מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

התאונה הנוראה בקו 402 - מה ה' דורש מאיתנו?

דברי תורה, עיוני שמעתתא, חידושי אגדה וכל פטפוטיא דאורייתא טבין
לעד

התאונה הנוראה בקו 402 - מה ה' דורש מאיתנו?

הודעהעל ידי לעד » ה' פברואר 18, 2016 1:29 pm

ראו במצו"ב
קבצים מצורפים
האדמו''ר מצאנז שליט''א.jpg
האדמו''ר מצאנז שליט''א.jpg (307.16 KiB) נצפה 5849 פעמים

מה שנכון נכון

Re: התאונה הנוראה בקו 402 - מה ה' דורש מאיתנו?

הודעהעל ידי מה שנכון נכון » ה' פברואר 18, 2016 4:44 pm

בענין הגרסה שהביא מרש"י זנות וע"ז יעויין באשכול זה.
viewtopic.php?f=17&t=24318

יאיר1

הודעהעל ידי יאיר1 » ה' פברואר 18, 2016 6:23 pm

הכותרת של האשכול לא כל כך מתאימה.
אף אחד לא קיבל מייל מהקב"ה.
ואם ננסה לשמוע מגדולי ישראל במה צריך להתחזק, אז הגאון הגדול הרב שלום כהן אמר להתחזק בלימוד התורה ברצף, וזה דווקא מתאים לדברי חז"ל שיעסוק בתורה. וכל אחד יפשפש במעשיו ולב יודע מרת נפשו.
הייתי ממליץ לערוך את הכותרת של האשכול.

החתן סופר

הודעהעל ידי החתן סופר » ה' פברואר 18, 2016 7:18 pm

שאלת תם, למה אדמורי"ם ורבנים גדולים כ"כ אנטי טכנולוגיה? למה אי אפשר להשתמש בטכנולוגיה הנפלאה לד"ת וקדושה? רק לסנן והמכשיר כשר ומוכן לשמש בקודש.
מה רע בטלפון? מה רע באוצר? מה רע בפרויקט השו"ת? העולם ב"ה התקדם מאוד והכלים לקנות תורה ולימוד רק מתפתחים, למה האנטי לקידום הנפלא הזה ב"ה?

קטונתי מלהבינם, וב"ה שיש ברשותי מחשב ועוד אמצעים שמשמשים אותי לד"ת, עבודות תורניות ועוד.

יאיר1

הודעהעל ידי יאיר1 » ה' פברואר 18, 2016 7:40 pm

אני מתפלא ממש על השאלה, אבל לימדו אותנו שאם לא שואלים לא יודעים, ומותר לשאול.
הדברים קצת ארוכים, אבל
ראשית, לא הכל שווים בזה, יש אנשים שמחשב יגרום להם להמון ביטול תורה והתקשקשות.. משחקים סרטים וכו'....
קל וחומר כאשר יש גישה לרשת, אפילו באתרים כשרים... עלול וקרוב להוריד את הקומה הרוחנית של האדם.
אני מדמיין לעצמי שאם כל הציבור יהיה לו אינטרנט מסונן ברמה גבוהה [אתרוג +, או נטצח] זה גם יוריד את הקומה הרוחנית של הציבור.
שלא לדבר על המכשירים החכמים, שבכל מקום ורגע יש לאדם טכנולוגיה, יהפוך אותנו לאנשים חסרי רגש בכלל...

בעיני הדברים יותר מפשוטים, וצריך רק התבוננות, בהיותי בישיבה היה חדר שסוכם בין כל חברי החדר שלא מכיניסים שום עיתון, דבר שמצד ההנהלה היה מותר, בחור אחד רצה להכניס יתד, והתחייב שלא יקרא בו כאשר יש בחורים בחדר וגם יחביא אותו. לאחר התייעצות עם המשגיח שהוא אדם גדול, אמר שהבחור אינו צודק, כיון שאם אנו מבינים שעיתון הוא דבר לא טוב, לא צריך שייכנס לחדר כלל, ההוכחה שלו היתה שהקב"ה אמר למשה רבנו להביא את המטה כאשר מדבר אל הסלע, כיון שדבר רוחני קדוש שמונח בקירבת מקום משפיע על הדבר, וכן להיפך.

