מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

חנוכייה מכסף או חנוכייה יפה

דברי תורה, עיוני שמעתתא, חידושי אגדה וכל פטפוטיא דאורייתא טבין
יאיר1

חנוכייה מכסף או חנוכייה יפה

הודעהעל ידי יאיר1 » ד' דצמבר 02, 2015 12:15 am

הפוסקים מביאים שיש מעלה בחנוכייה מכסף.
האם המעלה רק מפני שכסף יותר יפה, ועתה שיש מתכות זולות יפות ככסף, והוא בהישג יד לקנות חנוכייה יפה וגדולה.
או שיש מעלה בכסף בעצם, ועדיף חנוכיה קטנה ופשוטה מכסף.

גימפעל

Re: חנוכייה מכסף או חנוכייה יפה

הודעהעל ידי גימפעל » ד' דצמבר 02, 2015 6:47 pm

תשאל את אשתך אם תסכים לקבל תכשיט יותר יפה אך חיקוי או מזהב אמיתי ויותר פשוט.

יאיר1

הודעהעל ידי יאיר1 » ד' דצמבר 02, 2015 7:44 pm

גימפעל כתב:תשאל את אשתך אם תסכים לקבל תכשיט יותר יפה אך חיקוי או מזהב אמיתי ויותר פשוט.

אהבתי ת'דימוי. אבל אם אישתי יכולה לקבל עגיל קטנטן או עגיל מכובד לא זהב, תשובתה ברגע זה: עגיל מכובד.
אבל זה לא רק ענין של דעת נשים, זה גם גדר הילכתי, ואותו צריך לברר.

אוהב אוצר

הודעהעל ידי אוהב אוצר » ד' דצמבר 02, 2015 8:17 pm

ראשית, הדרגות של סוגי החנוכיות מופיעות בספרים הקדושים כך נראה לי ששאלתך כתובה כבר. [מופיע בכף החיים ועוד]
שנית, הדימוי הוא אחרת: אם תצטרך לתת חנוכיה או פמוט או גביע לרב או אדמור מכובד, מה תתן לו: חנוכיה בגודל מטר בציפוי או בגודל 70 ס"מ [למי שמבין זה מאד מרשים] של כסף טהור?
[כמובן שמדובר שהוא יודע מה החומר של המתנה]

ראיה נוספת, יש אחרונים שיצאו לדון מה בנוגע לזה שמדליקים היו בכוסיות זכוכית בחנוכיה של כסף, מה נחשב שמדליק [אני לא בא לדון בזה!] מכאן צא ולמד על שאלתך.

יאיר1

הודעהעל ידי יאיר1 » ד' דצמבר 02, 2015 9:42 pm

נכון.
אם נצמדים למעלות של החסד לאברהם, אכן לא הוזכר גדלים ועיצובים אלא חומרים.
אולם לשון המ"ב 'כתבו הספרים שטוב כל אחד שיטריח לעשות לו מנורה יפה לפי כחו וכן הנרות יעשה יפה'
מכאן למדים גם שיש ענין גם במנורה וגם בכוסיות.

זקן ששכח

הודעהעל ידי זקן ששכח » ה' דצמבר 03, 2015 9:18 am

יאיר1 כתב:נכון.
אולם לשון המ"ב 'כתבו הספרים שטוב כל אחד שיטריח לעשות לו מנורה יפה לפי כחו וכן הנרות יעשה יפה'

יקרא נא מר את שציטט. מה הכוונה 'יפה כפי כחו'? בפשטות אין שייך 'כפי כחו' ליופי, ולכאורה הכוונה מחומר יקר ואיכותי כפי יכלתו.

יאיר1

הודעהעל ידי יאיר1 » ה' דצמבר 03, 2015 9:40 am

זקן ששכח כתב:
יאיר1 כתב:נכון.

יקרא נא מר את שציטט. מה הכוונה 'יפה כפי כחו'? בפשטות אין שייך 'כפי כחו' ליופי, ולכאורה הכוונה מחומר יקר ואיכותי כפי יכלתו.

