מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

חשמל בשבת

דברי תורה, עיוני שמעתתא, חידושי אגדה וכל פטפוטיא דאורייתא טבין
עובר ושב

Re: חשמל בשבת

הודעהעל ידי עובר ושב » ב' דצמבר 17, 2018 9:01 am

הישיבישער כתב:האם למישהו ידוע על מאמר או ספר (בן זמננו) המשיבים על דעת החזון איש בעניין איסור השימוש בחשמל בשבת?

יש בשו"ת נחלת לוי (לרב אסי הלוי מכולל יחוה דעת) תשובה ארוכה על חשמל בשבת, ודפח"ח.

עובר ושב

הודעהעל ידי עובר ושב » ב' דצמבר 17, 2018 9:05 am

שמשון כתב:עברו עוד כמה חודשים מהבלאגאן הגדול ומליוני החתמות שהחתים ר' בנימין חותה
והנה לא כלום, שום דבר, כלום, גארנישט, אפס.
רבותי, החותמים הנלהבים, מליוני החותמים, הוליכו אתכם שולל, הרב חותה ביחד עם חברת חשמל. כדי להשמיץ את אנשי הגנרטורים הצדיקים והמסורים, ולקרר את הציבור.
שימו לב, דברים מעין אלו קורים במחזוריות קבועה הכמעט. אחת לשנה שנתיים, מתעוררים בחברת חשמל, תופסים את התמים התורן, ומדליקים אותו, עד שהוא משחרר הצהרה או מרים קמפיין, ומקרר את הציבור.
הסיפור עם ר' בנימין חותה, היה כבר יותר מידי. זה יצא להם מכלל שליטה כי הבאלאגן שהוא הוביל היה ענק. אבל האמת נשארה כמו שידענו תמיד. רק גנרטורים, אין ברירה אחרת

כמה צחקתי למקרא תגובה זו...

לא היה בזה שום ענין מלבד פרסום אישי של מובילי העצומה. וכמובן שחברת חשמל לא היתה שותפה למהלך זה (למרות שהנ"ל טען שמסר שם שיעור...) ואינני זוכר אי פעם שיצאה תועלת כלשהי מחתימות ועצומות למיניהן.

גם לא חתמו מיליונים ולא מיליארדים, אולי כמה אלפים. כל אחד יכל לחתום בשם פיקטיבי עשרות ומאות פעמים.

נ.ב. עכשיו אני נזכר שהיה עוד גוף שותף למהלך זה, ויתכן שהיה מי שנהנה ממאגר מידע שנוצר ע"י כך (כל משתתף נדרש למסור פרטים מזהים שלא היה בהם צורך). כידוע, מאגרי מידע עולים הון.
נערך לאחרונה על ידי עובר ושב ב ו' אוקטובר 29, 2021 9:24 am, נערך 2 פעמים בסך הכל.

יואל שילה

הודעהעל ידי יואל שילה » ב' דצמבר 17, 2018 10:00 am

ירח בן יומו כתב:
יואל שילה כתב:נותר לנו איסור לפני עיוור - הנובע מכך שהפעולה המתרחשת בשבת בביתו של הצרכן גורמת לטכנאי בחברת החשמל לבצע פעולות מיתוג כדי לאזן את הצריכה עם הייצור. פעולות אלו יעשו בכל אופן גם אם כל צרכני החשמל היהודיים יהיו בחושך, שהרי במדינה זו יש מיליוני ערבים שמדליקים ומכבים כפי רצונם, אלא שהירא את דבר השם מעוניין שפעולות אלו לא יהיו כתוצאה ממנו, ולכן השארת המזגנים וכדו' דלוקים כל השבת, וללא כיבוי והפעלה באמצעות שעון שבת - גורם שפעולות אלו לא יעשו מחמתו, ונפל איסור לפני עיור שיש על הצרכן [מלבד מה שיש לפקפק באם כלל יש איסור לפני עיור בזה].
הנושא הזה לא ברור לי כלל. מאחר ויש שינויים רבים במערכת כל הזמן מסיבות שונות מי אמר שהדלקת המכשיר תגרום לטכנאי להוסיף מלאכה, אולי דוקא להיפך אותו המכשיר שהודלק (או כבה) יגרום לפי חשבונם שלא יעשו מלאכה עכשיו?

