מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

חרדת רבי יוחנן בן זכאי

דברי תורה, עיוני שמעתתא, חידושי אגדה וכל פטפוטיא דאורייתא טבין
עושה חדשות

חרדת רבי יוחנן בן זכאי

הודעהעל ידי עושה חדשות » ו' ספטמבר 23, 2016 10:28 am

כשחלה רבי יוחנן בן זכאי נכנסו תלמידיו לבקרו כיון שראה אותם התחיל לבכות אמרו לו תלמידיו נר ישראל עמוד הימיני פטיש החזק מפני מה אתה בוכה אמר להם אילו לפני מלך בשר ודם היו מוליכין אותי שהיום כאן ומחר בקבר שאם כועס עלי אין כעסו כעס עולם ואם אוסרני אין איסורו איסור עולם ואם ממיתני אין מיתתו מיתת עולם ואני יכול לפייסו בדברים ולשחדו בממון אף על פי כן הייתי בוכה ועכשיו שמוליכים אותי לפני מלך מלכי המלכים הקדוש ברוך הוא שהוא חי וקיים לעולם ולעולמי עולמים שאם כועס עלי כעסו כעס עולם ואם אוסרני איסורו איסור עולם ואם ממיתני מיתתו מיתת עולם ואיני יכול לפייסו בדברים ולא לשחדו בממון ולא עוד אלא שיש לפני שני דרכים אחת של גן עדן ואחת של גיהנם ואיני יודע באיזו מוליכים אותי ולא אבכה

השאילה היא פשוטה, האם לריב"ז היה צד שהוא מובל לגיהנם? האם לתלמידיו היה כזה צד? ולכם יש כזה צד?
הרבה מהמפרשים מסבירים את דברי ריב"ז באופנים שונים, ועכ"פ הכיוון הוא שלא היה לו צד כזה, אלא רק בא ללמד וכד',
יש כאלו שמסבירים ע"פ המעשה של משיב חכמים אחור, ולענ"ד זה הסבר לא ראוי,
אבל מסקרן לראות האם יש שהבינו דברים כפשטם ממש, שבאמת יש כזה צד, (והיינו דלפי דרגתו וכו'), ואנן מה נענה אבתריה.

(התעוררתי לדון-לדוש בזה, היות וראיתי א' מצדיקי הדור שליט"א שכותב ע"ע שהוא "רשע גדול"...)

פרי יהושע

Re: חרדת רבי יוחנן בן זכאי

הודעהעל ידי פרי יהושע » ו' ספטמבר 23, 2016 11:18 am

עושה חדשות כתב:כשחלה רבי יוחנן בן זכאי נכנסו תלמידיו לבקרו כיון שראה אותם התחיל לבכות אמרו לו תלמידיו נר ישראל עמוד הימיני פטיש החזק מפני מה אתה בוכה אמר להם אילו לפני מלך בשר ודם היו מוליכין אותי שהיום כאן ומחר בקבר שאם כועס עלי אין כעסו כעס עולם ואם אוסרני אין איסורו איסור עולם ואם ממיתני אין מיתתו מיתת עולם ואני יכול לפייסו בדברים ולשחדו בממון אף על פי כן הייתי בוכה ועכשיו שמוליכים אותי לפני מלך מלכי המלכים הקדוש ברוך הוא שהוא חי וקיים לעולם ולעולמי עולמים שאם כועס עלי כעסו כעס עולם ואם אוסרני איסורו איסור עולם ואם ממיתני מיתתו מיתת עולם ואיני יכול לפייסו בדברים ולא לשחדו בממון ולא עוד אלא שיש לפני שני דרכים אחת של גן עדן ואחת של גיהנם ואיני יודע באיזו מוליכים אותי ולא אבכה

השאילה היא פשוטה, האם לריב"ז היה צד שהוא מובל לגיהנם? האם לתלמידיו היה כזה צד? ולכם יש כזה צד?
הרבה מהמפרשים מסבירים את דברי ריב"ז באופנים שונים, ועכ"פ הכיוון הוא שלא היה לו צד כזה, אלא רק בא ללמד וכד',
אבל מסקרן לראות האם יש שהבינו דברים כפשטם ממש, שבאמת יש כזה צד, (והיינו דלפי דרגתו וכו'), ואנן מה נענה אבתריה.

