש למציאות העגומה העומדת מאחוריה.
אלא שפעמים רבות הבעיה נעוצה במהות האשכולות והדיונים המבוקשים (דוגמא בעלמא: מיהם החיצונים? מה הם קדמונים?).
אך לאידך כשעיקרו של הדיון הוא רציני, גם הדיונים הבאים בו הם לרוב עניניים ויש בהם תועלת גדולה.

אני יגיב באמת רק במה שקשור אלי כאילו אני אחראי לירידת הרמה של הפורום.
לא הבנתי לרגע מה רציתם שיהיה תוכנו של הפורום, רק שאלות בנושאי יחוס משמימים את רוב המשתתפים? או שאלות במיגו וחזקה?
אף אחד לא חשב שהפורום לא נועד לשאול את מה שבאמת מעניין אותנו ולא בשביל לחפש נוששאים סנציוניים. ואני מצהיר בזאת שעדיין אני לא מבין מה זה קדמונים ושאם יש מי שיכול להבהיר לי כולל אותך איש ספר אשמח לקבל תשובה ברורה. כל מה שהייתי שואל חבר בכולל אשאל כאן בלי שום בושה מאף פחדן המסתתר מאחורי ניק שדוף.

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ו' יוני 03, 2011 2:56 am

האמת אומר שכאשר נקבתי בדוגמאות המנויות מעלה לא התבוננתי מי הוא נוטע האשכולות, כי לא היה כונתי לכותבים אלא לנושאים וכאמור שם, וע"כ אבקש את סליחת מי שחש נפגע מדברי.

(לגבי סוגית קדמונים, קטונתי)

ישראל הר כסף

הודעהעל ידי ישראל הר כסף » ו' יוני 03, 2011 2:57 am

לא. אני עדיין פגוע, לא כאיש אלא כנושא.
לא הבנתי מה רע מצאת בבירור מושג שלא ברור לי ושומעים אותו הרבה.
מה לא ברור.
לי היה ברור שיכנס כאן באשי ויכתוב בערך כך: 'קדמונים הם כל הספרים שנכתבו בנושא*** והמסתעף, משנת***ועד שנת***בערך' וזהו.
אם היתה ירידת רמה באשכול ההוא, והיתה, הרי זה לא בגלל הנושא, אלא בגלל שגם מי שלא יודע התעקש לכתוב משהו והעיקר לכתוב. (וציינתי את זה בתחילת האשכול של החיצונים בבקשה מפורשת!!!).
םךםךםםך.PNG
םךםךםםך.PNG (14.98 KiB) נצפה 12313 פעמים

זה באמת חבל. ובזה גם אני מצטרף לקריאה לכל הכותבים היקרים כל אחד בשמו הטוב ישובח אנא השתדלו לכתוב רק מה שידוע לכם וברור, ואתם חושבים שיביא תועלת.

חכם באשי

הודעהעל ידי חכם באשי » ו' יוני 03, 2011 5:37 pm

ישראל הר כסף כתב:לי היה ברור שיכנס כאן באשי ויכתוב בערך כך: 'קדמונים הם כל הספרים שנכתבו בנושא*** והמסתעף, משנת***ועד שנת***בערך' וזהו.

(ההדגשה במקור...)
"ברור"?!
חביבי, אתה תולה מידי הרבה תקוות עלי. במיוחד בנושא כזה שאין לו הגדרה, ורק מי שלא יודע מאי קאמרי רבנן יטען ש"הם כל הספרים שנכתבו בנושא משנת XXX ועד שנת XXX", שכל אחד מתייחס למושג 'קדמונים' באופן שונה.
אם כבר, עליך לברר, לדוגמא, עד מתי היתה תקופת הראשונים. דבר שגם הוא לא ברור (וכדומני היה עליו אשכול, שגם הוא לא מיצה את עצמו!...)

ישראל,
תתעודד!!..

ישבב הסופר

הודעהעל ידי ישבב הסופר » ו' יוני 03, 2011 6:07 pm

ישראל, לשאול מה זה 'קדמונים', זה כמו לפתוח אשכול על "מהי הגדרת שאלה מטופשת"... דבר שניתן בשיעורין ואין דעות בני אדם שוות, כי לפעמים מה שנראה לאדם שאלה טובה ש'אין עלי' תשובה', לחבירו זה נראה שאלה מטופשת.
אינני יודע אם ידעת טרם שפתחת את האשכול ההוא שאין ההגדרה ברורה כלל, ואני משער שלא, אבל עכשיו שנודע לך, נימא לך "רד מזה כבר."
וזה כמו לשאול מהי ר"ת 'ודפח"ח'... אם היה איש פותח אשכול "מהי ראשי תיבות רה"ר" או "דשלב"ל" היית מכבדו המענה? וכ"ש אם אין הדבר מוסכם או מוגדר כלל.
בדרך כלל אני מוצא בדבריך עניין רב, ולא הייתי מעיז להעלות טענתי בפנ"ע, אבל מיגו דאיירינן ביה, מצאתי מקום לגבות את חובי.

חכם באשי

הודעהעל ידי חכם באשי » ו' יוני 03, 2011 6:17 pm

אשוב לגופו של ענין,
הצעתו של שמח תשמח - נכונה ומעניינת ביותר.
ואין כאן כל התנשאות. פשוט ישנם אשכולות כאלו מטופשים, לא יאומן! זה מוריד את כל החשק להמשיך ולשוטט כאן.

ישבב הסופר

הודעהעל ידי ישבב הסופר » ו' יוני 03, 2011 6:31 pm

ובכדי שידע החכם שמח תשמח שלא לקחתי הצעתו בהיתול וביטול בהינף יד, אביא מה ששלחתי לאחד מהמנהלים מיד כשקראתי את הצעתו:

מצד אחד יש בדברי שמח תשמח בנותן טעם, כי הבעיה העיקרית בפורום סגור הוא שאין כשרון חדש והכל מסתובב סביב מספר מצומצם של שמות ומוחות, והיה לזרא.
אבל אם יש גם פורום פתוח שיכול כל ניק חדש לקבוע שיש לאל ידו לשאול כענין ולהשיב כהלכה, כאשר הוא מציע, אז זה מציאותי. כי כשיובחן בדברי ניק חדש שהוא בר-הכי, הוא יוזמן ליכנס פנימה.
אבל הבעיה מתחילה בזה שכל נושא שיעלה, יצטרכו החכמים לדון בו גם בפורום הסגור וגם בפורום הפתוח, ויגרום לכפילות ותיסכול.
אבל מצחיק אותי עד כמה זה דומה לפוליטיקה בארה"ב. כיום ישנם מאות אלפי פליטים ממקסיקו שנושרים לארה"ב בלי לבקש ויזה או אזרחות. ויש תנועה חזקה נגד הנהירה הזאת, כי זה משדד מערכות בכלכלה וכו'. ורוב היהודים והחרדים בכלל מנוגדים לגבול הפתוח בין ארה"ב למקסיקו. ולא עולה בדעת אחד מהם שרוב אבות אבותיהם נכנסו לארה"ב בלי ויזות ובלי אזרחות, ורק ככה יכלו לקנות בה שביתה להם ולבניהם אחריהם.
כך גם כאן, לו היה הפורום כאן סגור דלתיים ובריח, לא הייתי אני ולא שמח תשמח ולא רוב היושבים כאן יכולים לגשת ולדבר דבר ולא חצי דבר. ובכן, אני אסיר תודה על זה שאין הפורום סגור, אף אם לפעמים זה גורם לי קצת מורת רוח.

