מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

קובע לו רב

דברי תורה, עיוני שמעתתא, חידושי אגדה וכל פטפוטיא דאורייתא טבין
מאן מלכי

קובע לו רב

הודעהעל ידי מאן מלכי » ה' דצמבר 11, 2014 11:38 am

מה הדין לדוגמא תלמיד מובהק לרב אלישיב זצ"ל ועושה כלל דבריו לקולא ולחומרא וכמש"כ בחזו"א יו"ד קנ סק"א שאדם עושה לו רב וביאר פרטים בזה. השאלה האם בניו של אותו תלמיד או תלמידיו של אותו אחד יכולים ג"כ לעשות את הרב אלישיב לרבם או דילמא כיון שלא היכרוהו ולא למדו אצלו איך ייעשה לרבו. אך מאידך אולי כיון שהם תלמידים לתלמידיו וכגון שגם תלמיד זה הגיע להוראה ומורה תמיד כמו רבו הגדול - באופן זה שרי וזה שונה ממי שיקח ע"ע את הנו"ב לדוגמא כרב

ואם תימא שאין כזה דבר - יצא שאב המשפחה ינהג לקולא בהלכה מסוימת אבל בניו לא יכולים לעשות כן כי יש חולקים על רבו של האבא ואם הוא נידון בדאו' עליהם להחמיר כמש"כ בע"ז ז. ששני חכמים שחולקים אם הם שויים (ואני מדבר על אופן שהם שווים) הלך בדאו' לחומרא

בברכה המשולשת
שם מלא: רועי הכהן זק

Re: קובע לו רב

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ה' דצמבר 11, 2014 7:22 pm

למיטב זכרוני יש על זה תשובה של הרשב"א לגבי קבלת הרמב"ם לרב (התשובה נשלחה לאי רודוס)

יעקובי

הודעהעל ידי יעקובי » ה' דצמבר 11, 2014 7:23 pm

עדויות פ"ה מ"ז.

אלי כהן

הודעהעל ידי אלי כהן » ו' דצמבר 12, 2014 12:17 am

מאן מלכי כתב:או דילמא כיון שלא היכרוהו ולא למדו אצלו איך ייעשה לרבו

תמהני מנין לך שצריך להכירו וללמוד אצלו כדי לעשותו לרבו? ולענ"ד נראה בפשטות שמספיק להכיר את תורתו.

סכינא חריפא

הודעהעל ידי סכינא חריפא » ו' דצמבר 12, 2014 3:09 pm

בדר"כ יכול לקבל ע"ע פסקי הרב אפילו אינו באמת תלמידו, ועאכו"כ אם אביו תלמידו והוא כעין תלמיד של אביו, אבל לעיתים ההיתר אינו ברור וכדאיתא בגמ' [פסחים דף נ']

א"ל רבה בר בר חנה לבניה בני לא תאכל לא בפני ולא שלא בפני אני שראיתי את ר' יוחנן שאכל כדי הוא ר' יוחנן לסמוך עליו בפניו ושלא בפניו אתה לא ראית אותו לא תאכל בין בפני בין שלא בפני ופליגא דידיה אדידיה דאמר רבה בר בר חנה סח לי רבי יוחנן בן אלעזר פעם אחת נכנסתי אחר ר"ש בן רבי יוסי בן לקוניא לגינה ונטל ספיחי כרוב ואכל ונתן לי ואמר לי בני בפני אכול שלא בפני לא תאכל אני שראיתי את ר"ש בן יוחי שאכל כדי הוא ר' שמעון בן יוחי לסמוך עליו בפניו ושלא בפניו אתה בפני אכול שלא בפני לא תאכל

וע' אגרות משה ח"ט יו"ד סימן ח מה שהאריך בזה

סכינא חריפא

הודעהעל ידי סכינא חריפא » ו' דצמבר 12, 2014 3:27 pm

בברכה המשולשת כתב:למיטב זכרוני יש על זה תשובה של הרשב"א לגבי קבלת הרמב"ם לרב (התשובה נשלחה לאי רודוס)

"...והנה במקומו של רבי אליעזר כורתין עצים לעשות פחמין לעשות אזמל. ולא מיחו בידם חכמים לפי שהן עושין כדברי רבם. ובפרק כל הבשר (קיז)... ואמינא דילמא דרש להו כרבי יוסי הגלילי דאמר יצא בשר עוף שאין לו חלב. וכן רבים. ומן הדרך הזה כל שנהגו לעשות כל מעשיהם על פי אחד מגדולי הפוסקים במקום שנהגו לעשות כל מעשיהם על פי הלכות הרב אלפסי זכרונו לברכה ובמקומות שנהגו לעשות כל מעשיהם על פי חבור הרמב"ם ז"ל והרי עשו אלו הגדולים כרבם. ומיהו אם יש שם אחד חכם וראוי להוראה ורואה ראיה לאסור מה שהם מתירין נוהג בו איסור. שאין אלו כרבם ממש דבמקום רבם אילו יעשו שלא כדבריו יקלו בכבוד רבם במקומו... ואם יש תלמיד חכם ראוי להוראה ורואה דברי המקל בזה אפשר שיעשה בקולו מפני שהוא מסכים כהוראתו עם המקל והם רבים כנגד היחיד. זה שנראה לי בענינים אלו" (ח"א סי' רנג).

ועדיין אינו במשמע שגם יחיד יכול לקבל ע"ע רב פלוני.

חזור אל “בית המדרש”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 318 אורחים