מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

כשרות טונה מחברת 'סטרקיסט'

דברי תורה, עיוני שמעתתא, חידושי אגדה וכל פטפוטיא דאורייתא טבין
בן ראובן

Re: כשרות טונה מחברת 'סטרקיסט'

הודעהעל ידי בן ראובן » ד' נובמבר 15, 2017 12:58 am

ברמן כתב:בדגי טונה יש טהורים ויש טמאים

האם תוכל לפרט - איזה דג בדיוק מהדגים הנמכרים תחת השם "טונה" הוא דג טמא?

משולש

הודעהעל ידי משולש » ד' נובמבר 15, 2017 1:37 am

פעלעד כתב:
לענין כתב:מענין לענין
לא כל החנויות של אנג'ל הם בהשגחת העדה
המוצרים הסגורים הם כולם עדה, אבל מה שנמכר בפתוח תלוי בכל חנות לפי עניינה, ויש חנות מפורסמת בירושלים שלהם שהיא לא בד''צ וכולם קונים שם חפשי. תמיד תמיד צריך לשים לב (גם אם מקור המוצרים זהה עדיין יש חששות בעצם הבישול ואכמ''ל)

אולי תיאות בטובך לגלות את מיקום החנות?
בשמואל הנביא?

כנפי נשרים.
נראה לי שפעם אכלתי שם בלי לברר הכשר, ובשנה האחרונה ביקרתי שם ואיכשהו התברר לי שהפתוח הוא רבנות (אם אני זוכר טוב). אם כי י"א שהרבנות (מהדרין?) בירושלים עדיפה על שאר הרבנויות.

משולש

הודעהעל ידי משולש » ד' נובמבר 15, 2017 1:40 am

עוד יש לציין שחלק מהעבודה של ההכשרים זה לעקוב אחרי זיופים ושגיאות אחרות שנמצאות על המדפים, ובזה יש חיסרון עצום לאכול בארץ מהכשרי חו"ל גם אותם הטובים ביותר. (אלא אם כן מבקר באותה קהילה וקונה שם מההכשר שלהם).

מעט דבש

הודעהעל ידי מעט דבש » ד' נובמבר 15, 2017 2:02 am

ברמן כתב:בדגי טונה יש טהורים ויש טמאים.

מתוך המאמר המצורף (שהכנתו לקחה שנתיים, בלי לדלג על שום מקור מידע - ראה בסוף המאמר):

טונה - אור ישראל.GIF
טונה - אור ישראל.GIF (12.56 KiB) נצפה 6722 פעמים

טונה - קובץ אור ישראל לג.pdf
(958.86 KiB) הורד 509 פעמים

מעט דבש

הודעהעל ידי מעט דבש » ד' נובמבר 15, 2017 2:11 am

ולענין בדיקת קשקשים בדגים, ראה באשכול זה:
https://forum.otzar.org/viewtopic.php?p=302908#p302908

כדכד

הודעהעל ידי כדכד » ד' נובמבר 15, 2017 6:47 am

פעלעד כתב:
כדכד כתב:יפה אמרת בדרך כלל
יש מצבים שונים יותר כגון קהילות חרדיות המרוכזות בחו"ל וכגדון כשרוית בארץ שאינן טובות לאידך גיסא
לפי מה שידוע לי ההכשר של הרב וועסטהיים כן נחשב הכשר מעולה ולא רק ביחס לכשרויות באירופה וכמ"ש ש. ספראי

נא להבדיל בין הכשר רבי יעקב וועסטיים שהוא יותר טוב, להכשר של איגוד הרבנים וועסטיים שלדעת כל מומחי הכשרות ברחבי העולם ששוחחתי (ושוחתי עם הרבה) הוא יותר גרוע מגרוע.
יש תחת ידי סיפורים מסמרי שיער על הכשר איגוד וועסטיים, ולדעתי כל בר דעת מבין כשהוא רואה הכשר שכל שני וחמישי מוסיף עוד ממתק לסל הכשרות שלו, ומוצרים שב30 שנים האחרונות אני מכירם שיש להם רק OU פתאום מופיעים עם איגוד וועסטיים, ולא רק מוצר אחד או שניים, ובפרט שוק הממתקים וכו' שיש בהם עשרות אם לא מאות מרכיבים ולא שייך במציאות שהכשר מהודר שחוקר טוב כל דבר יכשיר כל יום ממתק נוסף כאשר השוק הכי גדול של ממתקים הוא בהכשר האיגוד וועסטיים.

זה לא גורע מכבודו של הרב וועסטיים שהוא ת"ח גדול ותלמיד של המנח"י, אבל או שהוא לא לגמרי אחראי בלעי על איגוד וועסטיים או שיש בעיה בשטח, לא יודע, רק מכיר את המציאות לבד.