י. רבינוביץ

הודעהעל ידי י. רבינוביץ » ו' יוני 03, 2011 6:44 pm

שימעו נא חברים, קראתי את תגובותיכם, ושמתי לב שיש כאן מחשבה שמישהו מתכחש לעצם העובדה.
ועל כך רציתי לומר: איני סבור לרגע שכל השאלות בפורום הינן במשלב גבוה, אבל כן אני סובר כמה דברים אחרים:

א- לפרסם הודעה כזו בציבור זה שחצנות. (אפשר למשל לשלוח הודעה פרטית עם טענה זו למנהל האתר וכדו' והוא ישקול זאת, מה הטעם
לפרסם את ההודעה למנהלי האתר בפומבי. וכי אין להם תיבה פרטית?!) ועוד להכליל את עצמך ב"קול ברמה"...
אגב, למרות שפותח האשכול שינה כעת את הכותרת ל:"האם לא הגיע העת לפורום הפתוח למורשי כתיבה בלבד? - דיון",
כל כותרות האשכול לא נמחקו ומעידות שבתחילה כתוב היה כאן: "הצעה חשובה למנהלים להעלאת הרמה של הפורום".
וכאן אני רוצה לומר שאין לי שום דבר אישי נגד הכותב, איני מכירו כלל. אני פשוט נגד ה'תזה' הזאת.

ב- העניין של 'פורום ברמה גבוהה', הוא חוכא ואיטלולא כל עוד לא מדובר במסגרת של ישיבה פרטית או קבוצה מסויימת. אז כאמור המושג
'דיונים ברמה גבוהה' במסגרת זו, במשמעות של רמה אחידה של ידע, צריך להמחק מהלקסיקון. עם זאת, 'דיונים ברמה גבוהה' של
משא ומתן, או במילים אחרות: יושר אינטלקטואלי, זה רצוי והכרחי.

ג- פורום אוצר החכמה הוא פורום המשתייך לתוכנת אוצר החכמה, וממילא אנשים רבים עם פלורליזם של רמות וידיעות גולשים כאן.
פגיעה במשתמשי האתר, לרוב, תחשב כפגיעה במשתמשי התוכנה. כי זה משלים זה משלים את זה, ולהיפך. ומסיבה זו
יש לאנשי אוצר החכמה לנהוג במשנה זהירות כאשר מדובר בלקוחותיהם שהשקיעו קרוב לעשרת אלפים שקלים ויותר עבור תוכנה זו.

ד- בפורום שמשמש ציבור רחב של משתמשים יש צורך להיאזר בסובלנות גם כלפי מי שקטן מאיתנו בחכמה ולעזור לו להתקדם הלאה.
אני סמוך ובטוח שמי שגלש כאן לפני שנה, לרוב, אינו כמו מי שנמצא כאן כמה ימים. אדם ששואל שאלות, איך לומר, מוזרות (בלשון המעטה),
יוכל להבין זאת מכמות התגובות, או מצורתן. בכלל, התופעה בציבור שלנו שאנשים לא מפרגנים ולא סבלניים אחד לשני, עוברת כל גבול!
איפה הסבלנות של הלל הזקן, איפה?

ה- האם מישהו יוכל לתת לי דוגמה אחת של אשכול 'מטופש'? (לצורך העניין אקבל זאת רק בפרטי). מה שמטופש לך, לא בהכרח מטופש לשני.
וגם אם נצא מנקודת הנחה שמישהו כתב כאן שאלה רק כדי לקבל תשומת לב, למרות שעוד לא ראיתי דבר כזה, מה רע בכך לתת תשומת לב ליהודי, מה?!
וגם אם יש מצב כזה, הלא הוא בטל במאה, ומה בכך?!

שבת שלום.
נערך לאחרונה על ידי י. רבינוביץ ב ו' יוני 03, 2011 7:00 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

ישראל הר כסף

הודעהעל ידי ישראל הר כסף » ו' יוני 03, 2011 6:58 pm

ישבב הסופר כתב:ישראל, לשאול מה זה 'קדמונים', זה כמו לפתוח אשכול על "מהי הגדרת שאלה מטופשת"... דבר שניתן בשיעורין ואין דעות בני אדם שוות, כי לפעמים מה שנראה לאדם שאלה טובה ש'אין עלי' תשובה', לחבירו זה נראה שאלה מטופשת.
אינני יודע אם ידעת טרם שפתחת את האשכול ההוא שאין ההגדרה ברורה כלל

זה בדיוק מה שהייתי מצפה שתענה בצורה ענינית שם.
שאין הגדרה מדוייקת ותאוותי לדעה היתה מסתפקת בזה. אבל שם אף אחד מכל הראשונים שכתבו לא כתב כך. וזה הבעיה.
נערך לאחרונה על ידי ישראל הר כסף ב ב' יוני 06, 2011 12:45 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

ישבב הסופר

הודעהעל ידי ישבב הסופר » ו' יוני 03, 2011 7:00 pm

י. רבינוביץ, תודה על ההודעה העניינית.
אכן יש בהצעה שחצנות והתרברבות יתירה, אבל הבן נא מהיכן לקח הכותב הורמנא לפרסם הודעתו.
פורום כשלנו מיועד לדו שיח של בנ"א מכל הגוונים שיתחכמו זה מזה. וממילא לא ימלט שלא יהא אשכול שבעיני אחד מהעדה זה נחשב בושה. אבל מצד שני, יש רמה שאין לו שחר, היינו שאלות בסיסיות שהעונה מרגיש לא כעוזר לשואל אלא כתיבת מודיעין או מוקד 144.
אקח למשל האשכול החדש של החכם המתעמק שליט"א (אחד מעמודי התווך של הפורום) בענין אלדד, והעלה אפשרות סבירה ומחודשת, שיש לדון בה בעניין רב. אבל תאר לך שאיש היה מעלה אשכול בכותרת "אלדד הדני, מה זה?"... לזה אשכול מטופש יקרא.
אל תתעלם מזה שלאחרונה רבו כאן ניקים חדשים וכפולים עד בלי דיייייי! והחכמים הראשונים שהיו אתנו עקבותם לא נודעו, וחבל על דאבדין ולא משתכחין.

