מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

נוסח הברכה על הפרשת חלה

דברי תורה, עיוני שמעתתא, חידושי אגדה וכל פטפוטיא דאורייתא טבין
כדכד

נוסח הברכה על הפרשת חלה

הודעהעל ידי כדכד » ב' נובמבר 20, 2017 6:03 pm

יש הבדל בין הנוסח האשכנזי "להפריש חלה מן העיסה" ובין הנוסח הספרדי "להפריש חלה תרומה".
האם ידוע למאן דהוא מה הסיבה להבדל בין הנוסחים וכן אם מי שבירך לפי הנוסח של העדה השניה יצא ידי חובתו (מסתבר לי שכן אך לא ידוע לי מקור לע"ע)

ישראל אליהו

Re: נוסח הברכה על הפרשת חלה

הודעהעל ידי ישראל אליהו » ב' נובמבר 20, 2017 8:03 pm

עיין תחילה בדברי הב"י יו"ד שכ"ח, ושם נדון לענין דיעבד.
וכן עיין בט"ז על אתר.

נוסח בני ספרד הוא עפ"י הפסוק ראשית עריסותיכם חלה תרימו תרומה. [כה"ח הל' פסח].
נערך לאחרונה על ידי ישראל אליהו ב ג' נובמבר 21, 2017 2:12 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

ברמן

הודעהעל ידי ברמן » ג' נובמבר 21, 2017 12:03 am

כדכד כתב:יש הבדל בין הנוסח האשכנזי "להפריש חלה מן העיסה" ובין הנוסח הספרדי "להפריש חלה תרומה".
האם ידוע למאן דהוא מה הסיבה להבדל בין הנוסחים וכן אם מי שבירך לפי הנוסח של העדה השניה יצא ידי חובתו (מסתבר לי שכן אך לא ידוע לי מקור לע"ע)

יש נוהגין לברך "להפריש חלה", ואין אומרים "מן העיסה".

מעט דבש

הודעהעל ידי מעט דבש » ג' נובמבר 21, 2017 2:17 pm

כדכד

הודעהעל ידי כדכד » ג' נובמבר 28, 2017 12:15 pm

נשאלתי אם התימנים נוהגים כמו הספרדים או באופן אחר?

הארי החי

הודעהעל ידי הארי החי » ג' ינואר 11, 2022 12:02 am

בדברי הט"ז שהובאו לעיל כתב וז"ל ומשמע כאן דאין צריכין לומר מן העיסה אלא די כשאומרות להפריש חלה ואמאי נהגו לומר מן העיסה ואע"ג דהדין הוא כן לאפוקי להפריש חלה מקמח מ"מ אין בו צורך לענין ברכה וכי צריכין להזכיר פרטי הדינים בברכה ולעיל סי' כ"ח בברכת כסוי שאומרים בעפר כתבנו שם הטעם למה אומרים הפרט וכאן איני יודע בו צורך. עכ"ל.

ושאלתי, האם ידוע מהו מקור המנהג לומר "להפריש חלה מן העיסה" שלא נזכר טושו"ע ולא ברמב"ם.

באמונתו

הודעהעל ידי באמונתו » ג' ינואר 11, 2022 12:51 am

הארי החי כתב:בדברי הט"ז שהובאו לעיל כתב וז"ל ומשמע כאן דאין צריכין לומר מן העיסה אלא די כשאומרות להפריש חלה ואמאי נהגו לומר מן העיסה ואע"ג דהדין הוא כן לאפוקי להפריש חלה מקמח מ"מ אין בו צורך לענין ברכה וכי צריכין להזכיר פרטי הדינים בברכה ולעיל סי' כ"ח בברכת כסוי שאומרים בעפר כתבנו שם הטעם למה אומרים הפרט וכאן איני יודע בו צורך. עכ"ל.
ושאלתי, האם ידוע מהו מקור המנהג לומר "להפריש חלה מן העיסה" שלא נזכר טושו"ע ולא ברמב"ם.

בדרך אמונה - הלכות ביכורים פרק ה הלכה יא:
להפריש חלה. וי"א להפריש תרומה, וי"א להפריש חלה תרומה, וי"א להפריש חלה מן העיסה, והמנהג לומר להפריש חלה... ושם בציון ההלכה: ר"ש חלה פ"ב מ"ג וכן בר"י בן מ"צ שם כתב להפריש חלה מעיסה, ומביאו ג"כ באו"ז ה' חלה סי' רכ"ה... ועי' ט"ז סי' שכ"ח סק"א שדעתו שאין לומר מן העיסה:

יהושע100

הודעהעל ידי יהושע100 » ג' ינואר 11, 2022 6:04 pm

גם הרשב"א בפסקי חלה סוף שער ד כתב 'להפריש חלה מן העיסה'
ואגב אציין מש"כ בזה מקופיא על גיליון השו"ע שלי.

ע' ב"י דיש ב נוסחאות בראשונים דלרמבם ועוד הנוסח 'חלה' ובסמג כ' דווקא 'תרומה' והטור והסמק כ' שאין חילוק (ולכאורה צריך ביאור בדבריהם שהשאלה היא מה תיקנו אנשי כנה"ג ותמוה לומר שתיקנו גם כך וגם כך) וברשבא כ' 'להפריש חלה מן העיסה' ולא הובאו דבריו בב"י.
ובבא"ח כ' שמנהגם לברך 'להפריש חלה תרומה' וכ"ה בסידור כנה"ג לר"י צובירי ומקור הדברים ברוקח וע' כה"ח סי' תנז סק"ט שכ' שכך הוא סדר הפסוק. ונוסח זה הוא הפך דברי המהרשל שהובא בטז ובשך 'תרומה חלה'. וע' משפט כהן סי' ל שהעיר על הנוסח 'תרומה חלה' שהיה ראוי לומר לפי סדר הפס' ועיי"ש שיישב המנהג להוסיף 'מן העיסה' וע' הערת הרצי"ה בעולת ראיה חלק א עמ' שנג.

חזור אל “בית המדרש”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 162 אורחים