ראיוןתיך אינן ראיות
אין שום סיבה לחשוב שהכשר רציני לא יכול לבדוק ולהוסיף עןד מוצרים לסל הכשרות שלו כל שני וחמישי

סמל אישי של המשתמש
פעלעד

הודעהעל ידי פעלעד » ד' נובמבר 15, 2017 9:03 pm

כדכד כתב:
פעלעד כתב:
כדכד כתב:יפה אמרת בדרך כלל
יש מצבים שונים יותר כגון קהילות חרדיות המרוכזות בחו"ל וכגדון כשרוית בארץ שאינן טובות לאידך גיסא
לפי מה שידוע לי ההכשר של הרב וועסטהיים כן נחשב הכשר מעולה ולא רק ביחס לכשרויות באירופה וכמ"ש ש. ספראי

נא להבדיל בין הכשר רבי יעקב וועסטיים שהוא יותר טוב, להכשר של איגוד הרבנים וועסטיים שלדעת כל מומחי הכשרות ברחבי העולם ששוחחתי (ושוחתי עם הרבה) הוא יותר גרוע מגרוע.
יש תחת ידי סיפורים מסמרי שיער על הכשר איגוד וועסטיים, ולדעתי כל בר דעת מבין כשהוא רואה הכשר שכל שני וחמישי מוסיף עוד ממתק לסל הכשרות שלו, ומוצרים שב30 שנים האחרונות אני מכירם שיש להם רק OU פתאום מופיעים עם איגוד וועסטיים, ולא רק מוצר אחד או שניים, ובפרט שוק הממתקים וכו' שיש בהם עשרות אם לא מאות מרכיבים ולא שייך במציאות שהכשר מהודר שחוקר טוב כל דבר יכשיר כל יום ממתק נוסף כאשר השוק הכי גדול של ממתקים הוא בהכשר האיגוד וועסטיים.

זה לא גורע מכבודו של הרב וועסטיים שהוא ת"ח גדול ותלמיד של המנח"י, אבל או שהוא לא לגמרי אחראי בלעי על איגוד וועסטיים או שיש בעיה בשטח, לא יודע, רק מכיר את המציאות לבד.

ראיוןתיך אינן ראיות
אין שום סיבה לחשוב שהכשר רציני לא יכול לבדוק ולהוסיף עןד מוצרים לסל הכשרות שלו כל שני וחמישי

יסלח לי מר, אבל מדבריו ניכר שלא עסק בשדה ההשגחה מעודו.

סמל אישי של המשתמש
פעלעד

הודעהעל ידי פעלעד » ד' נובמבר 15, 2017 9:05 pm

מעט דבש כתב:
ברמן כתב:בדגי טונה יש טהורים ויש טמאים.

מתוך המאמר המצורף (שהכנתו לקחה שנתיים, בלי לדלג על שום מקור מידע - ראה בסוף המאמר):

טונה - אור ישראל.GIF

טונה - קובץ אור ישראל לג.pdf

בעצמי שמעתי מפי אחד מגדולי מנהיגי הכשרויות בארה"ב שבמשך שנים עסק בטונה, שיש יותר טמאים מטהורים, אולי מדעית הם לא נקראים בשם כזה או אחר, אבל במציאות הם דומים עד מאד.
חוץ מזה יש חששות של כבוש בקרח יחד עם דגים טמאים באחסנה בספינה ועוד בעיות כדו' לזה.

לענין

הודעהעל ידי לענין » ד' נובמבר 15, 2017 9:10 pm

כדאי מאד לעיין בספר 'תולעת שני' של הרב רווח, שם מאריך בבהירות עצומה בכל העניינים שהעלית, הרב פעלעד.

מעט דבש

הודעהעל ידי מעט דבש » ד' נובמבר 15, 2017 9:27 pm

פעלעד כתב:חוץ מזה יש חששות של כבוש בקרח יחד עם דגים טמאים באחסנה בספינה ועוד בעיות כדו' לזה.

על זה בדיוק המאמר שצירפתי לעיל.

בן ראובן

הודעהעל ידי בן ראובן » ד' נובמבר 15, 2017 10:16 pm

פעלעד כתב:מדעית הם לא נקראים בשם כזה או אחר

אין שום דג בעולם (מלבד דגים שלא נתגלו עדיין) שאינו נקרא מדעית "בשם כזה או אחר".

אני חוזר על שאלתי למעלה: האם תוכל להמציא שם של דג שהוא דג טמא ונמכר כדג טונה?

