מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

האבן שנפלה: אבן שקועה בכותל המערבי המעכבת את הגאולה

דברי תורה, עיוני שמעתתא, חידושי אגדה וכל פטפוטיא דאורייתא טבין
כמעיין המתגבר

האבן שנפלה: אבן שקועה בכותל המערבי המעכבת את הגאולה

הודעהעל ידי כמעיין המתגבר » ג' יולי 24, 2018 1:59 pm

אחר נפילת האבן, עם הסתייגות מההקשר והנאמר כאן.
קבצים מצורפים
אבן בכותל.png
אבן בכותל.png (80.66 KiB) נצפה 12970 פעמים

קראקובער

Re: האבן שנפלה: אבן שקועה בכותל המערבי המעכבת את הגאולה

הודעהעל ידי קראקובער » ג' יולי 24, 2018 2:29 pm

לא רוצה לזרוק אבן אחר הנופל אבל הראובני היה לכאורה טיפוס מפוקפק אבל אם ירבעם בנה את הכותל מי יודע הכול יכול להיות..

ארזי הלבנון

הודעהעל ידי ארזי הלבנון » ג' יולי 24, 2018 2:50 pm

לדברי הרב רבינוביץ', ארוע זה הוא חריג ולא קרה זה עשרות שנים. האם ידועה נפילה נוספת בעשרות שנים האחרונות, ובכלל?

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » ג' יולי 24, 2018 2:53 pm

אני הייתי אומר שאבן מקיר תזעק על התיפלה הרפורמית המתקיימת בשטח זה, דבר שלדאבוני לא הודגש בכל הדיווחים.

יודקרת

הודעהעל ידי יודקרת » ג' יולי 24, 2018 3:00 pm

נוטר הכרמים כתב:אני הייתי אומר שאבן מקיר תזעק על התיפלה הרפורמית המתקיימת בשטח זה, דבר שלדאבוני לא הודגש בכל הדיווחים.

התקיימו שם כבר תפלות רפורמיות?
אולי ע"ש העתיד...

ארזי הלבנון

הודעהעל ידי ארזי הלבנון » ג' יולי 24, 2018 3:08 pm

ארזי הלבנון כתב:לדברי הרב רבינוביץ', ארוע זה הוא חריג ולא קרה זה עשרות שנים. האם ידועה נפילה נוספת בעשרות שנים האחרונות, ובכלל?

הכי קרוב שמצאתי, ובכל זאת לא קרב זה אל זה...

ב"ה יום ראשון, יז אלול תרצב [8.9.1932]
בשעה 4.15 אחר הצהרים נזרקה אבן קטנה על ידי נעלמים ברחבת הכותל. האבן באה מכיוון הזאוויה השמאלית של הרחבה, נפלה על הארץ ונתזה ממנה על רגלה של אחת הנשים המתפללות על יד הכותל. השוטר הבריטי התורני הלך מיד לתוך הזאוויה לחפש את הזורק ולא מצא שם איש, לכן משער השוטר כי האבן נפלה מן הקיר הסמוך או מן הכותל המערבי על ידי הרוח. אמנם לדעתי אין ההשערה הזאת צודקת כי האבן היא שבורה ואינה דומה בכלל לסוג האבנים שבכותל, ולפי השערתי נזרקה האבן מחלון המחכמה על ידי ילד ערבי.

מתוך 'יומן הכותל המערבי', הרב אורנשטיין

תורה בטהרה

הודעהעל ידי תורה בטהרה » ג' יולי 24, 2018 3:34 pm

אני רואה שהדמיון המזרחי של מתנחלי אל אקצא הדביק אותנו

חיי נר

הודעהעל ידי חיי נר » ג' יולי 24, 2018 3:40 pm

ארזי הלבנון כתב:
ארזי הלבנון כתב:לדברי הרב רבינוביץ', ארוע זה הוא חריג ולא קרה זה עשרות שנים. האם ידועה נפילה נוספת בעשרות שנים האחרונות, ובכלל?

הכי קרוב שמצאתי, ובכל זאת לא קרב זה אל זה...

ב"ה יום ראשון, יז אלול תרצב [8.9.1932]
בשעה 4.15 אחר הצהרים נזרקה אבן קטנה על ידי נעלמים ברחבת הכותל. האבן באה מכיוון הזאוויה השמאלית של הרחבה, נפלה על הארץ ונתזה ממנה על רגלה של אחת הנשים המתפללות על יד הכותל. השוטר הבריטי התורני הלך מיד לתוך הזאוויה לחפש את הזורק ולא מצא שם איש, לכן משער השוטר כי האבן נפלה מן הקיר הסמוך או מן הכותל המערבי על ידי הרוח. אמנם לדעתי אין ההשערה הזאת צודקת כי האבן היא שבורה ואינה דומה בכלל לסוג האבנים שבכותל, ולפי השערתי נזרקה האבן מחלון המחכמה על ידי ילד ערבי.

מתוך 'יומן הכותל המערבי', הרב אורנשטיין

עיין בשו"ת חשב האפוד סי' נז, בעניין אודות אבן גדולה שנמצאה ליד הכותל וכפי ההשערה לפי זהותה היא מאבני הכותל.

ארזי הלבנון

הודעהעל ידי ארזי הלבנון » ג' יולי 24, 2018 3:58 pm

חיי נר כתב:עיין בשו"ת חשב האפוד סי' נז, בעניין אודות אבן גדולה שנמצאה ליד הכותל וכפי ההשערה לפי זהותה היא מאבני הכותל.

לכאו' לא מופיע בסי' הנ"ל

חיי נר

הודעהעל ידי חיי נר » ג' יולי 24, 2018 4:09 pm

ארזי הלבנון כתב:
חיי נר כתב:עיין בשו"ת חשב האפוד סי' נז, בעניין אודות אבן גדולה שנמצאה ליד הכותל וכפי ההשערה לפי זהותה היא מאבני הכותל.

