מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

ברסלב-כיוון אחר

מילתא דתמיהא, בשורת ספרים חדשים, עיטורי סופרים ומטפחת ספרים.
ישראל הר כסף

ברסלב-כיוון אחר

הודעהעל ידי ישראל הר כסף » ה' אוגוסט 04, 2011 1:28 am

מגמה חדשה שכובשת אותנו היא הכתיבה בסגנון שונה של חברה מוכשרים בהחלט מתוך חסידי ברסלב.
העלון עלה לתרופה ובן זוגו ששכתי את שמו הם הוכחה חזקה. כבר לא זורקים אותם מביהנ"ס וכבר לא בושה בשביל כל אחד לקרוא בהם.
אפי' שזה ברסלב ונאמן למקור. רק ה'שפראך' שונה. נורמלי. תראו את כוחו של הבדל.
עכשיו הזדמן לידי חוברת בסגנון זה. חמוד מאוד.
את דעתי כולם יודעים כך שאינני מרגיש צורך להתנצל על השבחים לכתיבה. אני בהחלט נהניתי מהכתיבה. ומדבר רק עליה.
סוף כל סוף זו תופעה חדשה ודי מצליחה. אותה הגברת בשינוי אדרת.

אגרת לבן דורינו.pdf
(358.08 KiB) הורד 706 פעמים

חסך הרבה עבודה לשליטא...

אדג
יצירת קשר:

Re: ברסלב-כיוון אחר.

הודעהעל ידי אדג » ה' אוגוסט 04, 2011 1:39 am

בקונטרס בין מגרעות הדור, מונה הוא את מגפת האינטרנט (דבר נכון באופן מסוים), וזכה וקונטרסו מופץ באמצעות רשת זו עצמה...

ישראל הר כסף

הודעהעל ידי ישראל הר כסף » ה' אוגוסט 04, 2011 1:50 am

עיקר מה שמענין בחוברת זה הנכונות לדבר על כל השאלות והתמיהות אפי' שלכאו' אין תשובות חותכות אלא ראיות שגם אחרים היו כך וכד'.

עשוי לנחת

הודעהעל ידי עשוי לנחת » ה' אוגוסט 04, 2011 1:51 am

בקיצור, זה ודאי שהוא לא ברסלבער מקורי, אולי נסחף לשם, הוא מדבר לרוב ישיביש, וגם לפעמים מסביר דברים בצורה פשטנית יותר ולא עפ"י פנימיות. [כמו התפארות הצדיק ואכמ"ל]
קצת ציטוטים ממקורות לא נאמנים כמו שבחו של צדיק וד"ל...
אך סה"כ כתוב יפה מאוד, ובאמת חבל שאנשים בגלל סטיגמות מפספסים דברי חיזוק נפלאים, אני אפי' שאיני ברסלבער לפעמים נתקל בספרים ומציץ קצת מפה ומשם ושואב חיזוק גדול.
ישראל, יישר כח על החוברת
היכן השגת אותה?
היכן זה פורסם?

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » ה' אוגוסט 04, 2011 1:53 am

כמובן שישנם דברים טובים ומועילים בקונט' זה, כגון התיאור החי, העצוב והמדכא, של מצבינו בעבודת ה', והצורך ב'חיזוק' מהמסד ועד הטפחות, אבל אין קץ לדברי הגוזמא והעובדות הבלתי מדויקות בו. למשל, מסופר כי החזו"א אמר להגרמ"מ שולזינגר ללמוד ספר משיבת נפש, בו בזמן שהוא לא זכה לראות את החזו"א... המעשה עם הגר"ח שמואלביץ כבר נידון היום באשכול אחר. העובדות בסטייפלער נשמעות מופרכות לגמרי, וכן ע"ז הדרך.

יאיר.

הודעהעל ידי יאיר. » ה' אוגוסט 04, 2011 1:54 am

נערך לאחרונה על ידי יאיר. ב א' אוגוסט 07, 2011 12:51 am, נערך 3 פעמים בסך הכל.

אדג
יצירת קשר:

הודעהעל ידי אדג » ה' אוגוסט 04, 2011 1:56 am

בכללות הוא קונטרס אפלוגטי, דהיינו שבא לסנגר ולטהר את ברסלב בקרב הציבור הרחב ופחות לפרוש את שיטתה המקורית בצורה ברורה.