נכון שאפשר לעשות דברים טובים עם אייפון מוגן, ויש רבים שאכן מסתייעים בזה בקרב הציבור בעלי תשובה, אבל לכלל הציבור גדולי הדור שוקלים שזה מזיק יותר, ההכרעה בזה באמת צריכה אדם גדול, אבל כדי להבין מה הצד באתי כאן קצת להעלות ראשי פרקים למחשבה.

החתן סופר

הודעהעל ידי החתן סופר » ה' פברואר 18, 2016 7:45 pm

יאיר1 כתב:אני מתפלא ממש על השאלה, אבל לימדו אותנו שאם לא שואלים לא יודעים, ומותר לשאול.
הדברים קצת ארוכים, אבל
ראשית, לא הכל שווים בזה, יש אנשים שמחשב יגרום להם להמון ביטול תורה והתקשקשות.. משחקים סרטים וכו'....
קל וחומר כאשר יש גישה לרשת, אפילו באתרים כשרים... עלול וקרוב להוריד את הקומה הרוחנית של האדם.
אני מדמיין לעצמי שאם כל הציבור יהיה לו אינטרנט מסונן ברמה גבוהה [אתרוג +, או נטצח] זה גם יוריד את הקומה הרוחנית של הציבור.
שלא לדבר על המכשירים החכמים, שבכל מקום ורגע יש לאדם טכנולוגיה, יהפוך אותנו לאנשים חסרי רגש בכלל...

בעיני הדברים יותר מפשוטים, וצריך רק התבוננות, בהיותי בישיבה היה חדר שסוכם בין כל חברי החדר שלא מכיניסים שום עיתון, דבר שמצד ההנהלה היה מותר, בחור אחד רצה להכניס יתד, והתחייב שלא יקרא בו כאשר יש בחורים בחדר וגם יחביא אותו. לאחר התייעצות עם המשגיח שהוא אדם גדול, אמר שהבחור אינו צודק, כיון שאם אנו מבינים שעיתון הוא דבר לא טוב, לא צריך שייכנס לחדר כלל, ההוכחה שלו היתה שהקב"ה אמר למשה רבנו להביא את המטה כאשר מדבר אל הסלע, כיון שדבר רוחני קדוש שמונח בקירבת מקום משפיע על הדבר, וכן להיפך.

נכון שאפשר לעשות דברים טובים עם אייפון מוגן, ויש רבים שאכן מסתייעים בזה בקרב הציבור בעלי תשובה, אבל לכלל הציבור גדולי הדור שוקלים שזה מזיק יותר, ההכרעה בזה באמת צריכה אדם גדול, אבל כדי להבין מה הצד באתי כאן קצת להעלות ראשי פרקים למחשבה.

תודה רבה על ההארה, הבנתי קצת קצת יותר.

אריך

הודעהעל ידי אריך » ה' פברואר 18, 2016 9:42 pm

כל מה שכתב יאיר1 הוא אמת ויציב. אבל תמהני על שאלת חתן סופר, היכן ראה בדברי האדמו"ר שלילה של כל ענין הטכנולוגיה והמכשירים החדשים? הוא דיבר בפרט על כלי המשחית כאשר הם במצב שמכילים טומאה וכדומה. הוא מדבר על הצורך לעשות סינון, ולא מדובר שם על הינזרות לאחר הסינון. זה כבר נושא אחר, שביאר אותו יאיר, אבל לא בזה עוסק האדמו"ר.

