מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

מחילה בהשתמשות בכהן

דברי תורה, עיוני שמעתתא, חידושי אגדה וכל פטפוטיא דאורייתא טבין
שייף נפיק

מחילה בהשתמשות בכהן

הודעהעל ידי שייף נפיק » ב' אוקטובר 02, 2017 11:43 pm

מעשה שהיה לי היום, שביקשתי עזרה משכני כהן, ושאלתי אם יודע לתקן איזה דבר, ואמר שכן, ויבוא מתי שאומר. ונסתפקתי אם צריך לבקש מחילה על ההשתמשות בכהן, או"ד דסגי במה שהסכים לבוא. ויסוד הדבר אם אינו מקפיד סגי או דבעי להדיא מחילה ובכדי להזכיר ענין הכהונה שלא יזדלזל.

צרורהמור

Re: מחילה בהשתמשות בכהן

הודעהעל ידי צרורהמור » ג' אוקטובר 03, 2017 12:06 am

בשו"ע הרב סימן קכח סעיף ס:

"אבל כבוד הכהונה ניתן להם להנאתם לעלות לתורה ראשון וליטול מנה יפה ראשון וכן להקדימם לכל דבר שבקדושה כבוד זה הנאת הגוף הוא לפיכך הוא בידם למחול כבודם ורשאי ליתנו לישראל אם רצה כי רצונו של אדם זהו כבודו"

משמע שאם זה רצונו אין צריך לבקשו למחול.

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ג' אוקטובר 03, 2017 10:54 am

האדמור מחבד נהג בדרך כלל כשביקש משהו מכהן להזכיר את כהונתו ולבקש מחילה, למרות שהיה ברור כשמש שהכהן מוחל על כבודו ושמח בזכות זו

הוה אמינא

הודעהעל ידי הוה אמינא » ג' אוקטובר 03, 2017 6:03 pm

אאל"ט יש על זה ט"ז מפורש בסוף הלכות ברכת כהנים

שו"ר שזה רמ"א מפורש בשו"ע בסעיף האחרון בסימן קכ"ח. שאסור להשתמש בכהן וזה כמעילה בהקדש ושמועילה מחילה. ושם המ"ב מביא את הט"ז שמועילה מחילה רק באופן שלכהן יש איזו הנאה, ולא בחינם. עי"ש.

שייף נפיק

הודעהעל ידי שייף נפיק » ג' אוקטובר 03, 2017 11:13 pm

אינו שייך לענינינו

קראקובער

הודעהעל ידי קראקובער » ג' אוקטובר 03, 2017 11:15 pm

דרומי כתב:האדמור מחבד נהג בדרך כלל כשביקש משהו מכהן להזכיר את כהונתו ולבקש מחילה, למרות שהיה ברור כשמש שהכהן מוחל על כבודו ושמח בזכות זו

אין בודקין מן המזבח ולמעלה אבל מה ההסבר בדברי ה"רבי"?

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ד' אוקטובר 04, 2017 11:08 am

אם היה לי הסבר הייתי כותבו. ואם כבר הגענו לכאן, פעם אמר האדמור לכהן אחד כשנתן לו איזה שליחות בלילה: "אמנם אסור להשתמש בכהן, אך לילה לאו זמן עבודה הוא". ועדיין לא נתבררה הסברא בזה מספיק, דלכאורה קדושת הכהונה היא ענין עצמי שאינו תלוי בזמן העבודה. וצ"ע.

קראקובער

הודעהעל ידי קראקובער » ד' אוקטובר 04, 2017 11:16 am

דרומי כתב:אם היה לי הסבר הייתי כותבו. ואם כבר הגענו לכאן, פעם אמר האדמור לכהן אחד כשנתן לו איזה שליחות בלילה: "אמנם אסור להשתמש בכהן, אך לילה לאו זמן עבודה הוא". ועדיין לא נתבררה הסברא בזה מספיק, דלכאורה קדושת הכהונה היא ענין עצמי שאינו תלוי בזמן העבודה. וצ"ע.

יתכן שבא לרמוז דברי המרדכי בהגהותיו למסכת גיטין (סימן תס"א):
"מעשה בכהן שיצק מים על ידי רבינו תם. והקשה לו תלמיד הא שנינו בירושלמי המשתמש בכהונה מעל?! והשיב לו, שאין בהם קדושה בזמן הזה, דקיימא לן בגדיהם עליהם קדושה עליהם, ואי לא לא. והקשה אם כן כל מיני קדושה לא ליעביד להו?! ושתיק רבינו תם".

חזור אל “בית המדרש”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 261 אורחים