כדכד

הודעהעל ידי כדכד » ה' נובמבר 16, 2017 10:29 am

פעלעד כתב:נא להבדיל בין הכשר רבי יעקב וועסטיים שהוא יותר טוב, להכשר של איגוד הרבנים וועסטיים שלדעת כל מומחי הכשרות ברחבי העולם ששוחחתי (ושוחתי עם הרבה) הוא יותר גרוע מגרוע.

זה לא גורע מכבודו של הרב וועסטיים ש
הוא ת
"ח גדול ותלמיד של המנח"י, אבל או שהוא לא לגמרי אחראי בלעי על איגוד וועסטיים או שיש בעיה בשטח, לא יודע, רק מכיר את המציאות לבד.

ראיוןתיך אינן ראיות

יסלח לי מר, אבל מדבריו ניכר שלא עסק בשדה ההשגחה מעודו[
/quote].[/quote]
אני דווקא עוסק בזה גם כעת אבל עיסוקיי אינם הנושא. הנושא הוא כשרות טונה מחברת סטרקיסט. לגיטימי לדון גם בנותני הכשרים מסוימים אם הם טובים או לא אבל הדיונים צריכים להיות לענין. כלומר, אם אתה חושב שראיותיך נכונות עליך להסביר למה לאחר שטענתי כנגדן ולא לכתוב מה אתה חושב עלי ועל עיסוקיי.
נערך לאחרונה על ידי כדכד ב ה' נובמבר 16, 2017 10:54 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ה' נובמבר 16, 2017 10:34 am

אגב ענין הטונה. הרב לנדא שליט"א נתן פעם הכשר על טונה, וכמדומה שלאחר מכן הפסיק. מה טעם?

סמל אישי של המשתמש
פעלעד

הודעהעל ידי פעלעד » ה' נובמבר 23, 2017 11:05 pm

זהירות בשוקולד!
קבצים מצורפים
Screenshot 2017-11-23 22.52.44.png
Screenshot 2017-11-23 22.52.44.png (217.39 KiB) נצפה 6475 פעמים

אוהב אוצר

הודעהעל ידי אוהב אוצר » ו' נובמבר 24, 2017 12:55 am

חיימקה כתב:בכשרות OU מקילים בבישול בקיטור ע"י גוים, משא"כ בכשרות הבד"ץ - וכנאמר כאן:

https://www.yeshiva.org.il/ask/78647

יש"כ, זה הדבר הנכון בכל מה שקשור לכותרת האשכול. [לא תולעים ולא טפילים ולא סיפורי בדים של אנשים שחושבים שהם מבינים]
השבוע דיברתי עם אחד הרבנים [ששמו הוזכר פה] וזה ההבדל - קיטור.
דהיינו, זה תלוי איך [דהיינו מי] מכניסים את הדגים לתא הקיטור, והאם זה קיטור יבש לחלוטין או לא. ובדברים הללו העדה מחמירה יותר מהOU
בכל מקרה מי שלוחץ על כפתור ההפעלה של הקיטור זה יהודי ופשוט.

גימפעל

הודעהעל ידי גימפעל » ו' נובמבר 24, 2017 11:59 am

דרומי כתב:אגב ענין הטונה. הרב לנדא שליט"א נתן פעם הכשר על טונה, וכמדומה שלאחר מכן הפסיק. מה טעם?

http://www.shturem.net/index.php?section=news&id=49970

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ג' יולי 17, 2018 3:51 pm

זהירות:

בשוק מצויים רביעיות של שימורי טונה מחברת "פילטונה", בהכשר הבד"צ העדה החרדית.

יצא לי לקנות בחנות רביעיה זהה לחלוטין, עם אותו צבע והכל, וכשהגעתי הביתה התברר לי שזה בהכשר של חוג חת"ס (עגול).

אין כל הבדל חיצוני, מלבד העובדה שכאן הלוגו הוא באנגלית וכאן בעברית.

התקשרתי לעדה החרדית ואומרים שאכן אין להם אחריות על מה שאינו בחותמת שלהם, למרות שזה נראה יייצור זהה לגמרי.

פלוריש
שם מלא: אריאל דוד

הודעהעל ידי פלוריש » ב' אפריל 20, 2020 9:38 pm

לייבעדיג יענקל כתב:
חיים שאול כתב:
לייבעדיג יענקל כתב:
חיים שאול כתב:
לייבעדיג יענקל כתב:
חיים שאול כתב:גם הוא מסכים שיש 9 סוגים המשווקים,
לא קראתי אלא את ההתחלה

חבל שלא קראת גם מ"ש שם בעמ' צב

כבודו במקומן מונח אבל ממומחי כשרות אחרים שמעתי שדבריו אינם נכונים

כותב המאמר הוא משגיח מוכר בשמו, בר אוריין ובר אבהן, העוסק שנים רבות בכשרות הדגים, והוא הקדיש מס' שנים לחקור את כשרות הטונה וכל השאלות הכרוכות בה (עיון במסמכים, שיחות עם מומחים, ביקור באוניות דיג, ועוד, וכמובן בירור הצדדים ההלכתיים).
מי שרוצה לחלוק ימחל קודם להציג עצמו, ואח"כ להציג תימוכין לשיטתו ולסתור את יסודות ומסקנות המאמר. בלא כל זה אין שום ערך לקביעותיו הסתמיות.