בדיעבד

הודעהעל ידי בדיעבד » ו' יוני 03, 2011 7:01 pm

ישבב הסופר כתב: הבעיה העיקרית בפורום סגור הוא שאין כשרון חדש והכל מסתובב סביב מספר מצומצם של שמות ומוחות, והיה לזרא.
אבל אם יש גם פורום פתוח שיכול כל ניק חדש לקבוע שיש לאל ידו לשאול כענין ולהשיב כהלכה, כאשר הוא מציע, אז זה מציאותי. כי כשיובחן בדברי ניק חדש שהוא בר-הכי, הוא יוזמן ליכנס פנימה.
אבל הבעיה מתחילה בזה שכל נושא שיעלה, יצטרכו החכמים לדון בו גם בפורום הסגור וגם בפורום הפתוח, ויגרום לכפילות ותיסכול.
.

אני מציע שיתקיים אפשרות לכולם לקרוא גם בפורום הסגור, אבל לא להציג. ובכן יוכלו החכמים לחפש את המרגלית בלא שיתטרכו לנפות את החול. ונוכל כולנו ליהנות מפרי ידם של חכמי הפורום.
כשיובחן בדברי ניק חדש שהוא בר-הכי, הוא יוזמן ליכנס פנימה.

כמו בסנהדרין...

ישראל הר כסף

הודעהעל ידי ישראל הר כסף » ו' יוני 03, 2011 7:04 pm

ישבב הסופר כתב:אקח למשל האשכול החדש של החכם המתעמק שליט"א (אחד מעמודי התווך של הפורום) בענין אלדד, והעלה אפשרות סבירה ומחודשת, שיש לדון בה בעניין רב. אבל תאר לך שאיש היה מעלה אשכול בכותרת "אלדד הדני, מה זה?"... לזה אשכול מטופש יקרא.לזה קוראים אולי עצלות אבל לא טפשות.

זה בדיוק מה שאנחנו חולקים עליך!!!
זה לא נכון. אם אין לך כח לענות אל תענה, אבל זה סביר שיאל משהו ששמע עליו ואיננו יודע מהו.
יצויין לטוב חכם באשי שענה על כאלו שאלות אינספור פעמים.
לא כולנו ידענים וחכמים אבל כמעט כולנו תאבי ידע. ובעזרת ה' ובעזרת כולם נהיה גם ידענים.
בהצלחה.
יש כאן ערבוב נושאים מהותי בין כתיבה ללא ידיעה לבין נושאים לא מענינים. שים לב לנושא. גם אני לא מתנגד שתכתוב לבד או עם מי שבא לך אבל לא מוכן להתנגדות להעלאת נושאים שאותך לא מענינים. חשוב על זה. אתה לא לבד פה. ושוב פעם, לא מפריע לי שתקים משהו לבד. אם זה יעזור לך ולחכמים כמוך- תהנה.
נערך לאחרונה על ידי ישראל הר כסף ב ש' יוני 04, 2011 10:54 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

ישבב הסופר

Re: האם לא הגיע העת לפורום הפתוח למורשי כתיבה בלבד? - דיון

הודעהעל ידי ישבב הסופר » ו' יוני 03, 2011 7:07 pm

בדיעבד, חזק וברוך. הצעה סבירה ופתרון קולע!
ישראל, צודק, אף אני משתדל לענות (לא כסבלנותו של באשי) לשאלות בסיסיות כאלו. אבל לפעמים אני מתאפק מלומר זיל קרי בי רב.

גוראריה

הודעהעל ידי גוראריה » ש' יוני 04, 2011 10:39 pm

י. רבינוביץ כתב:שימעו נא חברים, קראתי את תגובותיכם, ושמתי לב שיש כאן מחשבה שמישהו מתכחש לעצם העובדה.
ועל כך רציתי לומר: איני סבור לרגע שכל השאלות בפורום הינן במשלב גבוה, אבל כן אני סובר כמה דברים אחרים:

א- לפרסם הודעה כזו בציבור זה שחצנות. (אפשר למשל לשלוח הודעה פרטית עם טענה זו למנהל האתר וכדו' והוא ישקול זאת, מה הטעם
לפרסם את ההודעה למנהלי האתר בפומבי. וכי אין להם תיבה פרטית?!) ועוד להכליל את עצמך ב"קול ברמה"...
אגב, למרות שפותח האשכול שינה כעת את הכותרת ל:"האם לא הגיע העת לפורום הפתוח למורשי כתיבה בלבד? - דיון",
כל כותרות האשכול לא נמחקו ומעידות שבתחילה כתוב היה כאן: "הצעה חשובה למנהלים להעלאת הרמה של הפורום".
וכאן אני רוצה לומר שאין לי שום דבר אישי נגד הכותב, איני מכירו כלל. אני פשוט נגד ה'תזה' הזאת.

ב- העניין של 'פורום ברמה גבוהה', הוא חוכא ואיטלולא כל עוד לא מדובר במסגרת של ישיבה פרטית או קבוצה מסויימת. אז כאמור המושג
'דיונים ברמה גבוהה' במסגרת זו, במשמעות של רמה אחידה של ידע, צריך להמחק מהלקסיקון. עם זאת, 'דיונים ברמה גבוהה' של
משא ומתן, או במילים אחרות: יושר אינטלקטואלי, זה רצוי והכרחי.

ג- פורום אוצר החכמה הוא פורום המשתייך לתוכנת אוצר החכמה, וממילא אנשים רבים עם פלורליזם של רמות וידיעות גולשים כאן.
פגיעה במשתמשי האתר, לרוב, תחשב כפגיעה במשתמשי התוכנה. כי זה משלים זה משלים את זה, ולהיפך. ומסיבה זו
יש לאנשי אוצר החכמה לנהוג במשנה זהירות כאשר מדובר בלקוחותיהם שהשקיעו קרוב לעשרת אלפים שקלים ויותר עבור תוכנה זו.