ברור שאתה צודק, וברור שיתכן שהפעלת מכשיר כאן תתקזז עם כיבוי מכשיר בעזה, אך כשהכל מופעל ברציפות - לי אין שום קשר למיתוג המתרחש בחברת החשמל, והלך לו חשש לפני עיור.
עדיין יש מה לדון על החששות האחרים, אולם כולם פחות חמורים מלפני עיור, שהוא החשש דאורייתא היחיד שיש כאן [כלפי הצרכן, כמובן].

שמשון

הודעהעל ידי שמשון » ב' דצמבר 17, 2018 11:43 am

עובר ושב כתב:
שמשון כתב:עברו עוד כמה חודשים מהבלאגאן הגדול ומליוני החתמות שהחתים ר' בנימין חותה
רבותי, החותמים הנלהבים, מליוני החותמים, הוליכו אתכם שולל, הרב חותה ביחד עם חברת חשמל. כדי להשמיץ את אנשי הגנרטורים הצדיקים והמסורים, ולקרר את הציבור.
שימו לב, דברים מעין אלו קורים במחזוריות קבועה הכמעט. אחת לשנה שנתיים, מתעוררים בחברת חשמל, תופסים את התמים התורן, ומדליקים אותו, עד שהוא משחרר הצהרה או מרים קמפיין, ומקרר את הציבור.
הסיפור עם ר' בנימין חותה, היה כבר יותר מידי. זה יצא להם מכלל שליטה כי הבאלאגן שהוא הוביל היה ענק. אבל האמת נשארה כמו שידענו תמיד. רק גנרטורים, אין ברירה אחרת

כמה צחקתי למקרא תגובה זו...

לא היה בזה שום ענין מלבד פרסום אישי של ר' בנימין חותה. וכמובן שחברת חשמל לא היתה שותפה למהלך זה (למרות שהנ"ל טען שמסר שם שיעור...) ואינני זוכר אי פעם שיצאה תועלת כלשהי מחתימות ועצומות למיניהן.

נ.ב. עכשיו אני נזכר שהיה עוד גוף שותף למהלך זה, ויתכן שהיה מי שנהנה ממאגר מידע שנוצר ע"י כך (כל משתתף נדרש למסור פרטים מזהים שלא היה בהם צורך). כידוע, מאגרי מידע עולים הון.

איני מבין, לשיטתך, האם המחתים אינו חושש לזלזל כל כך באינטליגנציה של הציבור?
בדרכים מפוקפקות כאלו זוכים בפרסום ותהילה?
לא נראה לי מסתבר.
יותר מסתבר שבחברת חשמל ניצלו את תמימותו

עובר ושב

הודעהעל ידי עובר ושב » ב' דצמבר 17, 2018 11:53 am

חברת חשמל הוטרדו מכך מאוד, בתחילת ה"עצומה" הציפו אותם בפקסים וגרמו להם זעם רב.

מקדש מלך

הודעהעל ידי מקדש מלך » ב' דצמבר 17, 2018 11:55 am

עובר ושב כתב:

גם אני חשדתי אינסטינקטיבית שזה היעד. אני רואה שאני לא היחיד.

יואל שילה

הודעהעל ידי יואל שילה » ב' דצמבר 17, 2018 12:40 pm

ניצלו או לא ניצלו את תמימותו
אבל ציבור גדול הלך אחר הקריאה 'מי להשם אלי', ומי יודע מאלו קיטרוגים ניצלנו בזכות זו.

ירח בן יומו

הודעהעל ידי ירח בן יומו » ב' דצמבר 17, 2018 1:45 pm

יואל שילה כתב:
ירח בן יומו כתב:
יואל שילה כתב:נותר לנו איסור לפני עיוור - הנובע מכך שהפעולה המתרחשת בשבת בביתו של הצרכן גורמת לטכנאי בחברת החשמל לבצע פעולות מיתוג כדי לאזן את הצריכה עם הייצור. פעולות אלו יעשו בכל אופן גם אם כל צרכני החשמל היהודיים יהיו בחושך, שהרי במדינה זו יש מיליוני ערבים שמדליקים ומכבים כפי רצונם, אלא שהירא את דבר השם מעוניין שפעולות אלו לא יהיו כתוצאה ממנו, ולכן השארת המזגנים וכדו' דלוקים כל השבת, וללא כיבוי והפעלה באמצעות שעון שבת - גורם שפעולות אלו לא יעשו מחמתו, ונפל איסור לפני עיור שיש על הצרכן [מלבד מה שיש לפקפק באם כלל יש איסור לפני עיור בזה].
הנושא הזה לא ברור לי כלל. מאחר ויש שינויים רבים במערכת כל הזמן מסיבות שונות מי אמר שהדלקת המכשיר תגרום לטכנאי להוסיף מלאכה, אולי דוקא להיפך אותו המכשיר שהודלק (או כבה) יגרום לפי חשבונם שלא יעשו מלאכה עכשיו?

