מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

היחס לפירוש הרב קאסוטו שכתב הרטום גיסו

דברי תורה, עיוני שמעתתא, חידושי אגדה וכל פטפוטיא דאורייתא טבין
שלח

היחס לפירוש הרב קאסוטו שכתב הרטום גיסו

הודעהעל ידי שלח » ו' ספטמבר 27, 2013 1:05 pm

האם יש בעיה בספר בפירושו לתנ"ך?

קלונימוס הזקן

Re: היחס לפירוש הרב קאסוטו שכתב הרטום גיסו

הודעהעל ידי קלונימוס הזקן » ו' ספטמבר 27, 2013 4:00 pm

זה עוד אפשר לעכל שזלזלת כל כך בהרב קאסוטו והסרת ממנו את תוארו הרגיל "רשכבה"ג מרן שר התורה ואביר הרועים",
אבל 'הרטום' גיסו????
כביכול הוא חבר שלך?

הזהרו בגחלתן...

אבי ישועה

הודעהעל ידי אבי ישועה » א' ספטמבר 29, 2013 11:03 am

קלונימוס הזקן כתב:זה עוד אפשר לעכל שזלזלת כל כך בהרב קאסוטו והסרת ממנו את תוארו הרגיל "רשכבה"ג מרן שר התורה ואביר הרועים",
אבל 'הרטום' גיסו????
כביכול הוא חבר שלך?

הזהרו בגחלתן...

כנראה שהנך מתכוין בלשון סגי נהור, שהרי אישים אלו הינם פרופסורים שעסקו בביקורת המקרא, ובנוסף לכך היו גם אולי 'רבנים'...

בברכה המשולשת
שם מלא: רועי הכהן זק

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » א' ספטמבר 29, 2013 11:31 am

שניהם היו רבנים, שהיו גם פרופסורים (אין זה אומר שדבריהם טובים או נכונים- אך יש לדייק)

אבי ישועה

הודעהעל ידי אבי ישועה » א' ספטמבר 29, 2013 11:33 am

רב ירא ושלם אינו מתעסק בביקורת המקרא

בברכה המשולשת
שם מלא: רועי הכהן זק

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » א' ספטמבר 29, 2013 11:36 am

בודאי שכן- מדין דע מה שתשיב (יעויין בהרחבה בפירושו ובספריו של של הגרד"צ הופמן, ובכרכים הראשונים (מבחינת זמן עיסוקם) של הגריא"ה בדורות הראשונים)
את הפירוש נשוא האשכול לא ראיתי מימי כך שאיני יודע באיזה צורה ותוכן מדובר

המעיין

הודעהעל ידי המעיין » א' ספטמבר 29, 2013 11:52 am

מה עניין קאסוטו והרטום אצל הגרד"צ הופמן

יעקב כהן

הודעהעל ידי יעקב כהן » א' ספטמבר 29, 2013 12:25 pm

דברי קונטרס קנאת סופרים (הגרמ"מ קארפ?) עמוד לב
1.GIF
1.GIF (7.77 KiB) נצפה 5521 פעמים

יוסףלוי

הודעהעל ידי יוסףלוי » א' ספטמבר 29, 2013 2:29 pm

דוגמא לכפירה אחת של הנ"ל, שר"י אמן

"בחיבוריו המוקדמים הביע קאסוטו את הדעה כי התורה נכתבה בימי דוד"

[נ.ב. רבות סבלנו מיהודי איטליה בעניינים כאלו, והבעיה הגדולה שהם שימשו ברבנות והיו להם קצת יותר ידיעות מחבריהם המשכילים]

קלונימוס הזקן

הודעהעל ידי קלונימוס הזקן » א' ספטמבר 29, 2013 3:12 pm

אצ"ל בענין קסוטו ודעימיה, וכל שכתבתי היה הלצה על אי-ידיעת המפורסמות

אגב, אתמול ראיתי ציטוט של נחמה ליבוביץ בשיחה עם ש"ב דר. יוחנן ברויאר והיא תמהה בפניו על התיחסותו של אביו ז"ל למבקרי המקרא*, בערך במילים אלו:
אני לא מבינה מה הוא מצא אצלם, אני קראתי אותם במקור בגרמנית, החבר'ה האלה לא הבינו עברית...

