מתי אומרים ז"ל ומתי לא

דברי תורה, עיוני שמעתתא, חידושי אגדה וכל פטפוטיא דאורייתא טבין
ונתנו ידידים
הודעות: 526
הצטרף: ה' יולי 14, 2016 9:27 am

מתי אומרים ז"ל ומתי לא

הודעהעל ידי ונתנו ידידים » ב' נובמבר 06, 2017 10:13 pm

לפי מיטב ידיעתי רואים בראשונים שכשהביאו מדברי שאר ראשונים ברכוהו או בברכת החיים או בז"ל, אמנם באחרונים כבר אינו מצוי ומצטטים מדברי קודמיהם בשמותם ושם ספרם לבד בלי הוספת ז"ל, ושאלתי האם יש סיבה לזה או שזה סתם יצא כך.
מחשבותי הם: א' - הראשונים אינם מצטטים כ"כ הרבה ויכלו להוסיף ז"ל משא"כ האחרונים שכל דבריהם מלאים בציטוטים קשה להם לכתוב כל פעם ז"ל.
ב - הראשונים מזכירים את השם ולכן אמרו ז"ל משא"כ האחרונים שכבר מצטטים בשמות הספרים לא שייך לומר עליהם ז"ל וגם כשמזכירים שם ראשון כמו 'רשב"א' או 'ריטב"א' זה נהי' כמו תואר ושם ספר ולא כר"ת של שמו. אמנם כמדומני שמהלך זו אינה בדוקה ויש מקומות בראשונים שהזכירו שם ספר וג"כ אמרו ז"ל

בברכה המשולשת
הודעות: 9341
הצטרף: ג' ינואר 24, 2012 9:00 am
שם מלא: רועי הכהן זק

Re: מתי אומרים ז"ל ומתי לא

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ב' נובמבר 06, 2017 10:25 pm

יש בספר חסידים שלא לכתוב ז"ל

רון
הודעות: 567
הצטרף: ב' מרץ 21, 2016 9:02 am

Re: מתי אומרים ז"ל ומתי לא

הודעהעל ידי רון » ג' נובמבר 07, 2017 12:35 am

ונתנו ידידים כתב:לפי מיטב ידיעתי רואים בראשונים שכשהביאו מדברי שאר ראשונים ברכוהו או בברכת החיים או בז"ל, אמנם באחרונים כבר אינו מצוי ומצטטים מדברי קודמיהם בשמותם ושם ספרם לבד בלי הוספת ז"ל, ושאלתי האם יש סיבה לזה או שזה סתם יצא כך.
מחשבותי הם: א' - הראשונים אינם מצטטים כ"כ הרבה ויכלו להוסיף ז"ל משא"כ האחרונים שכל דבריהם מלאים בציטוטים קשה להם לכתוב כל פעם ז"ל.
ב - הראשונים מזכירים את השם ולכן אמרו ז"ל משא"כ האחרונים שכבר מצטטים בשמות הספרים לא שייך לומר עליהם ז"ל וגם כשמזכירים שם ראשון כמו 'רשב"א' או 'ריטב"א' זה נהי' כמו תואר ושם ספר ולא כר"ת של שמו. אמנם כמדומני שמהלך זו אינה בדוקה ויש מקומות בראשונים שהזכירו שם ספר וג"כ אמרו ז"למעניין להוכח בקהילות יעקב, שהסטייפלר מקפיד כל כך על הדבר, ובכל מקום שמזכיר את שם רבותינו, אם ראשונים כמלאכים אם אחרונים, לעולם כאשר מזכיר בשמם אבל לעולם הוא בתוספת הזכרת ז"ל.

זילברשלג
הודעות: 283
הצטרף: א' אוגוסט 09, 2015 5:28 pm

Re: מתי אומרים ז"ל ומתי לא

הודעהעל ידי זילברשלג » ג' נובמבר 07, 2017 10:16 am

אחד מהדברים היפים הם כינויו של הרמב"ם בפי הר"ן: "הר"ם במז"ל". וכך היה החזון איש מכנה את הגאון הרב מרדכי אליהו (ששם אמו מזל).


חזור אל “בית המדרש”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 39 אורחים