ברור שאתה צודק, וברור שיתכן שהפעלת מכשיר כאן תתקזז עם כיבוי מכשיר בעזה, אך כשהכל מופעל ברציפות - לי אין שום קשר למיתוג המתרחש בחברת החשמל, והלך לו חשש לפני עיור.
עדיין יש מה לדון על החששות האחרים, אולם כולם פחות חמורים מלפני עיור, שהוא החשש דאורייתא היחיד שיש כאן [כלפי הצרכן, כמובן].
למה לדעתך לפני עיור שייך רק בשבת ולא לפני שבת? זאת אומרת, נניח שהיינו יודעים שהשארת החשמל דולק ברציפות גורמת למיתוג (וכמו שכתבתי זה יכול להיות בדיוק כמו שהשינוי בצריכה יכול לגרום למיתוג) אז זה היה אסור משום לפני עיור.

יואל שילה

הודעהעל ידי יואל שילה » ב' דצמבר 17, 2018 5:32 pm

השארת חשמל קבוע ע"י כל הצרכנים, כולל מעזה וחברון - היתה גורמת להשבתת המיתוג, כי הוא נעשה כדי לתאם בין הייצור לצריכה, וצריכה קבועה מאפשרת קביעת אמצעי הייצור החסכוני והיעיל בלי שינויים.

הפעלת או כיבוי המזגן באמצעות שעון שבת מהווה שינוי בצריכה, מזערי אמנם ביחס לכלל הייצור, אבל יתכן שיש לו השפעה מזערית [כמדומה ששמעתי שלשינוי בתאורה אין אף את היכולת הזו בשל כמות החשמל המזערית הנצרכת לתאורה], וממילא הוא משתתף כשחקן בקבלת ההחלטות האם לבצע בשבת פעולות.
משא"כ אם שידרתי לפני שבת לחברת החשמל את ההנחיות שלי - מה לי ולהם יותר?

שמשון

הודעהעל ידי שמשון » ב' דצמבר 17, 2018 5:35 pm

יואל שילה כתב:ניצלו או לא ניצלו את תמימותו
אבל ציבור גדול הלך אחר הקריאה 'מי להשם אלי', ומי יודע מאלו קיטרוגים ניצלנו בזכות זו.

מי יודע איזה קטרוגים התעוררו כשחברת חשמל שוב הצליחה להוליך שולל את כל חפצי חיבור הגנרטור שדחו את החיבור שוב עד לסיבוב הבא.
אסור לקטרג, חלילה, רק מחשבה בעלמא

שמשון

הודעהעל ידי שמשון » ב' דצמבר 17, 2018 5:39 pm

עובר ושב כתב:חברת חשמל הוטרדו מכך מאוד, בתחילת ה"עצומה" הציפו אותם בפקסים וגרמו להם זעם רב.

הם לא הוטרדו בכלל, הם יזמו את זה, כדי להרדים את הציבור שידחו את החיבור לגנרטורים או למצברים לעוד פרק זמן לא ידוע.
הם עושים זאת מידי תקופה. לא אתפלא אם עוד חצי שנה או שנה תצוץ עוד יוזמה כזאת או דומה לה. מעניין מי יהיה התמים התורן שיפול בפח.

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ב' דצמבר 17, 2018 5:43 pm

למה חברת החשמל מעוניינת שאנשים לא יתחברו למצברים?

יואל שילה

הודעהעל ידי יואל שילה » ב' דצמבר 17, 2018 5:46 pm

ייצור חשמל בייצור מקומי עולה כ-14 אג' לקוט"ש, והמחיר שחברת החשמל גובה הוא 49 אג'

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ב' דצמבר 17, 2018 5:55 pm

אני שאלתי על מצברים

ירח בן יומו

הודעהעל ידי ירח בן יומו » ב' דצמבר 17, 2018 8:45 pm

יואל שילה כתב:השארת חשמל קבוע ע"י כל הצרכנים, כולל מעזה וחברון - היתה גורמת להשבתת המיתוג, כי הוא נעשה כדי לתאם בין הייצור לצריכה, וצריכה קבועה מאפשרת קביעת אמצעי הייצור החסכוני והיעיל בלי שינויים.

