מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

השקעות וקרנות כהלכה, היתר עסקא, והמסתעף.

דברי תורה, עיוני שמעתתא, חידושי אגדה וכל פטפוטיא דאורייתא טבין
גם זו לטובה

השקעות וקרנות כהלכה, היתר עסקא, והמסתעף.

הודעהעל ידי גם זו לטובה » ב' אפריל 27, 2015 12:18 am

לפי הידוע לי יש כיום כמה גופים הנותנים כשרות: גלאט הון, עד"ח, הר"א דביר
לטענת גלאט הון, הם המחמירים ביותר, ואין דבר שמישהו אחר מחמיר יותר, אולם לאידך יש דברים שאחרים מקילים והם מחמירים. [וראה עוד מ"ש בזה הגר"א דויטש בהפלס]
נכון להיום העדה נשאר במנורה, מגדל, מבטחים, ואילו פסגות, איילון\ הראל עבר לגלאט הון.
קרן השתלמות בחינוך העצמאי בפיקוח של הר"א דביר [ולפי מה ששמעתי א"א לעבור לכשרות אחרת] ואילו בסמינר ניתן להצטרף לקרן השתלמות למורים של גלאט הון. [יש לברר האם אפשר לעבור לעד"ח]

הוספה

וז"ל הר"י לנדא [מרבני גלאט הון]
בשנים האחרונות השתנו מבני הקרנות ולכן החלו קרנות כשרות. יסוד השינוי הוא שהעובד נהיה בעלים על ההשקעות שהקרן עושה והנהלת הקרן היא רק גזברית ולכך אין מועיל היתר עיסקא עם הקרן, ומאידך כל השקעה שנעשה בכספו נחשב שהוא המלוה ברבית.

הקרנות הבעייתיות שבהם לאור השינויים בחוק העובד בעלים על הכספים המושקעים הם "קרן פנסיה חדשה או מקיפה" [[למעט פנסיה תקציבית הקיימת אצל עובדי החנה"ע שהצטרפו עד 2002. כן אותם הנמצאים בקרנות פנסיה וותיקות {מצטרפים עד 1995} אינם בכלל בעיה זו]."קופות גמל" [כגון גל דש דפנה]. קרנות השתלמות רגילות, וקרנות השתלמות למורים [אשר בהם החל הבעיה משנת 2011].

האישור להפעלת קרנות הלכתיות מאת האוצר התקבל בזכות פעלו של הגאון רבי אריה דביר שליט"א שפעל על כך בשליחות מרן הגרי"ש אלישיב ז"ל. בתחילת הדרך הוקמו קרנות כשרים על ידי הרב דביר ועל ידי וועד הפיננסים שע"י העדה החרדית. כפי שמובן לכל אחד כל שינוי מתבצע בהדרגה. ובתחילת הדרך לא היו מנהלי ההשקעות בנויים לשינויים מרחיקי לכת, ולכך היו צריכים להקים את הקרנות בהזדקקות לכל מיני קולות.