לכאו' לא מופיע בסי' הנ"ל

מצורף
חשב האפוד.pdf
(60.95 KiB) הורד 354 פעמים

ארזי הלבנון

הודעהעל ידי ארזי הלבנון » ג' יולי 24, 2018 4:10 pm

חיי נר כתב:
ארזי הלבנון כתב:

לכאו' לא מופיע בסי' הנ"ל

מצורף
חשב האפוד.pdf

ייש"כ תודה רבה

החושב

הודעהעל ידי החושב » ג' יולי 24, 2018 4:38 pm

נוטר הכרמים כתב:אני הייתי אומר שאבן מקיר תזעק על התיפלה הרפורמית המתקיימת בשטח זה, דבר שלדאבוני לא הודגש בכל הדיווחים.

באמת התפלאתי לראות ביתד נאמן היום שלא הוזכר כלום מהנקודה הזו.
דרך אגב, בוויקיפדיה הזכירו https://he.wikipedia.org/wiki/%D7%A2%D7 ... 7%99%D7%9D)

הורודנאי

הודעהעל ידי הורודנאי » ג' יולי 24, 2018 5:00 pm

החושב כתב:

באמת התפלאתי לראות ביתד נאמן היום שלא הוזכר כלום מהנקודה הזו.
דרך אגב, בוויקיפדיה הזכירו https://he.wikipedia.org/wiki/%D7%A2%D7 ... 7%99%D7%9D)

אתה באמת מתפלא? כי אני כבר כמה שנים טובות לא מצליח להיות מופתע מכלום...

זקני דרום

הודעהעל ידי זקני דרום » ג' יולי 24, 2018 10:49 pm

כוונתך על המאשרים את הענין...
ואגב מסתמא זה לא בגללם משום שהם אינם יהודים.
ואם מותר לחשב חשבונות כאלו, אולי זה בגלל הפריצות האיומה שמתחוללת שם ע"י יהודים שגרועה לאין שיעור מ"תפילה" של כמה מוקיונים גוים,
וכאן כ"א יבוא ויוסיף א. בגלל השבעות בכותל לצבא השמד,[חרדים קלאסיים]
ב. בגלל שלטון השמד שהשתלט על המקום [נטו"ק]
ג. כי לא נותנים לעלות להר הבית [השלם את החסר]
וכו' וכו'

סגי נהור

הודעהעל ידי סגי נהור » ג' יולי 24, 2018 11:14 pm

הערה שיש לה שייכות לנידון. השוואה בין נדבכי הכותל העליונים הגלויים לנדבכים התחתונים הנסתרים (שנחשפו במנהרות הכותל) מעוררת את הרושם שחלק מאבני הכותל הגלויות אינן מקוריות אלא תוספות שונות (אינני מדבר על הנדבכים העליונים החדשים). האבנים המקוריות כולן גדולות ומסותתות יפה יפה, ואילו בכותל הגלוי יש אבנים בכל מיני גדלים וצורות.

מענה איש

הודעהעל ידי מענה איש » ג' יולי 24, 2018 11:25 pm

אבן מקיר תזעק וכו' :)

הוגה

הודעהעל ידי הוגה » ג' יולי 24, 2018 11:31 pm

זקני דרום כתב:

ואם מותר לחשב חשבונות כאלו, אולי זה בגלל הפריצות האיומה שמתחוללת שם ע"י יהודים שגרועה לאין שיעור מ"תפילה" של כמה מוקיונים גוים,
וכו' וכו'

לכאורה כל אבן שנופלת מקיר ביהמ"ק זהו המשך לחורבן הבית, לא כן ? (מה לי בידי אדם מ"ל בידי שמים, מה לי מעט מה לי הרבה, וגם בזה"ז הדין הוא שהנותץ אבן מן הכותל עובר בל"ת)

אם כן חזרנו לטעם המבואר בגמ'
תלמוד בבלי מסכת יומא דף ט עמוד ב
אבל מקדש שני, שהיו עוסקין בתורה ובמצות וגמילות חסדים מפני מה חרב? מפני שהיתה בו שנאת חנם

זקני דרום

הודעהעל ידי זקני דרום » ד' יולי 25, 2018 12:18 am

הוגה כתב:
זקני דרום כתב:

וכו' וכו'

לכאורה כל אבן שנופלת מקיר ביהמ"ק זהו המשך לחורבן הבית, לא כן ? (מה לי בידי אדם מ"ל בידי שמים, מה לי מעט מה לי הרבה, וגם בזה"ז הדין הוא שהנותץ אבן מן הכותל עובר בל"ת)

אם כן חזרנו לטעם המבואר בגמ'
תלמוד בבלי מסכת יומא דף ט עמוד ב
אבל מקדש שני, שהיו עוסקין בתורה ובמצות וגמילות חסדים מפני מה חרב? מפני שהיתה בו שנאת חנם

מניין שאין חילוק בין מעט להרבה בפשטות יש חילוק משום שאי"ז חורבן
זה לא סותר שצריך לשפר את הנושא.
נערך לאחרונה על ידי זקני דרום ב ד' יולי 25, 2018 11:01 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

סגי נהור

הודעהעל ידי סגי נהור » ד' יולי 25, 2018 1:02 am

סגי נהור כתב:הערה שיש לה שייכות לנידון. השוואה בין נדבכי הכותל העליונים הגלויים לנדבכים התחתונים הנסתרים (שנחשפו במנהרות הכותל) מעוררת את הרושם שחלק מאבני הכותל הגלויות אינן מקוריות אלא תוספות שונות (אינני מדבר על הנדבכים העליונים החדשים). האבנים המקוריות כולן גדולות ומסותתות יפה יפה, ואילו בכותל הגלוי יש אבנים בכל מיני גדלים וצורות.