הפעלת או כיבוי המזגן באמצעות שעון שבת מהווה שינוי בצריכה, מזערי אמנם ביחס לכלל הייצור, אבל יתכן שיש לו השפעה מזערית [כמדומה ששמעתי שלשינוי בתאורה אין אף את היכולת הזו בשל כמות החשמל המזערית הנצרכת לתאורה], וממילא הוא משתתף כשחקן בקבלת ההחלטות האם לבצע בשבת פעולות.
משא"כ אם שידרתי לפני שבת לחברת החשמל את ההנחיות שלי - מה לי ולהם יותר?
מה זה משנה מה היה קורה אם, באופן תיאורטי, היו כל הצרכנים משאירים צריכה קבועה? כרגע המציאות היא שהצריכה משתנה כל הזמן.
עכשיו, נניח לצורך הדיון שצריכת החשמל באיזור מגוריו של אדון בן יומו היא כזו שכאשר צריכת החשמל מתרבה צריך להפעיל בשביל איזור זה טורבינה או שתים. תלוי אם החשמל במשפחת בן יומו דולק או לא, אם הוא כבוי מספיק אחת ואם דולק כבר צריך שתים. בשעות שהצריכה נמוכה מצרפים אותם לאיזור אחר ולא מדליקים להם שום טורבינה.
למה שיהיה מותר לאדון בן יומו להדליק את החשמל מערב שבת? מה זה נקרא להודיע לחברת החשמל על כוונותיו, אם הם יודעים כמה הוא משתמש הם מכינים לו חשמל מערב שבת?
ובכלל, מה זה שידרתי לחברת חשמל את ההנחיות שלי? מאיפה הם אמורים לדעת שלא הפעלת שעון שבת?

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ב' דצמבר 17, 2018 8:59 pm

מבואר במשנה שבמקום ספק אין לפני עיוור.
רק שם מדובר על ספק אם תעשה איסור. האם אתם רוצים לטעון שבמקום שוודאי יעשה איסור ורק ספק אם יזדמן לידו האיסור אז אינו דומה למשנה ויש בזה לפני עיוור?

ירח בן יומו

הודעהעל ידי ירח בן יומו » ב' דצמבר 17, 2018 9:16 pm

זה מה שטענתי בהתחלה, שלא שייך כאן לפני עיור מפני שהוא ספק (וגם יכול להיות שבמקרה דוקא בגלל חוסר השימוש ייעשה איסור), אבל הרב שילה חושב שבכל זאת עדיף להשתמש בצורה קבועה בלי שעוני שבת, ועל זה נסובו דברי.

יואל שילה

הודעהעל ידי יואל שילה » ב' דצמבר 17, 2018 10:03 pm

הרב בן יומו [מגוחך כל השימוש בניקים המשונים הללו, אבל מילא]
לא מבין מה לא מובן
הדיון שלי כעת איננו על מעשה שבת - התלוי בייצור החשמל בפועל, ולא על חילול השם - התלוי על חילול השבת/השם בפועל
אלא הוא על לפני עיור
גדרי לפני עיור הוא איסור הנעשה על ידי אחר מחמתי
כלפי לפנ"ע דאורייתא צריכים לתנאי שלא יכול היה להעשות בלעדי, תרי עברי נהרא
והפוסקים דנו במי שיכול היה לקנות ממקום אחר אך בפועל אני הוא המוכר לו
וכן דנו במי שלא היה מעוניין לעשות איסור - ורק מחמתי - התעורר לעשות איסור [שיכול היה לעשות גם בלעדי, אך לא היה לו חפץ בזה]
ראה כל זה באורך בחוברת שלי אש תמיד
לדמות את איסור לפני עיור לנידון של החשמל - הוא להניח שמה שהוא מייצר חשמל למרות שיכול היה לייצר גם בלעדי - הוא כי ביקשתי ממנו לעשות איסור, וזה הנידון של 'הכרעת הרצון' שכתבתי לעיל.
הנידון כלל לא פשוט לאיסור, והעולם רגיל לחשוש לחזו"א והקה"י שלמדו לאיסור מסוגיית מכה בנו גדול, ומכך שגם המלווה עובר על לפני עיור, אם כי יש מקום רב לדון בזה
מה שטענתי הוא שאם משאירים את החשמל דולק - הרי שום חילול שבת לא נעשה מחמת שבגללי משנים משהו במיתוג, כי מבחינתי ייצור החשמל עבורי יכול להיעשות באותה מתכונת כלכלית שהיתה בכניסת שבת, ללא שינוי
ונמצא שאין לי כאן שום 'הכרעת הרצון' לעשות איסור עבורי.