הקולות הקיימות בקרנות ההלכתיות הנ"ל הן גם במבנה המסלול כמו: [א] השקעה באגרות חוב של חברות שההיתר עיסקא לא נחתם על ידי ההנהלה המוסמכת לכך ,[ בקרנות של הרב דביר ישנם אג"ח של חברות שאין להם היתר עיסקא, בהסתמכות על חתימה עם מערכת החיתום בבורסא שאין להם באמת את היפוי כוח הנדרש לכך. בקרנות של וועד הפיננסים של העד"ח יש אג"ח של בנקים שאין חתימה מחברת הבת על הית"ע ולכן לדעת הגר"י בלוי ז"ל והגר"נ קרליץ שליט"א לא מועיל בהם ההית"ע של חברת האם(אם כי אכן אין הדבר מוכרע לאיסור)] [ב] השקעה במניות [בקרנות של הרב דביר יש מניות על סמך שרק בעל הרוב נחשב לבעלים, וזאת על אף שקרנות הפנסיה וההשתלמות משתתפים בחלק מההצבעות בחברות שהם קונות את המניות שלהם, בהעדה יש מניות בחו"ל בחלק מקרנות הפנסיה וזו מח' אחרונים מה הדין ברוב בעלים גוים. (אכן הרבה מקילים בזה)]. [ג] השקעה בתעודות סל שהינם השקעות האסורות לדעת הרבה מגדולי הפוסקים [דעת הגרי"ש אלישיב הגר"נ קופשיץ הגר"מ שטרנבוך הגרמ"ש קליין הגר"ש רוזנברג והגר"ש רוזנבלט, שרוב תעודות הסל הם באיסור רבית ואין מועיל בהם היתר עיסקא. הגר"נ לינדר (הרב של וועד הפיננסים מטעם העדה) דעתו להקל ואומר כן בשם הגר"י בלוי אבל לא זכינו בזה לגילוי דעתו [המו"מ בנידון זה נתבאר בקונטרס תקנת הרבית ח"ב] .הן בחששות רבית מחמת התחייבויות נוספות כרבית פגורים או כספים שמתקבלים דרך איזון אקטוארי.

ב"גלאט הון"- הקרנות מהודרות ללא שום פקפוק או איזה השקעה השנויה במחלוקת.

במק"א כתב ר"י לנדו-הרב דביר מקל לסמוך על האג"מ שבע"מ אין בו איסור זה נגד הקו' שחיבר הגרי ישראלזון שכתב שם בשם הגריש שאין לסמוך על זה כלל, ויעויין עוד בתקנת הרבית חלק ג' מה שכתבנו בזה, ושם נתבאר גם במה כן מקובל שהקל הגרי"ש ונוגע זאת לבנקים וכלל לא לקופות גמל ופנסיה.

מצורף בזה
הקונטרסים שחיבר הרב יעקב לנדו- גלאט הון
בד"ץ
וקונטרס של הרב חיים ליברמן
קבצים מצורפים
חים ליברמן.pdf
(444.8 KiB) הורד 621 פעמים
בדץ.pdf
(2.61 MiB) הורד 2023 פעמים
חלק ג.doc
(611 KiB) הורד 2376 פעמים
תקנת הריבית א.pdf
(1.27 MiB) הורד 814 פעמים
תקנת הריבית ב.pdf
(362.32 KiB) הורד 790 פעמים
נערך לאחרונה על ידי גם זו לטובה ב ו' מאי 01, 2015 2:22 am, נערך 7 פעמים בסך הכל.

נוטר הכרמים

Re: השקעות וקרנות כהלכה

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » ב' אפריל 27, 2015 12:25 am

ישנו גם קונטרס מיוחד של הג"ר א"ד הלוי סגל שליט"א, ומצו"ב הערות ובירורים מהגאון רבי אשר הכהן דויטש שליט"א, מגדולי המומחים בכל הנושא.

גם זו לטובה

Re: השקעות וקרנות כהלכה

הודעהעל ידי גם זו לטובה » ב' אפריל 27, 2015 12:51 am

.
קבצים מצורפים
רשימת הקרנות גלאט הון אייר עה.doc
(58.5 KiB) הורד 804 פעמים
הגרא דוישט הפלס.pdf
(584.48 KiB) הורד 517 פעמים

בברכה המשולשת
שם מלא: רועי הכהן זק

Re: השקעות וקרנות כהלכה, היתר עסקא, והמסתעף.

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ב' אפריל 27, 2015 8:32 am

מי ועדת הרבנים של גלאט הון?