אמנם אין מידת דרך ארץ להטריח זקנים, אולם תורה היא וללמוד אני צריך.
במטותא מינך, פרש דבריך.
אני לא רואה מה ניתן להוכיח כאן, אבל אם ישנה הוכחה זה דווקא ההפך.
כלומר, כוחו מן הסתם הכוונה לממון, וכל מנורה יפה יותר תעלה גם יותר ממון, דעל יופי משלמים...
ואם הכוונה כפשוטו, דווקא יותר שייך יופי לכח, שמתאמץ לעצבה יפה.
לשון הפוסקים 'לטרוח כל א' לעשות לו מנורה יפה ומי שידו משגת יעשה לו מנורה של כסף'.
משמע שזה ענין ממוני.
אלא שאם מנורה יותר יפה מחירה כמנורת כסף פחות יפה, אין את ענין הידו משגת או ההידור בהוצאה כספית למצוה.

אוהב אוצר

הודעהעל ידי אוהב אוצר » ה' דצמבר 03, 2015 10:24 am

ר' יאיר1, לא הבנתי עדיין את כב', החסד לאברהם וכף החיים לא מספקים לענות על שאלתך?
ובנוגע למשנ"ב, זה לא סותר, דהיינו, שכל אדם יעשה לעצמו חנוכיה יפה, דהיינו, מכל חומר שיעשה אותה תהיה מה שנקרא בלשוננו: 'מעוצבת' יפה וזה מסתדר טוב ללא קשר לחומר.
לא רק שתהיה מכסף או זהב אולם עבודת הצורפות שבה תהיה לא נעימה לעין.

יש לך עוד זמן לקנות? תזדרז...

יאיר1

הודעהעל ידי יאיר1 » ה' דצמבר 03, 2015 10:34 am

אני לא מבין מה מובן כאן.
החסד לאברהם מספיק לי. אולם כאמור כיון שיש הידור בחומר והידור בצורה ועדיף גם וגם, השאלה היא מה גובר על מה כאשר צריך לבחור אחד מהם.
ועל כך אני אומר, שאם נצמד לחסד לאברהם, הרי לא הזכיר יופי וגודל וכדומה. אך כיון שהמ"ב כן הזכיר, [וגם לולי דברי המ"ב פשוט שיש ענין ביופי], השאלה מה קודם?

ידי לא כל כך משגת להיכנס להצורפים ולקנות את מה שהכי נראה בעיני, אלא אני כנראה ייכנס לחנות פחות ממותגת ואאלץ לבחור מה שיותר נכון לדעתי, ועל כך אני מתייעץ עם כל תלמידי החכמים דכאן ודאתרא דידי.

כן אכן הזמן דוחק, ראיתי קצת אבל היום אני וביתי יוצאים למסע בירושלים בתקווה שה' יסייע בידנו במציאת מנורה יפה ומהודרת ויתקננו בעצה נכונה מה הכי טוב.

אגב יש המלצות על חנויות בירושלים....

אוהב אוצר

הודעהעל ידי אוהב אוצר » ה' דצמבר 03, 2015 10:48 am

הלכתית, לדעתי העניה ביותר, עדיף לקנות חנוכיה קטנה מכסף טהור [וגם לדעת המשנ"ב היא נקרת יפה] מאשר מחומרים אחרים.
לגופו של ענין, מציע ללכת לחנות של חדד ולקנות חנוכיה של 'מורשת' היינו מצופות כסף ברמה גבוהה, ממש חיצונית אין הבדל ותישמר אותו דבר.. המחיר - חצי.

לומד_בישיבה

הודעהעל ידי לומד_בישיבה » ה' דצמבר 03, 2015 10:49 am

רב יאיר1
אני לא יורד לסוף דעתך.
כמעט אין היום מי שמדליק בכסף, כולם מכניסים כוסיות של זכוכית, החסד לאברהם שכותב כסף שהוא רחמים כידוע כוונתו לא לעצם המנורה אלא מקום הדלקת הפסילות והיום נוהגים לשים כוסיות זכוכית, אמנם מו"ר ז"ל היה נוהג להדליק בגוף המנורה, אך לא ראיתי היום מי שמקפיד על כך.
---
אגב, בעל השפע חיים זי"ע היה עושה קידוש כך.
היה מכניס כוס זכוכית בתוך גביע של כסף והדברים ארוכים.