באשכול אחר קישר מישהו לדיון בפורום סמוך, ובו נטען שניכר על האבן הסיתות המקורי מידי הורדוס.

הוגה

הודעהעל ידי הוגה » ד' יולי 25, 2018 5:14 am

זקני דרום כתב:מניין שאין חילוק בין מעט להרבה בפשטות יש משום שאי"ז חורבן

בזמן הבית מן הסתם היו מתקנים מיד את האבן שנפלה ומחזירים למקום והיום לא, זה מלמד אולי על מציאות של חורבן (גם הגשמים ותלאות הזמן במשך השנים הוסיפו לחסר בכותל, והכל נחשב המשך להתחלה שבט' וי' באב).

אבל מי אמר שתמיד צריך לחפש טעמים. אולי זה כדי שכולם יוכלו לראות את התמונות של רחבת הרפורמים ריקה מאיש (רק עם מתפללת אחת חרדית...).

ממרומי היער

הודעהעל ידי ממרומי היער » ד' יולי 25, 2018 7:42 am

אני חושב שהאבן נפלה בגלל שהיא לא יכלה להחזיק עוד מעמד, כי כנראה היה רקבון כלשהו באבן מחמת סיבה לא ידועה עדיין.

מישהו חולק עלי?

כמעיין המתגבר

הודעהעל ידי כמעיין המתגבר » ד' יולי 25, 2018 8:48 am

ממרומי היער כתב:אני חושב שהאבן נפלה בגלל שהיא לא יכלה להחזיק עוד מעמד, כי כנראה היה רקבון כלשהו באבן מחמת סיבה לא ידועה עדיין.

מישהו חולק עלי?

אחד ה'מומחים' אומר שזה בגלל רטיבות במסגד

החושב

הודעהעל ידי החושב » ד' יולי 25, 2018 8:57 am

זקני דרום כתב:

וכו' וכו'

זו באמת נקודה מעניינת שניתן לראות כאן. תמיד יש תמהים, איך יכול להיות בדור המדבר וגם אחר כך, כאשר ראו נסים גלויים ועוד היו מסוגלים לחטוא. וכנראה שהעניין מאוד פשוט, וכמו שאפשר לראות כאן...
אבן נפלה מהכותל סמוך לט' באב, ונחתה דווקא ברחבה של רפורמים. האם זה אומר למישהו משהו? ממש, אבל ממש, - לא.
מי ששונא רפורמים רואה בזה אות משמים. אבל הוא גם לא כ"כ זקוק לאותות.
מי שלא רוצה לראות בזה שום אות אומר - מי אמר שמותר לחשב חשבונות כאלה. אנחנו לא יודעים חשבונות שמים (אולי בדור המדבר גם אמרו, נכון, הוציא אותנו ממצרים, האכילנו מן וכו' וכו'. אבל עכשיו יתכן שרוצה לתת אותנו ביד האמורי להשמידנו. וכי מי אנחנו שנוכל לחשב חשבונות שמים ולקבוע בוודאות שזה לא נכון?)
ומי שרוצה לקדם אג'נדה שלו, יפרש שאכן זה קרה בגלל ש...
והנה גם פרשנות מפולפלת ששמעתי בשם מישהו שדווקא בעד רפורמים ולהט"בים. וזה תוכן דבריו: הרי הבית חרב בגלל שנאת חינם ובגלל המחלוקת. ודווקא זה מה שבאו להזכיר לנו כאן. שנאת האחר והמחלוקת שמחרחרי ריב עושים עם רפורמים היא זו שמחריבה את שריד בית מקדשנו.

ארזי הלבנון

הודעהעל ידי ארזי הלבנון » ד' יולי 25, 2018 9:46 am

ממרומי היער כתב:אני חושב שהאבן נפלה בגלל שהיא לא יכלה להחזיק עוד מעמד, כי כנראה היה רקבון כלשהו באבן מחמת סיבה לא ידועה עדיין.
מישהו חולק עלי?

בעניין חישוב חשבונות שמיים, שמעתי מאחד מגודלי דורנו שליט"א שניתן לראות שתי גישות מרכזיות:
הגישה האחת: כשקורה דבר, ולו הקטן והפעוט ביותר, ויש בו סבל במידת-מה לאדם מיד הוא מתחיל לפשפש ולחשוב בעוון מה באה אליו הצרה הזאת. המאפיינים של גישה זו הם: א. מדקדקים על כל פרט שקרה לאדם, ולו הקטן ביותר, ומפנים אליו את תשומת ליבם. ב. מנסים למצוא את הסיבה לאותה צרה, ועל ידי כך לתקן את מעשיהם.

הגישה השנייה: לא מקבלת את הגישה הראשונה מחמת ב' סיבות, פסיכולוגית ואמונית. פסיכולוגית- לחיות חיים בהם אתה מסתכל על כל פרט ופרט ומנסה לחשוב מה לא בסדר מכניס את האדם ללחץ וקשה לחיות כך. אמונית- כיצד ניתן לדעת באיזה עוון באה הצרה, והלא אנו איננו יודעים דעת עליון. על כן גישה זו מציעה לנהוג כך: בכל יום ויום מתפללים להקב"ה את התפילות הרגילות, ובהם יש לבקש שלא יאונה כל רע, ובאם חלילה ארע דבר לא שגרתי יש להתפלל עליו.

