מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

בדיקת מוך דחוק

דברי תורה, עיוני שמעתתא, חידושי אגדה וכל פטפוטיא דאורייתא טבין
הצעיר באלפי

בדיקת מוך דחוק

הודעהעל ידי הצעיר באלפי » ו' אוגוסט 10, 2018 5:55 am

הרבה מורי הראה נוהגים להקל בעשיית מוך דחוק כשהאשה סתרה באמצע הז''נ וכדו', ומצריכים רק בדיקת הפסק טהרה ותו לא, כמובן שניתן להסביר הדבר בקלות למי שלמד הסוגיא, אבל השאלה הוא האם יש למישהו מקור קדום שכותב מפורש כן?
מישהו אמר לי שכן הוא בספר "שערי טוהר" אך חיפשתי ולא מצאתי.

שמואל דוד

Re: בדיקת מוך דחוק

הודעהעל ידי שמואל דוד » ו' אוגוסט 10, 2018 6:03 am

ערוך השולחן סימן קצו סעיף יז
אך מה שכתב רבינו הב"י ולעולם ילמד אדם בתוך ביתו וכו' במוך דחוק ושיהא שם כל בה"ש וכו' עכ"ל תמיהני כיון שגם הדין הקודם בהבדיקה סמוך לבה"ש הוי חומרא בעלמא לשיטתו איך החמיר חומרא על חומרא שיהא שם כל בה"ש ואמת שרבינו הרמ"א הגיה על דבריו דלעולם ילמד אדם וז"ל להחמיר לכתחלה עכ"ל מ"מ איך נחמיר אף לכתחילה בחומרא על חומרא ולא מצינו כיוצא בזה [והירושלמי בפ"ק דפסחים ה"ד פריך ויש גדר לגדר ע"ש] ועוד מה מלמדינו רבינו הרמ"א הא גם רבינו הב"י כתב זה בלשון חומרא לכתחילה ונ"ל בכוונתם דוודאי לדידן סגי בהחומרא בהבדיקה סמוך לבה"ש אלא משום דהמנהג היה בזמנם שהמוך תהיה כל בה"ש כדמוכח מדברי הרשב"א בתה"ב שכתב בזה"ל וכ"ש עכשיו שהורגלו במוך דחוק וכו' ע"ש ולשון זה דלעולם ילמד אדם וכו' הוא גם כן מדברי הרשב"א בתה"ב הקצר כמובא בספרו הגדול ע"ש הרי להדיא דאף הרשב"א ז"ל שהוא מקיל דאף ביום הראשון סגי בבדיקת שחרית מ"מ כתב כן מפני שכן היה המנהג בימיו והמנהג הזה נצמח ממה שכל בעל למד לאשתו לעשות כן וכיון שמעצמם נהגו כן תבא עליהם ברכה וכוונת רבינו הרמ"א הוא שאף הבעל לאשתו לא יאמר שזהו מעיקר הדין כדי שלא להכשילה אם לא תוכל לעשות ותתבטל מפריה ורביה וכן ילמדנה שזהו רק חומרא לכתחלה ואם לא תוכל להניח כל בה"ש תעשה בדיקה סמוך לבה"ש [כנלע"ד]:

הצעיר באלפי

הודעהעל ידי הצעיר באלפי » ו' אוגוסט 10, 2018 6:38 am

זה ידוע ולא לזה נתכונתי !
אני שואל שאלה ספציפי בסוגיא זו !
ההסבר אני יודע שזה מבוסס על זה שהוא רק חומרא.

שמואל דוד

הודעהעל ידי שמואל דוד » ו' אוגוסט 10, 2018 6:40 am

אתה מחפש מקור בספר שערי טוהר?

הצעיר באלפי

הודעהעל ידי הצעיר באלפי » ו' אוגוסט 10, 2018 2:12 pm

שמואל דוד כתב:אתה מחפש מקור בספר שערי טוהר?

או שם, או בספר אחר, אך לא ספרי זמנינו

כדכד

הודעהעל ידי כדכד » ו' אוגוסט 10, 2018 2:42 pm

אני חושב שהסיבה לזה היא לא עצם הסתירה בז"נ אלא שיתכן שסתרה מפני שהמקום היה רגיש ולכן נאסרה מחמת הבדיקה גופא ולכן יש חשש שאם תעשה מו"ד תעור זת מחדש

הצעיר באלפי

הודעהעל ידי הצעיר באלפי » א' אוגוסט 12, 2018 7:20 pm

כדכד כתב:אני חושב שהסיבה לזה היא לא עצם הסתירה בז"נ אלא שיתכן שסתרה מפני שהמקום היה רגיש ולכן נאסרה מחמת הבדיקה גופא ולכן יש חשש שאם תעשה מו"ד תעור זת מחדש

נכון ומובן.
פעם ראיתי באיזה אחרון קדום שכך הוא מנהג המורים, האם מישהו ראה כן ?

העיברי

הודעהעל ידי העיברי » ב' אוגוסט 13, 2018 2:43 am

ראיתי בבדי השלחן שמציין ל"שערי טוהר" אבל לא גילה לנו מקומו, וראה במראה כהן מהרב רובין שכן שמע מהגריש"א ומהגרנ"ק.
קבצים מצורפים
מראה כהן.PDF
(113.9 KiB) הורד 159 פעמים

העיברי

הודעהעל ידי העיברי » ג' אוגוסט 14, 2018 1:21 am

וראה משנת יעקב [שו"ת ח"ג בהג' לסי' קצ"ו], דאשה שסתרה בז' נקיים כגון שהורה חכם על בדיקתה שאיננה טהורה, אין מורין לה לעשות הפס"ט עם מוך דחוק....

הצעיר באלפי

הודעהעל ידי הצעיר באלפי » ג' אוגוסט 14, 2018 5:36 am

העיברי כתב:וראה משנת יעקב [שו"ת ח"ג בהג' לסי' קצ"ו], דאשה שסתרה בז' נקיים כגון שהורה חכם על בדיקתה שאיננה טהורה, אין מורין לה לעשות הפס"ט עם מוך דחוק....

pdf או קישור בבקשה.

למעשה אני רואה שגם הרב בעל בדי השלחן שליט"א ראה הדברים בסםר שערי טוהר, וכפי שמונח בזכרוני, אך אינני מצליח לאתר הדברים בפנים הספר, כי מסתמא הם שלא במקומן.

חזור אל “בית המדרש”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 145 אורחים