*הרב מרדכי ברויאר ז"ל כאב את אי-היחס לטענות מבקרי המקרא, ועסק בתשובות כמה שפחות אפולוגטיות לדבריהם. לעיון מעמיק, ראה ספרו: פרקי בראשית.
כמובן שכשמביאים את הרב ברויאר יחד עם חוקר מקרא כמ"ד קסוטו, ומבקרי מקרא, יש להבדיל ברורות ביניהם, ועל כן הערה זו. טענתה של ליבוביץ היתה שאין בטענותיהם אפילו ריעותא ולא שייך בזה 'מדשתקו רבנן...', כי הבל ידברו אפילו ברמה האקדמית

אלי_ש
יצירת קשר:

הודעהעל ידי אלי_ש » א' ספטמבר 29, 2013 9:57 pm

קלונימוס הזקן כתב:אצ"ל בענין קסוטו ודעימיה, וכל שכתבתי היה הלצה על אי-ידיעת המפורסמות

אגב, אתמול ראיתי ציטוט של נחמה ליבוביץ בשיחה עם ש"ב דר. יוחנן ברויאר והיא תמהה בפניו על התיחסותו של אביו ז"ל למבקרי המקרא*, בערך במילים אלו:
אני לא מבינה מה הוא מצא אצלם, אני קראתי אותם במקור בגרמנית, החבר'ה האלה לא הבינו עברית...

*הרב מרדכי ברויאר ז"ל כאב את אי-היחס לטענות מבקרי המקרא, ועסק בתשובות כמה שפחות אפולוגטיות לדבריהם. לעיון מעמיק, ראה ספרו: פרקי בראשית.
כמובן שכשמביאים את הרב ברויאר יחד עם חוקר מקרא כמ"ד קסוטו, ומבקרי מקרא, יש להבדיל ברורות ביניהם, ועל כן הערה זו. טענתה של ליבוביץ היתה שאין בטענותיהם אפילו ריעותא ולא שייך בזה 'מדשתקו רבנן...', כי הבל ידברו אפילו ברמה האקדמית

מעניין מאד!
(אתה כבר זקן ורגיל כאן בפורום. אני עדיין 'משתגע' מכך שאנשים צריכים שיסבירו להם בדיחות...).

הוגה ומעיין

הודעהעל ידי הוגה ומעיין » א' ספטמבר 29, 2013 11:41 pm

בבית החו"ב ספרן ראיתי ספר ובו מובא מכתבה של נ. ליבוביץ, הכותבת להדיא על הבעיות שבפירושי קאסוטו למרות היותו שומר תומ"צ ושעל כן אינה יכולה להביאו (לעומת מפרש מקרא אחר, שאינו מבני ברית, ממנו היא מביאה אלא שאינה יכולה להזכיר שמו על המובאות).

קלונימוס הזקן

הודעהעל ידי קלונימוס הזקן » ב' ספטמבר 30, 2013 12:40 am

הוגה ומעיין כתב:בבית החו"ב ספרן ראיתי ספר ובו מובא מכתבה של נ. ליבוביץ, הכותבת להדיא על הבעיות שבפירושי קאסוטו למרות היותו שומר תומ"צ ושעל כן אינה יכולה להביאו (לעומת מפרש מקרא אחר, שאינו מבני ברית, ממנו היא מביאה אלא שאינה יכולה להזכיר שמו על המובאות).

נמצא ב'פרקי נחמה' במאמרה של פרופ' רבקה הורוביץ:

הרב יהודה אנסבכר מפרנקפורט היה אחר עלייתו ארצה רב של בית-הכנסת "איחוד שיבת ציון" בתל-אביב בו נחמה לימדה לא פעם. הוא שאל את נחמה, מדוע היא מביאה בכתביה דברים של אנשים שאינם מקיימים מצוות, כי חשב שאל לה לעשות כך, גם אם דבריהם טובים בעיניה, והרי מדברי תשובתה:

בנו יעקב שהיה רפורמי קיצוני, "כִּהן" ב- Sonntags - Gemeinde ובוודאי עבר על חלק עצום של מצוות תורתנו הקדושה (מלבד זה היה אנטי ציוני קיצוני וכו' וכו') למדתי מספריו יותר מאשר מהרבה ספרים שנכתבו על-ידי יראים ושלמים. טענותיו [של יעקב] נגד ביקורת המקרא והוכחותיו על פחזותם ושגיאותיהם - לא כתב איש דברים טובים מהם, אפילו ר' דוד הופמן זצ"ל (שקשה לי להזכיר את שמו של גאון זה עם ב. יעקב), וגם יששכר יעקבסון ע"ה, גם ד"ר מוריאל שכתב ספרו על התורה, גם הרבה מחברי, ביניהם ר' דוד קרליבך זצ"ל שלימד יחד אתי שנים רבות בסמינר בירושלים, למדנו מספריו, והוא פקח את עינינו לראות דברים שלא ראינו - לאמיתה של תורה...