ד- בפורום שמשמש ציבור רחב של משתמשים יש צורך להיאזר בסובלנות גם כלפי מי שקטן מאיתנו בחכמה ולעזור לו להתקדם הלאה.
אני סמוך ובטוח שמי שגלש כאן לפני שנה, לרוב, אינו כמו מי שנמצא כאן כמה ימים. אדם ששואל שאלות, איך לומר, מוזרות (בלשון המעטה),
יוכל להבין זאת מכמות התגובות, או מצורתן. בכלל, התופעה בציבור שלנו שאנשים לא מפרגנים ולא סבלניים אחד לשני, עוברת כל גבול!
איפה הסבלנות של הלל הזקן, איפה?

ה- האם מישהו יוכל לתת לי דוגמה אחת של אשכול 'מטופש'? (לצורך העניין אקבל זאת רק בפרטי). מה שמטופש לך, לא בהכרח מטופש לשני.
וגם אם נצא מנקודת הנחה שמישהו כתב כאן שאלה רק כדי לקבל תשומת לב, למרות שעוד לא ראיתי דבר כזה, מה רע בכך לתת תשומת לב ליהודי, מה?!
וגם אם יש מצב כזה, הלא הוא בטל במאה, ומה בכך?!

שבת שלום.

מסכים עם כל מילה.

חכם באשי

הודעהעל ידי חכם באשי » א' יוני 05, 2011 12:36 am

הבעייה אינה 'אשכולות מטופשים' אלא יותר 'כותבים מטופשים', שכותבים בכל דבר ודבר ואפילו כשאין להם מושג ירוק בענין.
פעם, גם אני נכשלתי בכך פעם ושניים. אבל אז עקץ אותי איש ספר בלשונו החריפה: שדבר שאינך מכירו - אל תעסוק בו.
ומאז אני נזהר אפילו בפושרין.
אבל יש כמה וכמה ניקים שכותבים בכל דבר ודבר, בעוד שזו הפעם הראשונה שלהם שהם שמעו על הנושא...
ועכשיו אתה צריך לעמול ולהסביר לאותו טיפש מדוע הוא לא צודק!...
זה מוציא את החשק.

גוראריה

הודעהעל ידי גוראריה » א' יוני 05, 2011 12:45 am

שבוע טוב לכל חכמי אתרא הדין.

כתבתי מקודם שאני מסכים עם כל מילה של רבינוביץ. יפה כתב. נגע בכמה וכמה היבטים ובכל אחד מהם דבר בהגיון בהיר, ויישר כחו.
אוסיף אולי עוד כמה הערות.
א. הבה ונזכור לשם מה הוקם הפורום! כדי לתת פינה לאברכים תלמידי חכמים בפועל או בכח, עורכי ספרים בהווה ובעבר ובעתיד ועוד, למצוא להם בית מקצועי שיסייע בידם במלאכתם מבלי להזדקק לאתרי פסולת במסוה תורני. כל צמצום של פורום זה, יכול להוביל לשם [את מי ששאל שאלת חכם וקיבל היתר לא להיחסם]. חלילה, חלילה לנו!!!!!

ב. כמו שציין רבינוביץ בתמצות, ישנם רבים שאינם עורכים, או שהם עורכים ואינם ת"ח... בקיצר, מתחילים, והם מגיעים לכאן. מקבלים קצת מושגים בידע ובהיקף והדבר משמש להם כמנוע צמיחה. למה לנו למנוע זאת מהם? אפשר לראות בחוש כ"מ ניקים שבתחילתם גמגמו ואח"כ עלו והתקדמו יפה.

ג. ברור גם שיש יהודים טובים, שכשיש להם איזו שאלה, פשוטה ליודעים ועבור השואלים בכלל לא, נניח משהו שהם שמעו בשלשודס היום בבית כנסת, אזי הם פונים לכאן. לא טוב שיש להם פינה טובה וכשרה?

ד. עכשיו הבה וננסה להכנס לראש של מי שמפריע לו ירידת הרמה: הוא יושב תחת ניק מסויים, עם הזמן הציבור מקבל את קוי האופי של ניק זה , וגם הוא מרגיש שהוא מכיר את חביריו האלמוניים. זה מוסיף לו להרגשה הטובה. ובצדק. כעת הוא רוצה להרגיש שייך לחברה טובה, חברה גבוהה, אם הוא ישמע ליחשוש באיזו קרן זוית שבפורום 'אוצר החכמה' "יושבים חב'רה כבדים..." זה יעשה לו טוב על הלב, בפרט כשהוא יבליע חיוך מנצח אל מתחת לשפמו... עכשיו באים כל מיני עמרצים והורסים לו את כל ההרגשה, ממש לא יפה...
נו באמת, חב'רה, מה קרה? באו פריצים וחיללוה? באו תמימים ושאלו שאלות פשוטות. אז מה?

אמשיך אח"כ בל"נ
לייבל'ה.
נערך לאחרונה על ידי גוראריה ב א' יוני 05, 2011 12:59 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

מורה צדק

הודעהעל ידי מורה צדק » א' יוני 05, 2011 12:50 am

האמת היא שראיתי את האשכול הזה ונסתפקתי אם לענות עליו בכלל, אך למעשה החלטתי שכדאי להביע את דעתי, ובפרט שראיתי שבעל האתר כמעט השתכנע.

לענ"ד פורום כזה צריך להיות פתוח לכל, ואם למישהו לא מוצא חן מה שמישהו ענה או שאל, הוא לא חייב להתייחס, ואם הוא מתייחס הוא גורם לבעיות שלו בעצמו ושלא יבוא בטענות לאף אחד, וידע שמי שלא מתייחסים אליו הוא לא ממשיך.
ומאידך יש להתייחס לכל אחד בכבוד הראוי, אפילו אם הוא יודע פחות ממך, ואני לא בטוח ששמח תשמח יודע יותר מישראל הר כסף, ושהוא יותר מוכשר או יותר חכם.

גם זה הבל

הודעהעל ידי גם זה הבל » א' יוני 05, 2011 12:53 am

א' אני מסכים שיש כותבים שלא חושבים כמוני ודברים שנראים לי או לך פשוטים להם לא, ומאידך יש גם הפוך.
ובוודאי שלעשות פורום סגור עם דברים שמתאימים רק למציע עצמו [= כל חבר בפורום] הוא רעיון נהדר, אך מכאן ועד לפסול את כל מי שלא חושב כמוך, הדרך ארוכה ובעיתית. ובפרט צריך לשים לב אם כשכותבים שאני מצטרף שצריך לעשות פורום סגור, אנחנו לא כותבים את זה כי אנו מרגישים טוב יותר שיש כאילו שלא ברמה שלנו ומתחתינו.
ב' אם כל אחד מהכותבים פה היה כותב יותר ניקים ברמה גבוהה הרמה היתה עולה לבד, [למשל לכתוב דברים שמי שלא בר בי רב לא יידע לענות עליהם, ולא לכתוב דברים עלומים שכל אחד יכול להביע בהם את דעתו האישית בלי מקור והרבה פעמים בלי רמה.] וזו הסיבה שהרמה נמוכה כי כמעט כולנו פה לא כותבים ברמה גבוהה מידי.
נערך לאחרונה על ידי גם זה הבל ב א' יוני 05, 2011 1:18 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

גוראריה

הודעהעל ידי גוראריה » א' יוני 05, 2011 1:14 am

המשך להודעה קודמת:
ה. עם הזמן אתה הרי מכיר את שיחו ושיגו של כל אחד מהקבועים. אם הרמה של מישהו לא נראית לך, אל תתייחס אליו. מה איכפת לך שהוא כותב? אם הוא עושה צחוק מעצמו, למה ל ך לאכול את הלב?

