מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

משה חטא או בני ישראל???

דברי תורה, עיוני שמעתתא, חידושי אגדה וכל פטפוטיא דאורייתא טבין
נריה אור
שם מלא: אוריה החיתי

משה חטא או בני ישראל???

הודעהעל ידי נריה אור » ו' יולי 27, 2018 12:51 pm

בלי עיון כלל (אין לי ספרים באמתחתי וכן לא אוצה"ח).
הוקשה לי בקראי שמו"ת מה שאומר משה רבנו "ויתתעבר ה' בי למענכם" ופי' רש"י למענכם-אתם גרמתם לי.
וכן בהמשך הפרשה (ד' כא') "וה' התאנף בי על דברכים וישבע לבתי עברי את הירדן" ופי' רש"י על דברכים על אודותכים ועל עסקיכם""
ומשמעות הפסוקים שישראל אשמים בכך שמשה לא נכנס לאר"י ולא משה ולכאו' הרי משה לא נכנס בגלל חטאו שלו שלא דיבר אל הסלע.
וחשבתי בדוחק שלכאו' ע"ז בא רש"י לתרץ שכוונת משה שבגללכם היינו בגלל שרציתם מים אז אני עשיתי משהו בשבילם ויצא שחטאתי כלו' ולא בגללכם אלא בזמן שהייתי עסוק בעסקכם.
אלא שזה קצת דוחק בפסוקים.
מה דעת הלומדים??

ההוא דאמר

Re: משה חטא או בני ישראל???

הודעהעל ידי ההוא דאמר » ו' יולי 27, 2018 4:56 pm

ראוי לדעת את דבריו הנפלאים של האוה"ח הקדוש [דברים א, לז], דברי פי חכם חן, בהאי ענינא:
והנכון הוא על פי דבריהם ז"ל (תענית כ"ט.) שאמרו בפסוק (במדבר י"ד א') ויבכו העם בלילה וגו' קבעו בכיה לדורות כי ליל תשעה באב היתה שבו נחרב הבית, ואמרו עוד (סוטה ט'.) שאם היה נכנם משה לארץ והיה בונה בית המקדש לא היה הבית נחרב שאין אומה ולשון נוגעת בו, ואמרו עוד (מדרש תהלים עט) בפסוק מזמור לאסף אלהים באו גוים וגו' וז"ל קינה מבעי ליה אלא על שהשליך חמתו על עצים ואבנים, מעתה אם היה נכנס משה לארץ והיה בונה בית המקדש ולהשליך חמתו עליו לא אפשר כנזכר ויחר אף ה' בשונאי ישראל ויהיה כליונם במקום חורבן הבית, לזה גזר ה' בגזרת המרגלים גם על משה שימות במדבר, והוא אומרו גם בי התאנף ה' בגללכם פירוש בגלגול דברים שלכם כי אם לא היה עון המרגלים והיו נכנסים אפשר שהיה נכנס משה עמהם והגם שיבנה בית המקדש אין מיחוש כי לא נתגבר בחינת הרע והיו עומדים בצדקם בארץ, אלא מאמצעות עון מרגלים גברה יד רשעה וידע ה' כי לא יעמדו בצדק וצא ולמד משירת האזינו, ואם תאמר והלא רואני שמיתת משה היתה על מי מריבה, כבר כתבתי שם שאם משה היה מקדש שמו יתברך היו ישראל חוזרים לטהרתם שהיו בו קודם חטא המרגלים באמצעות קידוש ה' הגדול והיה ה' מתיר שבועת משה והיה נכנס לארץ ובונה בית המקדש מכון לשבתו עולמים:

במסתרים

Re: בגללכם

הודעהעל ידי במסתרים » ש' יולי 28, 2018 12:18 am

כלי יקר (דברים א לז) כתב:גם בי התאנף ה' בגללכם וגו'. בפסוק זה יצאו רוב המפרשים ללקוט ולא מצאו טעם מספיק איך הכניס גזירת משה בין המרגלים עיין ברמב"ן ובמהרי"א ובשאר מפרשים

עיין שם ובשאר מפרשים

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ש' יולי 28, 2018 10:13 pm

תא חזי
קבצים מצורפים
ערכיות - מי מריבה סופי.pdf
(274.04 KiB) הורד 164 פעמים
עומק הפשט דברים מעודכן (חלק יד).pdf
(222.58 KiB) הורד 155 פעמים

נריה אור
שם מלא: אוריה החיתי

הודעהעל ידי נריה אור » א' יולי 29, 2018 1:26 am

אכן יצא לי לראות את פי' שפת"ח על רש"י ואכן כך הוא פי' דבריו בתחילת הפרשה..ומסמתא דה"ה בהמשך.