עזריאל ברגר

הודעהעל ידי עזריאל ברגר » ו' פברואר 19, 2016 10:52 am

לפענ"ד חבל מאוד שמסיטים את תשומת הלב מההלכות שאנשים דשים בעקבם - הלכות שמירת גוף ונפש.
אם היו עושים תעמולה בעד זהירות בנהיגה, ובפרט נגד התעסקות בטלפון בנהיגה כמו שעושים נגד החזקת מכשירים פסולים - מי יודע כמה תאונות היו נמנעות?

נ.ב. אף ההוא גברא בההוא פחדא יתיב, והניסיון של הפלאפון בנהיגה הוא ניסיון קשה מאוד בעיני, ובדיוק בגלל זה סבורני שזה דבר שטעון חיזוק.

ישא ברכה

הודעהעל ידי ישא ברכה » ו' פברואר 19, 2016 12:18 pm

מלבד דברי הרב יאיר 1 שצדקו.

יש בהתרחקות מהטכנולגיה ענין נוסף, כי בעקבות שהמכשולות רבים ועצומים, כגודל ריחוק האדם מהמושג כך מתרחק החשש שיכשל בו. ואינו דומה מי שאין לו בבית מחשב למי שיש בידו מחשב מחובר ומסונן שבהינף טלפון אחד יכול להביא אל ביתו מכשולות וכו', וכמובן שזה חשש רחוק ולא תמיד אפשרי, אבל בעניני זנות החמורים אנו משתלדים להרחיק הרחקה מהרחקה. ועוד בזאת, כי ככל שהמושג זר ורחוק מהיראים מה' כך גם שולי המחנה אינם יכולים להשתמש באמצעים אלו, אבל בהיות אמצעים אלו אצל היראים מוגנים וכו' הרי אין גדר כללי בזה ויש ביד השוליים להחזיק את האסור ולא מיחזי.

נשר

הודעהעל ידי נשר » ו' פברואר 19, 2016 12:34 pm

"ג"א מצטרף להנ"ל"...

אפשר להוסיף עוד נקודה קטנה.
אפילו המייל הוא פרצה גדולה.
כשאני נמצא במקום שיש טלויזיה אני לא מסתכל אפילו אם רואים נאום של ראש ממשלה בכנסת. (ואם נכשלתי - אני יודע שנכשלתי בדבר לא טוב)
אבל במייל אני מקבל מכל מיני יראים ושלמים סרטונים - לפיד לגפני גפני ללפיד וכו' וכו'. וזה רק מייל... יש פה גם השחתת זמן נוראית וגם פתיחת דלת אחורית לקבלת כל מיני כתבות וכו' וכו' והכל במייל הכשר . שאפי' אוצר החכמה חסום בו.
לא לדבר על כל מיני שטויות שאנשים טורחים להוריד מבח"ח ועוד מרעין בישין וממילא כל החסימה נהפכת לצחוק אחד גדול כשהכל אפשר לקבל במייל.

סיפר לי מישהו על אדם שישב עם ילדיו לראות סרטונים של עריפת ראשים של דאעש שקיבלו במייל... ברור שזה חריג אבל זה רק מראה על הפרצה הגדולה.
נערך לאחרונה על ידי נשר ב ש' פברואר 20, 2016 8:00 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

יאיר1

הודעהעל ידי יאיר1 » ש' פברואר 20, 2016 7:39 pm

נשר כתב:"ג"א מצטרף להנ"ל"...

כשאני נמצא במקום שיש טלויזיה אני לא מסתכל אפילו אם רואים נאום של ראש ממשלה בכנסת. (ואם נכשלתי - אני יודע שנכשלתי בדבר לא טוב)
אבל במייל אני מקבל מכל מיני יראים ושלמים סרטונים - לפיד לגפני גפני ללפיד וכו' וכו'. וזה רק מייל... יש פה גם השחתת זמן נוראית וגם פתיחת דלת אחורית לקבלת כל מיני כתבות וכו' וכו' והכל במייל הכשר . שאפי' אוצר החכמה חסום בו.
לא לדבר על כל מיני שטויות שאנשים טורחים להוריד מבח"ח ועוד מרעין בישין וממילא כל החסימה נהפכת לצחוק אחד גדול כשהכל אפשר לקבל במייל.