ו. כשלעצמי קשה לי להסכים שהפורום אינו על רמה. ואגב, מפעם לפעם אני מוריד אשכולות מעניינים ושולח לחברים ת"ח שאינם מקוונים, ונהנים מאד.

ו. על דא ודאי קא בכינא, לא על אשכולות מטופשים כי אם על סגנון בוטה ומשתלח של בודדים ממש כאן. [אם כי בזה א"א לטעון שפעם זה לא הי' כאן, דור דור ודורשיו, דור דור וגזלניו וכו'...] יצאו הללו מן הכלל, ולא ללמד על הכלל כולו יצאו. כל כך יפה כשמחליפים לא רק מידע אלא גם דעות, וכ"כ להיפך כשמחליפים מהלומות [ומבלי להכיר בכלל!] זה ודאי צריך תיקון אצל מי שצריך.
ומכאן הקריאה לרבינו אי"ס לעמוד יותר על המשמר ולסנן הטעון סינון ללא מורא ממקנטרים למיניהם, והתועים המחרצבים ילמדו בינה מכך שהודעותיהם נמחקות וישנו סגנונם לטובה.

והיו כולכם שלום ורעות, רעים ידידים שאינם מכירים.
לייב'לה.
נערך לאחרונה על ידי גוראריה ב א' יוני 05, 2011 2:28 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

בר ששת

הודעהעל ידי בר ששת » א' יוני 05, 2011 1:44 am

חברים יקרים בא נעמיק מעט. (כמה שאפשר, לא נורא...).

שוו בנפשכם, כי מטיילים אתם בכולל אברכים מצויינים, בשעה של בין הסדרים.
רואים אתם, את האברכים קבוצות-קבוצות, סיעות-סיעות משוחחים אהדדי, סיעה-סיעה בענייניה.
לכם יש את האפשרות להטות אוזן לכל חבורה, תרצו תשתתפו, תרצו תחלפו מהר לסיעה הבאה.
לא מן הנמנע כי פה ושם, ימצא אברך או עוד אברך, שאינו ברמתכם. בידכם הבחירה, להיטיב עמו,
או להישאר נאמנים ל'וויחטיג'יזם', להפנות לו ולצקצק לו 'שתגדל תבין'. החלטה שלכם.
אתם שמים לב לוודאי, כי אין זה משל אלא נמשל.
יש לנו בית מדרש וירטואלי נחמד. אנו משוטטים בו באמצעות טאץ' עם האצבע, או במצביע העכבר,
בסמכותינו לבחור, איזה נושא לא מעניין אותנו, ומאיזה נושא מעוניינים אנו להישאר 'חיצוניים', או
למי אנו מעוניינים להיות 'קדמונים'. אני הקטן, כן אני נוהג בשיטוטיי. יש אשכולות שמיד לאחר הכניסה
הראשונה, ברור לי כי לא מענייני המה. ויש שאני להוט לעקוב כיצד הם מתפתחים.
אין לי שום טענה על מי שלא ברמתי, אני שיחליט אם יש בכוחי/ברצוני/בזמני/בתיקון-מידותיי, רצון
להתייחס אליו או להימנע וכך אעשה. לרגע, לא אבוא אליו בתלונה או בטרוניא.

אבל...
לדבר אחד אני מסכים פה אחד עם הקובלים. אסור להרשות דמויות-קש, וכותבי-ספאם.
זאת משום, שבכך אנו מאבדים את שורת הדיון. כאשר משתתף אחד - לדוגמא - מגיב בו זמנית
בעשרה ניקים, ומתכתב באשכול אחד, כשהוא יוצר רושם של כמה וכמה מדברים, אנו מפסידים את הדיון.
ועוד משהו, במשך הזמן נוצרת איזושהי תפיסה כלפי כל-ניק (מבלי להתייחס לזהות העומד מאחוריו).
כלומר, בזמנינו, ניק וירטואלי נהפך לזהות. כך שאנו יכולים לדעת ש'חכם באשי' ידען הוא; 'חד וחלק' חריף;
'אדג' מחסידי רייסן; 'גוראריה' אצילי ושופע; 'שמח תשמח' אינו מחבב בורות, וכך על זו הדרך.
הדבר מאפשר לקורא להבין עם מי לו העסק הוירטואלי, ומדעתו של מי הוא מושפע.
ואולם, כאשר ישנו ניק מתנקנק, ששותל הודעות, עקיצות ומגמות בלא-שם, הדבר שובר את שורת הדיון.

(את חטאי אני מזכיר, אני הייתי אוחז בשני ניקים - באין אפשרות נעילה: אני עדיין אוחז - כשאחד מוקדש לדברים
רציניים, לשאול ולהשיב כעניין, ואילו השני, לנכסס, להציק, ליצור מצג שווא, ולא חששתי).

לדעתי, רק נושא זה צורך טיפול ומוטב להקדים, כאשר כל גולש יאחוז בניק אחד (לכל היותר שניים),
הוא יאלץ לכבד את ניקו ולשמור על איזון בהודעותיו ונמצאנו כולנו מרוויחים והרמה משתפרת.
[בשלב ראשוני, החפץ להחליף ניק, יאלץ לקבל אישור מההנהלה, בכדי לעצור את התופעה].

ואינני אומר קבלו דעתי.