(התעוררתי לדון-לדוש בזה, היות וראיתי א' מצדיקי הדור שליט"א שכותב ע"ע שהוא "רשע גדול"...)

אין ספק שלכולם יש מה להיחרד מעצם המשפט, ובוודאי גם שכל אחד לפום דרגיה מה השאלה בכלל?, רק אם לקחת מוסר מכך אכן מה יקר ללמוד מכך ולוואי..

לעומקו של דבר

הודעהעל ידי לעומקו של דבר » ו' ספטמבר 23, 2016 11:31 am

ארחות חיים להרא"ש "יבהלוך רעיונך בזכרך חרדת ריב"ז"

בר ישראל

הודעהעל ידי בר ישראל » ו' ספטמבר 23, 2016 8:40 pm

הגריד"ס (מבוסטון) באחד מן ה"חמש דרשות" שלו הביא פירוש (אולי על דרך דרוש) שריב"ז היה מפחד פן החלטתו לא לשאול מאספסינוס להניח את ירושלים הייתה בטעות (כמו שבאמת חשבו רב יוסף ור"ע)- ובלשונו:

...מי יכול היה אז לחזות מראש איך אספסינוס יגיב על אותה בקשה של הצלת ירושלים. השאלה הייתה שאלה חמורה, אולי השאלה החמורה ביותר בתולדות ישראל, ולפסוק אותה היה צריך ריב"ז בעצמו, ללא התייעצות עם חבריו, תוך כדי דיבור! ממילא, מעולם לא היה בטוח אם הכריע נכון. מצד אחד נדמה היה לו כי יכול היה להשפיע על אספסינוס שיציל את ירושלים, כפי שחשבו רב יוסף ורבי עקיבא. לבו שתת דם על שלא ביקש את זה. מאידך גיסא, חשב הוא: אסור היה להעמיד בספק סכנה את חכמי יבנה והתורה שבעל פה. עם כל קדושתו וחשיבותו של בית המקדש, קיום האומה אינו תלוי בו. אולם ללא תורה שבעל פה לא תוכל האומה להתקיים אף לזמן קט. מה גדול היה צערו, כמה עגמת נפש סבל, כמה לילות של נדודי-שינה וימי עצב עברו עליו, על ריב"ז, עקב הספק הזה, קשה לנו לשער. ברגעים האחרונים של חייו, כאשיר נפרד מתלמידיו, הדגיש כי - מלבד הכל - ירא הוא מהדין וחשבון שעליו יהיה לתת להקב"ה על ההכרעה בשעלה זו. היו שני דרכים: האחד - הנכון, השני - הבלתי נכון, האחד מוביל לג"ע, והשני - לגהינום, אולם עין ילוד אשה יכול לדעת, בנוגע להכרעות כאלה, אם הלך בדרך הישר אם לא. (עמ' 34)

אבןטובה

הודעהעל ידי אבןטובה » ו' ספטמבר 23, 2016 10:02 pm

שמואל הנביא חרד מיום הדין יעוי' חגיגה ה:

בינוני

הודעהעל ידי בינוני » ש' ספטמבר 24, 2016 9:12 pm

מעניין למה "כיון שראה אותם התחיל לבכות", דמשמע שהבכייה באה עקב זה שראה אותם.
וראה במהרש"א ח"א שם:
ואיני יודע באיזה דרך מוליכין אותי כו'. מ"כ שלא היה הצדיק הזה מאמין בעצמו כענין שדרשו בדוד לולא האמנתי וגו' או שלא רצה ליטול את השם לפני תלמידיו ללמדם בכך ענוה וע"כ א"ל פנו כלים מפני הטומאה כו' מ"מ הודיעם שחזקיהו מלך יהודה בא ללותו כדי שלא יהרהרו אחר מטתו עכ"ל:

יאיר

הודעהעל ידי יאיר » ש' ספטמבר 24, 2016 11:17 pm

באחת הקל' של הר' מישקובסקי מסביר זאת עפ"י פשוטו שאכן חרד מאימת הדין ואשרי מי שימצא ויעלה לכאן/יפנה בלינק.