לומד_בישיבה

הודעהעל ידי לומד_בישיבה » ב' אפריל 27, 2015 10:01 am

אין לי זמן להיכנס לנושא זה.
אבקש רק לשאול משהו שמאוד מטריד אותי.
והוא. - הקרנות שנמצאים לדוגמא במעוף חייבים להתאים את תיק ההשקעות מידי יום כידוע, והנה אין איש יודע מה הבורסה מתכננת לשנות בהכרב המדד, לדוגמא, פתאום ביום בהיר בשעה שתים בצהרים הבורסה מחליטה להכניס את פוסידון לדוגמא במדד המעוף 25 וכך חייבים לעשות כל הקרנות, ונניח שפוסידון מוכרים דבר אחר, מה הקרנות האלו עושים?
בדקתי בזמנו לפני שנים באתר מיה וראיתי שגם הקרנות עם ההכשר מתאימים את עצמם למדד ואני שואל ותמה, מה הפשט בזה.
בעניין תעודות סל ועוד כל מיני דברים כאלו אם יש בזה משחק בקוביה אם לאו גם זה נושא ארוך.
--
יש גם השתלטות של בעלי ענין ללא כל הודעה מוקדמת.
יתכן שבסוף היום חברה השייכת לגויים ישתלטו עליהם יהודים ומה עושים במצב כזה.
באמת שאיני יודע
ואני שואל שאלת תם ממש.

ברזילי

הודעהעל ידי ברזילי » ב' אפריל 27, 2015 10:08 am

קנית תעודת סל, איננה קניה של כל סל המניות. הקונה תעודת סל, פורמלית, מלווה את כספו לחברה המנפיקה את התעודה, ותנאי ההלואה הוא שהמלווה רשאי למשוך את הכסף בחזרה בכל עת, ולקבל את הלוואתו צמוד למדד המניות הרלבנטי. אין כאן שום קניה ישירה של המניות עצמן, והעיסקא נעשית אך ורק מול החברה המנפיקה את התעודה. לכן, אם למנפיק התעודה יש היתר עיסקא, די בכך, אלא אם נדון מצד לפנ"ע שכן בהוראת קניית תעודת סל אנו גורמים במישרין לחברה מנפיקת התעודה לרכוש מניות שאולי אסורות ברכישה.

לומד_בישיבה

הודעהעל ידי לומד_בישיבה » ב' אפריל 27, 2015 10:25 am

ברור שזה הכוונה בקניית סל.
סל הוא כעין כדור המשקף מדד מסויים ותו לא.
גם איני בטוח שהם צריכים להפקיד מניות, דומני, שמספיק להם להפקיד כסף או זהב וכדומה.
השאלה היא, האם כל אלו שיש להם הכשר עוסקים רק בתעודות סל או גם במניות.
ראה אתר מיה של כל אלו שיש להם הכשר וזה לאו דווקא בתעודות סל.
אין לי כרגע גישה לאתר אך ניתן לראות שם במדיוק.
בנוגע למה שכתבתי לעיל.
אבקש להבהיר.
א. הגר"ש דויטש שליט"א הוא אלוף בדברים האלו ואביו הוא זה שהמציא שיטת דיוק בראיית חשבון וכן שאר הרבנים שהוזכרו לעיל אני בסה"כ שואל שאלת תם.
ב. פרט חשוב - כל אלו שיש להם הכשר מדווחים לבורסה שהם מתנהלים על פי ההלכה, ראה שם באתר, השאלה היא מה הם עושים כאשר ישנו התנגשות בין ההלכה לבין חוקי הבורסה, האם הם לא מתאימים את עצמם למדד, בסופו של יום, במקרה ויש שינויים במדד המעוף לדוגמא.
אקווה שאני מספיק ברור.