ישראל הר כסף

הודעהעל ידי ישראל הר כסף » ה' אוגוסט 04, 2011 2:05 am

עשוי לנחת כתב:ישראל, יישר כח על החוברת
היכן השגת אותה?
היכן זה פורסם?

ראיתי בבית הכנסת אצל מישהו ובקשתי במייל שכתוב שם.
igeret148@gmail.com

שיבר

הודעהעל ידי שיבר » ה' אוגוסט 04, 2011 3:37 am

תודה, אבל זה לא מגיע לרמת הכתיבה של 'עלה לתרופה' (המאמר בעמ' הראשון שלו), שמתוך האישים הידועים לי בברסלב אין לחשוב אלא בר' ארז משה דורון שהוא הכותב.

אדג
יצירת קשר:

הודעהעל ידי אדג » ה' אוגוסט 04, 2011 4:24 am

שיבר כתב:תודה, אבל זה לא מגיע לרמת הכתיבה של 'עלה לתרופה' (המאמר בעמ' הראשון שלו), שמתוך האישים הידועים לי בברסלב אין לחשוב אלא בר' ארז משה דורון שהוא הכותב.

חוששני שברסלב על גווניה וזרמיה הרבים מכילה יותר מכותב מוכשר אחד, הלא כן? ואם משום סגנון הכתיבה, הרי למה לך להזדקק לאישים הידועים לך מברסלב, אמור בפשטות 'ראמ"ד הוא הכותב". בין כך וכך, שמעתי אחרת.

שבע

הודעהעל ידי שבע » ה' אוגוסט 04, 2011 4:05 pm

שיבר כתב:תודה, אבל זה לא מגיע לרמת הכתיבה של 'עלה לתרופה' (המאמר בעמ' הראשון שלו), שמתוך האישים הידועים לי בברסלב אין לחשוב אלא בר' ארז משה דורון שהוא הכותב.

הכותב ב'עלה לתרופה' איננו דורון, אלא אברך מוכשר מבית שמש

אורח לרגע.

הודעהעל ידי אורח לרגע. » ה' אוגוסט 04, 2011 4:06 pm

נוטר הכרמים כתב:כמובן שישנם דברים טובים ומועילים בקונט' זה, כגון התיאור החי, העצוב והמדכא, של מצבינו בעבודת ה', והצורך ב'חיזוק' מהמסד ועד הטפחות, אבל אין קץ לדברי הגוזמא והעובדות הבלתי מדויקות בו. למשל, מסופר כי החזו"א אמר להגרמ"מ שולזינגר ללמוד ספר משיבת נפש, בו בזמן שהוא לא זכה לראות את החזו"א... המעשה עם הגר"ח שמואלביץ כבר נידון היום באשכול אחר. העובדות בסטייפלער נשמעות מופרכות לגמרי, וכן ע"ז הדרך.

בקשר לדברים הנה הודעתו של איש-ספר: viewtopic.php?f=7&t=818&p=5548&hilit=%D7%95%D7%94%D7%99%D7%95%D7%93%D7%A2+%D7%99%D7%95%D7%93%D7%A2#p5494

מורה צדק

הודעהעל ידי מורה צדק » ו' אוגוסט 05, 2011 1:02 am

יכול להיות שהתוכן אותו דבר, רק העיצוב השתפר.

ישראל הר כסף

הודעהעל ידי ישראל הר כסף » ו' אוגוסט 05, 2011 2:01 am

בדבר אחד הוא הצליח לשמח אותי בהחזרת אבידתי. בבחרותי ראיתי פעם בפרק סיכום להדרכה ללימוד המוסר ב'עלי שור' שכתב רשימת ספרים הראויים ללימוד בסדרי המוסר.
וכתב שם שלצעירים פחות מגיל שש עשרה שעדיין לא קבלו טעם בלימוד המוסר יש ספרים מסויימים שמתאימים. ביניהם היה ספר 'משיבת נפש' של ברסלב.
אני זכרתי תמיד בבירור שראיתי כדבר הזה ובלי ספק. ובאמת היה פלא בעיני לאיפה נעלם המשפט הזה. חפשתי הרבה פעמים מאז ויותר לא מצאתי אותו. אבל לא הצלחתי להוציא מהראש שבירור ככה ראיתי.
היום בעוברי על החוברת והנה כתוב בה שבמהדורות הישנות היה כתוב ככה ואח"כ במהדורות הבאות הושמט. מעניין ע"י מי ולמה?