ירח בן יומו

הודעהעל ידי ירח בן יומו » ב' דצמבר 17, 2018 10:30 pm

א. כפי שכתבת, לפני עיור הוא כאשר האיסור נעשה מחמתי, לא עבורי אלא בגרמתי. ממילא אם אני משאיר חשמל דלוק מערב שבת וגורם בכך שייעשה איסור אין תועלת במה שלי לא אכפת שחברת החשמל תודיע מחר בבוקר שאינה משנה כלום בשבת והיא לא מרשה לשנות את כמות הצריכה. כרגע בפועל, נגרם איסור מחמתי.
מלבד זאת, מאחר והצריכה כן משתנה גם אותו אחד שלא משנה את הצריכה זקוק לשינוי המיתוג כדי שלא יפול זרם החשמל במקום מגוריו.
לכן אינני מבין את החילוק שאתה עושה.
ב. ההיתר המרווח בעיני (מצד איסור לפנ"ע) הוא מה שכתב הרב אוצה"ח שבמקום שהוא ספק אם יעשה איסור אין לפנ"ע, וכ"ש כאן שהוא ספק לשני הצדדים כמ"ש לעיל.

חכמת המשפט

הודעהעל ידי חכמת המשפט » ב' דצמבר 17, 2018 11:50 pm

אוצר החכמה כתב:למה חברת החשמל מעוניינת שאנשים לא יתחברו למצברים?

שמא יש לומר שהכי נח להם שיצרכו חשמל בשבת, שאז השימוש דליל מאוד כידוע,
ולא יקחו חשמל משעות השיא במשך השבוע לשבת קודש.

אוהב עמו

הודעהעל ידי אוהב עמו » ג' דצמבר 18, 2018 6:37 am

חכמת המשפט כתב:
אוצר החכמה כתב:למה חברת החשמל מעוניינת שאנשים לא יתחברו למצברים?

שמא יש לומר שהכי נח להם שיצרכו חשמל בשבת, שאז השימוש דליל מאוד כידוע,
ולא יקחו חשמל משעות השיא במשך השבוע לשבת קודש.

אני לא חושב שהמלחמה הגדולה היא נגד מצברים, המלחמה היא נגד גנרטורים שהם לע"ע רוב המכריע של משתמשי חשמל בהיתר.

איתן
שם מלא: איתן קלמנס

הודעהעל ידי איתן » ג' ינואר 29, 2019 10:23 am

רציתי להעיר שיש עוד פתרון לבעיית חילול שבת ע"י חברת החשמל. לא אני המצאתי את הפתרון. אמיר ויטמן למשל כבר דיבר על כך. והוא הפרטה מלאה של חברת חשמל והסרת כל רגולציה בתחום של הספקת חשמל. שוק חפשי תחרותי והגון. זה יגרום להפסקת בזבוז עצום של כספי ציבור ע"י חברה ממשלתית ויחסוך הון תועפות. אבל לא זה הנושא העיקרי. בין חברות חשמל החדשות תשרור תחרות עזה והם יתחרו על כסף של לקוחות שומרי השבת. חברות החדשות ללא ספק יוכלו לפתור את הבעיה בעלות נמוכה. חברות חשמל במקומות עם ריכוזי שומרי שבת כולם ישמרו שבת. סביר להניח שבמקומות שכמעט ואין שומרי שבת החברות המקומיות אכן יחללו שבת. אך יחול צמצום דרסטי ברמה הכללית של חילול שבת. וגם חברות שעדיין יחללו שבת יעשו את מטעם עצמם ולא מטעם מדינה יהודית, מה שיפחית מחילול ה' שבדבר. ממילא אין לנו אפשרות לעת עתה לכוף שמירת שבת על חילונים בכלל וחברת חשמל בפרט.

