מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

האם מותר להעתיק מאמרים המופיעים ברשת בלי התחשבות בדעת המחבר

דברי תורה, עיוני שמעתתא, חידושי אגדה וכל פטפוטיא דאורייתא טבין
זאב ערבות

האם מותר להעתיק מאמרים המופיעים ברשת בלי התחשבות בדעת המחבר

הודעהעל ידי זאב ערבות » ה' יולי 19, 2018 11:29 pm

באשכול הפאות בין ההתגוששות של עובר ושוא ועמקן השחלתי הודעה שפורסמה בפורום לפני שלש שנים בדיוק בנושא שוק באשה ערוה והנה הקישור
viewtopic.php?f=7&t=23022&p=454256&hilit=%D7%A9%D7%95%D7%A7+%D7%91%D7%90%D7%A9%D7%94+%D7%A2%D7%A8%D7%95%D7%94#p454256
(בכדי לחסוך מקום אני מצרף קישור לכל האשכול אם כי לעניננו רק המאמר בתחילתו חשוב ואף הוא לא כל כך)
אני מודע לכך שברגע ששמים דבר ברשת אין עליו שליטה ומכורח המציאות נעשה רשות הרבים ומעתיקים מהאחד לשני, אך האם נהיינו ככל הגויים? איך אתם הייתם מגיבים אם זה היה נעשה לכם כאשר אתם מפרסמים את דברי תורתכם בבמה מסויימת הראויה לדברים, ובא אדם "חרדי" ומעתיק את הדברים לבחדרי חרדים? האם זה עובר מבחינה הלכתית ומוסרית ומכיון שכולם עושים זאת נעשה כהיתר? והאם זה משנה אם זה ברשת או העתקה של ספר. האם בגלל שהדבר קל לעשותו יש היתר לדבר?
נערך לאחרונה על ידי זאב ערבות ב ה' יולי 26, 2018 4:34 pm, נערך 4 פעמים בסך הכל.

גימפעל

Re: האם מותר לגנוב מאמרים המופיעים ברשת בלי התחשבות בדעת המחבר

הודעהעל ידי גימפעל » ה' יולי 19, 2018 11:33 pm

למה כבודו קורא לתופעה המדוברת בשם 'גניבה' הרי סך הכל עשה דיון על מאמר שפורסם ברבים וגם הביא זאת בשם אומרו,
האם רק לאלו שאינם בין החיים מותר לעשות דיון בדבריהם.

זאב ערבות

Re: האם מותר להעתיק מאמרים המופיעים ברשת בלי התחשבות בדעת המחבר

הודעהעל ידי זאב ערבות » ה' יולי 19, 2018 11:54 pm

גימפעל כתב:למה כבודו קורא לתופעה המדוברת בשם 'גניבה' הרי סך הכל עשה דיון על מאמר שפורסם ברבים וגם הביא זאת בשם אומרו,
האם רק לאלו שאינם בין החיים מותר לעשות דיון בדבריהם.

אין לזה קשר בין נאמר בשם אומרו או לא רק שזה יותר חמור, והאם לזאת לא תקרא גניבה? אך איך אתה קורא לזה? אין לי בעיה שיעשו דיון כאוות נפשם. אך כאשר אדם מפרסם דבר מה בבמה מסוימת הוא בוחר לו את הבמה שהוא סבור הכי מתאימה לחומר. במקרה הזה היה מדובר בהתחלה במעיין. זו במה מכובדת שיש בה מאמרים בכל נושא תורני כלשהוא הקיימת זה למעלה מחמישים שנה ושם העורך כותב כמה מלים בהקדמה על מהות המאמרים, ובפתיחת כל מאמר יש הקדמה הנותנת למחבר לכתוב מה מטרת המאמר ובסופה ניתנת אפשרות לכתוב סיכום. אם לאחד הקוראים יש השגות הוא שולח אותם למערכת והיא שולחת העתק למחבר בכדי לתת לו הזדמנות לענות על ההשגות. זו הדרך הראויה לעשות את הדבר. ובאם מסתבר לדוגמא שהמחבר שגה לתת לו אפשרות לתקן את הדברים!
בלוג הספרים לעומתו זו במה המיועדת בעיקרה לנושאים הקשורים לספרים, מכאן שמו בלוג הספרים, אכן מדי פעם יש שם מאמרים שלא נושה אך בעיקר כן. אז זו היתה במה מתאימה מהבחינה הזו שכן כפי שכתבתי המאמר הוא ביבליוגרפי בעיקו ומביא קשת של ספרים בענין השוק שברובו לא ידוע לציבור הרחב ועוד הרבה מראי מרומות לפרסומים אחרים בנושא, ואכן התגובות שם היו שקטות ועניניות (ולמי שיודע אנגלית יכול לעיין שם) .
אך לקחת מאמר כלשהו ולהכניסו לאתר אחר כגון הפורום הזה לא כקובץ אלא כהודעה, בלי הסבר מה עומד מאחריו ועוד עם שם המחבר, הלא רובכם הגנתם באשכול הניקים על הצורך לשמור על אלמוניות בכדי שלא להיות משוחדים ולהתיחס רק לגוף הדברים ולא לאומרם. המאמר הזה לא פורסם ברבים אלא באתר מאוד מסויים והדבר הנכון לעשותו הוא לפנות לבעל האתר ולשאול אותו אם יש רשות להעתיק או את בעל האתר עצמו, (הלא לפעמים עושים פרסומות ואם גוזלים לו את המאמרים גוזלים בכך את פרנסתו) והוא יפנה לבעל המאמר וישאל אותו, אם נותן רשות - טוב, ואם לא - אז תפתחו אשכול ותעשו קישור לבלוג ותגיבו כאוות נפשכם.
נערך לאחרונה על ידי זאב ערבות ב ב' אוגוסט 13, 2018 4:48 pm, נערך 4 פעמים בסך הכל.

