מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

"מילגת" דתות - למי שייכת?

דברי תורה, עיוני שמעתתא, חידושי אגדה וכל פטפוטיא דאורייתא טבין
שחר

"מילגת" דתות - למי שייכת?

הודעהעל ידי שחר » ד' אוקטובר 28, 2015 1:56 am

נשאלתי בענין הכסף של משרד הדתות, כדלהלן:
הנה במציאות ישנם ב' סוגי כוללים כידוע, יש שהכסף נכנס לקופת הכולל והכולל מתחייב לסכום מסויים לאברך, בין אם יש דתות ובין אם אין. אך יש כוללים שהאברכים מקבלים את הדתות או ישיר או דרך הכולל, ובלי קשר לגובה מלגת הכולל שהוקצבה מראש. (יש כמדומה גם כוללים שישלימו הסכום של הדתות כשהוא יורד אבל בלא התחייבות על כך).
ועל של עתה באתי, שכידוע היתה גזירת המלכות בקיצוצין לאורך ולרוחב ופגעו גם במילגה זו עד חציה, וכעת העלו שוב את גובה המלגה, ואירע באברך שלמד בכולל שנותנים סכום מסויים בלי קשר לדתות, ועוד קודם שהעלו הדתות עבר לכולל אחר ששם אין קשר בין הדתות לכולל אלא ניתן ישיר לאברך, וכעת השיבו הקוזקים את הדתות רטרואקטיבית, כך שנכנס לחשבון הכולל הישן עבור האברך סך גדול מאוד, ראש הכולל הקודם טוען 'שלי הוא', האם יש צדק בדבריו? והאם יש לחלק בין תקציב ש"התעכב" ולבסוף נכנס, לבין תקציב שחוקית לא היה קיים כלל ורק אושר עתה רטרואקטיבית? היאך היחס ההלכתי לענין?, ומה קורה מבחינת חוקי "המלכות", הרי אין ספק שמטרתם היא עבור האברך, ולא עבור ראש הכולל, אלא שאם כן, מדוע מפקידים כלל את הכסף לעמותה הישנה במקום שהכסף ילך אחר האברך היכן שהוא לומד כיום?
יחכימונו החכמים דפה מה דעתם בכ"ז.

סמל אישי של המשתמש
מאיר סובל
שם מלא: פלוני אלמוני

Re: "מילגת" דתות - למי שייכת?

הודעהעל ידי מאיר סובל » ד' אוקטובר 28, 2015 2:36 am

בפשטות זה שייך לאברך, והכולל הוא רק צינור, ואין לו זכויות להדביק בעצמו כלוסטרול מהכסף, אמנם אם הכולל משלם מעצמו את המילגה כולל סך הקיצבה בתוכה , גם לפני שקיבלם, זכותו להתנות שכשתגיע הקיצבה הכל ישולם לו.

בברכה המשולשת
שם מלא: רועי הכהן זק

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ד' אוקטובר 28, 2015 7:47 am

הכסף עובר דרך הכולל כי שם יש אפשרות לרישום ומעקב בצורה מסודרת

סמל אישי של המשתמש
ארזי ביתר

הודעהעל ידי ארזי ביתר » ד' אוקטובר 28, 2015 1:45 pm

אתה בטוח בנכונות העובדתית של הסיפור?

עד כמה שידוע לי, מפי כמה יודעי דבר, מלגת משרד הדתות ניתנת לראש הכולל, כתמיכה להחזקת הכולל, כפי מספר הלומדים שבו. ממילא, קצת תמוה לי, שמשרד הדתות מעביר את הכסף ישירות לחשבון של האברך.

בכל מקרה, לענ"ד, הדבר תלוי בכוונת הנותנים. ויש לבדוק בחוק, מה מטרת המלגה, האם תמיכה לאברך או לראש הכולל.

וראה תשובת הגרב"צ מוצפי למשל: http://www.doresh-tzion.co.il/QAShowAns ... qaid=64759

גימפעל

הודעהעל ידי גימפעל » ד' אוקטובר 28, 2015 2:12 pm

היה שיעור של ר' מנדל שפרן בעניין יחסי עובד ומעביד בין האברכים לראש כולל, אולי נדפס באחד מקובצי הישר והטוב.