אדג
יצירת קשר:

הודעהעל ידי אדג » ו' אוגוסט 05, 2011 2:20 am

למה? הנה בא הקונטרס הנ"ל ובעקיפין הסביר היטב.
סתם שאלה: מי קבע שר"נ הוא התרופה למחלות דורנו? אולי ר' צדוק הכהן? אולי חב"ד? ועוד יש להקשות, דמצינו גם אצל ברסלב נושרים וכו', וא"כ מוכח (ע"פ שיטת הוכחתו שהמוסר והחסידות אינם טובים דיים) שאף ברסלב אינה הפתרון לדורנו!

את התירוץ כבר אמרה התורה: "כי קרוב אליך הדבר מאוד בפיך ובלבבך לעשותו", כלומר, כל הדרכים מובילות לבית א-ל, הן המוסר והן החסידות לענפיה. השאלה אם רוצים לילך ולעובדו בלבב שלם או שמחפשים מנוחה וגשמיות. אך המחפש לעבוד את קונו, ימצאהו בכל מקום ובכל דרך, ולא רק באומן.

ישראל הר כסף

הודעהעל ידי ישראל הר כסף » ו' אוגוסט 05, 2011 2:26 am

ברור. כנגד המפקפקים במה שמספרים עליו הוא כותב שעלי ועליך לא מספרים כאלו דברים. וע"כ בכ"T וודאי שזה הוכחה לגדלותו.
אבל כשהוא נוגע בהתנגדות החזקה פתאום הוא כותב שלא בדיוק והרבה זייפו ולא דייקו. למה כאן הוא שוכח את הכלל הזה שעלי ועליך (או על פלוני ופלוני) לא התנגדו וספרו דברים כאלו?

גם מנגנוני ההגנה הפסיכולוגיים שמראש דוחפים לך למח שיהיו מי שיתנגדו והם המניעות שכנגד האור שיכול לבטל את הבחירה מרוב קדושתו וכו' הם חזקים ועובדים טוב. יפה להם.

עשוי לנחת

הודעהעל ידי עשוי לנחת » ו' אוגוסט 05, 2011 2:33 am

אדג כתב:סתם שאלה: מי קבע שר"נ הוא התרופה למחלות דורנו? אולי ר' צדוק הכהן? אולי חב"ד? ועוד יש להקשות, דמצינו גם אצל ברסלב נושרים וכו', וא"כ מוכח (ע"פ שיטת הוכחתו שהמוסר והחסידות אינם טובים דיים) שאף ברסלב אינה הפתרון לדורנו!

אף אחד לא אמר שאתה חייב להתחזק מהם, רק תנסה להראות לי צעיר בישי"ק שנכנס למשבר וראה איזה שטיקעל ר' צדוק ויצא מהמשבר, זה תחום אחר. ר"נ להיום מאוד מתאים, וכאחד שעובד עם בחורים [דוקא ליטאים בד"כ] אני יכול להגיד לך שהמון פעמים הכנסתי מהדלת האחורית רעיונות קצרים פה ושם מליקוטי, והדברים השפיעו בצורה הרבה יותר חזקה. ואי"ז מחמת קטנות האחרים, אלא אדרבה מחמת גדלותם, שלא התעסקו בחיזוק לאנשים חלשים ומפונקים כבדורנו, ומשא"כ מאמרי ר"נ [בעיקר בליקוטי הלכות לתלמידו, שם אפשר למצוא מידי פעם בין האריכות הנוראית עם בחינות ועניינים, כמה דברים מחיים, ובד"כ אין לי סבלנות לחפש, אך לפי מ"מ שאני רואה בכל מיני עלונים וחוברות אני מסתכל בפנים] מותאמים במיוחד לבחורים [ולכל אדם] שצריך חיזוק.
א"כ אין כאן מה להתמרמר, פשוט תנסה ותראה, זה עניינים מציאותיים. ושמעתי זאת גם מידיד, איש חינוך ששמע זאת מפורשות מהרב וולבה.
מי קבע שאקמול עוזר לכאבי ראש? הרי לאדם רגיל אפי' כשהוא בריא, זה לא מועיל לו, אז לחולה זה כן יועיל?!...

