מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

היתר לבנות ביהמ''ק לפני 100 שנה

דברי תורה, עיוני שמעתתא, חידושי אגדה וכל פטפוטיא דאורייתא טבין
אנושי

היתר לבנות ביהמ''ק לפני 100 שנה

הודעהעל ידי אנושי » א' יולי 23, 2017 2:16 am

ראיתי היכן שהוא (לא זוכר כעת היכן) שבזמן הדברי חיים מצאנז היה איזה שהוא ברון יהודי שהצליח לקבל רישיון לבניית ביהמ"ק מישהו יודע ע'''ז משהו?

קאצ'קלה

Re: היתר לבנות ביהמ''ק לפני 100 שנה

הודעהעל ידי קאצ'קלה » א' יולי 23, 2017 8:17 am

אולי זה יקדם אותך מעט:
אמרות צדיקים.JPG
אמרות צדיקים.JPG (166.13 KiB) נצפה 5261 פעמים

אנושי

הודעהעל ידי אנושי » א' יולי 23, 2017 2:33 pm

כעת אני נזכר ששם ראיתי את זה [ולכן נוסח השאלה בזמן הדברי חיים על אף שהיו אז עוד צדיקים רבים]
אך דבר כזה לא יתכן שלא יהיו לו עוד מקורות
ןע''ז שאלתי מה הן

עדיאל ברויאר

הודעהעל ידי עדיאל ברויאר » א' יולי 23, 2017 4:51 pm

קאצ'קלה כתב:אולי זה יקדם אותך מעט:
אמרות צדיקים.JPG

מזעזע. אילו הייתי שם אני מקווה שהיה לי את העוז להתחצף ולומר -כן. לזה חיכינו. לא איכפת לי מי יבנה וכיצד, העיקר שיבנה. אני בטוח שבין רש"י ובין הרמב"ם ישמחו שיבנה בית המקדש בין אם ע"י אדם ובין אם מהשמים. העיקר שכבר יבנה.

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » א' יולי 23, 2017 5:20 pm

זה אם תבין את זה כפשוטו. אבל אולי הדב"ח העריך איך ייראה מקדש שיבנה ע"י הברון הירש ואיך כל מיני מפלגות ודעות יגרמו שהוא ייראה פחות כמקדש ויותר כקומפלקס עבודת ה' עם כל מיני מיתווים לכל מיני זרמים ואת זה ביטא באופן שאמר.

קאצ'קלה

הודעהעל ידי קאצ'קלה » א' יולי 23, 2017 5:29 pm

לפני שמפלפלים ב"שיטתו של הדב"ח", ראוי לברר: האם יש לסיפור זה מקורות אחרים, בנוסף לאדמו"ר מצאנז קלויזנבורג זצ"ל?

עדיאל ברויאר

הודעהעל ידי עדיאל ברויאר » א' יולי 23, 2017 5:31 pm

אוצר החכמה כתב:זה אם תבין את זה כפשוטו. אבל אולי הדב"ח העריך איך ייראה מקדש שיבנה ע"י הברון הירש ואיך כל מיני מפלגות ודעות יגרמו שהוא ייראה פחות כמקדש ויותר כקומפלקס עבודת ה' עם כל מיני מיתווים לכל מיני זרמים ואת זה ביטא באופן שאמר.

דבריך מניחים את הדעת. תודה.

בסדר

הודעהעל ידי בסדר » א' יולי 23, 2017 7:43 pm

קאצ'קלה כתב:לפני שמפלפלים ב"שיטתו של הדב"ח", ראוי לברר: האם יש לסיפור זה מקורות אחרים, בנוסף לאדמו"ר מצאנז קלויזנבורג זצ"ל?

השפע חיים מציין לדברי החת"ס בתשובה יו"ד סי' רל"ו.
אותו תשובה הוא הידוע ומפורסם לחותנו רעק"א, בענין הרעיון של הגרצ"ה קלישר לחדש ענין הקרבת קרבנות, ולא בניית בית המקדש.
וכנראה שעירבוב פרשיות שנו כאן

שערי חכמה

הודעהעל ידי שערי חכמה » א' יולי 23, 2017 8:00 pm

עדיאל ברויאר כתב:
אמרות צדיקים.JPG

מזעזע. אילו הייתי שם אני מקווה שהיה לי את העוז להתחצף ולומר -כן. לזה חיכינו. לא איכפת לי מי יבנה וכיצד, העיקר שיבנה. אני בטוח שבין רש"י ובין הרמב"ם ישמחו שיבנה בית המקדש בין אם ע"י אדם ובין אם מהשמים. העיקר שכבר יבנה.

בעזרא (ג י-יב) כתיב "ויסדו הבונים את היכל ה' וגו'. ויענו בהלל ובהודות לה' כי טוב וגו'. ורבים מהכהנים והלוים וראשי האבות הזקנים אשר ראו את הבית הראשון ביסדו זה הבית בעיניהם בוכים בקול גדול ורבים בתרועה בשמחה להרים קול".
ואמנם גם הבוכים בודאי שמחו שנבנה בית המקדש בבנין כל דהו ולא נשאר בחורבנו, אבל רב היה צערם שלא קבלו את מה שהיה בתחילה.

מכון חכמי ספרד

הודעהעל ידי מכון חכמי ספרד » ב' יולי 24, 2017 1:32 am

קאצ'קלה כתב:לפני שמפלפלים ב"שיטתו של הדב"ח", ראוי לברר: האם יש לסיפור זה מקורות אחרים, בנוסף לאדמו"ר מצאנז קלויזנבורג זצ"ל?