אוהב אוצר

הודעהעל ידי אוהב אוצר » ה' דצמבר 03, 2015 11:11 am

לומד_בישיבה כתב:רב יאיר1
אני לא יורד לסוף דעתך.
כמעט אין היום מי שמדליק בכסף, כולם מכניסים כוסיות של זכוכית, החסד לאברהם שכותב כסף שהוא רחמים כידוע כוונתו לא לעצם המנורה אלא מקום הדלקת הפסילות והיום נוהגים לשים כוסיות זכוכית, אמנם מו"ר ז"ל היה נוהג להדליק בגוף המנורה, אך לא ראיתי היום מי שמקפיד על כך.
---

בכמה בתי אב ישראל הסתובבת שלא ראית?
ומהם מביאים ראיה?
אמנם דנו בזה האחרונים אבל זאת לא ראיה ממי שאינו מקפיד.

אוהב אוצר

הודעהעל ידי אוהב אוצר » ה' דצמבר 03, 2015 11:17 am

יש שכתבו, שאם כוסיות הזכוכית יכולים לעמוד בפ"ע, אזי נחשב שמדליק בזכוכית.

לומד_בישיבה

הודעהעל ידי לומד_בישיבה » ה' דצמבר 03, 2015 11:18 am

הרב אוהב.
אמיתי, שנה שעברה נכנסתי להצורפים וביקשתי להם מנורת כסף שניתן לשפוך את השמן לגוף המנורה, לא היה להם דבר כזה, האחד שהציעו לי, אין שם מספיק מקום לשמן, והשני נוזל.

אוהב אוצר

הודעהעל ידי אוהב אוצר » ה' דצמבר 03, 2015 11:19 am

לומד_בישיבה כתב:הרב אוהב.
אמיתי, שנה שעברה נכנסתי להצורפים וביקשתי להם מנורת כסף שניתן לשפוך את השמן לגוף המנורה, לא היה להם דבר כזה, האחד שהציעו לי, אין שם מספיק מקום לשמן, והשני נוזל.

מכיר את הבעיה.

אוהב אוצר

הודעהעל ידי אוהב אוצר » ה' דצמבר 03, 2015 11:22 am

הרב יחיאל גולדהבר מסר לי את מקור הדברים שהביא הראשל"צ בעל חזון נחום. רבי אברהם ב"ר שמואל מיוחס מחכמי ירושלים (נפטר בשנת תקכ"ח) כותב בשו"ת שדה הארץ, שלוניקי תקמ"ד, ח"ג סו"ס מא: "ואל תתמה במה שנוהגים העולם להדליק בפמוטות של זכוכית ונקראין חנוקייאס ואין יכולין לעמוד בפני עצמן, ודלא כמ"ש הרב חסל"א, דאין זה תמיה הלא כבר פסק מרן בשו"ע או"ח סי' קנט שאם תחילה עשה כלי שאינו יכול לעמוד בלא סמיכה להשתמש בו ע"י סמיכה דין תורת כלי עליו, והכי נמי בנידון דידן שמתחילה נעשו לתשמיש זה".
http://www.hebrewbooks.org/1174

והעיר הגרי"ג שמריהטת לשון 'שדה הארץ' משמע שמלה זו היא כינוי לגביעים, הזכוכיות הקטנות שהם כלי הקיבול של השמן, ולא לכל המנורה! [הרחבת הענין יבוא כמובן ביריעתו בעז"ה השבוע.]
שו"ר שבעלון "בסוד שיח" של שאול שיף שהגיע זה עתה, אף הוא הביא זאת.

בן פקועה

זה מלפני 5 שנים ע"י ניק אחד.

לומד_בישיבה

הודעהעל ידי לומד_בישיבה » ה' דצמבר 03, 2015 11:26 am

אוהב אוצר כתב:
לומד_בישיבה כתב:הרב אוהב.