סיפר לי מישהו על אדם שישב עם ילדיו לראות סרטנים של עריפת ראשים של דאעש שקיבלו במייל... ברור שזה חריג אבל זה רק מראה על הפרצה הגדולה.

סרטנים!! טעות יפה ונכונה, מעניין מה פרויד יגיד על זה.... :)

ולגופו של ענין, אני ממש ממש מזדהה עם הדברים, אני מדמיין שכוונתך לא היתה שהחסימה היא צחוק, אלא שהיא משאירה את המצב ב'הכשר רבנות'.

נשר

הודעהעל ידי נשר » ש' פברואר 20, 2016 8:18 pm

יאיר1 כתב:

סיפר לי מישהו על אדם שישב עם ילדיו לראות סרטנים של עריפת ראשים של דאעש שקיבלו במייל... ברור שזה חריג אבל זה רק מראה על הפרצה הגדולה.

ולגופו של ענין, אני ממש ממש מזדהה עם הדברים, אני מדמיין שכוונתך לא היתה שהחסימה היא צחוק, אלא שהיא משאירה את המצב ב'הכשר רבנות'.

תיקנתי. לא יודע מה פרויד יגיד, אבל ר' ישראל יאמין לי שזו טעות הקלדה....

לגופו של דבר, לא עשיתי צחוק מהחסימה ח"ו.
ביחס להגדרתך - הכשר רבנות, אני מבין כוונתך אבל אני מתכוון למשהו אחר. לתפיסה שיש היום ברחוב ש"כשר" הכוונה בלי איסורים, ונופש כשר הכוונה עם אוכל כשר, ומהודר הכוונה בלי טלויזיה בחדר, ומהדרין מן המהדרין הכוונה שיש מקוה בקמפוס... ויש שכבר שכחו את ענין המותרות, הראוותנות, הבזבוז וכו'.

וכנ"ל לגבי טכנולוגיה, האינטרנט מבזבז את הזמן. זה ברור. אפילו שזה חוסך זמן לעמוד בתור בבנק. זה משחית זמן. (ואפי' באתרים תורניים יש ביטול תורה באיכות...)
ואני לא חושב שמישהו מתכחש לזה.
חבל שבכנסים מדברים רק על הפתרונות ולא מנסים לעורר על המהות. נכון, זה קשה, אבל שנדע שזה לא לכתחילה.

אום אני חומה

הודעהעל ידי אום אני חומה » ש' פברואר 20, 2016 9:51 pm

נשר כתב:ביחס להגדרתך - הכשר רבנות, אני מבין כוונתך אבל אני מתכוון למשהו אחר. לתפיסה שיש היום ברחוב ש"כשר" הכוונה בלי איסורים, ונופש כשר הכוונה עם אוכל כשר, ומהודר הכוונה בלי טלויזיה בחדר, ומהדרין מן המהדרין הכוונה שיש מקוה בקמפוס... ויש שכבר שכחו את ענין המותרות, הראוותנות, הבזבוז וכו'.

זה באמת עניין שמאוד מציק לי. כששואלים רבנים ודרשנים במה להתחזק מקבלים בד"כ אחת מתוך שתי תשובות, או העניין המכונה 'פגעי הטכנולוגיה' או הנושא של מחלוקת וביזוי ת"ח וכו' וכו' וכמובן שלא באתי לזלזל בעניינים אלו העומדים ברומו של עולם אמנם יש עוד נושא חשוב וחיוני לא פחות שמשום מה נותר עזוב בקרן זווית והוא: חדירת הגשמיות לבתי הבני-תורה.