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ד' אוקטובר 28, 2015 2:38 pm

באותו עניין ראיתי בבית הכנסת קונטרס בשם בריתי שלום (ח"ד) של ר' פנחס (שפירא?) מביתר עילית, כמדומני שספריו הוזכרו כאן בפורום ג"כ, ושם דן ג"כ בשאלה האם התחייבות ראש הכולל לאברך למילגה מחייבתו.

מלך זקן וכסיל

הודעהעל ידי מלך זקן וכסיל » ד' אוקטובר 28, 2015 2:50 pm

אוצר החכמה כתב:באותו עניין ראיתי בבית הכנסת קונטרס בשם בריתי שלום (ח"ד) של ר' פנחס (שפירא?) מביתר עילית, כמדומני שספריו הוזכרו כאן בפורום ג"כ, ושם דן ג"כ בשאלה האם התחייבות ראש הכולל לאברך למילגה מחייבתו.

הוא חבר בפורום.

מלך זקן וכסיל

הודעהעל ידי מלך זקן וכסיל » ד' אוקטובר 28, 2015 2:59 pm

ברשות הרב המחבר שליט"א
שו''ת בריתי שלום ח''ד סימן י.pdf
(236.63 KiB) הורד 435 פעמים

אוהב אוצר

הודעהעל ידי אוהב אוצר » ד' אוקטובר 28, 2015 8:18 pm

מידיעה ברורה שיש לי, הכסף ניתן לראש כולל עבור האחזקה, הרי יש לו עוד הוצאות: מקום, חשמל מים ועוד ועוד, מהיכן זה? אלא משרד הדתות נותן את זה כסיוע כללי אמנם 'פר' ראש אבל זה למעשה סיוע כללי להחזקת הכולל.
זה שהראשי כוללים מחשבנים את זה כחלק מהמילגה זה יאמר לזכותם, אבל שוב, אני מדבר מתוך ידיעה ברורה בנושא.
אגב, לא קראתי את המאמר לעיל ולא שמעתי שום שיעור, אני מדבר 'מהצד' של משרד הממשלה.

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ד' אוקטובר 28, 2015 8:26 pm

מלך זקן וכסיל כתב:ברשות הרב המחבר שליט"א
שו''ת בריתי שלום ח''ד סימן י.pdf

יש"כ לך ולרב המחבר חבר הפורום.

כהן

הודעהעל ידי כהן » ד' אוקטובר 28, 2015 8:39 pm

לכאו' פשוט שבכולל שבלא"ה התשלום לא צמוד לדתות ואם היה האברך נשאר בכולל ג"כ לא היה מקבל את הסכום א"כ למה שישתנה כאשר עזב את הכולל ואם הוא תובע את כספי הדתות שיחזיר את התוספת שקיבל מהכולל שהרי זה הסיכום שהכולל נותן סכום קבוע והדתות הולך אליו
ובלא"ה כל הנידון הוא למי שתייחס לכספי המדינה ככסף שיש לו בעלים ואכמ"ל

אוהב אוצר

הודעהעל ידי אוהב אוצר » ד' אוקטובר 28, 2015 8:45 pm

כב' כותב דברים שמתרחקים מדברי הפותח:
אני יסביר: האם אברך יכול לתבוע ראש כולל שנותן לו 100 ש"ח פחות ממה שנותן משרד הדתות?
כמובן מדברים פה ב'לו יצוייר'.
בטח ישאלו איך בכלל יש ציור כזה כי הראש כוילל מוסיף מעצמו, אני יסביר שנצייר שיש כוילל שנותן לפי ראות עיניו, האם אפשר לתבוע?