איש גלילי

הודעהעל ידי איש גלילי » א' ספטמבר 25, 2016 5:01 am

מהרש"א (ברכות כח:) כתב:מ"כ שלא היה הצדיק הזה מאמין בעצמו, כענין שדרשו בדוד, לולא האמנתי וגו'. או שלא רצה ליטול את השם לפני תלמידיו, ללמדם בכך ענוה, וע"כ א"ל פנו כלים מפני הטומאה כו'. מ"מ הודיעם שחזקיהו מלך יהודה בא ללותו, כדי שלא יהרהרו אחר מטתו, עכ"ל.

לייטנר

הודעהעל ידי לייטנר » א' ספטמבר 25, 2016 8:26 am

בר ישראל כתב:הגריד"ס (מבוסטון) באחד מן ה"חמש דרשות" שלו הביא פירוש (אולי על דרך דרוש) שריב"ז היה מפחד פן החלטתו לא לשאול מאספסינוס להניח את ירושלים הייתה בטעות (כמו שבאמת חשבו רב יוסף ור"ע)- ובלשונו:

...מי יכול היה אז לחזות מראש איך אספסינוס יגיב על אותה בקשה של הצלת ירושלים. השאלה הייתה שאלה חמורה, אולי השאלה החמורה ביותר בתולדות ישראל, ולפסוק אותה היה צריך ריב"ז בעצמו, ללא התייעצות עם חבריו, תוך כדי דיבור! ממילא, מעולם לא היה בטוח אם הכריע נכון. מצד אחד נדמה היה לו כי יכול היה להשפיע על אספסינוס שיציל את ירושלים, כפי שחשבו רב יוסף ורבי עקיבא. לבו שתת דם על שלא ביקש את זה. מאידך גיסא, חשב הוא: אסור היה להעמיד בספק סכנה את חכמי יבנה והתורה שבעל פה. עם כל קדושתו וחשיבותו של בית המקדש, קיום האומה אינו תלוי בו. אולם ללא תורה שבעל פה לא תוכל האומה להתקיים אף לזמן קט. מה גדול היה צערו, כמה עגמת נפש סבל, כמה לילות של נדודי-שינה וימי עצב עברו עליו, על ריב"ז, עקב הספק הזה, קשה לנו לשער. ברגעים האחרונים של חייו, כאשיר נפרד מתלמידיו, הדגיש כי - מלבד הכל - ירא הוא מהדין וחשבון שעליו יהיה לתת להקב"ה על ההכרעה בשעלה זו. היו שני דרכים: האחד - הנכון, השני - הבלתי נכון, האחד מוביל לג"ע, והשני - לגהינום, אולם עין ילוד אשה יכול לדעת, בנוגע להכרעות כאלה, אם הלך בדרך הישר אם לא. (עמ' 34)

והוא פשט הסיפור המתאים גם ל"לפני מלך בו"ד, שאם ממיתני אין מיתתו מיתת עולם (ריב"ז כבר"טעם" טעם מיתה בחייו), וכו' וכו', והמחבר בין שני הסיפורים מתוך השוואה, ירווה נחת.

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » א' ספטמבר 25, 2016 9:00 am

אני בעניותי איני מבין לא את הקושי וודאי לא את התירוץ.

את הקושי איני מבין כי מסתבר שמה שאנחנו קורים גו עדן ריב"ז קרא גיהינום ועל זה חשש מכל עוון קל שהיה בו כי אין צדיק. (או שנאמר שחשש מקצת גהינום בתחילת דינו כי צדיקים הקב"ה מדקדק עמם כחוט השערה לפני שנותן שכרם רק זה קצת דחוק בפשט לשונו).

אבל אם אתם מבינים לא כך אלא שחשש מגיהנום חמור כרשעי ישראל, אני ממש לא מבין את התירוץ של הגריד"ס. על טעות בשיקול הדעת כזאת מגיע לו גהינום? למה? (וכל שכן אחר שהגמרא אומרת שהיתה נסיבה מעם ה' להשיב חכמים אחור.)

לייטנר

הודעהעל ידי לייטנר » א' ספטמבר 25, 2016 9:12 am

אוצר החכמה כתב:אני בעניותי איני מבין לא את הקושי וודאי לא את התירוץ.

את הקושי איני מבין כי מסתבר שמה שאנחנו קורים גו עדן ריב"ז קרא גיהינום ועל זה חשש מכל עוון קל שהיה בו כי אין צדיק. (או שנאמר שחשש מקצת גהינום בתחילת דינו כי צדיקים הקב"ה מדקדק עמם כחוט השערה לפני שנותן שכרם רק זה קצת דחוק בפשט לשונו).

