מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

מה הביאור בית שמאי במקום בית הלל אינה משנה?

דברי תורה, עיוני שמעתתא, חידושי אגדה וכל פטפוטיא דאורייתא טבין
נוה הלבנון

מה הביאור בית שמאי במקום בית הלל אינה משנה?

הודעהעל ידי נוה הלבנון » ו' אוגוסט 21, 2015 4:13 pm

בברכות דף לו ע"ב כתב רש"י אינה משנה - ואין זה ספק אלא ודאי.
ואני בעניי לא ידעתי מעולם שיש פשט אחר.
כעת מצאתי ברע"ב חידוש, וכה כתב הרע"ב במסכת יבמות פרק ג משנה א:
ב"ש אומרים יקיימו ובית הלל אומרים יוציאו - בגמרא מפכינן לה, בש"א יוציאו ובה"א יקיימו. דבכל מקום ב"ש לחומרא וב"ה לקולא חוץ מהמקומות הידועים מקולי בית שמאי ומחומרי בית הלל, והכי אמרינן בעלמא, ב"ש במקום ב"ה אינה משנה, כלומר, כל היכא דאשכחן במשנה בית שמאי מקילין, וב"ה הוא שדרכן להקל ונמצאו עתה בית שמאי עומדים במקום בית הלל, אינה משנה ומשבשתא היא וצריך להפכה, אלא אם כן היא מהמשניות הידועות שהם מקולי בית שמאי ומחומרי בית הלל. ובמסכת עדיות מני לה בשם רבי אליעזר מקולי בית שמאי ומחומרי בית הלל:

מי יחכימנו למקורו של רבינו עובדיה.

ישראל אליהו

Re: מה הביאור בית שמאי במקום בית הלל אינה משנה?

הודעהעל ידי ישראל אליהו » ו' אוגוסט 21, 2015 4:37 pm

יד מלאכי כללי התלמוד כלל קפג:
שמעינן להרמב"ם ז"ל בפירוש המשניות בפרק ארבעה אחין דאית ליה דרכא אחריני בפירוש ב"ש במקום ב"ה אינה משנה וז"ל שם והעיקר אצלנו ב"ש במקום ב"ה אינה משנה ר"ל כל מקום שתמצא ב"ש מקילין וב"ה מחמירין וזה הפך המפורסם מסברתם לפיכך תדע שהמשנה מוטעית ושהדבר המיוחס לב"ש אמנם הוא חוץ מן המקומות המנויין שהם מקולי ב"ש ומחומרי ב"ה ולפיכך פסק ההלכה בכאן יקיימו עכ"ד ואחריו נמשכו הרע"ב והתי"ט שם והזכירו לשבח ולחידוש הרלנ"ח בתשובותיו סימן ק"ח.
ואני המך בעניותי אין לי פה להשיב על דבריהם כי פשט דברי הסוגיות שהבאתי לא מוכחי הכי וכבר עמדו על זה הר"ב קול הרמ"ז והר"ב הון עשיר שם והר"ב בית דוד ברפ"ח מחולין ע"ש שישרים בליבותם האריכו למעניתם בביטול פי' זה ויש לתמוה על הכנה"ג שבכללי התלמוד כלל מ"ה הביא דברי הרמב"ם הנ"ל בלחוד ולא הזכיר כלום מהסוגיות דמוכחי הפך זה גם לא דעת רש"י והתוס' והרי"ף דאייתינא והוא פלא. עכ"ד.

חזור אל “בית המדרש”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 182 אורחים