כן, שינוי כזה מאד קשה מבחינה פוליטית. לא סתם ככה עובדי חברת חשמל מקבלים משכורות מנופחות ביותר - יש להם יד על המפסק של המדינה. (כך גם למשל לעובדי נמל אשדוד). במשק ריכוזי הכוח נמדד לא לפי יצרנות אלא לפי יכולת להזיק ולסחוט ע"י האיום בנזק, למשל בשביתה. יש גם בעיה שרב הציבור שבוי באשליה הסוציאליסטית. יש הסתדרות ולוביסטים...

אבל אפשר לייצר לחץ נגדי הולם אם כל המפלגות הדתיות יתאחדו למען המטרה הזאת. אם זה יהיה אחד מתנאים להצטרפות לקואליציה... ולא נהיה לבד. יהיו לנו בעלי ברית כהתנועה הליברלית החדשה. אם להעיר לפחות חלק מהציבור מחלום ריכוזיות הכלכלית...

לא בשמיים היא. וכולם ירוויחו מזה. גם החילונים. יחידים שיפסידו זה פקידים בממשלה שמתעסקים בחשמל ועובדי החברה שסוחטים את הציבור.

נ.ב. לפי מה שקראתי משק חשמל הוא כלל וכלל לא מונופול טבעי. וכל ריכוזיות מגיעה מכיוון המדינה. אין שום מניעה שיהיו כמה רשתות חשמל פרטיות שמכסות אותו אזור. וכך היה בתחילת תקופת החשמל בארה"ב. הריכוזיות הגיע מלחץ של חברות חשמל ותיקות על הממשל שחששו מתחרות מחברות חדשות.

בברכה המשולשת
שם מלא: רועי הכהן זק

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ג' ינואר 29, 2019 10:25 am

איתן כתב:רציתי להעיר שיש עוד פתרון לבעיית חילול שבת ע"י חברת החשמל. לא אני המצאתי את הפתרון. אמיר ויטמן למשל כבר דיבר על כך. והוא הפרטה מלאה של חברת חשמל והסרת כל רגולציה בתחום של הספקת חשמל. שוק חפשי תחרותי והגון. זה יגרום להפסקת בזבוז עצום של כספי ציבור ע"י חברה ממשלתית ויחסוך הון תועפות. אבל לא זה הנושא העיקרי. בין חברות חשמל החדשות תשרור תחרות עזה והם יתחרו על כסף של לקוחות שומרי השבת. חברות החדשות ללא ספק יוכלו לפתור את הבעיה בעלות נמוכה. חברות חשמל במקומות עם ריכוזי שומרי שבת כולם ישמרו שבת. סביר להניח שבמקומות שכמעט ואין שומרי שבת החברות המקומיות אכן יחללו שבת. אך יחול צמצום דרסטי ברמה הכללית של חילול שבת. וגם חברות שעדיין יחללו שבת יעשו את מטעם עצמם ולא מטעם מדינה יהודית, מה שיפחית מחילול ה' שבדבר. ממילא אין לנו אפשרות לעת עתה לכוף שמירת שבת על חילונים בכלל וחברת חשמל בפרט.

כן, שינוי כזה מאד קשה מבחינה פוליטית. לא סתם ככה עובדי חברת חשמל מקבלים משכורות מנופחות ביותר - יש להם יד על המפסק של המדינה. במשק ריכוזי הכוח נמדד לא לפי יצרנות אלא לפי יכולת להזיק ולסחוט ע"י האיום בנזק, למשל בשביתה. יש גם בעיה שרב הציבור שבוי באשליה הסוציאליסטית. יש הסתדרות ולוביסטים...

אבל אפשר לייצר לחץ נגדי הולם אם כל המפלגות הדתיות יתאחדו למען המטרה הזאת. אם זה יהיה אחד מתנאים להצטרפות לקואליציה... ולא נהיה לבד. יהיו לנו בעלי ברית כהתנועה הליברלית החדשה. אם להעיר לפחות חלק מהציבור מחלום ריכוזיות הכלכלית...

לא בשמיים היא. וכולם ירוויחו מזה. גם החילונים.

נ.ב. לפי מה שקראתי משק חשמל הוא כלל וכלל לא מונופול טבעי. וכל ריכוזיות מגיעה מכיוון המדינה. אין שום מניעה שיהיו כמה רשתות חשמל פרטיות שמכסות אותו אזור. וכך היה בתחילת תקופת החשמל בארה"ב. הריכוזיות הגיע מלחץ של חברות חשמל ותיקות על הממשל שחששו מתחרות מחברות חדשות.