אבל אם אתם מבינים לא כך אלא שחשש מגיהנום חמור כרשעי ישראל, אני ממש לא מבין את התירוץ של הגריד"ס. על טעות בשיקול הדעת כזאת מגיע לו גהינום? למה? (וכל שכן אחר שהגמרא אומרת שהיתה נסיבה מעם ה' להשיב חכמים אחור.)

הרי ברור שכשם שיש קונה עולמו בשעה אחת, יש המאבד עולמו בשעה אחת.

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » א' ספטמבר 25, 2016 9:13 am

ברור רק תלוי מה הוא עושה. וכי חשוד הקב"ה דעביד דינא בלא דינא.

לייטנר

הודעהעל ידי לייטנר » א' ספטמבר 25, 2016 10:14 am

ברור רק תלוי מה הוא עושה. וכי חשוד הקב"ה דעביד דינא בלא דינא.

ח"ו. אני באמת לא מבין את השאלה, לו ידע ריב"ז במהלך חייו את התשובה לשאלה אם עשה נכון, לא היה דואג כ"כ.

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » א' ספטמבר 25, 2016 10:41 am

א. אנחנו לא יודעים שריב"ז בכלל דאג על העניין כל חייו. רק הגריד"ס תיאר לעצמו שכך היה.
ב. מי שמת לו מת מצטער על העובדה שקרתה בעולם הזה אבל אינו חושב שהקב"ה יענישו על כך. כך שעקרונית יתכן שאם ריב"ז היה מסופק שמא טעה, הצטער על חורבן הבית, אבל למה שיחשוב שייענש עבור זה בעונש מר וקשה?
ג. אני רוצה להדגיש שוב שלא הובא לנו שום מקור לכך שריב"ז בעצמו סבר שזו טעות רק הגמרא אומרת שהוא משיב חכמים אחור ולא מזכירה שם שריב"ז עצמו חשב כך.

לייטנר

הודעהעל ידי לייטנר » א' ספטמבר 25, 2016 11:00 am

א. אנחנו יודעים שהוא היה מספיק מוטרד במיתתו, וכעת מותו ראה את חזקיה מלך יהודה. ניתן לקשור בין המאורע המרכזי בחייו לנתונים האלה (כולל תיאורו המפורט, כפי שהזכרתי בקצרה לעיל). ניתן גם לא לעשות את זה, ולתהות על ריבוי פרטים שאינם אומרים לנו כלום. כמובן, חובה להדגיש שאין הוכחה שדברי הגרי"ד הם הנכונים.
ב. את זה אני לא מבין בכלל. אדם שאכל שומן, ולאחר מכן יגלה שעלה בידו חלב, האם לא יחשוש בעת מיתתו מעונש?!
ג. אמת. גם דברי ר"ע נאמרו לאחר פטירתו של ריב"ז. ניתוח אירוע היסטורי אינו מיידי.

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » א' ספטמבר 25, 2016 11:04 am

א. הגריד"ס מתאר ומסביר יפה מאד שאין מדובר כאן בשגגת שומן וחלב דהיינו בחוסר זהירות במקום שהיה צריך להזהר, אלא שנפלה על ריב"ז החלטה גורלית בלחץ של זמן. ואין הקב"ה בא בטרוניה עם בריותיו.

ב. על שגגת שומן וחלב לא הולכים לגיהנום. ואם אתה חושב שכן, אז אולי פעם ריב"ז שגג (כר' ישמעאל בן אלישע) ואין קושיה.

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » א' ספטמבר 25, 2016 11:07 am

עיקר הקושי שלי הוא על הבנתך שמדובר כאן בפשט. אם נבין כמו שהבנתי בתחילה וכמו שהבינו אחרים את דברי הגריד"ס כדרוש אין מקום לשאלתי. אלא רצה הגריד"ס לבאר את הקושי בהחלטת ריב"ז ולתלות בזה על דרך הדרוש את חששו.

