מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

הקרבה באותן ז' שנים שבנה שלמה ביהמ"ק

דברי תורה, עיוני שמעתתא, חידושי אגדה וכל פטפוטיא דאורייתא טבין
שייף נפיק

הקרבה באותן ז' שנים שבנה שלמה ביהמ"ק

הודעהעל ידי שייף נפיק » א' אוקטובר 01, 2017 2:37 pm

מסתמא שמפורש בחז"ל ואני לא ידעתי, ובכל זאת אני שואל.
באותם שבע שנים שבנה שלמה את בית המקדש איפה היה המשכן? הרי בגבעון לא הקריבו כבר כי בנוב וגבעון היו 57 שנים, ומאז היה תחילת בניית הבית, שלקח שבע שנים, ובינתיים מה היה?

ביליצר

Re: הקרבה באותן ז' שנים שבנה שלמה ביהמ"ק

הודעהעל ידי ביליצר » א' אוקטובר 01, 2017 2:50 pm

שייף נפיק כתב:מסתמא שמפורש בחז"ל ואני לא ידעתי, ובכל זאת אני שואל.
באותם שבע שנים שבנה שלמה את בית המקדש איפה היה המשכן? הרי בגבעון לא הקריבו כבר כי בנוב וגבעון היו 57 שנים, ומאז היה תחילת בניית הבית, שלקח שבע שנים, ובינתיים מה היה?

במות

אפרקסתא דעניא

הודעהעל ידי אפרקסתא דעניא » א' אוקטובר 01, 2017 2:51 pm

למה לא נאמר שהקריבו במקום הבית עצמו, כמו באותן שנים שמתחילת שבניית בית שני, בשנת שתיים לכורש, עד השלמתו בשנת שש לדריוש?

שייף נפיק

הודעהעל ידי שייף נפיק » א' אוקטובר 01, 2017 3:43 pm

ביליצר כתב:
שייף נפיק כתב:מסתמא שמפורש בחז"ל ואני לא ידעתי, ובכל זאת אני שואל.

במות

אני יודע שהיה במות, אני שואל על דברים שהיו נעשים רק בבמה גדולה, והמשכן עצמו איפה היה.

שייף נפיק

הודעהעל ידי שייף נפיק » א' אוקטובר 01, 2017 3:47 pm

אפרקסתא דעניא כתב:למה לא נאמר שהקריבו במקום הבית עצמו, כמו באותן שנים שמתחילת שבניית בית שני, בשנת שתיים לכורש, עד השלמתו בשנת שש לדריוש?

חשבתי על זה, רק צריך מקור. (במגילה כתוב שקדשו את מקום המקדש, וכאן לא מצינו)

ביליצר

הודעהעל ידי ביליצר » א' אוקטובר 01, 2017 5:06 pm

מאירי (מגילה ט ע"ב) "וכבר נודע לנו ממסכת זבחים שעד שלא הוקם המשכן הותרו הבמות ומשהוקם המשכן נאסרו הואיל והיה שם מזבח וארון עמו באו לגלגל כל שבע שכבשו ושבע שחלקו והיה הארון הולך עמם במלחמותיהם ולא היה קבוע עם המזבח בגלגל הותרו הבמות. באו לשילה, אחר חלוקת הארץ ועמד הארון קבוע עם המזבח נאסרו הבמות. באו לנוב וגבעון הותרו הבמות כלומר באו לנוב אחר שחרבה שילה והגלה הארון ביד פלשתים בימי עלי הכהן ובאו לנוב והביאו שם את המשכן ואת המזבח אבל לא הארון שהרי ביד פלשתים היה וכן בזמן שהחריב שאול את נוב עיר הכהנים והביאו המשכן והמזבח לגבעון ולא היה הארון עמו שכבר היה מוגלה ביד פלשתים ואף כשחזר להם לא קבעוהו עם המשכן והמזבח לא בנוב ולא בגבעון מפני שמתייראים היו עליו והיו מעמידין אותו בערי המבצר, וכן שעמד זמן בבית עובד אדום עד שהעלהו דוד לציון וכל זמן זה הואיל ולא היה הארון קבוע עם המזבח הותרו הבמות. באו לירושלם ונבנה בית עולמים והוקבע הכל על מכונו וארון אצל מזבח נאסרו הבמות ולא היתה להן עוד היתר. וכל אותן הזמנים שהיו הבמות מותרות היה מזבח הנחושת של משה קרוי אצלם במה גדולה מפני שהיה קבוע במקום אחד לשם כל הצבור ומ"מ לא סר שם במה מעליו כל זמן שלא היה ארון קבוע עמו"...

אפרקסתא דעניא

הודעהעל ידי אפרקסתא דעניא » א' אוקטובר 01, 2017 8:33 pm

קשה לדייק כאן התייחסות לשנות הבנייה.

קו ירוק

הודעהעל ידי קו ירוק » ג' אוקטובר 03, 2017 1:52 am

כל עוד לא היו מחיצות א"ז בית המקדש, וא"א להקריב.
ולכן בבית שני (בפרט למ"ד קדושה ראשונה בטלה), עשו קלעים שזה כמו בנין. אבל אצל שלמה בבית ראשון לא מצינו שעשו קלעים.
ובפרט לשיטת תוס' מגילה י. (רש"י זבחים קיט: חולק) שאחר שקדשה ירושלים לא היה לה היתר עולמית לכו"ע, לכן עשו קלעים בבית שני קודם שהושלם הבית, כדי שיוכלו להקריב. אבל בבית ראשון היה להם גבעון.

חזור אל “בית המדרש”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 333 אורחים