המצב הוא שאין מה להשוות בין רמת החיים המקובלת כיום בציבור בני התורה (אברכים, ר"מים, עורכי ספרים וכן הלאה) לבין הסטנדרט שהיה מקובל לפני עשרים שנה באותו ציבור ממש. המטבחים הפשטניים של פעם פינו מקומם למטבחים מודרניים משוכללים, הספריות הפשוטות שבסלון של פעם נעלמו ואינן, צורת הנופש השתנתה כליל - עד לא מזמן אברכים יקרים היו מחליפים דירות מעיר לעיר ואילו היום כולם בצימרים (שזה אומר זפזוף אינסופי בין הערוצים) הדור הצעיר קונה ושוכר הרבה יותר רכבים, מבלה יותר במסעדות, ידו קלה על הדק השיפוצים והרבה יותר חשוף למדיה (בפרט אם 'זה מדבר עלינו' - איזה טיעון אווילי!) וכמובן זה בא על חשבון היר"ש והשקיעות בלימוד. כמובן תמיד היו ויהיו טובים יותר ופחות, אני מדבר על הסטנדרט.

לדאבון לב, נראה שאין מי שמרים את הכפפה ומעורר על הריחוק שנוצר מאיך שבני תורה אמורים באמת להיראות. אז אם מחפשים להתחזק אפשר להתחיל מכאן.

נשר

הודעהעל ידי נשר » ש' פברואר 20, 2016 10:05 pm

לזה התכוונתי, יש"כ.

יאיר1

הודעהעל ידי יאיר1 » ש' פברואר 20, 2016 10:32 pm

נשר כתב:
יאיר1 כתב:

תיקנתי. לא יודע מה פרויד יגיד, אבל ר' ישראל יאמין לי שזו טעות הקלדה....

לגופו של דבר, לא עשיתי צחוק מהחסימה ח"ו.
ביחס להגדרתך - הכשר רבנות, אני מבין כוונתך אבל אני מתכוון למשהו אחר. לתפיסה שיש היום ברחוב ש"כשר" הכוונה בלי איסורים, ונופש כשר הכוונה עם אוכל כשר, ומהודר הכוונה בלי טלויזיה בחדר, ומהדרין מן המהדרין הכוונה שיש מקוה בקמפוס... ויש שכבר שכחו את ענין המותרות, הראוותנות, הבזבוז וכו'.

וכנ"ל לגבי טכנולוגיה, האינטרנט מבזבז את הזמן. זה ברור. אפילו שזה חוסך זמן לעמוד בתור בבנק. זה משחית זמן. (ואפי' באתרים תורניים יש ביטול תורה באיכות...)
ואני לא חושב שמישהו מתכחש לזה.
חבל שבכנסים מדברים רק על הפתרונות ולא מנסים לעורר על המהות. נכון, זה קשה, אבל שנדע שזה לא לכתחילה.

אמנם ר' ישראל יאמין לך, אבל אולי פרויד יגיד שבאמת בתת מודע אתה סבור שסרטונים הם סרטנים, וזה לא רע לחשוב כך...
וגם עם מה שהוספת עתה אני ממש מסכים, וזה בעיני עיקר גדול הרבה יותר מהשאלה של טלויזיהאו רדיו וכו...
כי בחור ששומע רדיו בחדר, אבל הוא מכבה אותו והולך ללמוד ולוחם מלחמתה של תורה, [ושלא יגידו לי שזה לא קיים, כיון שהוא היה חזון נפרץ בעודי בחור] שווה הרבה יותר, מבחור שאוכל רק הכשרים מהודרים ויושב כל שבוע בשווארמה משחיטה פרטית, ויושב במסעדה פעם בחודש בהכשר מהודרי ביותר שרק ר חיים מבשל שם..... והולך לנופש יחד עם כל הצולניקים.... בסופו של יום הראש שלו תקוע עמוק בתוך הלאפה וההכשר המהודר ולא בלימוד ועבודת ה'....
ובמילה אחת כל הבעיות הללו הם רדידות, אין גובה....