הרבי מקלו"ב היה נכד של בן הדברי חיים (גורליץ), והיה מבעלי המסורת להררי הנהגות והוראות.

קאצ'קלה

הודעהעל ידי קאצ'קלה » ב' יולי 24, 2017 1:37 am

לא אכנס כעת לבאר את תגובתי הקודמת, ודעת לנבון נקל מדוע שאלתי האם יש מקבילה לסיפור הנזכר.

שברי לוחות

הודעהעל ידי שברי לוחות » ב' יולי 24, 2017 2:32 am

הרבה מהסיפורים שסיפר כ"ק האדמו"ר מקלויזנבורג שהלעיגו עליהם בלא דעת, מפני שלא מצאו להם מקורות אחרים
נתגלו אחר כך בספר חמדה גנוזה שיצא לאור מכתב יד מרבי סיני מזמיגרד בן הרה"ק מגארליץ
וכן בספר גדולת יהושע נאסאד
ובמקורות אחרים
בכל מקרה כוונת מעשה זה הוא כנראה למה שהרב קלישר הציע לברון רוטשילד לקנות את מקום המקדש להקריב עליו קרבנות, ובשלב שני אף התכונן לבנות את בית המקדש. ומאמרו של הרה"ק מצאנז מתאים גם על רעיון הקרבת הקרבנות

ההוא גברא

הודעהעל ידי ההוא גברא » ב' יולי 24, 2017 12:05 pm

לא הבנתי מה הראיה. בתור מתנגד אני חושב אדרבה, אם הדבר נראה בדוי וודאי שהשפע חיים לא היה שקרן ולא המציא בעצמו אלא שמע מאחר.

אם יש אפשרות לקיים מצוות צריך לחטוף אותה, ולא להמציא תירוצים לא לזה חיכינו. אלא שמעולם לא היה מעשה כזה אלא אולי שמועות בגליציה, וייתכן שהדברי חיים אמר כך לאחד ממספרי השמועות שבעירו.

שברי לוחות

הודעהעל ידי שברי לוחות » ב' יולי 24, 2017 3:35 pm

ההוא גברא כתב:לא הבנתי מה הראיה. בתור מתנגד אני חושב אדרבה, אם הדבר נראה בדוי וודאי שהשפע חיים לא היה שקרן ולא המציא בעצמו אלא שמע מאחר.

אם יש אפשרות לקיים מצוות צריך לחטוף אותה, ולא להמציא תירוצים לא לזה חיכינו. אלא שמעולם לא היה מעשה כזה אלא אולי שמועות בגליציה, וייתכן שהדברי חיים אמר כך לאחד ממספרי השמועות שבעירו.

תבדוק בכתבי הרב קלישר מה היו תוכניותיו

עדיאל ברויאר

הודעהעל ידי עדיאל ברויאר » ב' יולי 24, 2017 6:33 pm

שערי חכמה כתב:
עדיאל ברויאר כתב:
אמרות צדיקים.JPG

בעזרא (ג י-יב) כתיב "ויסדו הבונים את היכל ה' וגו'. ויענו בהלל ובהודות לה' כי טוב וגו'. ורבים מהכהנים והלוים וראשי האבות הזקנים אשר ראו את הבית הראשון ביסדו זה הבית בעיניהם בוכים בקול גדול ורבים בתרועה בשמחה להרים קול".
ואמנם גם הבוכים בודאי שמחו שנבנה בית המקדש בבנין כל דהו ולא נשאר בחורבנו, אבל רב היה צערם שלא קבלו את מה שהיה בתחילה.

לנו שלא הכרנו את הבית הראשון, יש לנו את הפריווילגיה לשמוח על כל בית באשר הוא, והעיקר שיהיה שמו בית המקדש.

שערי חכמה

הודעהעל ידי שערי חכמה » ב' יולי 24, 2017 6:46 pm

עדיאל ברויאר כתב:
שערי חכמה כתב:בעזרא (ג י-יב) כתיב "ויסדו הבונים את היכל ה' וגו'. ויענו בהלל ובהודות לה' כי טוב וגו'. ורבים מהכהנים והלוים וראשי האבות הזקנים אשר ראו את הבית הראשון ביסדו זה הבית בעיניהם בוכים בקול גדול ורבים בתרועה בשמחה להרים קול".

לנו שלא הכרנו את הבית הראשון, יש לנו את הפריווילגיה לשמוח על כל בית באשר הוא, והעיקר שיהיה שמו בית המקדש.

למי שיודע איך אמור להראות הבית השלישי והמעלה הרוחנית הנלוית אליו יש את הפריבילגיה להתאכזב אם בסוף יקבל דבר פחות בהרבה.

עדיאל ברויאר

הודעהעל ידי עדיאל ברויאר » ב' יולי 24, 2017 7:01 pm

מי אמר שהבית השלישי יהיה גדול מהאחרים מהרגע הראשון? (בדיוק כמו שהבית השני לבסוף היה גדול בשנים ובבניין)
וכיצד זה נוותר על כ"כ הרבה מצוות בגלל שיקול שכזה?

שערי חכמה

הודעהעל ידי שערי חכמה » ב' יולי 24, 2017 7:10 pm

לא נראה לי שהיה מוותר בפועל על בית המקדש אם זה היה אפשרי מבחינה מציאותית והלכתית, אלא ביטא את אכזבתו באמרו שלא לזה ציפינו.
וברור שבית המקדש השלישי יהיה שונה לגמרי מתחילתו, כמבואר ברש"י שירד מן השמים, וגם מלבד זאת הדבר פשוט, וכמדומה שיש לו ראיות רבות, אלא שנלאתי ללקטם.

חזור אל “בית המדרש”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 286 אורחים