איש גלילי

הודעהעל ידי איש גלילי » א' יולי 29, 2018 2:22 pm

עיין רלב"ג ריש יהושע (א ב), ועיין עוד מש"כ בתועלות שם (הנדפס בתחילת פרק ה) - התועלת השלישי.

סגי נהור

הודעהעל ידי סגי נהור » א' יולי 29, 2018 2:35 pm

למפרשים הקושרים את השארות משה במדבר לחטא המרגלים (וכגון האברבנאל המזוכר בקובץ שהעלה דרומי) יש סייעתא חזקה מכמה מדרש"י חז"ל המדגישים שמשה נשאר במדבר כדי שלא לנטוש את עמו וכדי לזכות בבוא היום להכניסם לארץ ישראל ולהביאם לחיי העולם הבא, וכגון המובא בבמדב"ר:
אמר לו הקב"ה למשה: באיזה פנים אתה מבקש ליכנס לארץ?
משל לרועה שיצא לרעות צאנו של מלך ונשבית הצאן, ביקש הרועה ליכנס לפלטרין של מלך. אמר לו המלך: אם את נכנס עכשיו מה יאמרו הבריות שאתה השבית הצאן.
אף כאן אמר לו הקדוש ברוך הוא למשה: שבחך הוא שהוצאת ששים ריבוא וקברתם במדבר ואת מכניס דור אחר?!
עכשיו יאמרו: אין לדור המדבר חלק לעולם הבא. אלא תהא בצדן ותבוא עימהן, שנאמר: (דברים לג) ויתא ראשי עם צדקת ה' עשה.
לכך כתיב: לא תביא את הקהל הזה, אלא שיצא עמך.

ומכל ההסברים על אי כניסתו של משה לארץ, זהו לענ"ד המתיישב ביותר על הלב.

איש גלילי

הודעהעל ידי איש גלילי » א' יולי 29, 2018 4:53 pm

ועדיין לא מובן למה כתוב שנענש על מי מריבה.

סגי נהור

הודעהעל ידי סגי נהור » ג' יולי 31, 2018 2:14 pm

איש גלילי כתב:ועדיין לא מובן למה כתוב שנענש על מי מריבה.

ראה דברים מופלאים בתנחומא וישב:

זה שאמר הכתוב: לכו חזו מפעלות אלהים נורא עלילה על בני אדם (תהלים כה). א"ר יהושע בן קרחה: אף הנוראות שאתה מביא עלינו בעלילה את מביאן...

משל למה הדבר דומה? למי שמבקש לגרש את אשתו, כשבקש לילך לביתו כתב גט, נכנס לביתו והגט בידו מבקש עלילה ליתנו לה. אמר לה: מזגו לי את הכוס שאשתה, מזגה לו. כיון שנטל הכוס מידה, אמר לה: הרי זה גיטך. אמרה לו: מה פשעי? אמר לה: צאי מביתי, שמזגת לי כוס פשור. אמרה לו: כבר היית יודע שאני עתידה למזוג לך כוס פשור שכתבת הגט והביאתו בידך?!

...וכן אתה מוצא, שא"ל הקדוש ברוך הוא למשה (דברים א): אם יראה איש באנשים האלה הדור הרע הזה את הארץ הטובה וגו'. איש זה משה, דכתיב (במדבר יב) והאיש משה ענו. האיש המסוים באנשים. וכן אתה אומר (שמואל א יז): והאיש בימי שאול זקן בא באנשים. וכן הוא אומר (שמות ו): עתה תראה אשר אעשה לפרעה במלחמת פרעה אתה רואה ואין אתה רואה במלחמת שלשים ואחד מלכים. וכיון שאמר להם שמעו נא המורים (במדבר כ), א"ל הקב"ה: לכן לא תביאו את הקהל הזה, הוי נורא עלילה.

עינא דשפיר חזי

הודעהעל ידי עינא דשפיר חזי » ג' יולי 31, 2018 8:42 pm

בפרשת שלח בדיוק השנה חשבתי על תירוץ נחמד לקושיה זו, שהרי חטא מי מריבה היה בסוף 40 שנה וא"כ אם בני ישראל לא היו חוטאים בחטא המרגלים היו נכנסים מיד לארץ ולא היה זמן למשה לחטוא.

חזור אל “בית המדרש”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 261 אורחים