לומד_בישיבה

הודעהעל ידי לומד_בישיבה » ב' אפריל 27, 2015 10:37 am

http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%AA%D7% ... 7%A1%D7%9C
ניתן לראות איך עובד תעודת סל.
בגדול לא נראה לי שיש מישהו שיכול להתווכח עם הרבנים שהוזכרו לעיל החל מהגרש"ד שליט"א עד הגאון רבי א. דביר שליט"א מדובר באנשים יראים ושלמים מקפידים על קוצו של יו"ד, ולא שייך לומר בזה זה מיקל וזה מחמיר, אני מאמין שזה שיטות שכל אחד מהם המציא, והם לא חייבים לגלות לאף אחד מהן השיטות שלהן.
כל מה שכתבתי הוא רק להעיר למי שמתעסק בזה כאן והוא נמצא עמנו (הכוונה לפותח האשכול).
ותו לא מידי.
מש"כ שם.
מנפיק התעודה מבטיח לקונה להחזיר לו את כספו בכל רגע נתון או בתום תקופה מסוימת, בתוספת השינוי בנכס הבסיס אחריו התעודה עוקבת, ובניכוי עמלות. פרעון התעודה בכל רגע נתון ניתן בדרך כלל רק לגבי סכומים משמעותיים החל ממאות אלפי שקלים. ברגע הרכישה, על המנפיק לרכוש את נכס הבסיס כדי ליצור מצב של אחידות בין התחייבויותיו (תעודות הסל שנמכרו) לבין הנכסים אותם הוא מחזיק כנגדן. פעולת הרכישה של המנפיק נקראת "התכסות". מרגע שהמנפיק התכסה והתחייבויותיו שוות בכל רגע לנכסים אותם הוא מחזיק, יכול המנפיק לפרוע את התעודות על פי דרישה וללא קשר לשינויי המחיר בנכס הבסיס.

לא מדוייק וכנ"ל.
---
http://maya.tase.co.il/bursa/indexetf.a ... event=9999
http://www.tase.co.il/heb/pages/homepage.aspx
אתר מיה ניתן לראות במדוייק את הנתונים עם הכשר בלי הכשר.
אני לא רואה כל הבדל בין ההכשרים ולא כל מה שמתפרסם בעיתונות חייב להיות נכון, כפי שכתבתי הם לא חייבים לנו כלום, והם לא חייבים לגלות לנו, וגם אני לא הייתי מגלה איך בדיוק זה עובד.
וכל הדיון כאן למותר.
--
ראו כאן אני לא רואה כל הבדל בין אלו לאלו.
http://maya.tase.co.il/bursa/indexkrnms ... lude_fund=
ניתן לבדוק את תיק ההשקעות של כל אחד מהם.

בברכה המשולשת

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ב' אפריל 27, 2015 2:14 pm

על תעודות סל יש מאמר מקיף של הרה"ג שלמה הלוי אישון רוב מכון כת"ר (כמדומני שהמאמר מצוי גם באתר של מכון התורה והארץ כי הוא התפרסם בקובץ אמונת עתיך)

גם זו לטובה

הודעהעל ידי גם זו לטובה » ג' אפריל 28, 2015 12:35 am

לומד_בישיבה כתב:בגדול לא נראה לי שיש מישהו שיכול להתווכח עם הרבנים שהוזכרו לעיל החל מהגרא"ד שליט"א עד הגאון רבי א. דביר שליט"א מדובר באנשים יראים ושלמים מקפידים על קוצו של יו"ד, ולא שייך לומר בזה זה מיקל וזה מחמיר, אני מאמין שזה שיטות שכל אחד מהם המציא, והם לא חייבים לגלות לאף אחד מהן השיטות שלהן.
כל מה שכתבתי הוא רק להעיר למי שמתעסק בזה כאן והוא נמצא עמנו (הכוונה לפותח האשכול).
ותו לא מידי.