יאיר1

הודעהעל ידי יאיר1 » ש' פברואר 20, 2016 10:37 pm

אום אני חומה כתב:
נשר כתב:ביחס להגדרתך - הכשר רבנות, אני מבין כוונתך אבל אני מתכוון למשהו אחר. לתפיסה שיש היום ברחוב ש"כשר" הכוונה בלי איסורים, ונופש כשר הכוונה עם אוכל כשר, ומהודר הכוונה בלי טלויזיה בחדר, ומהדרין מן המהדרין הכוונה שיש מקוה בקמפוס... ויש שכבר שכחו את ענין המותרות, הראוותנות, הבזבוז וכו'.

זה באמת עניין שמאוד מציק לי. כששואלים רבנים ודרשנים במה להתחזק מקבלים בד"כ אחת מתוך שתי תשובות, או העניין המכונה 'פגעי הטכנולוגיה' או הנושא של מחלוקת וביזוי ת"ח וכו' וכו' וכמובן שלא באתי לזלזל בעניינים אלו העומדים ברומו של עולם אמנם יש עוד נושא חשוב וחיוני לא פחות שמשום מה נותר עזוב בקרן זווית והוא: חדירת הגשמיות לבתי הבני-תורה.

המצב הוא שאין מה להשוות בין רמת החיים המקובלת כיום בציבור בני התורה (אברכים, ר"מים, עורכי ספרים וכן הלאה) לבין הסטנדרט שהיה מקובל לפני עשרים שנה באותו ציבור ממש. המטבחים הפשטניים של פעם פינו מקומם למטבחים מודרניים משוכללים, הספריות הפשוטות שבסלון של פעם נעלמו ואינן, צורת הנופש השתנתה כליל - עד לא מזמן אברכים יקרים היו מחליפים דירות מעיר לעיר ואילו היום כולם בצימרים (שזה אומר זפזוף אינסופי בין הערוצים) הדור הצעיר קונה ושוכר הרבה יותר רכבים, מבלה יותר במסעדות, ידו קלה על הדק השיפוצים והרבה יותר חשוף למדיה (בפרט אם 'זה מדבר עלינו' - איזה טיעון אווילי!) וכמובן זה בא על חשבון היר"ש והשקיעות בלימוד. כמובן תמיד היו ויהיו טובים יותר ופחות, אני מדבר על הסטנדרט.

לדאבון לב, נראה שאין מי שמרים את הכפפה ומעורר על הריחוק שנוצר מאיך שבני תורה אמורים באמת להיראות. אז אם מחפשים להתחזק אפשר להתחיל מכאן.

אכן אכן, אבל יש הבדל בזה, יש כאלו שכל הראש שלהם בתוך השיפוץ, ויש כאלו שנשארים בגמרא.
וכמו שאומרים שיש מי שיש לו בלורית על הראש ויש מי שיש לו בלורית בתוך הראש... וכיון שלמדתי בישיבה שבה ציבור הבחורים היה משני קצות הקשת ראיתי במו עיני כיצד יש כאלו שנראים מה שמכונה 'מודרנים' אבל הם שקועים בלימוד ויש להם ירא"ש ומצד שני יש כאלו שנראים צולניקים וחסר להם הרבה. מה שאומר שהעיקר הוא כמה הענין נכנס לאנשים לתוך הראש....

אבל אם אנחנו כבר שלושה שמסכימים על זה אז הבה נרים את הכפפה... איך?!

אום אני חומה

הודעהעל ידי אום אני חומה » ש' פברואר 20, 2016 10:46 pm

יאיר1 כתב:אבל אם אנחנו כבר שלושה שמסכימים על זה אז הבה נרים את הכפפה... איך?!

