מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

שאלה ממונות.

דברי תורה, עיוני שמעתתא, חידושי אגדה וכל פטפוטיא דאורייתא טבין
עובדיה חן

שאלה ממונות.

הודעהעל ידי עובדיה חן » ה' אוגוסט 30, 2018 11:10 am

ביש חסד ועוד מציעים לעשות דרכם כרטיס אשראי ומיד עם קבלת הכרטיס יש סך 360 ש"ח כזיכוי בתוך הכרטיס לקניה ביש חסד,
כעת בא בחור ואומר אני ירשם לקבלת הכרטיס מיש חסד, וע"י קניה של אחר אני יממש את הכסף ,ולאחר שאני יממש את הכרטיס אני יבטל את הכרטיס,
אני אמרתי לו שלדעתי זה גזל,מאחר וכל עניינם זה שיקנו אצלם אח"כ וכדי לפתות אותך נותנים מתנה, אבל עם לכתחילה אתה לא חושב לקנות דרך הכרטיס רק לממש את ההטבה לא הוגן.
מאידך אולי יבוא ויטען הטוען שהם יודעים שיש אפשרות כזאת,ועוד שבקניה אצלם אינם מפסידים כ"כ ועוד כל מיני סברות אבל אני עומד על כך שזה לא ראוי
מה דעתכם?

הוה אמינא

Re: שאלה ממונות.

הודעהעל ידי הוה אמינא » ה' אוגוסט 30, 2018 11:23 am

ראוי זה לא. אמנם כל כך פשוט לעשות מה שכתבת, ושמעתי כך כבר מזמן - שסביר כי אילו היו מקפידים על זה - היו מתנים זאת או מונעים זאת בפירוש. כנראה יש להם שיקול לא למנוע את זה.
כמובן זה לא סיבה להתיר למעשה בלי לגשת ולשאול את הצד השני, והלא הם קיימים וזמינים לכ"ת יותר קרוב מחברי הפורום... ומה הענין לשאול פה מסברא מה שאפשר לקבל תשובה מבעלי או מנהלי יש/חסד ויהיה נכון לדינא?

אורח

הודעהעל ידי אורח » ה' אוגוסט 30, 2018 3:15 pm

גם אני איני חושב שדבר זה ראוי, אך לכא' אין מניעה הלכתית לעשותו דכיוון שלא התנו כן מסכימים גם להלנ"ל.
ומה שכתב קודמי דיש חובה לשאול את האחראי אינה אלא מידת חסידות, [משום שאם בהסכם אין כזאת הגבלה למרות שהם יודעים שאפשר לנהוג כן אם כן הוה כהסכמה שבשתיקה לאפשרות זאת, אך וודאי שאם נשאל אותם במפורש לא יסכימו לנהוג כן.]

דנני

הודעהעל ידי דנני » ה' אוגוסט 30, 2018 7:25 pm

הוה אמינא כתב:ראוי זה לא. אמנם כל כך פשוט לעשות מה שכתבת, ושמעתי כך כבר מזמן - שסביר כי אילו היו מקפידים על זה - היו מתנים זאת או מונעים זאת בפירוש. כנראה יש להם שיקול לא למנוע את זה.
כמובן זה לא סיבה להתיר למעשה בלי לגשת ולשאול את הצד השני, והלא הם קיימים וזמינים לכ"ת יותר קרוב מחברי הפורום... ומה הענין לשאול פה מסברא מה שאפשר לקבל תשובה מבעלי או מנהלי יש/חסד ויהיה נכון לדינא?

לא נכון ! אדרבה [אם זמינים לך] תנסה ותביא תשובה לכל חברי הפורום

חזור אל “בית המדרש”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 238 אורחים