מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

דמי הפקדה, ניתן לחזור או לא?

דברי תורה, עיוני שמעתתא, חידושי אגדה וכל פטפוטיא דאורייתא טבין
בסדר

דמי הפקדה, ניתן לחזור או לא?

הודעהעל ידי בסדר » ה' מרץ 08, 2018 4:07 am

אולי כבר היה דיון כעי"ז בעבר, אבל היות זה נוגע למעשה לא' מידידי, לכן אציע השאלה.
המשכיר פירסם בית להשכרה, וראובן פנה אל המשכיר שרוצה לשכור הדירה, מאחר שמוכרח לעזוב את דירתו בו גר עכשיו. המשכיר ביקש שיתן הפקדה (דעפאזיט) בערך של $5,000, והשוכר הביאו בו ביום, והמשכיר כתב אליו שטר שקיבל הכסף, ושם הדגיש ששטר גמר המקח (קאנטרעקט) יחתמו בשבוע הבא. בינתיים נודע להשוכר כי יכול להישאר בביתו שגר עכשיו, ופנה להמשכיר והודיע שלמעשה אינו צריך לעזוב ביתו, ולכן רוצה בחזרה דמי ההפקדה. אבל דא עקא שהמשכיר מתעקש שאינו רוצה לחזור הכסף בשו"א, והשוכר, אברך בן תורה שאין לו פרוטה לפורטו אינו יודע איך לשית עצה בנפשו. (כמובן בסוף יצטרך לפנות לדין, שזה ג"כ עולה הרבה כסף, ויגיע קרוב להסכום עליה דנים...)
מפשטות דברי השו"ע נראית כי הוא אסמכתא, אבל ראיתי שיש הרבה אחרונים שסוברין שהמשכיר לא צריך להחזיר דמי הפקדה. איך מקובל למעשה בשאלה זו?

אראל

Re: דמי הפקדה, ניתן לחזור או לא?

הודעהעל ידי אראל » ה' מרץ 08, 2018 5:09 am

כפי נוסח השאלה משתמע שהשוכר הוא זה שחזר מן העסק ולא המשכיר, אם כן תחילה צריך לברר אם לא גרם ע"י חזרתו היזק להמשכיר, שהרי סוכ"ס עיכב ממנו מלהשכיר לאחרים, והפסיד לכה"פ חודש דמי שכירות
[אני הכותב הפסדתי פעם סכום גדול ע"י מעשה דומה, דמיתי לשכור דירה ונתתי דעפאזיט, ולבסוף חזרתי מן העסק, והמשכיר לא רצה בשו"א להחזיר לי ההפקדה, ובאתי בתחילה בתביעה אל המשכיר, אבל מישהו הסביר לי שסוכ"ס גרמתי היזק להמשכיר כנ"ל ומשכתי ידי מן התביעה]

בסדר

הודעהעל ידי בסדר » ה' מרץ 08, 2018 5:28 am

בני"ד הפסיד אותו רק חמשה ימים לכל היותר, כולל בתוכו ימי פורים ושושן פורים ויום שב"ק שממילא א"א להשכיר, ואמר להמשכיר שמוכן לשלם בעד חמשה הימים שהוא לערך $150, אבל לא $5,000

סגי נהור

הודעהעל ידי סגי נהור » ה' מרץ 08, 2018 7:40 am

וזה מעוררני לשאול, אם מחיר הפניה לבי"ד מגיע לערך הנזק, ומאידך יכול לתבוע בבית משפט לתביעות קטנות במחיר סמלי, האם יש מקום להתיר לו לפנות לערכאות מדין מציל את שלו...?

בסדר

הודעהעל ידי בסדר » ה' מרץ 08, 2018 5:46 pm

סגי נהור כתב:וזה מעוררני לשאול, אם מחיר הפניה לבי"ד מגיע לערך הנזק, ומאידך יכול לתבוע בבית משפט לתביעות קטנות במחיר סמלי, האם יש מקום להתיר לו לפנות לערכאות מדין מציל את שלו...?

כמדומה שבחוק ארה"ב הפקדה זה נשאר אצל המשכיר, אבל אני לא ברור. בכל אופן למה יהיה זה היתר לפנות לערכאות?

סגי נהור

הודעהעל ידי סגי נהור » ו' מרץ 09, 2018 12:29 am

בסדר כתב:
סגי נהור כתב:וזה מעוררני לשאול, אם מחיר הפניה לבי"ד מגיע לערך הנזק, ומאידך יכול לתבוע בבית משפט לתביעות קטנות במחיר סמלי, האם יש מקום להתיר לו לפנות לערכאות מדין מציל את שלו...?

כמדומה שבחוק ארה"ב הפקדה זה נשאר אצל המשכיר, אבל אני לא ברור. בכל אופן למה יהיה זה היתר לפנות לערכאות?

אולי זה קצת ברוח ימי הפורים דאזלינן מינייהו, אבל במקום שאם יפנה לבי"ד יפסיד את הקרן על עצם הפניה (כפי שכתבת), ואם יפנה לערכאות לא יצטרך לשלם על הפניה, למה לא נתיר לו לפנות לערכאות מאותו הטעם שהתירו בכל מקום שהתירו, כדי להציל את שלו? והרי בבי"ד אינו יכול להציל.

בינוני

הודעהעל ידי בינוני » ו' מרץ 09, 2018 1:06 am

איך מוגדרת ההפקדה? תחילת תשלום? או אולי 'קנס' שלא יחזור בו?
יש מנהג בזה לחזור או לא לחזור אחרי הפקדה כזאת?

אם זה מוגדר כתחילת תשלום יתכן שיש כאן קללת "מי שפרע" (שמן הסתם ל'אברך בן תורה' זה גרוע יותר מהפסד 5000 $).
גם אם לא יהיה כאן מי שפרע, יתכן שיש כאן איסור "מחוסר אמנה", בכפוף לשיטות הפוסקים בתרי תרעי.
אם זה מוגדר כהתחייבות של קנס, זה באמת תלוי בשאלת "משטה הייתי בך" ואסמכתא, שזה כבר תלוי [בין היתר] אם נהוג לסמוך על התחייבות כזו.

חזור אל “בית המדרש”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 251 אורחים