ואמר אותו גדול שליט"א, שהדרך הנכונה היא הממוצעת. כלומר, לא ניתן לתת חוק בענייני יראת שמיים מה הדרך הנכונה, אלא יש להשאיר זאת כנושא פתוח לכל אחד להחליט מה טוב עבורו, יש אדם שבאופן אוטומטי חושב ומנסה לעשות הקשרים בין עבירות שעשה לבין צרות שבאו עליו, ואם כך הוא עושה ואין לו עם זה שום בעיה, אז רשאי להמשיך לנהוג כך. אדרבה, אפשר לומר כי רואים בכך את השגחת ה', שברגע שבאה על אדם צרה פתאום עלה במחשבתו העוון שנראה לי כי בעבורו באה אליו אותה צרה. אך יחד עם זה, אין לומר את הדברים בצורה חד-משמעית [והוסיף ואמר, שייתכן כי גם המימרות של חז"ל שבעוון דבר מסויים קורה איזו צרה, זה לא דבר חד-משמעי, אלא כיוון כללי, ויתכן שהדבר קרה גם מחשבון של דברים אחרים].

החושב כתב:והנה גם פרשנות מפולפלת ששמעתי בשם מישהו שדווקא בעד רפורמים ולהט"בים. וזה תוכן דבריו: הרי הבית חרב בגלל שנאת חינם ובגלל המחלוקת. ודווקא זה מה שבאו להזכיר לנו כאן. שנאת האחר והמחלוקת שמחרחרי ריב עושים עם רפורמים היא זו שמחריבה את שריד בית מקדשנו.

ככלל, מצחיק לראות איך כל אחד זורק את ה'אשמה' אל הצד השני. נו, ובגלל שהאבן נפלה בחלקה שהוקצתה לרפורמים [וכמו שהעירו, אין לכך כמעט כל נפק"מ למעשה, שהרי הם אינם הולכים לשם], אז חובת ההתעוררות חלה עליהם? אני באמת שואל, חצי בהלצה וחצי ברצינות, האם הרפורמים שווים שאבן מהכותל(!) תיפול? והרי גם אם חס ושלום היה קורה דבר חמור יותר (חרבן בית המקדש עצמו?) - זה לא היה מזיז להם, ולענ"ד הקב"ה יודע את זה...

הכותל, לב לבה של האומה, משקף את מצב האומה בכללותה. לב מי לא ימס ועין מי לא תדמע, כאשר שנאת החינם והמחלוקת פושה בעם.
מחריד לראות איך אותם אנשים מקהילות שונות, הדומעים בתשעה באב, שלא נאמר מייללים, על חורבן בית קדשנו ותפארתנו, הם הם השונאים והמנאצים הגדולים של עם ה'. הם שוכחים, או שאינם רוצים לזכור, כי בעוון שנאת חינם חרב המקדש. המחלוקות הפנימיות בעם הם אלה שנתנו פתח לאויבינו להלחם בנו.
איך השכל יכול לסבול את המציאות הזו, שאדם מפחד ללכת ברחובות מסויימים (חרדיים!) בירושלים, יותר מאשר במזרחה או ברובע המוסלמי. חושש מבקבוק או אבן שתזרק אל עבר ראשו? איפה הם אותם רבנים שדופקים בידיהם על השולחן לשמע ניגון וזמרה עסיסיים בטיש ליל שבת, אך לא דופקים על השולחן בזמן שהדפיקה נצרכת יותר מתמיד - למחות בתלמידיהם שעושים מעשים כאלה? אבל עד אותן דפיקות על השולחן - שנשמעות או לא נשמעות - 'קול דודי דופק'! הדרישה מאיתנו ברורה, הבחירה היא בידינו אם להמשיך ולהתפלסף עם רצונו ית' לאהוב כל אחד מישראל [לאפוקי אותם שחז"ל אמרו בפירוש שמצווה לשנוא, וגם אז, חכמי הדור יורו לנו 'כיצד לשנוא'... ולא כל אחד יעשה כטוב בעיניו], או לקבל על עצמנו להתחזק בנקודה הכל כך מרכזית הזו.
אבל אנחנו מעדיפים להפנות את תשומת לבנו אל הרפורמים...
אנו שמאמינים בדבר ה' וחכמיו צריכים לתת את הדעת, לא אלו שכל חפצם ועניינם הם פרובוקציה אחת גדולה.
נערך לאחרונה על ידי ארזי הלבנון ב ד' יולי 25, 2018 10:19 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » ד' יולי 25, 2018 10:11 am

ארזי הלבנון, לא ידוע לי על פחד למישהו ללכת ברחובות חרדיים מסוימים אלא א"כ הוא מזמין יחס בלבישת מדים מסוימים ויוצר את הפרובוקציה במו ידיו. איני מצדיק זאת, ואין זו הדרך הנקוטה לנו מרבותינו, מו"ר הגר"ש זיע"א שלל זאת לגמרי, אך נסה לתאר לעצמך מישהו שילך ברחוב רשב"ם בבני ברק ועיתון הפלס בידיו, וכי לא יזכה ליחס דומה? אז כדאי שתרגע. שנאת חנם אינה נחלת פלג מסוים דייקא.

ארזי הלבנון

הודעהעל ידי ארזי הלבנון » ד' יולי 25, 2018 10:21 am

נוטר הכרמים כתב:ארזי הלבנון, לא ידוע לי על פחד למישהו ללכת ברחובות חרדיים מסוימים אלא א"כ הוא מזמין יחס בלבישת מדים מסוימים ויוצר את הפרובוקציה במו ידיו. איני מצדיק זאת, ואין זו הדרך הנקוטה לנו מרבותינו, מו"ר הגר"ש זיע"א שלל זאת לגמרי, אך נסה לתאר לעצמך מישהו שילך ברחוב רשב"ם בבני ברק ועיתון הפלס בידיו, וכי לא יזכה ליחס דומה? אז כדאי שתרגע. שנאת חנם אינה נחלת פלג מסוים דייקא.