לייטנר

הודעהעל ידי לייטנר » א' ספטמבר 25, 2016 11:13 am

א. מדובר בהחלטה שגויה, אליבא דר"ע/רב יוסף. ייתכן שלריב"ז היו ספקות בסתר ליבו. ספקות שאח"כ באו במפורש לידי ביטוי באמירת ר"ע/רב יוסף ובדברים מפורשים (?) טרם מותו. ייתכן שלא. ויתור על ניסיון להבין את אותו תיאור נורא הוד שהובא בגמרא, לענ"ד הוא פספוס.
ב. השומן והחלב הובאו כדוגמא בלבד.

יבנה

הודעהעל ידי יבנה » א' ספטמבר 25, 2016 12:04 pm

פירוש החת"ס בזה סמוך להסתלקותו
קבצים מצורפים
אור ממערב.pdf
(675.25 KiB) הורד 240 פעמים

בינוני

הודעהעל ידי בינוני » א' ספטמבר 25, 2016 12:15 pm

אמר לי ידידי שגם הגריש"א בקובץ תשובות ח"א באחד מהדרשות על 'סיום' תירץ כמו הגריד"ס, ואין הספר תח"י לבדוק.

עושה חדשות

הודעהעל ידי עושה חדשות » ה' אוקטובר 06, 2016 9:20 pm

חשבתי שלגבי דורינו ניתן לומר: יבהלונו רעיונינו בזוכרינו חרדת הרבי מקלויזנבורג זצ"ל כמשתקף בצוואתו...

עכ"פ יל"ע האם מותר לאדם להחזיק עצמו רשע בעיניו, ובדרך כלל נקטו חז"ל שיראה אדם עצמו כבינוני וכו'.

ונזכרתי את אשר ראיתי פעם מש"כ ביחוסי תנאים ואמוראים ערך יהודה בר נתן -
תו גרסינן בהרואה, עולא ורב חסדא הוו שקלי ואזלי אפיתחא דבי רב חנא בר חנילאי נגד רב חסדא ואיתנח אמר ליה עולא לא סבר לה מר להא דאמר רב במסכת כתובות פרק אף על פי אנחה שוברת חצי גופו של אדם ורבי יוחנן אמר כל גופו של אדם וכו'. מאי טעמא לא אמר רב [המנונא אל] יהודה בר נתן נמי מהאי קרא. ויש לומר חילוק, האנחה של פחד, שמשים על לבו להחזיק עצמו בחוטא שאי אפשר בתשובה, שמתוך כך מביא על עצמו בצומות ושאר עינויים. ופירש רבינו חננאל דלא בעי ליה לאחזוקי נפשיה חוטא, דלא לגרום עליה ייסורים. עד כאן פירוש רבינו חננאל. אבל מה יש לו לאדם לעשות כההיא דקידושין פרק ראשון לעולם יראה אדם את עצמו מיעוטן לא רובו זכיות ולא רובו עונות, שמתוך כך יעסוק לעולם להכריע את עצמו לכף זכות
ואין הדברים ברורים כה"צ מה כוונת ר"ח.

אנושי

הודעהעל ידי אנושי » ו' אוקטובר 07, 2016 12:19 am

דבר אחד ברור שאם ריב"ז הולך לגהינום אזי זה דבר שלכאו' הוא בעייתי כי אם היתה למשל דרך מירושלים לב"ב שכל יום 20 מכוניות נופלות לתהום היו סוגרים את הכביש הזה ולא יתכן שביהדות כולם יפלו לגהינם שכמה שנאמר שהגהינום הוא תיקון וכו' ברור שזה עונש ולא יתכן שכולם יעברו בו ופשוט שכל הצדיקים וכו' לא עברו בו אפי' כמש"נ וצריך באמת לבאר את חרדתו של ריב"ז וחרדתו של שמואל אבל אין שום צד בעולם שריב"ז נכנס לגהינום

יאיר

הודעהעל ידי יאיר » ו' אוקטובר 07, 2016 12:25 am

אנושי כתב:דבר אחד ברור שאם ריב"ז הולך לגהינום אזי זה דבר שלכאו' הוא בעייתי כי אם היתה למשל דרך מירושלים לב"ב שכל יום 20 מכוניות נופלות לתהום היו סוגרים את הכביש הזה ולא יתכן שביהדות כולם יפלו לגהינם שכמה שנאמר שהגהינום הוא תיקון וכו' ברור שזה עונש ולא יתכן שכולם יעברו בו ופשוט שכל הצדיקים וכו' לא עברו בו אפי' כמש"נ וצריך באמת לבאר את חרדתו של ריב"ז וחרדתו של שמואל אבל אין שום צד בעולם שריב"ז נכנס לגהינום