היא שיחתי

הודעהעל ידי היא שיחתי » א' יוני 05, 2011 3:37 am

אין מקום לפורום נפרד זה פשוט לא פרקטי

אבל יש מקום ליתר סינון מצד המנהלים
כהצטרפתי לפורום לראשונה מחקו לי נושא, אני לא יודע האם גם היום מוחקים

אבל אם בכל פעם שיעלה נושא אווילי לדיון איש ספר פשוט ימחק אותו
או במקום לנעול אשכולות ב"תת רמה" שהיו כאן בעבר איש ספר פשוט ימחק את ההודעות הבעייתיות
אזי הכל יבוא על מקומו בשלום

מעיין

הודעהעל ידי מעיין » א' יוני 05, 2011 7:51 am

גם אני הקטן מצטרף לבקשה להשתמש רק בניק א' [מה שאני בעניי נאה דורש ונאה מקיים] שזה לדעתי גדר גדול לרמת הפורום, והוא בבחינת "לא אמרתי דבר וחזרתי לאחורי"
ומענין מבנה ורמת הפורום אעתיק מה שהי' לי שיג ושיח באישי עם א' מחשובי חכמי הפורום

ראשון לציון - הי' זה באשכול פורה בכותרת תיבות דו ותלת משמעיים וע"ז כתבתי במשך האשכול כשהבחנתי שכל מאן דהו כותב ומעלה דעתו בזה בסברת הכרס
כל מה שנכתב באשכול זו הוא אך למותר
יש על זו הרבה ספרים מן ראשוני המדקדים אבן גנאח, רד"ק, מחברת מנחם
ספרי יריעות שלמה, לר' שלמה פפנהיים
ספרי המלבי"ם
חומשי ר' שמשון רפאל הירש
ועוד ועוד
למי שיש לו חיך באלו הענינים המעיין בספרים אלו ודומיהם ימצא בהם רוב נחת, ולא ניתנו דברים אלו לכתוב בהם מקופי' על ראש המזלג, לקנות את כל תורת הדקדוק על רגל אחת

וע"ז כתב לי באישי חברינו "הרב נוטר הכרמים"
במחכ"ת, הודעתך זו מביאה לידי גיחוך. זה טיבו של פורום שבו מעלים הערות משוחחים ומאירים. ומה בכך? אם אחד אינו בר הכי בדקדוק ואין לו לחפש, אינו יכול לשתף את מי שמעוניין בשאלתו, ואולי יתעשר במשהו כאשר היה לעולמים. גם על תחומים אחרים כמו הסטוריה וכד' אפ"ל כלך אצל ספרי התולדות, וכל כיו"ב.

והשבתי לו
לא הבנת את כוונתי
אם אחד רוצה דוקא לכתוב בפורום, בכל הכבוד.
כוונתי רק לאלו הרוצים באמת לידע ולהתעשר בענינים אלו, לאלו לא יועיל להם אם ישאול שאלות פרטיות במלה א' או משנהו, והמשיבים יענהו מסברת הכרס, מוטב שיעיין בספרים המיועדים על כך, או שעכ"פ המשיבים יציינו על זה, ובוודאי שפורום אין מיועד להקיף את כל הנושא, שהם בבחינת מים שאין להם סוף למי שלא למד את הענין ממקורו, מה שאין כן שאר נושאים, שברובם יש להשואלים עכ"פ 'ידיעה במהשהוא שואל', ושואלין רק להתוודע פרטים נעלמים.

וקבל דברי
-------
ואילו פעם אחר כתב לי הרב "נוטר" [שכידוע מביא לנו מרובי תורתיו ומטעמותיו שכל חיך אומר לי לי, ולע"ע לא חזר עדיין] מכיוון אחר, כמתמרמר על רמת הפורום, וז"ל:
אני גם מאוד מאוכזב לראות שדווקא אשכולות עמוסי ועסיסי תוכן לא זוכים כמעט ליחס, ודקדוקי עניות מועלים על נס

וע"ז השבתי לו
בענין שכתבת בדברים הזוכים ליחס, יש לך נקודה, אבל כנראה הסיבה לכך, שדברים התוריים שמעלים פה, על פי רוב צריכים עיון והעמקה ובירור ולימוד, משא"כ ענינים היסטוריים והשקפה, לפעמים צורמים מאוד למי שיש לו תפיסה שונה, ולא סובלים זאת ועונים, וכך מתחיל הגלגל להתגלגל.