שחר

הודעהעל ידי שחר » ד' אוקטובר 28, 2015 10:44 pm

לאור כל הנאמר כאן, חשבתי לחדד את השאלה של פתיחת האשכול, למרות שהכותרת היא "למי שייך מילגת הדתות", נניח שאלה זו בצד, ונעבור לדון במקרה הנ"ל - רק כלפי הסיכום שבין ראש הכולל לאברך, שלכאורה בזה יש לתלות עיקר הנידון, מכיון שבין אם נאמר שבמקור הכסף שייך לאברך ובין אם שייך לראש הכולל, הצד השוה דכו"ע מודו שחיתוך הדין יקבע לפי הסיכום שסוכם מראש, כעת נשאר לחדד את אופי הסיכום שסוכם, הן אמנם אם סיכמו ביניהם שכל כספי הדתות מגיעים לקופת הכולל ללא קשר לאברך, ודיברו מפורש שזה כולל כל המקרים, לא בלבד במקרה שלא נכנס דתות ואח"כ השלימו למפרע, אלא גם מקרה שהדתות יעלה את הקצבה תוך כדי תקופת הלימודים, וגם דיברו על המקרה דלעיל, שלאחר עזיבת האברך יעלו את התעריף למפרע שזה בעצם לא "השלמה" אלא משהו חדש לגמרי, או אז אין שום זכות תביעה כלל, שכן סוכמו הדברים במפורש.
כל מה שיש לדון הוא במקרה סתמי, שלא פירשו ביניהם על איזה אופן יחול הסיכום, אלא סתם דובר ביניהם שהדתות שייך לכולל, במקרה זה בהחלט ניתן להפריד הפרדה מוחלטת בין השלמת קצבה שלא שולמה מחוסר תקציב בקופת המדינה, או העלאת התעריף תוך כדי תקופת האברך בכולל, לבין מקרה המדובר כאן שנוצר חוק חדש לחלוטין שמזכה למפרע, שהוא מקרה שלא היה קיים בהסטוריה כמדומה, כך שזהו דבר שלא ניתן להעלותו על הדעת ואם היה האברך יודע אותו מראש יתכן שלא היה מסכים לסיכום שכזה אלא היה מסייג אותו שכלפי מקרה זה לא יחול הסיכום ביניהם, ואי לכך גם אם נסכים שכל קצבת הדתות שייכת לכולל אבל אם הסיכום מראש לא כלל מקרה שכזה הרי יש לדון שכאילו סוכם שכסף זה אינו בכלל הנידון וסתמו כפרושו שהוא שייך לאברך כפי שמקובל במקומות שאין סיכום כזה דהיינו במקומות שהכולל נותן הדתות לאברך.

ראש

הודעהעל ידי ראש » ג' פברואר 13, 2018 7:48 pm

עזבתי מקום לימודים בבוקר, ונשארתי שם רק אחרי הצהריים. הם הוציאו את שמי מרשימת מקבלי הדתות, כי אפילו שאני רק חצי יום זה היה בלגן בשבילם כל הענין. מאז לא קיבלתי יותר דתות.
עבר מאז שנה וחצי, ולפתע היום אני נקרא לביקורת הדתות. ופתאום אני מגלה שאני רשום כמאז ומתמיד.

ברצוני לתבוע את הכסף שלא קיבלתי.

זה שייך?
או שבאמת הכסף שייך למוסד ואין לי שום זכות (אולי לתרעומת...אבל זה לא יעזור לי).

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ג' פברואר 13, 2018 8:56 pm

כהערת אגב, המלה 'דתות' אינה מתאימה כלל לשימושו של יהודי ירא שמים, וד"ל, ויש למצוא תחליף כמו 'המשרד לעניני דת'.

עזריאל ברגר

הודעהעל ידי עזריאל ברגר » ג' פברואר 13, 2018 9:15 pm

דרומי כתב:כהערת אגב, המלה 'דתות' אינה מתאימה כלל לשימושו של יהודי ירא שמים, וד"ל, ויש למצוא תחליף כמו 'המשרד לעניני דת'.

באווירת חודש אדר הבעל"ט: עיין פירש"י על "נלכה דותינה" (פרשת וישב)...

שמש

הודעהעל ידי שמש » ד' פברואר 14, 2018 4:35 pm

אאל"ט (בפעם האחרונה שביררתי) הכסף הזה, למרות שהוא מחושב פר אברך, מוגדר במשרד החינוך (ולא הדתות...) כסיוע למוסד/עמותה ולא לאברך (הודות לפעילותם של כמה 'נציגים' חרדיים שטרחו לשנות את ההגדרה ואף את החיוב שהיה בעבר להעביר את רוב הכסף לאברך וזאת בין היתר כדי שלא יהיה ניתן לחייב את ראשי המוסדות לשלמו לאברכים) כך שמבחינה חוקית א"א לתבוע את הכסף בשום מצב (גם אם סתם כך הר"כ לא משלם, אא"כ הוא התחייב אישית בפני האברך על סכום מסוים) ובפשטות אם כך דעת הנותן (המדינה) הרי שגם מבחינה הלכתית א"א לתבוע. מבחינה מוסרית יכול להיות שיש כאן טעם לפגם, אבל לזה כבר התרגלנו...