א' פותח האשכול עדיין לא עסק בסוגיות אלו.
ב' אין מישהו שיכול להתווכח??
ג' מה זה עניין למה שהם מקפידים
ד' וברור ששיך לומר שזה מיקל וזה מחמיר
יותר אין לי כח להאריך בתגובה על דברים שלדעתי הם דברי...(מחקתי את ההמשך מפני כבודך)

בברכה המשולשת

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ג' אפריל 28, 2015 7:49 am

בזמנו אמר לי מע"כ ידידי הרב אורי סדן שליט"א שעסק הרבה בסוגיות אלו וישב שעות רבות גם עם הבד"ץ וגם עם הגרא"ד, שהבד"ץ מחמירים הרבה יותר הן בענייני ריבית והן ענייני שבת המסתעפים מהשקעות

גם זו לטובה

הודעהעל ידי גם זו לטובה » ד' אפריל 29, 2015 11:04 am

בהיותי תינוק כבן שנה, פתח סבי על שמי קרנות של קופת גמל.
חכ"א אמר לי שע"פ ד"ת מעולם לא זכיתי בקרנות אלו, ולכן אין לי שום איסור להשאיר את הכסף בקרנות בלא הכשר.
אולם שלחתי כעת את השאלה לאחד מגדולי הת"ח במקצועות אלו, וזה תשובתו- אנו נוקטים שרשומי הבנק הם קנין סטומתא, והנה קטן זוכה כאשר יש לו דעת אחרת מקנה, ולכך זכית במה שהבנק התחייב לך כסף, והקנין כנ"ל, ובפרט שגם אחר שהיית גדול ישנם רשומים כל הזמן, ומסתמא יש כאן מעשה קנין מחודש, רק שיש מקום לומר איסורא לא ניחא ליה דלקני אבל אין זה ברור שהלא הרבה מקילים להסתמך על היתר עיסקא של הבנק, ואמנם איני יודע באיזה גיל אתה, ובזה תלוי הדבר, שהלא נעשה שינוי בקופות הגמל ונהפך בשלב מסוים לקרנות ניהול שאז אין מועיל ההיתר עיסקא של הבנק.

לומד_בישיבה

הודעהעל ידי לומד_בישיבה » ה' אפריל 30, 2015 10:49 am

גם זו לטובה כתב:בהיותי תינוק כבן שנה, פתח סבי על שמי קרנות של קופת גמל.
חכ"א אמר לי שע"פ ד"ת מעולם לא זכיתי בקרנות אלו, ולכן אין לי שום איסור להשאיר את הכסף בקרנות בלא הכשר.
אולם שלחתי כעת את השאלה לאחד מגדולי הת"ח במקצועות אלו, וזה תשובתו- אנו נוקטים שרשומי הבנק הם קנין סטומתא, והנה קטן זוכה כאשר יש לו דעת אחרת מקנה, ולכך זכית במה שהבנק התחייב לך כסף, והקנין כנ"ל, ובפרט שגם אחר שהיית גדול ישנם רשומים כל הזמן, ומסתמא יש כאן מעשה קנין מחודש, רק שיש מקום לומר איסורא לא ניחא ליה דלקני אבל אין זה ברור שהלא הרבה מקילים להסתמך על היתר עיסקא של הבנק, ואמנם איני יודע באיזה גיל אתה, ובזה תלוי הדבר, שהלא נעשה שינוי בקופות הגמל ונהפך בשלב מסוים לקרנות ניהול שאז אין מועיל ההיתר עיסקא של הבנק.

א. מאוד מסקרן אותי מה כתב לך כך.
ב. אם אתה רציני אבקש שתכתוב כאן על איזה קופת גמל מדובר אני מבקש לבדוק את ההרכב שלו.
ג. בגדול הקופות גמל בשעתו נפתחו כדי שבבוא העת (15 שנה) הילד יהיה לו היכן להשקיע מבלי לקחת סיכונים מיותרים והדברים ידועים. לפתע אחרי ועדת בסט שינו את כללי המשחק.

על כל זה ועוד אם תואיל בטובך לגלות לנו באיזה קופת גמל מדובר, משתנה או לאו, פק"ם או גלבועים, ועוד ועוד.
--
בנוגע למה שכתבו כאן שהעדה החרדית מחמיר יותר אני לא יודע על מה הם שחים. מה גם שאני מכיר אישית את אלו שנותנים את הכשרות בעדה החרדית והם והוא לא מגרדים את הציפורן של רב אריה דביר שליט"א. בדברים אלו.

