מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

הוספה בשעת פרעון הלוואה

דברי תורה, עיוני שמעתתא, חידושי אגדה וכל פטפוטיא דאורייתא טבין
דרומי

הוספה בשעת פרעון הלוואה

הודעהעל ידי דרומי » ה' מרץ 15, 2018 11:48 am

הפוסקים דנו בענין הוספה קטנה שמוסיף הלוה למלווה על החוב ויש המתירים, אולם בשעת הפרעון ממש החמירו יותר, ובלשון שועה"ר הל' ריבית סעיף ז: "ובשעת הפרעון לדברי הכל אסור לזה ליתן ולזה לקבל אפילו דבר מועט יותר מחובו, בין מעות בין דבר אחר, אפילו בסתם, ואפילו אינו מתכוון כלל בשביל ההלוואה, ואפילו רגיל ליתן לו מתנות קודם לכן, שכל מה שנותן בשעת הפירעון יותר מחובו נראה כריבית".

ונסתפקתי במקרה שאני חייב למישהו אלף ש"ח עד"מ בגלל הלוואה, ומלבד זה הוא עושה לי איזה עבודה שאני צריך לשלם לו עליה (עבודה מתמשכת, שמפעם לפעם אני משלם לו את מה שהגיע עד כה, ולא קבענו זמן מוגדר כך שזה שאני משלם לו עכשיו ולא יותר מאוחר נחשב אולי בגדר 'טובה' מסויימת). האם מותר לתת בבת אחת את החזר ההלוואה ואת שכר העבודה או שצריך להפריד ביניהם כי "כל מה שנותן בשעת הפירעון יותר מחובו נראה כריבית"?

וזכור לי שראיתי באיזה ספר האוסר זאת, אך איני בטוח. ואם אכן הדבר אסור יל"ע במי שעושה העברה בנקאית דרך המרשתת או דרך הטלפון - האמנם צריך בכזה מקרה לעשות שתי פעולות נפרדות, או שבלאו הכי זה לא יעזור כי אל המלווה יגיע באותו זמן כמובן?

יהודה בן יעקב

Re: הוספה בשעת פרעון הלוואה

הודעהעל ידי יהודה בן יעקב » ה' מרץ 15, 2018 2:54 pm

לא הבנתי את ספיקו דמר, וכי לדעת שו"ע הרב אסור לפרוע שתי חובות יחד, משום שלגבי כל חוב יש כאן תוספת בשעת הפרעון במה שפורע את החוב השני?

דרומי

Re: הוספה בשעת פרעון הלוואה

הודעהעל ידי דרומי » ה' מרץ 15, 2018 3:20 pm

הסברתי שזה לא חוב של הלוואה - וגם לא 'זקפו במלווה', אלא תשלום שאני אמור להעביר לו על שירות מסויים שהוא עושה לי בכל שבוע לדוגמא והוא מצטבר והולך. אין עליי שום חיוב להביא התשלום דוקא עכשיו, כי השירות עוד לא נגמר והוא חוזר על עצמו שוב ושוב, ולא סיכמנו בזה שום דבר ברור, ובכל מקרה ברור שזה לא 'חוב' ישן כהלוואה.

חזור אל “בית המדרש”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 98 אורחים