ובנוגע למרטין בובר כתבה נחמה באותו המכתב:

אין צורך לומר שבובר לא היה יהודי טוב - במובן הרגיל של מושג זה. אני היכרתיו - ולא היה כלל וכלל איש כלבבי! בשום אופן לא ... אבל מה אעשה, ואני והרבה מורים דתיים למדנו ממנו כמה דברים נכונים בתנ"ך, ביחוד כל ענין המלה המנחה Leitwort ומשמעותה העמוקה הנרמזת באמצעותה בתורה, ואם כי מדרשינו ראו את הפרינציפ הזה ("נאמר כאן... ונאמר שם", וכן "מידה כנגד מידה" ועוד), אבל זכותו של בובר וביותר זכותו של רוזנצווייג, שהרחיבו עניין זה וגילו כמה מקומות שלא מצאתים בשום מקור קדום. ולא אמנע טוב מלומדים על-ידי שאעלים דבר זה מעיניהם.

ועל חוקרי אומות העולם כתבה שם:

הרי גם שאינם בני ברית אומרים לפעמים (אם כי לדעתי - לעתים רחוקות) איזה פירוש טוב וחריף ויפה לפסוק, ואף אברבנאל מביא במקומות אחדים דברי הגמון קתולי, ומקבל דעתו נגד דעת הרד"ק והרלב"ג.
וכמה פעמים הראיתי לתלמידי חכמים פרטים מתוך הספר החשוב Aug um Auge (עין תחת עין) של Benno Jacob והודו לי, ושמחו כמוצאי שלל רב. האם אעלים שֵם האומר? זה לא אוכל. "מי הם אלה שמימיהם אנו שותים ושמותיהם אין אנו מזכירים?"

זו דעתי שהחזקתי בה כל ימי.

*העתקתי מ'דף לתרבות יהודית' מס.256 בעריכת אריה סטריקובסקי

אבא יודן

הודעהעל ידי אבא יודן » ג' ספטמבר 19, 2017 7:17 pm

בראי הישמח משה [טיטלבאום] סוף פרשת משפטים
Doc46.jpg
Doc46.jpg (115.26 KiB) נצפה 4716 פעמים

הוה אמינא

הודעהעל ידי הוה אמינא » ג' ספטמבר 19, 2017 8:04 pm

לפני בערך כ' שנים ראיתי רב מבוגר יר"ש ובעל מדרגה בתורה שהשליכו לגניזה שבביכנ"ס שלו סט שלם של קאסוטו, ופירק את הספרים מכריכתם באופן שלא יוכלו ליהנות אחרים מנטילתן, והעבירם מגניזה לאשפה.

פלוריש
שם מלא: אריאל דוד

הודעהעל ידי פלוריש » ג' ספטמבר 19, 2017 11:44 pm

[הנני כמביא מקור בלבד, ולא עיינתי בספרי קאסוטו והרטום, כך דעה אישית בנידון אין לי]

ההוא גברא

הודעהעל ידי ההוא גברא » ד' ספטמבר 20, 2017 11:37 am

בלי דעה בעניין: הרב יואל בן נון אמר פעם: שמעתי כמה שאמרו שהרב מרדכי ברויאר כשר אבל יש לו תלמידים כופרים, אח"כ אמרו שאני כשר ויש לי כמה תלמידים כופרים.
אבל כל התלמידים שלי ושלו יצאו כשרים כמותנו, חוץ מאלה שהלכו אחר כך לאוניברסיטה ולמדו שם וחלק מהם נעשו כופרים.
[הוספה שלי: אבל למה הלכו לשם? כנראה בגלל שחשבו שיעשו מה שעשו רבותיהם
כשם שתלמיד מושפע מרב לטובה כשלומד אצלו, כך הוא עלול להיות מושפע מהכופרים שהוא לומד מהם לאחר זמן.
וה"ה בלימוד בספרים. "תוכו אכל קליפתו זרק" אינו דבר פשוט ולא הכל יוצאים ממנו בשלום]

חזור אל “בית המדרש”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 160 אורחים