לומד_בישיבה

הודעהעל ידי לומד_בישיבה » ה' אפריל 30, 2015 11:00 am

אני מוכן לנהל ויכוח כאן בפני כל עם ועדה עם זה שנותן את ההכשר בעדה החרדית על הדברים הללו.
אני מוכן לחתום כאן שאסור להשקיע במה שהעדה החרדית נותנים על זה הכשר. נקודה!!!!
האיש שמטפל בזה אינו יודע לנסח אופציה!!!!! לא פוטים ולא קוליים!!!!
--
ולא מפני שאני לא מפרגן לו את המיליארדים שהוא גורף שתי אחוז כמדומני מכל תיק ההשקעות בשביל החותמת של העדה החרדית.!!!!!!!

לומד_בישיבה

הודעהעל ידי לומד_בישיבה » ה' אפריל 30, 2015 11:10 am

כבודו יכול להזמין פגישה אצל מר צבי סטפק ואת תשמע מה בפיו. האם העדה החרדית יודעים מה נעשה איתם בתחום הזה.
לפני שנותנים הכשר צריכים לדעת את רזי המקצוע איך שזה עובד.
והדברים פשוטים.
--
נזכרתי בסיפור שהיו כאלו שהוציאו דיבת רבים כביכול במצות של קוממית מכניסים חומר מסויים. - לפני שיודעים את רזי המקצוע איך עושים מצות לא שייך להוציא לא איסור ולא היתר.
וד"ל

לומד_בישיבה

הודעהעל ידי לומד_בישיבה » ה' אפריל 30, 2015 12:03 pm

מה שכתבתי לעיל.
ג. בגדול הקופות גמל בשעתו נפתחו כדי שבבוא העת (15 שנה) הילד יהיה לו היכן להשקיע מבלי לקחת סיכונים מיותרים והדברים ידועים. לפתע אחרי ועדת בסט שינו את כללי המשחק

לפי התגובות באישי אני רואה שלא ירדו לסוף דעתי.
אז אני מצטט מה שכתבתי למישהו באישי.
זה לא משנה כסף קטן כסף גדול.
פתחו אז קופת גמל לילד לא לצורך הכסף אל כדי שבבוא היום יהיה לילד במה להשקיע ולהרוויח, החק בזמנו אמר כך.
שאתה חייב לפתוח קופת גמל סגור לחמש עשרה שנה וכעבור חמש עשרה שנה הקופת גמל נהיה נזיל, כלומר, אתה יכול להמשיך להפקיד שם כסף מבלי לקחת סיכונים וזה נזיל.
קופת גמל שעבר זמנו שווה מילונים.

קשה לומר שזה שווה נכון להיום מליונים לאחר ועדת בסט.
וזה עוד נושא.
כתבתי את זה בגדול.

לומד_בישיבה

הודעהעל ידי לומד_בישיבה » ה' אפריל 30, 2015 12:13 pm

סלחו לי שאני מתכתב עם עצמי אך זה לא כך. כל מה שאני מוסיף זה בגלל התגובות באישי.
--
במצב כמו שלך כבודו יכול לתת הוראה להעביר את קופת הגמל לאחד הגופים שיש לה הכשר מהעדה - ואיך להתגבר על ועדת בסט שהם שינו את כללי המשחק באמצע - מי שמתעקש הם הופכים את זה לנזיל. כמובן צריך אסמכתא וראיה כל שהיא שמשום כך הוא פתח את קופת הגמל.
אך הקטע הזה אינו קשור כל כך לפורום איך להתגבר על המגבלות של בסט.
שוב זה שווה המון כסף קופת גמל נזילה.
--
ומכאן אזהרה שכל אלו שיש להם קופת גמל לא להעביר את זה בשום פנים ואופן לעו"ש זה שווה המון כסף. הבנקים לא מגלים את הכול לאזרח הקטן. השודדים האלו!!!
ניתן להחזיר את המצב לקדמותו דרך בנק ישראל.
ואני יודע מי שמתעסק עם זה.
--
במידה ומישהו מרגיש שהבנק לא היה עמו גילוי נאות יכול להוציא מהם סכום עתק ללא הוכחת נזק.