במוסף שב"ק משבת שעברה הובא מעשה בר' נפתלי אמסטרדם שקיבל ע"ע להחזיר את כלל ישראל למוטב, כששאלוהו 'היתכן' השיב: הכוונה שאלמד היטב כל השו"ע ואתנהג לפיו כדי שמי שירצה להיטיב דרכיו יראה יהודי של שו"ע מול העיניים.

בינו נא זאת!!

אריך

הודעהעל ידי אריך » א' פברואר 21, 2016 8:54 am

בענין הרמה הגשמית היום בבתי האברכים. כדי שלא לחטוא בהשוואה שטחית, צריך לקחת בחשבון שהרמה הכללית הגשמית עלתה, בלי קשר לאברכים. מטבח של בעלב'ת היום נראה ג"כ אחרת מאיך שהיה נראה פעם. בעבר לכל אחד היו בלטות בבית, גם לעשירים, והיום יש כבר גרניט פורצלן ודמוי פרקט וכו'. איני מצדיק את החתירה לפאר והדר, אך להשוות ל"פעם" אינו מן הענין.

נקודה נוספת. בעיניי, אברך שאין לו רכב (שזה המצב אצל רוב רובם), זה ויתור עצום של גשמיות. התלות בתחבורה ציבורית מורידה מ"איכות החיים" מאד מאד. וצריך להעריך את זה.

חופשות. לא ידוע לי שכולם הולכים לצימרים עם כל המשפחה. הלואי שהיה כסף לזה. גם למה להוציא לעז כללי שכשמגיעים לשם צופים בערוצי כבלים.

נשר

הודעהעל ידי נשר » א' פברואר 21, 2016 1:34 pm

אריך כתב:בענין הרמה הגשמית היום בבתי האברכים. כדי שלא לחטוא בהשוואה שטחית, צריך לקחת בחשבון שהרמה הכללית הגשמית עלתה, בלי קשר לאברכים. מטבח של בעלב'ת היום נראה ג"כ אחרת מאיך שהיה נראה פעם. בעבר לכל אחד היו בלטות בבית, גם לעשירים, והיום יש כבר גרניט פורצלן ודמוי פרקט וכו'. איני מצדיק את החתירה לפאר והדר, אך להשוות ל"פעם" אינו מן הענין.

אך המשכורת של האברכים נשארה אותה משכורת, ואף קוצצה למרות עליית מחירי המחיה. מה שמחייב את הרוצים להתעלות ולהשאר שקועים בלימוד להצטמצם

הסתפקות במועט היא ערך בפני עצמו שעוזר לאדם להיות שלו יותר, מאושר יותר, ושקוע בתורתו ובעבודתו. זה לא נמדד ביחס לשום דבר ולא מדובר כאן על תביעה מאחרים אלא על הדרך בה כדאי לאדם לדבוק כדי לגדול. לא שייך בזה השוואה ויחסיות אלא דיון לגופו של עניין. צא וראה אברכים שאין להם פלאפון, יותר קל להם להיות שקועים בלימוד.

אריך כתב:חופשות. לא ידוע לי שכולם הולכים לצימרים עם כל המשפחה. הלואי שהיה כסף לזה. גם למה להוציא לעז כללי שכשמגיעים לשם צופים בערוצי כבלים.

דובר על הסטנדרט שהשתנה, ודאי שלא כולם נוסעים. אין חולק.
איפה ראית שהוציאו לעז כללי?

אריך

הודעהעל ידי אריך » א' פברואר 21, 2016 1:45 pm

הלעז היה בהודעת אום אני חומה, עי' לעיל.

אריך

הודעהעל ידי אריך » א' פברואר 21, 2016 1:53 pm

נשר כתב: הסתפקות במועט היא ערך בפני עצמו שעוזר לאדם להיות שלו יותר, מאושר יותר, ושקוע בתורתו ובעבודתו. זה לא נמדד ביחס לשום דבר ולא מדובר כאן על תביעה מאחרים אלא על הדרך בה כדאי לאדם לדבוק כדי לגדול. לא שייך בזה השוואה ויחסיות אלא דיון לגופו של עניין. צא וראה אברכים שאין להם פלאפון, יותר קל להם להיות שקועים בלימוד.