אדם סיים את תפקידו, רצה לעבור לרכוש ספר - זו פרובוקציה?
אדם סיים את תפקידו, נסע ברכבו דרך צומת בר אילן ורכבו הותקף - זו פרובוקציה?

די לשקר הזה.
עבריין תמיד ינסה להצדיק את מעשיו.
לזרוק אבן?
אבן?
ואם המילה 'אבן' בהקשר זריקתה על ראש יהודי לא אומרת לך 'דרשני' - פשפש במעשיך תחילה.

--
ועוד לא דברתי כל הכופר בטובת חבירו, סופו שיכפור בטובתו וכו'
נערך לאחרונה על ידי ארזי הלבנון ב ד' יולי 25, 2018 10:25 am, נערך 2 פעמים בסך הכל.

שום בעל בכי

הודעהעל ידי שום בעל בכי » ד' יולי 25, 2018 10:22 am

ארזי הלבנון כתב:בעניין חישוב חשבונות שמיים, שמעתי מאחד מגודלי דורנו שליט"א שניתן לראות שתי גישות מרכזיות:
הגישה האחת: כשקורה דבר, ולו הקטן והפעוט ביותר, ויש בו סבל במידת-מה לאדם מיד הוא מתחיל לפשפש ולחשוב בעוון מה באה אליו הצרה הזאת. המאפיינים של גישה זו הם: א. מדקדקים על כל פרט שקרה לאדם, ולו הקטן ביותר, ומפנים אליו את תשומת ליבם. ב. מנסים למצוא את הסיבה לאותה צרה, ועל ידי כך לתקן את מעשיהם.

הגישה השנייה: לא מקבלת את הגישה הראשונה מחמת ב' סיבות, פסיכולוגית ואמונית. פסיכולוגית- לחיות חיים בהם אתה מסתכל על כל פרט ופרט ומנסה לחשוב מה לא בסדר מכניס את האדם ללחץ וקשה לחיות כך. אמונית- כיצד ניתן לדעת באיזה עוון באה הצרה, והלא אנו איננו יודעים דעת עליון. על כן גישה זו מציעה לנהוג כך: בכל יום ויום מתפללים להקב"ה את התפילות הרגילות, ובהם יש לבקש שלא יאונה כל רע, ובאם חלילה ארע דבר לא שגרתי יש להתפלל עליו.

ואמר אותו גדול שליט"א, שהדרך הנכונה היא הממוצעת. כלומר, לא ניתן לתת חוק בענייני יראת שמיים מה הדרך הנכונה, אלא יש להשאיר זאת כנושא פתוח לכל אחד להחליט מה טוב עבורו, יש אדם שבאופן אוטומטי חושב ומנסה לעשות הקשרים בין עבירות שעשה לבין צרות שבאו עליו, ואם כך הוא עושה ואין לו עם זה שום בעיה, אז רשאי להמשיך לנהוג כך. אדרבה, אפשר לומר כי רואים בכך את השגחת ה', שברגע שבאה על אדם צרה פתאום עלה במחשבתו העוון שנראה לי כי בעבורו באה אליו אותה צרה. אך יחד עם זה, אין לומר את הדברים בצורה חד-משמעית [והוסיף ואמר, שייתכן כי גם המימרות של חז"ל שבעוון דבר מסויים קורה איזו צרה, זה לא דבר חד-משמעי, אלא כיוון כללי, ויתכן שהדבר קרה גם מחשבון של דברים אחרים].

viewtopic.php?t=32137#p343672

אולי תציין דברים בשם אומרם.

ארזי הלבנון

הודעהעל ידי ארזי הלבנון » ד' יולי 25, 2018 10:25 am

שום בעל בכי כתב:
http://forum.otzar.org/viewtopic.php?t=32137#p343672

אולי תציין דברים בשם אומרם.

חוששני שהזכרת שם אותו גדול לפתע תהפוך את דבריו לקטנים, על כן דוגל אני בפורום זה ב'קבל האמת ממי שאמרה'

זקני דרום

הודעהעל ידי זקני דרום » ד' יולי 25, 2018 11:00 am

החושב כתב:
זקני דרום כתב:

וכו' וכו'

זו באמת נקודה מעניינת שניתן לראות כאן. תמיד יש תמהים, איך יכול להיות בדור המדבר וגם אחר כך, כאשר ראו נסים גלויים ועוד היו מסוגלים לחטוא. וכנראה שהעניין מאוד פשוט, וכמו שאפשר לראות כאן...
אבן נפלה מהכותל סמוך לט' באב, ונחתה דווקא ברחבה של רפורמים. האם זה אומר למישהו משהו? ממש, אבל ממש, - לא.
מי ששונא רפורמים רואה בזה אות משמים. אבל הוא גם לא כ"כ זקוק לאותות.
מי שלא רוצה לראות בזה שום אות אומר - מי אמר שמותר לחשב חשבונות כאלה. אנחנו לא יודעים חשבונות שמים (אולי בדור המדבר גם אמרו, נכון, הוציא אותנו ממצרים, האכילנו מן וכו' וכו'. אבל עכשיו יתכן שרוצה לתת אותנו ביד האמורי להשמידנו. וכי מי אנחנו שנוכל לחשב חשבונות שמים ולקבוע בוודאות שזה לא נכון?)
ומי שרוצה לקדם אג'נדה שלו, יפרש שאכן זה קרה בגלל ש...
והנה גם פרשנות מפולפלת ששמעתי בשם מישהו שדווקא בעד רפורמים ולהט"בים. וזה תוכן דבריו: הרי הבית חרב בגלל שנאת חינם ובגלל המחלוקת. ודווקא זה מה שבאו להזכיר לנו כאן. שנאת האחר והמחלוקת שמחרחרי ריב עושים עם רפורמים היא זו שמחריבה את שריד בית מקדשנו.