עובר ושב

הודעהעל ידי עובר ושב » ו' יולי 20, 2018 12:38 am

אני הייתי מאוד שמח אם מישהו היה מפיץ את דברי תורתי.

וגם אתה צריך לשמוח בזה ולראות את הטוב שבדבר, אני זוכר איך נהניתי מאוד כשנתקלתי במאמר שלך, לראות איך אתה שוחט את אלה שניסו לעוות ולסלף את המשנה ברורה באופן שיתאים לאג'נדה שלהם (וכפי שעושים לרבים אחרים).

לגופו של ענין אין בזה פסול אם מציינים את שם המחבר ונותנים לו את הקרדיט הראוי. ומעשים בכל יום. אלא אם כן עושים שימוש מסחרי בדבריו ומרוויחים על גבו, שזה כבר נדון אחר.

עמקן

הודעהעל ידי עמקן » ו' יולי 20, 2018 12:51 am

זאב ערבות כתב:והנה ביום ששי בבוקר בסביבות שעה חמש אצלכם אני מקבל הודעה מר' ברודט שמישהוא העתיק את המאמר מהבלוג ושם אותו באוצר החכמה וכמובן בלי רשותי ובלי רשותו, ממש כמוצא שלל רב.

מעניין, משום שחבר שלי העיר להרב ברודט על קונטרס שחבר שלו חיבר, שהרב בורדט פרסם שלא ברשותו או ידיעתו. [אכן לא בפורום ציבורי, אלא במיילים שהוא נוהג להעביר למכירים שלו לפי יו"ט.] הר"ב ענה שהוא באמת מקפיד מאד שלא לפרסם דבר בלי רשות המחבר, אבל קונטרס זה התפרסם ע"י המחבר במקום שכל אחד יכול להורידו, ובכה"ג הוא לא חושב שצריך רשות לפרסם אותו יותר.

עובר ושב

הודעהעל ידי עובר ושב » ו' יולי 20, 2018 1:05 am

כפי שאני מבין, הרב ברודט רק סיפר לרב זאב על הענין שנעשה ללא קבלת רשות, אבל הוא עצמו לא הביע תרעומת על כך. ואולי אף סיפר זאת בשמחה רבה.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ו' יולי 20, 2018 6:49 am

.
נערך לאחרונה על ידי זאב ערבות ב ב' יולי 23, 2018 6:52 pm, נערך 2 פעמים בסך הכל.

אבק פורח

הודעהעל ידי אבק פורח » ו' יולי 20, 2018 8:19 am

אין שאלה לא של גניבה ולא של גזל. כל אדם יודע שבהעלאת מאמר למקום שבו הוא ניתן להורדה הוא מתיר את ההורדה (בתנאי שיאמרו הדברים בשם אומרם כמקובל). זה שכולם עושים זה בהחלט ההיתר כי בדברים כאלה הכל לפי המנהג ומי שרוצה שינהגו עמו אחרת עליו החובה להודיע.
לעניין ההתקפה, עיינתי שם באשכול (שלא הגבתי בו בזמנו) וראיתי שהכותב שכינה אותך מר וגנר התנצל מה הטעם לחפור בזה עוד??

חזור אל “בית המדרש”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 202 אורחים