דפח"ח (ג"א הקטן רמזתי לזה בספרי)

שמחו

הודעהעל ידי שמחו » ה' אוגוסט 08, 2019 7:37 pm

חברת החשמל החלה ביישום החשמל הכשר שיעשה סוף לגנרטורים. וזאת על ידי הטמעת תהליכים של אוטומטיזציה. החברה אף קיימה השבוע ישיבה עם הרב בנימין חותה, והבוקר יצאה הודעה רשמית על ההחלטה להיענות לעצומה של מאות אלפי חרדים
מאות אלפי חרדים חתמו לפני כשנה על עצומה ובה הם דורשים מחברת החשמל שלא לחלל שבת לצורך ייצור ואספקה של חשמל, אלא להפעיל בסופי שבוע מערכות אוטומטיות ועובדים לא-יהודים בלבד. יותר מחצי מיליון איש הצטרפו לעצומה למען "חשמל כשר".

על רקע הרפורמה במשק החשמל, ביקשו גדולי ישראל להגביר את הלחץ הציבורי בעניין על חברת החשמל. בתחילה הם ביקשו משומרי השבת לפנות ישירות אל החברה, באופן פרטי, אך לאחר מכן הוחלט לעשות זאת בצורה מאורגנת ולאסוף מאות-אלפי חתימות באמצעות קמפיין בריכוזים החרדיים.

את המהלך הוביל הרב בנימין חותה, רב קהילה בביתר עילית, יחד עם "חדשות הסקופים". הרב חותה מסר בעבר שיעורי תורה קבועים לעובדי חברת החשמל ויצר קשרים עם כמה מבכיריה. וכך הוא נחשף למורכבות ההלכתית של הנושא, ולשם כך הוא ביקש למנף את הקרבה אליו למציאת פתרון.

למעשה, חלה מהפכה באחרונה ועל פי פרסום ב"חדשות הסקופים", חברת החשמל החלה ביישום החשמל הכשר שיעשה סוף לגנרטורים. וזאת על ידי הטמעת תהליכים של אוטומטיזציה. החברה אף קיימה השבוע ישיבה עם הרב בנימין חותה, והבוקר יצאה הודעה רשמית על ההחלטה להיענות להצעה שסחפה אחריה חצי מיליון חותמים.

במענה לפניית 'חדשות JDN' אישרו בחברת חשמל את הפרטים והוסיפו כי חברת החשמל החלה בישום התכנית. חדרי הפיקוד בתהליך הכשרה מתקדם לעבודה אוטומטית ובמקביל פועלים בחברה להשלמת ההערכות המערכתית.

יוצא פוניבז'

הודעהעל ידי יוצא פוניבז' » ה' אוגוסט 08, 2019 9:14 pm

מתקדם בקצב יפה.
בעוד שנה יפורסם:
כחלק מתהליך האוטומטיזציה שהוחל ע"י חברת החשמל אשתקד, נבחנת האפשרות להשלים את המלאכה לשמחת כלל שומרי השבת. וכו' וכו'.

בעוד שנתיים:
ישיבה מיוחדת של רבנים ואנשי מקצוע עם חברת החשמל, בנסיון למצוא את הדרך לצמצום חילולי השבת, ולהשלמת תהליך האוטמטיזציה וכו'. הרבנים בירכו על היוזמה והתבטאו, וכו'.

בעוד שלוש שנים:
חשמל כשר לכל הארץ: פריצת דרך משמעותית, לאחר שנים של תהליך וכו', גורמים בחברת החשמל מוסרים כי עד סוף 2025 כל החשמל בארץ יהיה ללא שום חילול שבת וכו'. רבנים עמהם שוחחנו הבהירו, כי מדובר ביום בשורה וכו'.

וכן הלאה והלאה, להנאתם של כל הפתאים בעם.