חולק. לא עברו בו כלל? שבעה דברים מכוסים מבנ"א ואחד מהם הוא עומק הדין (גמ' בפסחים).
ידועים דברי האריז"ל שצדיקים ככל שעולים דרגות בעוה"ב, לפני כל עליית דרגה צריכים להזדככך מחדש על 'עבירות' יותר קטנות שבידם כדי שיוכלו לעלות.

לא חסרים מעשים וראיות ע"כ שגם צדיקים מתכפרים שם לפני הגיעם למקום מנוחתם בגן עדן.

כרגע זכור לי מעשה בצדיק שלא מצאו לו שום רבב אלא שלא כיוון היטב בשם אדנות, הוי"ה וכו' ונפסק לו לשהות בגיהנם זמן מסויים כדי לכפר על כך.

לעומקו של דבר

הודעהעל ידי לעומקו של דבר » א' אוקטובר 09, 2016 10:55 am

טענה יפה, אנושי.

מחולת המחנים

הודעהעל ידי מחולת המחנים » ד' יולי 18, 2018 4:47 pm

בשיחות מוסר להגר"ח שמואלביץ (מהדו"ח עמ' תי"ט) ביאר זאת כי הצדיקים מתייראים שמא חיו כל חייהם בטעות וחשבו כי זוהי דרך האמת, (וכן ראיתי מביאים בשם רבי חיים ויטאל).

ובזה ביאר שם את חששו של שמואל הנביא, והביא עוד כמה וכמה ראיות לזה, יעוי"ש.

עושה חדשות

הודעהעל ידי עושה חדשות » ב' אוקטובר 15, 2018 12:19 am

ע"ע בדברי הנצי"ב, רינה של תורה ה,ג.

סגי נהור

הודעהעל ידי סגי נהור » ב' אוקטובר 15, 2018 12:57 am

חרסון

הודעהעל ידי חרסון » ב' אוקטובר 15, 2018 8:46 am

יש מקור לכך שיש נשמות שאינם צריכים לעונשו של גהינם כלל?

קראקובער

הודעהעל ידי קראקובער » ב' אוקטובר 15, 2018 12:48 pm

הסבר ע"פ חסידות.
ben zakai.png
ben zakai.png (393.75 KiB) נצפה 8618 פעמים

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ג' אוקטובר 16, 2018 8:47 pm

קראקובער כתב:הסבר ע"פ חסידות.
ben zakai.png

הו הו... את זה צריך להעביר לאשכול "מאי חסידות" ולפולמוס שהתפתח שם...

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ג' אוקטובר 16, 2018 8:50 pm

לכאו"א, גם לצדיק המופלג ביותר, ישנה "נקודת הבחירה" שלו, כל חד וחד כפום חורפיה, ועליה הוא נידון. יעויין ב'קונטרס הבחירה' של רבינו הגרא"א דסלר זצ"ל. וכי מרע"ה לא נענש ע"י הקב"ה על דקדוק שהיה בו כפי דרגתו?

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ג' אוקטובר 16, 2018 9:37 pm

מחולת המחנים כתב:בשיחות מוסר להגר"ח שמואלביץ (מהדו"ח עמ' תי"ט) ביאר זאת כי הצדיקים מתייראים שמא חיו כל חייהם בטעות וחשבו כי זוהי דרך האמת, (וכן ראיתי מביאים בשם רבי חיים ויטאל).

מה הכוונה שמא חיו כל חייהם בטעות וחשבו כי כי זוהי דרך האמת? ומה הם חוששים שיתברר שמהי האמת הנכונה?

מחולת המחנים

הודעהעל ידי מחולת המחנים » ד' אוקטובר 17, 2018 1:44 pm

אוצר החכמה כתב:
מחולת המחנים כתב:בשיחות מוסר להגר"ח שמואלביץ (מהדו"ח עמ' תי"ט) ביאר זאת כי הצדיקים מתייראים שמא חיו כל חייהם בטעות וחשבו כי זוהי דרך האמת, (וכן ראיתי מביאים בשם רבי חיים ויטאל).