לא הכרחתי אף אחד להאמין דוקא לי אבל כתבתי מה שאני יודע מפי מומחי כשרות, אתה גם מוזמן לשאול כל משגיח של העדה החרדית אם הם בודקים את הטונה ולמה (לא שאני אוכל טונה ולו מלבד מהסיבה שכל משגיח מספר על צורה אחרת של בדיקה ולפי חלקם הם בודקים את הטונה לפני כניסתו לתנור כשהוא חתוך ואין ראש ושדרה וודאי שלא סימנים ממש )

הפניתי את רא"ד מוסקוביץ (בעל המאמר הנ"ל בקובץ אור ישראל) לנידון כאן, וזה אשר השיבני:
שלום וברכה לך ולכל אשר לך
בעקרון אני לא מתווכח בפורומים, זה גוזל זמן רב, ואתה מתווכח עם אנשים עלומי שם, שיכולים לכתוב מה שהם רוצים מבלי לעמוד מאחורי המילים.
בכל זאת רפרפתי שם, ולא ראיתי שום טענה קונקרטית על מה שכתבתי, מעבר לטענה שיש 50 סוגי דגים המשווקים כטונה, וזאת בטענה שדיבר עם משגיחים של העדה החרדית, טענה מאד מצחיקה.
ובכן, בשעתו כאשר כתבתי את המאמר (כאשר האינטרנט עדיין היה בחיתוליו, והרבה לפני עידן ויקיפדיה) הייתי הראשון שנכנסתי בזה, וחקרתי את הנושא. שלא כמו לבלרי המאמרים של היום, שיושבים על "שולחן העבודה" של המחשב, ומטריחים עצמם לחפש בגוגל או בויקיפדיה, במאמר שלי יש מאות שעות עבודה!!!
כאשר גמרתי את המאמר, לפני שזה פורסם בחוברת כלשהיא, שלחתיו לכמה אנשים ורבנים שהייתי בקשר איתם, וקיבלתי אז טלפונים מהרבה ראשי וועדי כשרות שרצו לדעת ולברר פרטים, ממה שהיה חדש להם.
בין השאר שלחתי את זה לש"ב הרה"צ רבי נפתלי הלברשטאם שליט"א, שהיה אז מראשי כשרות העדה"ח. קצת אח"ז נסעתי לחו"ל לצורך כשרות, ובאותה עת הרב הלברשטאם הנ"ל חיתן נכד, וכאשר חזרתי הזמין אותי לשבע ברכות שהוא עשה לנכד. כאשר הגעתי (קצת באיחור) הוא הזמין אותי לשולחן המזרח, והציג אותי להרה"ג רבי יעקב בלוי זצ"ל, ואמר לו שאני בעל המאמר של הטונה. הרב בלוי שמח לראות אותי והודה לי מאד, תוך שהוא מוסיף, לא 'קראתי' את המאמר, 'למדתי' אותו! הוא הוסיף לי שכבר הרבה זמן הוא לא רגוע לגבי מקור הטונה, והמאמר הסיר לו אבן מהלב.
לעומתו, אותו כותב בפורום, כלל לא קרא את המאמר, כי לא כתבתי שם שלא צריך לבדוק את הדגים, רק התייחסתי לבעיית הבליעה *עד שהדגים מגיעים למפעל*. במפעל בודקים את כל הדגים לפני הכנסתם לתנור, ואת זה עשיתי למשך שנים רבות.
אגב, יש נוכלים שמשווקים דגים אחרים בתור טונה, למשל מישהו ששיווק דג מרלין-כחול בתור טונה בעברית, אבל באנגלית כתב את שם המדעי האמיתי של הדג.
בכבוד רב וכטו"ס
אברהם דוד מוסקוביץ

שאלתיו שוב מדוע בהגעה למפעל כן צריך לבדוק, וענני:
לגבי בליעה, מספיק בירור שאין דגים טמאים מעבר לשיעור אחד משישים (כולל המים). אבל לגבי אכילת הדג, זו מחלוקת הפוסקים, ולפי חלק גדול מהם (כולל הגר"מ פיינשטיין) אין לסמוך על הגוי.

מתוך האשכול על ההכשרים האנונימיים: http://forum.otzar.org/posting.php?mode ... 1&p=617621

חזור אל “בית המדרש”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 159 אורחים