גם זו לטובה

הודעהעל ידי גם זו לטובה » ה' אפריל 30, 2015 12:44 pm

לומד_בישיבה כתב:סלחו לי שאני מתכתב עם עצמי אך זה לא כך. כל מה שאני מוסיף זה בגלל התגובות באישי.
--
במצב כמו שלך כבודו יכול לתת הוראה להעביר את קופת הגמל לאחד הגופים שיש לה הכשר מהעדה

א' כתבתי באישי, משום שהאשכול נועד לבירור הנושא ההלכתי.
ב' הכשר מהעדה? הרי כ"ת דיבר באריכות בגנותם.

לומד_בישיבה

הודעהעל ידי לומד_בישיבה » ה' אפריל 30, 2015 3:05 pm

בס"ד
היות וזה מעניין להרבה מן החברים כאן והתורה חסה אכתוב בקיצור.
א. בזמנו מכרו הבנקים במבצעים שונים ומשונים קופות גמל לטענתם שים שקל, אבל זה כדאי היות וכשהילד יגדל דהיינו כעבור 15 שנה קופת הגמל הופכת לנזיל, כלומר, ניתן לקבל מעשר עד עשרים אחוז מידי שנה ללא כל סיכון, ההשקעות שלהם בדרך כלל היו באגר"ח ממשלתיות גלבוע וכדומה. כך שכמעט אין בזה שמץ של חשש ריבית.

בסט שינה את הכללים לא ניתן לפתוח את זה כעבור חמש עשרה שנה אלא בגיל ששים וחמש כפי שהוא עשה, כוונתו, מכאן ולהבא לגבי כל קופות הגמל. שייפתחו לאחר הקביעה שלו.

ב. בבנקים חייב להיות עותק מפתיחת קופת הגמל ולאיזה מטרה היא נועדה.
ג. ניתן להצליב את התאריך עם התאריכים שהבנקים מכרו אז קופות גמל.
ד. היום כאשר הילדים האלו ב"ה התבגרו בדרך כלל הם אינם מבינים מדוע אביהם פתח לו קופת גמל של 100 ₪ לדוגמא – והבנקים מסבירים לך. שתוכל להמשיך ולהפקיד שם רק לעת מצוא בגיל ששים וחמש!.
ה. כל מי שיש לו קופת גמל שאביו פתח לו אז זה מפני שקיבל הבטחה מהבנקים שכעבור 15 שנה יהיה לילד שלו קופת גמל נזילה אשר נותן 10 בממוצע, ולפעמים הם מגיעים ל20 אחוז.
ו. בדרך כלל כאשר מישהו מתעקש עם בנק ישראל וניתן לעשות את זה בכתב למפקח על הבנקים (ושאר מוסדות פיננסים ועל שוקי ההון) הם פותחים לו את הקופה להיות נזיל. וכפי שכתבתי, דבר ששווה המון כסף בשוק.
ז. אין בכל המוצרים בשוק ההון קופת גמל נזילה.
ח. אם אחד חושש מאיסור רבית וכדו' ניתן להתגבר על זה כאשר נותנים הוראה לבנק שאני רוצה להעביר את הקופה לאקסלנד למשל ומה שכתבתי לעיל לקופת גמל עם ההכשר של העדה לאו דווקא הוא וכפי שהעיר לנכון הרב גם זו לטובה.
ט. אמנם מניסיון אוכל לומר. שלא כדאי לנגוע בזה כל עוד זה לא מסודר אל מול בנק ישראל (אגב, בנק ישראל חייב על פי חוק להתייחס לכל פניה תוך כך וכך ימים.
ובדרך כלל זה עובד.
זה כל התורה על רגל אחד.
חבל לקחת עורכי דין וכאלו זה עובד.
בזמנו הייתי קונה קופות גמל כאלו אך הפסקתי עם זה.
--
ולסיכום, הרב גם זו לטובה. קיים בנו ואת והב בסופה.
--
במידה ויש כאן שגיאות עמי תלוי משוגתי איני כותב טיוטות