בן מיכאל

הודעהעל ידי בן מיכאל » ד' פברואר 14, 2018 7:19 pm

שמש כתב:אאל"ט (בפעם האחרונה שביררתי) הכסף הזה, למרות שהוא מחושב פר אברך, מוגדר במשרד החינוך (ולא הדתות...) כסיוע למוסד/עמותה ולא לאברך (הודות לפעילותם של כמה 'נציגים' חרדיים שטרחו לשנות את ההגדרה ואף את החיוב שהיה בעבר להעביר את רוב הכסף לאברך וזאת בין היתר כדי שלא יהיה ניתן לחייב את ראשי המוסדות לשלמו לאברכים) כך שמבחינה חוקית א"א לתבוע את הכסף בשום מצב (גם אם סתם כך הר"כ לא משלם, אא"כ הוא התחייב אישית בפני האברך על סכום מסוים) ובפשטות אם כך דעת הנותן (המדינה) הרי שגם מבחינה הלכתית א"א לתבוע. מבחינה מוסרית יכול להיות שיש כאן טעם לפגם, אבל לזה כבר התרגלנו...
בקיצור גם אצלינו הטייקונים על הגובה!

בינוני

הודעהעל ידי בינוני » ש' מרץ 03, 2018 10:43 pm

בדקתי פעם את הנושא הזה, ואז מסרו לי 'חוזר מנכ"ל' (של משרד החינוך או הדתות) שכתוב שם בפירוש שזה תמיכה במוסד ולא לאברך, אם אזכור אחפש ואעלה את זה בהמשך.

עובדיה חן

הודעהעל ידי עובדיה חן » א' מרץ 04, 2018 8:33 am

בינוני כתב:בדקתי פעם את הנושא הזה, ואז מסרו לי 'חוזר מנכ"ל' (של משרד החינוך או הדתות) שכתוב שם בפירוש שזה תמיכה במוסד ולא לאברך, אם אזכור אחפש ואעלה את זה בהמשך.

גם עם זה לפי הכללים של המשרד למוסד בכ"א מקבלים פר אברך, לפיכך להגיד שזה מנותק מהאברך זה לא נראה לי.
לגופו של עניין , בכולל חז"א ברשות הרב ניסים קרליץ לא נותנים את הדתות , אמנם זכור לי באיזה כולל שתבע את ראש הכולל לדין תורה אצל בי"ד של רבי ניסים [לא יודע עם הוא היה]
בכל אופן הם פסקו ששבועיים המוסד יכול להחזיק את המילגה הזאת יתרה מכך כבר חייב למסרו לאברך.

בינוני

הודעהעל ידי בינוני » א' מרץ 04, 2018 11:33 am

חוזר מנכ''ל תשע''ח.JPG
חוזר מנכ''ל תשע''ח.JPG (63.05 KiB) נצפה 7562 פעמים

בינוני

הודעהעל ידי בינוני » ב' מרץ 05, 2018 2:21 pm

דעה הלכתית בנושא: ראש ישיבת כסא רחמים

דעתו של השר הרב דרעי:
שאלה: בימים האחרונים שומעים יותר ויותר תלונות של אברכים, שטוענים כי העלאה בתקציבי הכוללים לא מגיעה לכיסיהם.
תשובה: אין לי תשובה על זה. צריך לזכור, רוב הכוללים שאני מכיר, משלמים יותר מהקצבה שהם מקבלים. גם כשלא היו קצבאות, הם המשיכו לשלם. שילמו 2000 ש"ח בזמנים שקיבלו 400. יש לנו עיקרון. הקצבאות לא שייכים לבחור או לאברך, אלה לאלו שנושאים בעול, נוסעים לחו"ל, מכתתים את רגליהם להחזקת המוסדות. אני סומך על ראש הישיבה והכולל שיעשה מה שצריך לעשות. זו העמדה של גדולי ישראל משך כל השנים, ואני מציע לא לשנות אותה.
מקור: דרעי: "תקציבי המוסדות לא שייכים לאברך או לבחור אלא למנהלים"

עוד בנושא: מורי הוראה: "זאת שאלה של התייחסות הלכתית"

חזור אל “בית המדרש”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 175 אורחים