מכיר את הבעיה.

גם אם יש מקום לשמן לחצי שעה אין זה מועיל לשבת חנוכה שאז צריך לשים יותר שמן.
ואשמח מאוד לראות את המאמר של הרב יחיאל גולדהבר.
--
אגב, שבוע שעבר עסקתי בנושא ולא לעניין חנוכה.
מעשה היה בגביע של כסף ישן שהיין קיבל קצת טעם לוואי, וראיתי אותו שם בתוך הגביע כוס חד פעמי, וכתבתי על הנושא.
ואפשר שאעלה את זה לכאן.

יאיר1

הודעהעל ידי יאיר1 » ה' דצמבר 03, 2015 1:17 pm

אוהב אוצר כתב:הלכתית, לדעתי העניה ביותר, עדיף לקנות חנוכיה קטנה מכסף טהור [וגם לדעת המשנ"ב היא נקרת יפה] מאשר מחומרים אחרים.
לגופו של ענין, מציע ללכת לחנות של חדד ולקנות חנוכיה של 'מורשת' היינו מצופות כסף ברמה גבוהה, ממש חיצונית אין הבדל ותישמר אותו דבר.. המחיר - חצי.

אולי תסביר לי מה זה מורשת?
מה מיוחד בזה משאר מצופות?

ולמה אתה לגופו של ענין לא ממליץ על מה שלדעתך עדיף מבחינה הלכתית?

יאיר1

הודעהעל ידי יאיר1 » ה' דצמבר 03, 2015 1:19 pm

אני לא יורד לסוף דעתך.
---

כמעט אין?! אולי, בכל אופן אולי אני אהיה מהמעט, גם אבי מדליק כך.
היי כיצד אנו אמורים לדעת מי זה מו"ר, או שסתם ציינת את זה כפי שאני ציינתי שאבי עושה...
ולגופו של הידור, זה נושא בפוסקים כפי שידוע...

יאיר1

הודעהעל ידי יאיר1 » ה' דצמבר 03, 2015 1:35 pm

כיום אני מדליק בכוסיות קידוש מה שמכוה כוסיות עארק מזכוכית.
אני חושב לקנות כוסיות קידוש מכסף, ובהם להדליק, ובשנה הבאה ללכת לבעל מלאכה שיעשה להם חיבור, ואפילו לאו דווקא מכסף, אם יהיה מידי יקר.
אולי אפילו אמצא דרך לחברם באופן שניתן יהיה לפרק, ואז במשך השנה באמת אשתמש בהם לקידוש, והרווחנו שתיים במחיר אחד....

מה אומרים החברים, ואולי יש לכם הצעות לשיפור המלצות וכו'...
למרות שערב חנוכה עדיין אני לא סגור על עצמי, ומחפש רעיונות ודעות ושות'....

אוהב אוצר

הודעהעל ידי אוהב אוצר » ה' דצמבר 03, 2015 2:07 pm

יאיר1 כתב:
אוהב אוצר כתב:הלכתית, לדעתי העניה ביותר, עדיף לקנות חנוכיה קטנה מכסף טהור [וגם לדעת המשנ"ב היא נקרת יפה] מאשר מחומרים אחרים.

אולי תסביר לי מה זה מורשת? זה פס ייצור של מוצרים שמצופים כסף.
מה מיוחד בזה משאר מצופות? האיכות שם ברמה גבוהה, כך שאם מטפלים בכלי ושומרים עליו כאילו הוא מכסף, זה יישאר לשנים רבות נעימות וטובות.

ולמה אתה לגופו של ענין לא ממליץ על מה שלדעתך עדיף מבחינה הלכתית? כי אתה טוען שאתה לא יכול להוציא הרבה כעת

יאיר1

הודעהעל ידי יאיר1 » ה' דצמבר 03, 2015 2:13 pm

אוהב אוצר כתב:
יאיר1 כתב:

אולי תסביר לי מה זה מורשת? זה פס ייצור של מוצרים שמצופים כסף.
מה מיוחד בזה משאר מצופות? האיכות שם ברמה גבוהה, כך שאם מטפלים בכלי ושומרים עליו כאילו הוא מכסף, זה יישאר לשנים רבות נעימות וטובות.