שבע

הודעהעל ידי שבע » ו' אוגוסט 05, 2011 2:43 pm

אדג כתב:למה? הנה בא הקונטרס הנ"ל ובעקיפין הסביר היטב.
סתם שאלה: מי קבע שר"נ הוא התרופה למחלות דורנו? אולי ר' צדוק הכהן? אולי חב"ד? ועוד יש להקשות, דמצינו גם אצל ברסלב נושרים וכו', וא"כ מוכח (ע"פ שיטת הוכחתו שהמוסר והחסידות אינם טובים דיים) שאף ברסלב אינה הפתרון לדורנו!

את התירוץ כבר אמרה התורה: "כי קרוב אליך הדבר מאוד בפיך ובלבבך לעשותו", כלומר, כל הדרכים מובילות לבית א-ל, הן המוסר והן החסידות לענפיה. השאלה אם רוצים לילך ולעובדו בלבב שלם או שמחפשים מנוחה וגשמיות. אך המחפש לעבוד את קונו, ימצאהו בכל מקום ובכל דרך, ולא רק באומן.

ההבדל בין שאר השיטות לברסלב, שזו האחרונה בנויה מלכתחילה כתרופה למחלה!

כך שכל מי שמכיר בחולי, יודע היטב למצוא אצלה מזור

הנושרים הברסלבים בדר"כ לא יודעים בין ימינם לשמאלם בתורת ברסלב, וגם להם מודיע ר' נחמן: אין יאוש בעולם כלל!

גם זה הבל

הודעהעל ידי גם זה הבל » ו' אוגוסט 05, 2011 5:32 pm

בתור אברך ליטאי שגדל בבית מתנגד, [שאין בו ספר חסידי (כמעט)]
ובתור היותי סקרן במידה לא מועטה, הזדמן לידי הספר משיבת נפש באופן אקראי [חוץ ממה שהיה קצת ישן שהוסיף לי קצת לחשק לקרוא בו] ועברתי עליו מרישא ועד גמירא, ויצאתי טוב יותר ממה שנכנסתי.
ומאז התחלתי לחבב את ספרי ברסלב, ובאמת שמתי לב לנקודות שהועלו פה שר' נחמן היה גאון בלחזק נפשות שבורות ולקרב אותם , והיה לדעתי גדול הפסיכולוגים [להבדיל] בזמנו.
והתחלתי להבין מדוע יש הרבה חוזרים בתשובה שחזרו דרך ברסלב.

מציץ

הודעהעל ידי מציץ » ה' אוגוסט 11, 2011 6:12 pm

בקונטרס הנ"ל אגרת לבן דורנו ראיתי שהביא שבח"ח היה עורך התבודדות במשך 2.5 -4 שעות, האם יש מקור מוסמך לזה ?
ועוד הביא שם בענין התפארות הצדיקים מעוד צדיקים שהתפארו בעצמם, אך מעיון מחלק ממה שציין נראה לכאו' שאין קשר לנדון שעליו דיבר.

עשוי לנחת

הודעהעל ידי עשוי לנחת » ו' אוגוסט 12, 2011 1:10 am

מציץ כתב:בקונטרס הנ"ל אגרת לבן דורנו ראיתי שהביא שבח"ח היה עורך התבודדות במשך 2.5 -4 שעות, האם יש מקור מוסמך לזה ?

אני שמעתי זאת פעמים רבות מהגרצ"מ זילברברג שליט"א, שאמר שבנו של הח"ח העיד ככה, ובאמת נסיתי לחפש את המקור, אך נראה לי שזה מופיע באחד מהספרים מאיר עיני ישראל, אז למי שיש זמן, כח ועצבים שיחפש שם.

ראש

הודעהעל ידי ראש » ו' פברואר 17, 2023 10:05 am

יש למישהו מושג מיהו כותב המאמרים בעמוד הראשון בעלה לתרופה?
האם איפשהו כינסו את המאמרים כספר?
יש איפה להשיג את העלונים מכל השנים?
תודה רבה!

ראש

Re: ברסלב-כיוון אחר

הודעהעל ידי ראש » ו' פברואר 17, 2023 2:07 pm

מישהו טען לי שזה ר' דוד גבירצמן.

ראש

Re: ברסלב-כיוון אחר

הודעהעל ידי ראש » ה' פברואר 23, 2023 11:53 pm

יש למישהו מייל של ר' דוד גבירצמן או של מערכת עלה לתרופה?
תודה רבה!

חזור אל “מטפחת ספרים ועיטור סופרים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: Google [Bot] ו־ 334 אורחים