מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

עניני לשה"ר

דברי תורה, עיוני שמעתתא, חידושי אגדה וכל פטפוטיא דאורייתא טבין
קשר של קיימא

עניני לשה"ר

הודעהעל ידי קשר של קיימא » א' דצמבר 15, 2013 5:12 pm

מעשה בא' שידע על שניים שמרבים לדבר עליו לשה"ר, ועלה בדעתו הרי בלא"ה מדברים ומה יועיל קפידתי, וע"כ החליט בליבו "הריני מתיר דמי כלפי אותם שניים ואם רצונם לדבר, הנני נותן רשותו ומחילה מראש לדבר עלי ביניהם ככל העולה רוחם ולא יענשו בסיבתי".
וכן בדידי שאלה כעין זה שאני רוצה לטפל באיזה בעיה של פלוני, ובשביל לעזור לו אני יצטרך לדבר הרבה לשה"ר, וכידוע קשה לצמצם שיהיה כל דיבור עפ"י הכללים ובאמת לתועלת ובלי לקבל וכו'. ע"כ הנני רוצה לפני כן לבקש ממנו שיתיר לי לדבר בלא הגבלות...

גבי הציור הראשון שמעתי לדון שאין זה מחילה כלל דענינו שמוחל ומסיר כעס וקפידה מליבו אבל בצורה זו כן מקפיד ואינו רוצה בזה, אבל הכא מקפיד ואינו מתרצה אלא שמבקש שלא יענשו, וזה אין בידו להחליט מה יהיה משפטם [חשבתי להביא ראיה מר' רחומי בכתובות שאיחר לביתו ואשתו הורידה דמעה והוא נח נפשיה. והלא ודאי מחלה ולא הקפידה ואמאי נענש. אבל באמת י"ל דשם שאני דלא מחלה מיד אלא כדרך העולם שמוחלים אח"ז ובמקרה שלה לא מחלה עד שנח נפשיה].

מה דעת הצדיקים דק"ק אוצה"ח ת"ו ?

מאן מלכי

Re: עניני לשה"ר

הודעהעל ידי מאן מלכי » א' דצמבר 15, 2013 7:46 pm

עי' באר מים חיים סוף כלל ב'

דניאל

הודעהעל ידי דניאל » א' דצמבר 15, 2013 8:40 pm

קשר של קיימא כתב:מעשה בא' שידע על שניים שמרבים לדבר עליו לשה"ר, ועלה בדעתו הרי בלא"ה מדברים ומה יועיל קפידתי, וע"כ החליט בליבו "הריני מתיר דמי כלפי אותם שניים ואם רצונם לדבר, הנני נותן רשותו ומחילה מראש לדבר עלי ביניהם ככל העולה רוחם ולא יענשו בסיבתי".

למה הוא עשה את זה? הלעיטהו לרשע וימות!

בברכה המשולשת
שם מלא: רועי הכהן זק

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » א' דצמבר 15, 2013 9:14 pm

דניאל כתב:
קשר של קיימא כתב:מעשה בא' שידע על שניים שמרבים לדבר עליו לשה"ר, ועלה בדעתו הרי בלא"ה מדברים ומה יועיל קפידתי, וע"כ החליט בליבו "הריני מתיר דמי כלפי אותם שניים ואם רצונם לדבר, הנני נותן רשותו ומחילה מראש לדבר עלי ביניהם ככל העולה רוחם ולא יענשו בסיבתי".

למה הוא עשה את זה? הלעיטהו לרשע וימות!

ולא ייענש שום אדם בסיבתי
ענוש לצדיק לא טוב

דניאל

הודעהעל ידי דניאל » א' דצמבר 15, 2013 9:35 pm

לא ייענש והנני מוחל זה עניין אחד. ונתינת רשות זה עניין אחר.
האם צריך להזכיר את תיקון הח"א בנוסח תפילה זכה?
חוץ ממי שחוטא כנגדי ואומר אחטא לו והוא ימחל לי

מאן מלכי

הודעהעל ידי מאן מלכי » ב' דצמבר 16, 2013 10:52 am

דניאל כתב:לא ייענש והנני מוחל זה עניין אחד. ונתינת רשות זה עניין אחר.

אני מוותר על החלק הזה, מה העניין להקפיד, זה יעזור לי משהו כמו שכתבו למעלה, זה יעזור לי שלא יהיה לו מחילה ויענש בגיהנום חם ?
חוץ מזה אני רוצה להרויח את דברי שעה"צ בסי' תרו שמי מוחל לחבירו על מזיד אז גם לו ימחלו באותו דרגה. וא"כ אולי אקבל מחילה על אחטא ואשוב שלי.
וז"ל "דלמעלה דנין מדה כנגד מדה. וצריך למחול לחברו אפילו אם עיות כנגדו במזיד ובמרד, ואז מוחלין לו גם כן אפילו על המזידות, וכמו שאמרו בגמרא, למי נושא עון למי שעובר על פשע"

דניאל

הודעהעל ידי דניאל » ב' דצמבר 16, 2013 8:23 pm

מאן מלכי כתב:
דניאל כתב:לא ייענש והנני מוחל זה עניין אחד. ונתינת רשות זה עניין אחר.

אני מוותר על החלק הזה, מה העניין להקפיד, זה יעזור לי משהו כמו שכתבו למעלה, זה יעזור לי שלא יהיה לו מחילה ויענש בגיהנום חם ?
חוץ מזה אני רוצה להרויח את דברי שעה"צ בסי' תרו שמי מוחל לחבירו על מזיד אז גם לו ימחלו באותו דרגה. וא"כ אולי אקבל מחילה על אחטא ואשוב שלי.
וז"ל "דלמעלה דנין מדה כנגד מדה. וצריך למחול לחברו אפילו אם עיות כנגדו במזיד ובמרד, ואז מוחלין לו גם כן אפילו על המזידות, וכמו שאמרו בגמרא, למי נושא עון למי שעובר על פשע"

גם אני פעם הייתי חושב כמוך. אבל אחר כך הבנתי שאנחנו לא יותר צדיקים מהחיי אדם...

חזור אל “בית המדרש”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 193 אורחים