אני מקנא במי שאין לו פלאפון [ופעם כשנתבקשתי ע"י אברך שאין לו פלאפון להשאיל לו לצורך שיחה, והתנצל על שמטריח, עניתי שזכות היא לי לסייע לאברך להיות בלי פלאפון], אך לא מבין איך מסתדרים בלעדיו, לאדם שיש עליו כמה סוגי אחריות הדורשים את טיפולו (ולא יכולים לחכות לערב 'כשאבא יחזור נודיע לו').
במקום לדון על פלאפון או לא, יש בהחלט מקום לשאול, נכון שכמעט א"א בלי פלאפון, אבל מי אמר שהיוצא לסדר שלישי (לדוגמה) צריך לקחת איתו את המכשיר? זה בהחלט דבר שאפשר לעתים לוותר עליו.
נקודה למחשבה ולחיזוק.

הכהן

הודעהעל ידי הכהן » א' פברואר 21, 2016 2:18 pm

אריך כתב:אני מקנא במי שאין לו פלאפון [ופעם כשנתבקשתי ע"י אברך שאין לו פלאפון להשאיל לו לצורך שיחה, והתנצל על שמטריח, עניתי שזכות היא לי לסייע לאברך להיות בלי פלאפון], אך לא מבין איך מסתדרים בלעדיו, לאדם שיש עליו כמה סוגי אחריות הדורשים את טיפולו (ולא יכולים לחכות לערב 'כשאבא יחזור נודיע לו').
במקום לדון על פלאפון או לא, יש בהחלט מקום לשאול, נכון שכמעט א"א בלי פלאפון, אבל מי אמר שהיוצא לסדר שלישי (לדוגמה) צריך לקחת איתו את המכשיר? זה בהחלט דבר שאפשר לעתים לוותר עליו.
נקודה למחשבה ולחיזוק.

אני לא חושב כך לגמרי. אברך שנמצא בדרגה ש'אין לו פלאפון', ובכל הזדמנות הוא מבקש ממישהו את שלו, הוא לא יותר מאשר שנורר, ויסלח לי על הביטוי...
נערך לאחרונה על ידי הכהן ב א' פברואר 21, 2016 3:43 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

אריך

הודעהעל ידי אריך » א' פברואר 21, 2016 2:49 pm

הכהן כתב:
אריך כתב:
נשר כתב: אני מקנא במי שאין לו פלאפון [ופעם כשנתבקשתי ע"י אברך שאין לו פלאפון להשאיל לו לצורך שיחה, והתנצל על שמטריח, עניתי שזכות היא לי לסייע לאברך להיות בלי פלאפון], אך לא מבין איך מסתדרים בלעדיו, לאדם שיש עליו כמה סוגי אחריות הדורשים את טיפולו (ולא יכולים לחכות לערב 'כשאבא יחזור נודיע לו').
נקודה למחשבה ולחיזוק.

אני לא חושב כך לגמרי. אברך שנמצא בדרגה ש'אין לו פלאפון', ובכל הזדמנות הוא מבקש ממישהו את שלו, הוא לא יותר מאשר שנורר, ויסלח לי על הביטוי...

היכן אמרתי שהוא מבקש בכל הזדמנות?

נשר

הודעהעל ידי נשר » א' פברואר 21, 2016 2:56 pm

מישהו יכול להסביר איך נכנס כאן ציטוט של אריך כאילו אני כתבתי? (אני מזדהה עם דבריו אבל זה לא הענין)
נא להשתדל בתגובות להשאיר כל ציטוט אצל בעליו.

חזור אל “בית המדרש”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: Google [Bot] ו־ 320 אורחים