לומד_בישיבה

הודעהעל ידי לומד_בישיבה » ו' מאי 01, 2015 12:40 am

ניתן לראות כאן..
http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%A7%D7% ... 7%9E%D7%9C
את עניין קופות הגמל ושהם נהפכים לנזיל כעבור 15 שנה, לדעתי מדובר בערך קצר ויש המון מה לשפר.
ובקישור הבא ניתן לראות את התשואות במשך השנים.
http://gemelnet.mof.gov.il/views/dafmakdim.aspx
החישובים שם לא בדיוק יש לקחת בחשבון ריבית דריבית ובעצם הריבית נהפך לקרן. וכו'.
למי שמתעניין בזה ורוצה להשוות בין הקופות השונות עם הכשר ובלי הכשר ניתן לראות שם פחות או יותר את ההרכב שלהם.
ויש עוד כמה אתרים בענין זה.

ראו כאן.
http://www.funder.co.il/ksherot.aspx
קטע מתוך האתר כאן.
מהן קרנות כשרות?
בשנים האחרונות צצו קרנות נאמנות המנוהלות על פי ההלכה כלומר קרנות נאמנות אשר מפוקחות על ידי רבנים אשר מאשרים כי ההשקעות בקרנות אלו אינן עוברות על איסורים הילכתיים.
הקרנות אינן בעלות הכשר אחיד ומי שמתעניין בסוג ההכשר ובשם הרב, או המועצה, אשר נתן את ההכשר רצוי שיקרא על כך בתשקיף הקרן.

גם זו לטובה

הודעהעל ידי גם זו לטובה » ו' מאי 01, 2015 12:44 am

הוספתי כעת דברי הסבר מר"י לנדו, בפתיחת האשכול.

סיכום דברי "לומד בישיבה"
א' לפי החוקים היבשים אין מה לעשות עם קופה ישנה משום שכסף שיופקד כיום לא יהיה נזיל, ברם יש אפשרות דרך פנייה לבנק ישראל וכו' להפוך את הקופה לנזילה גם כלפי הפקדות חדשות.
ב' ולכן כל מי שיש לו קופה ישנה לא משנה באיזה סכום, שלא יעביר מיד לכשר, משום שלאחר העברה לקופה כשרה א"א להפוך לנזיל, אלא ראשית יש לפנות לבנק ישראל וכו' ולאח"כ מיכן להעביר לקופה כשרה. [ואז גם הפקדות חדשות בקופה הכשרה יהיו נזילות]

גם זו לטובה

הודעהעל ידי גם זו לטובה » ב' מאי 25, 2015 1:09 am

סלע מדינה
קבצים מצורפים
סלע מדינה.pdf
(817.7 KiB) הורד 764 פעמים

לייבעדיג יענקל

הודעהעל ידי לייבעדיג יענקל » ב' מאי 25, 2015 2:39 pm

תודה רבה! תזכה למצות. חיפשתי קונטרס זה כבר זמן רב. (בשעתו ראיתיו בדוכן בביכ"נ, ושמחתי לראות שיש מי שמתעסק עם שאלת דינא דמלכותא בא"י, אך לא הספקתי לקנותו.)

מדבר

הודעהעל ידי מדבר » ב' יוני 05, 2017 11:38 am

האם באחת מהחוברות שכאן או היכן שהוא יש התייחסות למסחר בחוזים עתידיים

יודע_ספר

הודעהעל ידי יודע_ספר » ד' יוני 14, 2017 4:31 pm

איזה קרנות מפוקחות היום ע"י הרב דביר?

חזור אל “בית המדרש”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 132 אורחים