אין כוונתי לא ללמוד מזה מוסר השכל אלא לא להפיל כל דבר על השני אלא להתחזק בעצמנו
דבר נוסף עיין בנפש החיים שלגוים אין השפעה כלל בדברים גבוהים רק פה בהאי עלמא והיות והרפורמים הם גוים [ולא במליצה אלא כפשוטו] אין לזה השפעה
ואם אפשר בבקשה צנזר דבריך נער!

הוגה

הודעהעל ידי הוגה » ד' יולי 25, 2018 12:40 pm

החושב כתב:והנה גם פרשנות מפולפלת ששמעתי בשם מישהו שדווקא בעד רפורמים ולהט"בים. וזה תוכן דבריו: הרי הבית חרב בגלל שנאת חינם ובגלל המחלוקת. ודווקא זה מה שבאו להזכיר לנו כאן. שנאת האחר והמחלוקת שמחרחרי ריב עושים עם רפורמים היא זו שמחריבה את שריד בית מקדשנו.

נפלא מאוד שיש מישהו שגם בעד הרפורמים וגם מאמין באמונה שלימה בדברי חז"ל שהבית חרב בגלל שנאת חנם.

אז שיאמין גם לחז"ל האחרים שהרפורמים מורידין ואין מעלין, וכל המוסיף לשנאותן ולבזותן ככל היותר הרי זה משובח (כפשטו ומדרשו). אם כי יתמו חטאים כתיב.
ארזי הלבנון כתב:הכותל, לב לבה של האומה, משקף את מצב האומה בכללותה. לב מי לא ימס ועין מי לא תדמע, כאשר שנאת החינם והמחלוקת פושה בעם.
מחריד לראות איך אותם אנשים מקהילות שונות, הדומעים בתשעה באב, שלא נאמר מייללים, על חורבן בית קדשנו ותפארתנו, הם הם השונאים והמנאצים הגדולים של עם ה'. הם שוכחים, או שאינם רוצים לזכור, כי בעוון שנאת חינם חרב המקדש. המחלוקות הפנימיות בעם הם אלה שנתנו פתח לאויבינו להלחם בנו.
איך השכל יכול לסבול את המציאות הזו, שאדם מפחד ללכת ברחובות מסויימים (חרדיים!) בירושלים, יותר מאשר במזרחה או ברובע המוסלמי. חושש מבקבוק או אבן שתזרק אל עבר ראשו? איפה הם אותם רבנים שדופקים בידיהם על השולחן לשמע ניגון וזמרה עסיסיים בטיש ליל שבת, אך לא דופקים על השולחן בזמן שהדפיקה נצרכת יותר מתמיד - למחות בתלמידיהם שעושים מעשים כאלה? אבל עד אותן דפיקות על השולחן - שנשמעות או לא נשמעות - 'קול דודי דופק'! הדרישה מאיתנו ברורה, הבחירה היא בידינו אם להמשיך ולהתפלסף עם רצונו ית' לאהוב כל אחד מישראל [לאפוקי אותם שחז"ל אמרו בפירוש שמצווה לשנוא, וגם אז, חכמי הדור יורו לנו 'כיצד לשנוא'... ולא כל אחד יעשה כטוב בעיניו], או לקבל על עצמנו להתחזק בנקודה הכל כך מרכזית הזו.
אבל אנחנו מעדיפים להפנות את תשומת לבנו אל הרפורמים...
אנו שמאמינים בדבר ה' וחכמיו צריכים לתת את הדעת, לא אלו שכל חפצם ועניינם הם פרובוקציה אחת גדולה.

שפתים ישק משיב דברים נכוחים.