ולמה אתה לגופו של ענין לא ממליץ על מה שלדעתך עדיף מבחינה הלכתית? כי אתה טוען שאתה לא יכול להוציא הרבה כעת

הבנתי אותך.
אבל אם אני משלם על חנוכיית מורשת מחיר X אני יכול לשלם על חנוכיית כסף יותר קטנה ופשוטה את אותו X.
כלומר במסגרת התקציב אפשר לבחור כסף ואפשר מצופה....

מה אומר על הרעיון של הכוסיות קידוש?

סמל אישי של המשתמש
נהר שלום

הודעהעל ידי נהר שלום » ד' דצמבר 09, 2015 5:05 am

האם גם הפתיל צף צריך להיות מכסף?...

יאיר1

הודעהעל ידי יאיר1 » ד' דצמבר 09, 2015 9:42 am

אולי גם השלהבת...
דרך אגב, בחנות רצו למכור לי צינוריות מכסף, המוכר אמר אם אני רוצה להדר באמת, אבל זה לא חובה.... ואגב המחיר הוא 320 ש"ח.

אוהב אוצר

הודעהעל ידי אוהב אוצר » ד' דצמבר 09, 2015 6:09 pm

לזה בודאי לא התכוונו בספה"ק.

יוס'ל

הודעהעל ידי יוס'ל » ד' דצמבר 09, 2015 11:32 pm

יאיר1 כתב:כיום אני מדליק בכוסיות קידוש מה שמכוה כוסיות עארק מזכוכית.
אני חושב לקנות כוסיות קידוש מכסף, ובהם להדליק, ובשנה הבאה ללכת לבעל מלאכה שיעשה להם חיבור, ואפילו לאו דווקא מכסף, אם יהיה מידי יקר.
אולי אפילו אמצא דרך לחברם באופן שניתן יהיה לפרק, ואז במשך השנה באמת אשתמש בהם לקידוש, והרווחנו שתיים במחיר אחד....

זה אולי מזכיר את סוגיית מנורה של פרקים, אך מה זה יותר טוב מחנוכייה מקורית, ומה תעשה בשבת חנוכה, תקדש ב'חד פעמי' ?!
זה כמו לקנות נר נשמה ליא''צ / אזכרה, ולאחר שנגמר או קודם לשתות בו 'לחיים' ב'תיקון' ...

יוס'ל

הודעהעל ידי יוס'ל » ד' דצמבר 09, 2015 11:36 pm

עוד תמיהה רבתי, מדוע חלק מגדו''י דזמנינו לא נהגו כלל, לא מנורת כסף ולא יפה, ומדליקים (תסלחו לי) בגרוטאות / פחונים ? הרי אינם כמו אותם גדו''י מדורות קודמים שאף לקנות ניירות לכתיבת חידושיהם לא היה להם, ובוודאי אינם יוצאים מכלל 'מי שידו משגת' , ומדוע אינם רוכשים מנורה ראויה להדלקה ?

יוס'ל

הודעהעל ידי יוס'ל » ד' דצמבר 09, 2015 11:50 pm

אני לא יורד לסוף דעתך.
---

כך נהגו גם בתחילת הדור שלנו, לפני הפתיל צף / צינוריות פלא / ושאר פטנטים,
היה לבזיכי החנוכיה פקק מתכת או כסף, עם שני חורים, באמצעי השחילו את הפתילה שעשו לבד (!) מצמר גפן, והקטן שימש לכניסת אויר (כך הסבירו לי אז), מילאו שמן בבזיך סגרו עם הפקק.
הבעיה התחילה כאשר הגיעו לערב חנוכה עם חשיכה, ולא זכרו היכן הניחו בזאת חנוכה שנה שעברה (או מתי שהתפנו לטפל ב'נותר קנקנים') את הפקקים, ואולי משום 'שלום ביתו עדיף' הפסיקו להשתמש באותם פקקים.