מתעמק

הודעהעל ידי מתעמק » א' יוני 05, 2011 9:59 am

בתור אחד מהכותבים הבלתי קבועים, אביעה גם אני דעתי העניה, אך לא על הצעת פותח האשכול, אלא על כוונתו ומטרתו האמיתית המבצבצת מביני שיטין, לעורר לכותבי הפורום שלא זו הדרך ולא זו העיר אנו מבקשים. עמו אנכי בצרה, כמוני כמו רבים מכותבי הפורום, מצטער על כו"כ תגובות ואשכולות שלא נראים ראויים להכתב. אך למה לבכות חנם, אעיר איך נראה בעיני תגובה ראויה, ויבואו אחרים וישלימו על דברי או יחלקו על דברי, ומינאי ומנכון יתקיים תקנון חדש, לא חיובי להוסיף עול על מנהלי הפורום לשמור עליהם, אלא רצוניי אותה ישימו הכותבים החשובים נגד עיניהם לפני שמגיבים, כך שכל תגובה יוסיף חכמה וחשק להתכתב ולהמשיך להשתתף בינינו.
א) הזדהות. יש לנו להתבונן מהו מטרת הפורום. מה אנו מקוים מזה, ועל מה ולמה מבזבזים זמן יקר אף לקרוא, וכל שכן להגיב. והדבר פשוט שהמטרה להתחכם ולחכם אחרים. כל אחד מאתנו יש לו איזה ידיעה, כל אחד בתחום שלו, וכל ידיעה חשובה ומועלת. רצוננו ללמוד אחד מהשני, ולעומת גם להשפיע מידיעותינו ומסקנותינו לאחרים. לצורך מטרה זו נברא הפורום כשמסתתרים תחת ניק, לא משום שמתביישים במה שכותבים, אלא להיפוך, לפעמים חכמת המסכן בזויה, ולזאת קוראים להסברא או הוכחה שמביעים לא בשם הכותב אלא בשם הניק, כך שאין כאן ויכוח גברא בגברא, אלא אך ורק הדיעות מתווכחים. מובן שבשל כך אין מקום לכפילת הניקים, כאילו המטרה רק לקנטר ולנצח, להגיב מכל צד שיהא נראה קולו כקול הסירים כשמכל צד קורא על דברי עצמו יאי ויאי (וחוששני שהרבה מהניקים הכפולים באים מחסרון דעה יציבה, שהכותב מבולבל בין הדיעות, ולכן לכל דיעה ומהלך שיש לו קורא בשם ניק חדש, כאומר הצד הליטאי שלי חושב כך אך הצד החסידי שלי חושב כך וכדומה, כך ששמותיו משתנים כמלאכים לפי שליחותם). אך מאידך, לפעמים יש מקום גם לניקים שונים, כשזה בא כדי להסתיר זהות הכותב, דוגמא לכך ראה כאן: viewtopic.php?f=7&t=2543#p18142, כותב ותיק (לדבריו) מנסה להעלות מאמרו שהדפיס בשמו האמיתי, ואינו רוצה שיזהו שמו עם הניק שלו. (כשלעצמי הייתי בוחר יותר שלא להעלות, או לחלופין להעלות כאילו זה מאמר מפלוני אלמוני ואם יבין מישהו שזה ממני בעצמי - מה בכך. אך עכ"פ אין גנאי ביצירת ניק מיוחד מטעם כזה, וכשם שאין פרצופיהן וכו').
ב) מחשבה. שנית, כבר העיר ישבב הסופר בקצרה, וארחיב דבריו. כל אחד יש לו שאלות ואי-ידיעות, קטן וגדול שוים במספר דברים המוקשים בעיניהם, החילוק רק באיכות התמיהות והאי-ידיעות. משום כבוד האכסניא וכבוד שאר הכותבים, אין ראוי להפריח שאלות העולות בראש תיכף בלי עיון ועבודת בית. כגון אם תמוה למישהו מי הם הנקראים קדמונים, הסברא מחייב שמקודם יחפש באיזה מקומות ראה ביטוי הנ"ל, אחר כך ישוה ביניהם אם יש אי-התאמה, רק אחר זה יפתח אשכול בה יביא הדוגמאות השונות והסתירה ביניהם וישאל אם יש מי שיבין פשר דבר. באופן שכזה, אף במקרה שהשאלה עצמה אין לה מקום ומגוחכת היא לכותבים אחרים, אין בזה גנאי, כי אין הכותב שולף שאלות מהשרוול, אלא מסדר שאלה באופן הראוי, וכמאמר הידוע שאלת חכם חצי תשובה, ואם בזה יתמעטו האשכולות החדשים, טוב מעט בכוונה מהרבה שלא בכוונה. הוא הדין והיא הנידון בתגובות, רשאי כל אחד להגיב כפי אוות נפשו וידיעותיו, אך לפני שניגש אל המקלדת ראוי שיתבונן איזה דקות על איזה יסוד החליט כך או כך, מה הראיות לכך, יעיין שוב במקורותיו, ורק אחר זה יגיב, וכמובן יעלה על הכתב עכ"פ איזה הוכחות לדבריו. (ובדידי הוה עובדא כמה פעמים שהייתי מוכן להגיב תיכף ולציין שבספר פלוני איתא כך וכך במקום פלוני ולפי זה נמצא כך וכך, וכשישבתי לעיין בספר פלוני ראיתי שזכרוני הטעני, לא כתוב שם כך ואולי אף להיפוך).
ג) התאפקות. מצוי כמה פעמים שהכותבים משבחים או מגנים זה את זה. התוצאות בדרך כלל הם מסכת חירופין הלוך ושוב, או לחלופין שבחים. אין לדבר זה מקום, אם רוצים לשבח, ישבחו בקצרה, אם רוצים לעקוץ, יעקצו ברמז, אבל לא איברי פורום זה לשבוחי ולאונאה. ואל לנו לשכוח שהעוקץ לא עקץ אותך, אלא את הניק או את הדיעה שלך, ולמה לך להזדעק. (כמה פעמים ביזו וגינו את דברי בפורום, ולא עניתי, אלא הגבתי על חלק הענייני בלבד, לא משום שאני מעביר על מדותי, להיפוך לדאבון אני רחוק מזה בחיי הפרטיים, אך אין מקום לכתוב בפרום כי אם דברי שכל וטעם ולא בזיונות וחירופין).

חד וחלק

הודעהעל ידי חד וחלק » א' יוני 05, 2011 12:07 pm

שמח תשמח כתב:יש כאן, או היו כאן ברחבי הפורום לפחות בתחילתו (לפני שעזבו מחמת התיסכול)

הערה קטנה: אולי יש מי שעזב מחמת תסכול ואולי לא. האמת הידועה היא שאנשים עוזבים כאן בתור חיזוק בשטייגען. הא כיצד? הרי רוב ככל הכותבים הם בני תורה מופלגים, ועם הזמן הם מגלים שלמרות הענין הרב שבפורום והתועלת שאפשר להפיק ממנו, הרי ההשתתפות בו כרוכה בביטול זמן רב. מסיבה זו ואין בלתה עוזבים רבים, ושבח הוא לפורום שאלו וכאלו הכותבים בו! הדבר ידוע ומפורסם, והכל יודעים שבימי בין הזמנים חלק מהפורשים כביכול חוזרים להשתתף בדיונים. די אם נזכיר כאן את הרב נוטר שהודיע על חיזוק עד שבועות, ואת אליהוא שהגיח אחרי זמן חורף לבין הזמנים ניסן (וגם טיפה אחרי...). הר כסף, מה קורה עם הקבלות מתחילת השנה?
וראה viewtopic.php?f=7&t=1300&hilit=%D7%91%D7%99%D7%9F+%D7%94%D7%96%D7%9E%D7%A0%D7%99%D7%9D#p7951
וראה עוד viewtopic.php?f=7&t=4967&p=39834&hilit=%D7%91%D7%99%D7%9F+%D7%94%D7%96%D7%9E%D7%A0%D7%99%D7%9D#p39834

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » א' יוני 05, 2011 12:12 pm

ג) התאפקות. מצוי כמה פעמים שהכותבים משבחים או מגנים זה את זה. התוצאות בדרך כלל הם מסכת חירופין הלוך ושוב, או לחלופין שבחים. אין לדבר זה מקום, אם רוצים לשבח, ישבחו בקצרה, אם רוצים לעקוץ, יעקצו ברמז, אבל לא איברי פורום זה לשבוחי ולאונאה. ואל לנו לשכוח שהעוקץ לא עקץ אותך, אלא את הניק או את הדיעה שלך, ולמה לך להזדעק. (כמה פעמים ביזו וגינו את דברי בפורום, ולא עניתי, אלא הגבתי על חלק הענייני בלבד, לא משום שאני מעביר על מדותי, להיפוך לדאבון אני רחוק מזה בחיי הפרטיים, אך אין מקום לכתוב בפרום כי אם דברי שכל וטעם ולא בזיונות וחירופין).

אם ניתן לפעמים לסלוח להתקפות המתייחסות לדבריו של אחד הכותבים מעין אורייתא קא מרתחא ביה, בלתי נסבלות הן התקפות הנערכות על אחד הכותבים באופן אישי בלי קשר לדברים מסויימים שכתבם, בין בפירוש ובין ברמז, ואין התקפות כאלה מגנות אלא את הכותבם בלבד.