שם_פה

הודעהעל ידי שם_פה » ד' יולי 25, 2018 12:51 pm

אני שם פה את מכתבו המלא של רבי רפאל טרבוט לרבי אברהם מפירושא (בו מופיעה לראשונה ה'אגדה' על האבן המכושפת שבכותל המערבי – שהיו מי פה הרוצים לייחס את נפילת האבן מהכותל השבוע לאבן זו ) נמצא כאן:
http://www.hebrewbooks.org/pdfpager.aspx?req=34775&st=&pgnum=30&hilite
יש לציין כי מטרת הכותב (היושב ככה"נ בצפת) היתה לבשר לר"א מפירושא (Perugia שבאיטליה) על סימני הגאולה המאותתים על ביאת הגואל בקרוב, תוך שימת דגש על שמועות הבאות מכיוון עשרת השבטים - אשר לפי דבריו - מתעוררים לשוב לציון.
אחת השמועות עליהם מתייחס ר"ר טרבוט באגרתו, היא הופעתו של "בחור אחד מעשרת השבטים משבט ראובן ואמו משבט דן" (ככה"נ דוד הראובני) ולפי סיפורו הוציא הבחור הראובני בפני הנגיד רבי יצחק שולאל, אבן אחת מן הכותל המערבי, היא האבן שקבעה ירבעם בן נבט ע"י כישוף "ובכל עת שהיתה בכותל לא היו ישראל יכולין לצאת מן הגלות".
אכן, לפום ריהטא נראים הדברים כהזיה ובדיה גמורה, אשר פלא על הכותב שהאמין בהם, ופלא גדול הוא כיצד סבר שהנמען יקבלם. הלא ירבעם בן נבט היה בבית ראשון, ולא היה לו חלק ונחלה בבניין הבית הראשון, ולא כל שכן בבניין הכותל המערבי דידן, שהוא מקירות התמך של הבית השני. ולא זו בלבד, אם האבן מעכבת את גאולתן של ישראל, אם כן כיצד שבו העולים לציון בימי זרובבל ועזרא ובנו את הבית השני, הרי ירבעם בן נבט קדם להם במאות שנים.
לבי אומר לי שמא מגמת פירוש הכתוב היא כי 'ירבעם בן נבט' הוא סוג של קוד, כינוי המרמז על אדם חוטא ומחטיא את הרבים, ובחששו של הכותב, שמא יפול המכתב לידים שאינן נכונות, כינהו ברמז, בהנחה שהרב המקבל יבין מיד את זהותו. יתכן והכוונה ל'ישו הנוצרי' שתיארוהו בגמרא כמי 'שהסית והדיח את ישראל' (סנהדרין מג, א) שמפאת היותו של הרב ישראל מפירושא, שרוי בארצות הנוצרים, לא העיז ר"ר טרבוט לכתוב את שמו של ישו במפורש, והצפינו תחת השם 'ירבעם בן נבט'.
כל מי שמעיין מכתב פה המצורף, יוכל לראות עקבות לכך שהכותב חשש שמא יצפו במכתב עיני זדים, ולכך אפשר לקבל גם הסבר זה.
לדוגמא כותב ר"ר בהמשך מכתבו כי לעשרת השבטים ישנם עשרה אותות וסימנים, אשר לפיהם ידעו מתי זמן הגאולה, וכותב כך: "וכל העשרה אותות נתן אלי הבחור למזכרת באהבתו אותי, וגם נתן אלי סימנים אחרים, אך לא חפצתי לכותבם לכ"ת פן בר מינן ח"ו יהיה למכשול".
עוד ממשיך שם הכותב ומספר, כי לאחר עזיבתו של הבחור הראובני: "כתב אלי מירושלים ראש גלותנו רוח אפינו אדוננו הנגיד יצ"ו כי כל מה שאמר בשמו כמו מהסרת האבן שהיתה בפניו וכיוצא בדברים אלו הכל היה שקר וכזב וכי הוא מסית ומדיח. ולי בפרט צווה וג"כ לכל החכמים מפה שנכתוב ונפרסם אותו באון שלא יאמינו בו כי יש לחוש פן יצא הקול ויראה כמו מורד במלכות".
מאחר ותוספת זו נוגדת את כל מגמת המכתב, שהרי עיקר שליחת האגרת היתה "להשמיעך חדשות למען תגלה עשתונותיך אף גילת ורנן", נראה כי אף כאן חשש כותב האגרת לעינא בישא, ושלילת סיפורו של הבחור הראובני, נועדה למנוע עלילות ורדיפות שיבואו על יהודי ארץ ישראל, אם ישלטו בה עיני זרים.
לסיום רק אומר שמקום נפילת האבן הנוכחית הוא קרוב לפינה הדרומית, שלפי שיטת הרב זלמן מנחם קורן (ראה 'התוספת הדרומית של הר הבית ושימושיה' בספר 'ועשו לי מקדש', עמ' 163) אינו חלק מכלל הר הבית ואף אינו קדוש בקדושתו. כך שלאור דבריו, כל הרמזים והאותות המתייחסים לנפילתה של האבן בימינו, שקולים לרמזים שאמצא על נפילת אבני החיפוי מהמרפסת של שכני.

הורודנאי

הודעהעל ידי הורודנאי » ד' יולי 25, 2018 2:13 pm

ארזי הלבנון כתב:איך השכל יכול לסבול את המציאות הזו, שאדם מפחד ללכת ברחובות מסויימים (חרדיים!) בירושלים, יותר מאשר במזרחה או ברובע המוסלמי. חושש מבקבוק או אבן שתזרק אל עבר ראשו? איפה הם אותם רבנים שדופקים בידיהם על השולחן לשמע ניגון וזמרה עסיסיים בטיש ליל שבת, אך לא דופקים על השולחן בזמן שהדפיקה נצרכת יותר מתמיד - למחות בתלמידיהם שעושים מעשים כאלה?

על כבוד מי מחיתם??? על כבוד "בשר ודם" שפעמים רבות אינם שותומ"צ. ומדוע לא מחיתם על כבודם של ילדי תשב"ר טהורים, שסובלים ממסעות מחפירים של דיכוי והשפלה, עקב ציות הוריהם לרבנים מסוימים, ואין פוצה פה ומצפצף!
נערך לאחרונה על ידי הורודנאי ב ד' יולי 25, 2018 2:41 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ד' יולי 25, 2018 2:15 pm

כן מחינו. למה אתה אומר שלא?

זקני דרום

הודעהעל ידי זקני דרום » ד' יולי 25, 2018 2:18 pm

הורודנאי כתב:
ארזי הלבנון כתב:איך השכל יכול לסבול את המציאות הזו, שאדם מפחד ללכת ברחובות מסויימים (חרדיים!) בירושלים, יותר מאשר במזרחה או ברובע המוסלמי. חושש מבקבוק או אבן שתזרק אל עבר ראשו? איפה הם אותם רבנים שדופקים בידיהם על השולחן לשמע ניגון וזמרה עסיסיים בטיש ליל שבת, אך לא דופקים על השולחן בזמן שהדפיקה נצרכת יותר מתמיד - למחות בתלמידיהם שעושים מעשים כאלה?

על כבוד מי מחיתם??? על כבוד "בשר ודם" שיש לבדוק כשרות פתם ויינם ושיש לדון מה הגדרתם בנושא מעלין ומורידין. ומדוע לא מחיתם על כבודם של ילדי תשב"ר טהורים, שסובלים ממסעות מחפירים של דיכוי והשפלה, עקב ציות הוריהם לרבנים מסוימים, ואין פוצה פה ומצפצף!

מספיק די גרודנאי מספיק עם הנוטר...

