ראש חדש ניסן יום שמח או עצוב

דברי תורה, עיוני שמעתתא, חידושי אגדה וכל פטפוטיא דאורייתא טבין
מן הדרום
הודעות: 161
הצטרף: ג' אוקטובר 06, 2015 11:26 am

ראש חדש ניסן יום שמח או עצוב

הודעהעל ידי מן הדרום » א' מרץ 11, 2018 9:52 pm

כידוע יש איסור לצום בניסן מצד שני באו"ח תק"פ כתוב שבר"ח צמים בגלל מות נדב ואביהוא, וכך פסק הרמ"א בתקע"ג על חתן שבר"ח ניסן אפשר לצום,וכן במגילה י ויהי לשון צער והאיכא ויהי ביום השמיני- הא שכיבו נדב ואביהוא. השאלה מה הענין מאוחרי כל זה בהלכה, ובעקר באגדה, יום שמשלב פסגה גבוהה [כיום שנבראו שמים וארץ] ומאידך אסון גדול
אשמח למקורות ותובנות

דרומי
הודעות: 2965
הצטרף: ב' פברואר 20, 2017 11:26 am

Re: ראש חדש ניסן יום שמח או עצוב

הודעהעל ידי דרומי » א' מרץ 11, 2018 11:57 pm

אחת השאלות הגדולות לגבי יום זה היא למה לא מצינו בו למעשה מנהג של חג (או של יום דין?) בפועל, שהרי לדעת רבי יהושע בו נברא העולם! וגם לדעת רבי אליעזר בו הוקם המשכן וכו' ואעפ"כ לא נקבע לדורות מנהג מעשי כזכר לכך (מלבד אמירת קרבנות הנשיאים להנוהגים כן)

אחרון התלמידים
הודעות: 96
הצטרף: ג' יוני 02, 2015 12:46 am

Re: ראש חדש ניסן יום שמח או עצוב

הודעהעל ידי אחרון התלמידים » ב' מרץ 12, 2018 9:27 am

דרומי כתב:אחת השאלות הגדולות לגבי יום זה היא למה לא מצינו בו למעשה מנהג של חג (או של יום דין?) בפועל, שהרי לדעת רבי יהושע בו נברא העולם! וגם לדעת רבי אליעזר בו הוקם המשכן וכו' ואעפ"כ לא נקבע לדורות מנהג מעשי כזכר לכך (מלבד אמירת קרבנות הנשיאים להנוהגים כן)

ב"ה
יש עוד הרבה בחז"ל על גדולתו של יום. יום שנטלו בו עשרה עטרות. והוא היום שהתחילה גאולתן של ישראל במצרים 'החודש הזה לכם', והו"א שביום ההוא של סיפור יציא"מ הוא מראש חודש וכו'.

הא לחמא עניא
הודעות: 1254
הצטרף: ג' יוני 02, 2015 9:58 am

Re: ראש חדש ניסן יום שמח או עצוב

הודעהעל ידי הא לחמא עניא » ג' מרץ 13, 2018 7:26 pm

מן הדרום כתב:כידוע יש איסור לצום בניסן מצד שני באו"ח תק"פ כתוב שבר"ח צמים בגלל מות נדב ואביהוא, וכך פסק הרמ"א בתקע"ג על חתן שבר"ח ניסן אפשר לצום,וכן במגילה י ויהי לשון צער והאיכא ויהי ביום השמיני- הא שכיבו נדב ואביהוא. השאלה מה הענין מאוחרי כל זה בהלכה, ובעקר באגדה, יום שמשלב פסגה גבוהה [כיום שנבראו שמים וארץ] ומאידך אסון גדול
אשמח למקורות ותובנות

יכול להיות שעל אף שצמים בר"ח בגלל פטירת נדב ואביהוא, מ"מ א"א לומר שהוא יום עצוב.........
ויש ליישב עוד.

יושב סתר
הודעות: 224
הצטרף: א' נובמבר 20, 2016 8:17 pm

Re: ראש חדש ניסן יום שמח או עצוב

הודעהעל ידי יושב סתר » ג' מרץ 13, 2018 11:58 pm

ידוע בשם הגר"א שמרומז בפסוק "ראשון הוא לכם לחדשי השנה" שהיום הראשון של החודש הראשון הוא כשאר חדשי השנה ולא כשאר ראשי חדשי השנה שבהם אסור לצום, אלא הוא חלוק מהם שבו מותר לצום.

בקרו טלה
הודעות: 2394
הצטרף: ה' יוני 26, 2014 5:23 pm

Re: ראש חדש ניסן יום שמח או עצוב

הודעהעל ידי בקרו טלה » ד' מרץ 14, 2018 12:16 am

יושב סתר כתב:ידוע בשם הגר"א שמרומז בפסוק "ראשון הוא לכם לחדשי השנה" שהיום הראשון של החודש הראשון הוא כשאר חדשי השנה ולא כשאר ראשי חדשי השנה שבהם אסור לצום, אלא הוא חלוק מהם שבו מותר לצום.

מענין לענין על ראש הפסוק "החודש הזה לכם ראש חודשים"
של"ה הקדוש - מסכת פסחים - פרק נר מצוה (ו)
החודש הזה לכם ראש חדשים ראשון הוא לכם לחדשי השנה (שמות יב, ב). הנה יש כפל לשון בזה הפסוק, אמר שהוא ראש חדשים ואמר שנית ראשון הוא לכם. ואפשר שהפסוק מדבר משני עיבורים, מעיבור החודש ומעיבור השנה. החודש הזה לכם הוא קידוש החודש, כמו שפרש רש"י, ראשון הוא לכם, זה אמר לענין עיבור השנה, וכדאמר שמואל (ברכות י, ב), אין מעברין ניסן בניסן, ותמיד ניסן הוא ראשון. אבל דרך רמז נוכל לומר דהפסוק רומז החודש הזה לכם ראש חדשים, כלומר החודש כולו הוא ראשי חדשים, כי כל יום ויום הוא כראש חודש, וכמו שכתב הטור סימן תכ"ט בשם מסכת סופרים, דאין מתענין בניסן מפני שבאחד בניסן הוקם המשכן

[ועי"ע בגבורת אריה שמביא את הכל בשם הגר"א]
קבצים מצורפים
גבורת אריה - פרנקל.pdf
(302.21 KiB) הורד 11 פעמים


חזור אל “בית המדרש”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: סייג לחכמה, שמואל דוד ו־ 39 אורחים