אוהב עמו

הודעהעל ידי אוהב עמו » ה' אוגוסט 08, 2019 10:04 pm

ייתכן וכבר כתבתי כן
אבל בזמנו הייתי נוכח שנציגים ישבו על הענין עם ר' עזריאל אויערבאך בשליחות ר' יצחק זילברשטיין שקידם את הענין וכבר היום רוב העבודה היא אוטומטית
ולאף אחד אין אינטרס לעבור לאוטומציה מלאה

יואל שילה

הודעהעל ידי יואל שילה » ה' אוגוסט 08, 2019 11:41 pm

מה שבאמת מתקדם הוא שילוב תחנות גז בכניסה לישובים חרדיים, שיעבדו באוטומציה מלאה, בימי החול יספקו חשמל לרשת החשמל הכללית, ולפני שבת ינותקו מהרשת הכללית ויספקו חשמל רק לישובים החרדים.
אי"ה באחיסמך הקמת תחנה כזו נמצאת בישורת האחרונה, ואי"ה לאחר מכן ברכסים המעטירה, לכשיוקם אזור התעשייה בצפון היישוב.
עסק זה רציני ביותר, ומאושר ע"י כל הגורמים, והתכניות שלו כבר די מפורטות, וכל הפרטים סגורים, אי"ה.
זה אינטרס של כולם, והייתי נוכח בכנס שבו הציגו את התכנית בפני שמאלנים חילונים בעלי השפעה גדולה על הממשלה ועל השיח הציבורי - ודי השתכנעו שזה גם האינטרס שלהם...
כל הפרוייקט הענק הזה קודם ע"י אברך צנוע, מקצוען במקצוענים, חכם שבחכמים, עניו שבענוים, שנראה שחפץ השם יצליח בידו.
נא להצטרף בתפילה
שיר המעלות...

שומע ומשמיע

הודעהעל ידי שומע ומשמיע » ג' ספטמבר 03, 2019 9:39 pm

בעמ' 9
קבצים מצורפים
עלון_אספקלריה _ חודש אלול.pdf
(1.37 MiB) הורד 395 פעמים

יושב ירושלים
שם מלא: פסח הלפרין

הודעהעל ידי יושב ירושלים » ג' ספטמבר 03, 2019 10:41 pm

מתוך העלון שהועלה בהודעה שלפני:
קבצים מצורפים
לכידה.JPG
לכידה.JPG (93.19 KiB) נצפה 6678 פעמים

לפי פשוטו

הודעהעל ידי לפי פשוטו » ג' ספטמבר 24, 2019 9:34 pm

יל"ע אם לא לעבור על איסור הוא בכלל הוצאות שבת ויו''ט?
כפי שנראה שברי לכמה מהכותבים באשכול.

יוצא פוניבז'

הודעהעל ידי יוצא פוניבז' » ג' ספטמבר 24, 2019 10:01 pm

לפי פשוטו כתב:יל"ע אם לא לעבור על איסור הוא בכלל הוצאות שבת ויו''ט?
כפי שנראה שברי לכמה מהכותבים באשכול.

כשיש איסור בחשמל של חברת חשמל, והדרך היחידה ליהנות ממזגן בשבת עולה כסף, הרי"ז בכלל הוצאות שבת ויו"ט.
אמנם מי שבבעלותו חנות עם מקררים, המשמשים לקירור המוצרים בחנות לצורך סחורה, מסתבר שאי"ז בכלל הוצאות שויו"ט.

לפי פשוטו

הודעהעל ידי לפי פשוטו » ג' ספטמבר 24, 2019 11:29 pm

מסתבר שרק הוצאות עונג שבת חוזרות
וכיום מזגן הוא שווה לכל נפש והוא חלק מהחיים.
וממילא אפשר דההוצאה היא רק להימנע מהאיסור ולא בשביל עונג שבת.

יוצא פוניבז'

הודעהעל ידי יוצא פוניבז' » ג' ספטמבר 24, 2019 11:45 pm

לפי פשוטו כתב:מסתבר שרק הוצאות עונג שבת חוזרות
וכיום מזגן הוא שווה לכל נפש והוא חלק מהחיים.

למה מסתבר כך??
עכ"פ יתיישב בזה הקושיא מעשה שבתך חול ואל תצטרך לבריות, ששם מדובר על הדברים ההכרחיים, משא"כ לענין דברים שאינם הכרחיים לוו עלי ואני פורע...
בכל אופן זה לא מסתבר כלל

לפי פשוטו

הודעהעל ידי לפי פשוטו » ד' ספטמבר 25, 2019 12:12 am

האם תשלומי המים והחשמל שנהנה בהם בשבת ושאר ממון שנחסר בשבת חוזרים?
לכאו' רק מה שמוציא בשביל עונג שבת חוזר.

ברוז

הודעהעל ידי ברוז » ה' פברואר 11, 2021 12:20 am

משהו יצא מכל הסיפור הזה?

חזור אל “בית המדרש”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 175 אורחים