מה הכוונה שמא חיו כל חייהם בטעות וחשבו כי כי זוהי דרך האמת? ומה הם חוששים שיתברר שמהי האמת הנכונה?

הכוונה שהיתה להם טעות אחת ועל פיה כלכלו את כל דרכיהם.

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ד' אוקטובר 17, 2018 1:57 pm

אפשר לקבל בבקשה דוגמה.

סגי נהור

הודעהעל ידי סגי נהור » ד' אוקטובר 17, 2018 2:12 pm

כגון המעשה הנורא ד"יצחק אלחנן שמאלה"...

עושה חדשות

הודעהעל ידי עושה חדשות » ד' פברואר 27, 2019 11:52 pm

פחד ריב''ז - הרב בוצקו.pdf
(3.27 MiB) הורד 186 פעמים

עושה חדשות

הודעהעל ידי עושה חדשות » ב' יולי 20, 2020 11:38 pm

נחוץ לי מ"מ, היכן יש במאמרי הצ"צ התייחסות לענין זה.

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ב' יולי 20, 2020 11:53 pm

הקשר בין החלטת ריב"ז מול אספסניוס לחרדתו קודם מיתתו מופיעה בהרבה ספרים.
יש המוסיפים שהחרדה פקדתו דוקא כשבאו לפניו תלמידיו, שכן אם הם אינם ראויים, אולי החלטתו להעדיף את בית המדרש על פני בית המקדש לא היתה נכונה.
הגריש"א בדברי אגדה מוסיף שלכן התגלה לו חזקיה מלך יהודה דייקא, שגם הוא שם דגש יותר על מצב הרוחני של בני דורו (שם חרב בבית המדרש וכו') מאשר לרווחתם הגשמית.

הבעיה בכל הפירוש הזה, שמפורש בגמ' שגם ריב"ז היה מבקש על בית המקדש ולא על יבנה, לו היה סובר שבקשתו תתקבל, אלא שהוא חשש שאם יבקש על בית המקדש לא יקבל כלום.

ישראליק

הודעהעל ידי ישראליק » ג' יולי 21, 2020 12:26 am

עושה חדשות כתב:כשחלה רבי יוחנן בן זכאי נכנסו תלמידיו לבקרו כיון שראה אותם התחיל לבכות אמרו לו תלמידיו נר ישראל עמוד הימיני פטיש החזק מפני מה אתה בוכה אמר להם אילו לפני מלך בשר ודם היו מוליכין אותי שהיום כאן ומחר בקבר שאם כועס עלי אין כעסו כעס עולם ואם אוסרני אין איסורו איסור עולם ואם ממיתני אין מיתתו מיתת עולם ואני יכול לפייסו בדברים ולשחדו בממון אף על פי כן הייתי בוכה ועכשיו שמוליכים אותי לפני מלך מלכי המלכים הקדוש ברוך הוא שהוא חי וקיים לעולם ולעולמי עולמים שאם כועס עלי כעסו כעס עולם ואם אוסרני איסורו איסור עולם ואם ממיתני מיתתו מיתת עולם ואיני יכול לפייסו בדברים ולא לשחדו בממון ולא עוד אלא שיש לפני שני דרכים אחת של גן עדן ואחת של גיהנם ואיני יודע באיזו מוליכים אותי ולא אבכה

יעיין בספר אריה שאג (הלברשטאם) חלק ה, אות תשכג, ביאור יפה ע"ז

ועיין אבני זכרון, ליקוט מאמרים מהחוזה מלובלין זי"ע, אות שכח ובהערות שם; נורא איך הצדיקים אחזו שכלפי גדלות הבורא עדיין לא השיגו מאומה

לבי במערב
מיקום: עקב צמצום שהותי כאן בע"ה, לענינים נחוצים - נא לפנות בהודעה פרטית. תודה מראש.

הודעהעל ידי לבי במערב » ג' יולי 21, 2020 5:46 am

עושה חדשות כתב:נחוץ לי מ"מ, היכן יש במאמרי הצ"צ התייחסות לענין זה.
ראה אוה"ת ויחי תתשמט, ב. פנחס ע' א'נט. דברים ע' יג. משלי ע' תקע (ואילך).

חזור אל “בית המדרש”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 177 אורחים