שמח תשמח

הודעהעל ידי שמח תשמח » א' יוני 05, 2011 12:29 pm

אני מאד שמח על הדיון הפורה, ולבי סמוך ובטוח שאפילו אם לא יקום כעת פורום למורשי כתיבה בלבד, מ"מ אנשים מסויימים יחשבו פעמיים לפני שכותבים הודעה או תגובה מהשרוול, והיה זה שכרי.
אגב הקש ששבר את גב הגמל שלי, היה קשור לדברים על הרב כדורי זצ"ל, שלאחר גיל מאה, בדקו הרופאים את ריאותיו ומצאוהן נקיות כריאות של ילד. אלו סיפורים יפים לילדים קטנים ולנשים מסויימות. אבל אם רוצים לפרסם סיפורים כאלו באתר המכובד שלנו, אם לא יביאו תצלומי ריאות, או עדות מפורשת מפי אדם נאמן ובר סמכא. אין שום סיבה להאמין, ובחזקת סיפורי בדים יחשב. ולדעתי מנהלי הפורום הנכבד צריכים לנפות סיפורים כאלו, בצירוף אזהרה אישית לכותב ההודעה.

אדג
יצירת קשר:

הודעהעל ידי אדג » ג' יוני 07, 2011 1:04 am

אני קורא בשקיקה את דברי הכותבים שי'. נקודה חשובה הועלתה, הפתרון, לענ"ד אינו נכון מכמה סיבות, רובם פורטו לעיל.
הייתי מציע אכיפה מחמירה יותר, כך שתאפשר כתיבה לכל, אך מחיקה מהירה, קפדנית ונוקשה. ללא משוא פנים, ללא התחשבות בדובר, והחשוב מכל: באנושיות!

זכורני, כאשר רק התחלתי לכתוב (לפני כ8 חודשים) כתבתי בפזיזות בנושא מסוים. אחד ממנהלי האתר, שיכתב את דברי. כיום, הייתי עושה את אותו דבר. אבל הוא ידע לעשות דבר נוסף - לשלוח הודעה באישי, מנומקת, מוסברת, ידידותית ובעיקר נותנת תחושה טובה: "לא נורא, כשלת, כתבת שלא כהוגן - איש לא כועס, השתדל להשתפר בפעם הבאה". אני מקווה שהשתפרתי.

איך שלא יהיה, איני יודע אם עיתותיהם של המנהלים פנויות לשם עריכת ומחיקת שטויות קטנוניות, אבל ברמת העיקרון - זוהי דרך הישר.

היא שיחתי

הודעהעל ידי היא שיחתי » ג' יוני 07, 2011 2:59 am

אדג כתב:איך שלא יהיה, איני יודע אם עיתותיהם של המנהלים פנויות לשם עריכת ומחיקת שטויות קטנוניות, אבל ברמת העיקרון - זוהי דרך הישר.

גם אם אין עיתותיהם פנויות הם יכולים לתת לכמה מחברי הפורום את הסמכות הזו למחוק הודעות מהסוג הנ"ל

ברקים רב

הודעהעל ידי ברקים רב » ד' יולי 04, 2012 9:58 pm

רלוונטי מתמיד.

ברסלב

הודעהעל ידי ברסלב » ד' יולי 04, 2012 10:05 pm

הרב ברקיס רב אנא ממך אני עומד לפרוש ממילא וחבל סתם לעשות בלאגנים.
וכבר הודעתי כן למנהלי האתר שיחיו, כי נכנסתי לאינטרנט בהוראת שעה של מורי ורבי.
אנא ממך להרגיע
איני יודע בדיוק את היום ואת השעה ולא אוכל לכוון את השעה אך המגמה היא לפרוש. ולזה אני חותר בעז"ה.
האמן לי שיש לי המון עיסוקים חוץ מהפורום.
גם בחוג שלנו הס מלהזכיר עניין האינטרנט.
ובזה סיימתי בנידון.
וגם אם תסבלו ממני עוד תגובה שתים גם זה לא נורא.
קבלו אותי כמו שאני עם המעלות והחסרונות
אין בנאדאם מושלם, ומעולם לא התיימרתי להיות כזה.
תודה

ברקים רב

הודעהעל ידי ברקים רב » ד' יולי 04, 2012 10:09 pm

מי התכוון אליך?
התכוונתי לאיש_ספר שכותב פה כל פעם את השטויות שלו בלי שמץ רחמים.

למאי_נמ?

הודעהעל ידי למאי_נמ? » ה' יולי 05, 2012 10:05 am

היות ויש כאן הסכמה שצריך להקפיד לשמור על הרמה של הפורום, אכתוב כמה כללים, הידועים לכולם, אך לעִתים לא מיושמים, שיכולים להביא הרבה ברכה:

א. לדבר לגופו של עניין ולא לגופו של אדם.
ב. לנמק כל דבר (כולל שאלות), כך שיהיה מובן לא רק ליודעים.
ג. למעט בדיבורים שאינם לגופו של עניין (למשל, בדיחות, שלא לכתוב יותר מ-10% מהודעותיו בדיחות, וגם זה יותר מִדי)
ד. למעט בחזרות על דברים שנאמרו, ולהשתדל לקצר (במידת אפשר, כמובן).
ה. לשים לב איזה דברים מקומם ב'אישי', ואיזה בפורום.
ו. למעט בחלוק ציונים ("בו נהיה ראליסטיים", או "זה שטחי" וכד').
ז. לא להפוך בירור ענייני לבירור פסיכולוגי (- למה הוא אמר כך?)
ח. אין ללגלג ע"ד אחרים, אלא להסביר הטעות.
ט. "שבעה דברים בחכם... אינו נבהל להשיב".
י. "שואל כעניין" - לא לשאול באשכול מ"מסכתא אחריתי".
יא. להיזהר מאיסור לשון הרע ומהלבנת פנים.
יב. לא להשתמש כנגד דעה אחרת בדברים חריגים, מקריים או יוצאי דופן.
יג. לא לעסוק בניתוחי סגנון של הכותבים, אלא בתוכן.
יד. לא להציג דעות של אחרים בצורה נוחה להתקפה.

רבים מהכללים הנ"ל, ועוד אחרים, מצויים במאמר 'כיצד מדברין?' (מתוך: עם כלביא, הרב שלמה אבינר, ח"ב, ירושלים תשמ"ג) - מומלץ!

- יבואו אחרים ויוסיפו!

חזור אל “מטפחת ספרים ועיטור סופרים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: Bing [Bot] ו־ 189 אורחים