עזריאל ברגר

הודעהעל ידי עזריאל ברגר » ד' יולי 25, 2018 2:20 pm

הורודנאי כתב:

על כבוד מי מחיתם??? על כבוד "בשר ודם" שיש לבדוק כשרות פתם ויינם ושיש לדון מה הגדרתם בנושא מעלין ומורידין. ומדוע לא מחיתם על כבודם של ילדי תשב"ר טהורים, שסובלים ממסעות מחפירים של דיכוי והשפלה, עקב ציות הוריהם לרבנים מסוימים, ואין פוצה פה ומצפצף!

אני מוחה על הזלזול ביהודים יראים וכשרים, ואני הקטן בתוכם (כן, גם אני שירתתי בצה"ל, ועד לפני כשנה זכיתי גם לשרת במילואים, ולפני כעשר שנים הלכתי לבוש מדי צה"ל במאה שערים בלי שום אימה ופחד, ורק לאחרונה התחילו בני בליעל (בני בלי-עול וכו') לרדוף אותנו).

הורודנאי

הודעהעל ידי הורודנאי » ד' יולי 25, 2018 2:40 pm

עזריאל ברגר כתב:
הורודנאי כתב:

אני מוחה על הזלזול ביהודים יראים וכשרים, ואני הקטן בתוכם (כן, גם אני שירתתי בצה"ל, ועד לפני כשנה זכיתי גם לשרת במילואים, ולפני כעשר שנים הלכתי לבוש מדי צה"ל במאה שערים בלי שום אימה ופחד, ורק לאחרונה התחילו בני בליעל (בני בלי-עול וכו') לרדוף אותנו).

ח"ו אין כוונתי לומר כך על כל אחד ואחד ששירת בצבא, דיברתי על המצב כיום שידוע לכל שהצבא כיום מחזק את פעילותו ככור ההיתוך של החברה הישראלית (ואפי' בקרב חוגי הדלי"ם כבר זעקו על כך, ועקב כך רוב רובם של המגיעים למסלולים "חרדים" לא מצליחים לשמור על עצמם כשותומ"צ.
ואני מבקש מחילה אם מישהו נפגע מדברי (ומחקתי השורה הנ"ל)
נערך לאחרונה על ידי הורודנאי ב ד' יולי 25, 2018 2:43 pm, נערך 2 פעמים בסך הכל.

ארזי הלבנון

הודעהעל ידי ארזי הלבנון » ד' יולי 25, 2018 2:41 pm

נו נו, ועם תגובות כאלה רוצים בית מקדש... כולל זו האחרונה שנמחקה, ובצדק רב, על ידי כותבה.
בסוף גם יבקשו מהכהן הגדול שיוריד המצנפת מראשו, לראות איזו כיפה הוא חובש לראשו.

מסבנים במילים בלי סוף, והעיקר להקטין את מעשיהם הנפשעים של אותם הנחשבים ל'יראים' מבני עמנו.
אין צורך בזריקת אבנים או בקבוקים, די במילים הנורות כחיצים, בכדי לפלג ולקרוע עד פסע בעמנו.

יהי רצון שנזכה לאהבת ישראל אמיתית, ומתוכה לבניין בית קדשנו ותפארתנו.

ארזי הלבנון

הודעהעל ידי ארזי הלבנון » ד' יולי 25, 2018 2:45 pm

הורודנאי כתב:הדלי"ם כבר זעקו על כך, ועקב כך רוב רובם של המגיעים למסלולים "חרדים" לא מצליחים לשמור על עצמם כשותומ"צ.
ואני מבקש מחילה אם מישהו נפגע מדברי (ומחקתי השורה הנ"ל)

אני מתנגד בתוקף לאמירות כאלה בטוחות לאדם שניזון מכלים שניים, שלישיים וכו' ולא נוכח בשטח לדעת את המציאות. ובנושא זה אעצור כאן, לזה נועד פורום אספקלריא.

סגי נהור

הודעהעל ידי סגי נהור » ד' יולי 25, 2018 2:51 pm

ארזי הלבנון כתב:נו נו, ועם תגובות כאלה רוצים בית מקדש... כולל זו האחרונה שנמחקה, ובצדק רב, על ידי כותבה.

הערה אגב: דומני שכהן גדול שחבש כיפה, איזו שתהיה, תחת המצנפת, חייב מיתה בידי שמים - עיין רמב"ם פ"י מהל' כלי המקדש...

הוגה

הודעהעל ידי הוגה » ד' יולי 25, 2018 2:57 pm

סגי נהור כתב:
ארזי הלבנון כתב:נו נו, ועם תגובות כאלה רוצים בית מקדש... כולל זו האחרונה שנמחקה, ובצדק רב, על ידי כותבה.

הערה אגב: דומני שכהן גדול שחבש כיפה, איזו שתהיה, תחת המצנפת, חייב מיתה בידי שמים - עיין רמב"ם פ"י מהל' כלי המקדש...

רמב"ם הלכות כלי המקדש פרק י
הלכה ה
כשם שהמחוסר בגדים חייב מיתה ופוסל העבודה, כך היתר בגדים, כגון שלבש שתי כתנות או שני אבנטים, או כהן הדיוט שלבש בגדי כהן גדול ועבד ה"ז מחלל העבודה וחייב מיתה בידי שמים.
הלכה ו
נאמר בבגדי כהונה על בשרו ולבשם, מלמד שלא יהיה דבר חוצץ בין בשרו לבגדים, אפילו נימא אחת או עפר או כינה מתה אם היתה בין בשר לבגד הרי זו חציצה ועבודתו פסולה, לפיכך אין הכהן יכול לעבוד בתפילין של יד שהרי חוצצת, אבל של ראש אינה חוצצת, ואם רצה להניחם בשעת העבודה מניח.

אולי כמו שתש"ר אין חוצץ כך גם כיפה ?

חזור אל “בית המדרש”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 199 אורחים