היו גם חנוכיות ברזל נפוצות ללא פקק, שהבזיך היה עשוי כעין אמבטיה שבראשה נקב להשחלת הפתילה.

על קידוש בכוס זכוכית מובא בפסקי תשובות ועוד שיש כזה מנהג.
נערך לאחרונה על ידי יוס'ל ב ד' דצמבר 09, 2015 11:59 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

יאיר1

הודעהעל ידי יאיר1 » ד' דצמבר 09, 2015 11:51 pm

יוס'ל כתב:

זה אולי מזכיר את סוגיית מנורה של פרקים, אך מה זה יותר טוב מחנוכייה מקורית, ומה תעשה בשבת חנוכה, תקדש ב'חד פעמי' ?!
זה כמו לקנות נר נשמה ליא''צ / אזכרה, ולאחר שנגמר או קודם לשתות בו 'לחיים' ב'תיקון' ...

זה יותר טוב, שיש כוסיות גדולות למלא שמן להרבה שעות.
חנוכייה מקורית עם כוסות גדולים תעלה יקר יותר ממה שאני מסוגל להשקיע בעת הזאת [עד שנה הבאה בס"ד כבר יהיה לי ממון רב למצוה זו...], החנוכיות הקטנות, גם הכוסיות שלהן קטנות, וגם אין מקום להניח כוסיות גדולות.
בשבת אני אקדש על הגביע, וכוסיות המיץ ענבים שאני מחלק לבני הבית, יהיו ח"פ דקורטיבי כפי שהיה לפני שקניתי כוסיות כסף [השנה בין כה נאלצתי להתארח בשבת זו כך שזה לא אקטואלי....]
מה לא טוב בלשתות לחיים בתיקון?!

יוס'ל

הודעהעל ידי יוס'ל » ה' דצמבר 10, 2015 12:01 am

יאיר1 כתב:
יוס'ל כתב:

מה לא טוב בלשתות לחיים בתיקון?!

וודאי שזה טוב, אך לא ראינו ששותים בכוסית של נר נשמה.

שברי לוחות

הודעהעל ידי שברי לוחות » ה' דצמבר 10, 2015 4:54 am

אני לא יורד לסוף דעתך.
---

לא היה עושה כך קידוש, אלא שבלי פסח היה נוהג להשתמש בכוס זכוכית, והיה כמה שנים שכוס הזכוכית היה מעוטר בתחתיתו בציצים ופרחים מכסף, והטעם שייך לפסח דווקא, ואכמ"ל.

שיר ורננים

הודעהעל ידי שיר ורננים » ה' דצמבר 10, 2015 5:32 pm

אגב ! בבאר היטב הביא שהמהרש"ל קנה חנוכיה מכסף והדליק בליל שני כדי להרוויח ברכת שהחיינו על המנורה. ויש בזה נדון מדוע לא בערך משעת הקנייה.

יאיר1

הודעהעל ידי יאיר1 » ה' דצמבר 10, 2015 11:37 pm

שיר ורננים כתב:אגב ! בבאר היטב הביא שהמהרש"ל קנה חנוכיה מכסף והדליק בליל שני כדי להרוויח ברכת שהחיינו על המנורה. ויש בזה נדון מדוע לא בערך משעת הקנייה.

מדברים אלו משמע שבכל שנה קנה חנוכייה חדשה!

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » ה' דצמבר 10, 2015 11:49 pm

אל תשאיר אותנו במתח. איזה מהם קנית?

יאיר1

הודעהעל ידי יאיר1 » ה' דצמבר 10, 2015 11:54 pm

תוכן כתב:אל תשאיר אותנו במתח. איזה מהם קנית?

:)
קניתי כוסיות קידוש, המחיר הוא 100 ש"ח לכוסית. אמנם כוסיות קידוש מגיעות כרגיל במארזי שישיה, אבל בכל חנות נותנים לפרק מארז.
כמובן שהמחיר משתנה לפי המשקל...
בס"ד בשנה הבאה אחפש דרך לבנות להם חנוכייה.

חזור אל “בית המדרש”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 197 אורחים