מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

כשרות רצועות התפילין המבריקות

דברי תורה, עיוני שמעתתא, חידושי אגדה וכל פטפוטיא דאורייתא טבין
תוכן

כשרות רצועות התפילין המבריקות

הודעהעל ידי תוכן » ו' ספטמבר 14, 2018 11:16 am

לפני כשנתיים-שלש חידשתי את התפילין שלי. הבתים-מאכער שחידש לי אותם, הציע לי שארכוש רצועות מיוחדות, שחורות מבריקות, שמחזיקות מעמד הרבה זמן. הסכמתי, כי חשבתי שמדובר באיזה שהוא צבע מיוחד ומבריק. כשקבלתי חזרה את התפילין ראיתי שהרצועות באמת שחורות ומבריקות באופן מיוחד. אבל במשך הזמן, ראיתי שהצבע מתחיל סוג של להתקלף, ומה שנשאר הוא שחור כהה לא מבריק. הרצועות ה"עמידות" האלו לא החזיקו מעמד אפילו שנתיים, בעוד שהרצועות הישנות החזיקו מעמד עשרות שנים. בדקתי עוד ומסתבר שהתפילין נצבעו בצבע לא שחור במיוחד, ומעליו הדביקו שכבה של פלסטיק דק מאד. השכבה עצמה היא שחרחרה שקופה, וזה מה שעושה את הרצועות למבריקות.

לפני שנתיים לערך, רעשה עולם התורה מאחד שהמציא שכבה שחורה שהדביק לרצועות, והוא טען שזה נחשב שצבע את התפילין בשחור. כאן לא מדובר בשכבה שחורה, אלא בשכבה שמדביקים מעל הצבע השחור, והיא משמרת ומבהיקה את הצבע.

עצם זה שיש שכבה על הרצועות לא אמורה להיות בעיה, אבל מה שכן, במקום הקשר, אולי השכבה נחשבת לחציצה בקשר, וא"כ אין כאן קשר כשר. לא הספקתי לברר שאלה זו. התקשרתי לאחד מדייני העדה החרדית, והוא אמר לי שר' משה שאול קליין התיר רצועות כאלה, אבל הם לא בעד. התקשרתי לסוחר והוא הסכים להחליף. נקוה שאכן יעשה כך.

אני מצרף לכאן שלש תמונות. בראשונה רואים את הרצועות במלוא תפארתם. התמונה לא כל כך טובה, כי למראה העין ממש, הן נראות עוד יותר טובות.

Retzuos 1.JPG
Retzuos 1.JPG (180.84 KiB) נצפה 3139 פעמים

בתמונה זו, רואים שה"צבע" מתקלף.

Retzuos 2.JPG
Retzuos 2.JPG (309.28 KiB) נצפה 3139 פעמים

בתמונה זו אפשר לראות את השכבה ממש.

Retzuos 3.JPG
Retzuos 3.JPG (285.23 KiB) נצפה 3139 פעמים

שומר

Re: כשרות רצועות התפילין המבריקות

הודעהעל ידי שומר » א' ספטמבר 16, 2018 1:29 pm

ה ישמור מקלי דעת כאלו

יואל שילה

הודעהעל ידי יואל שילה » א' ספטמבר 16, 2018 5:56 pm

מה בעצם הבעיה?
כל לנאותו אינו חוצץ - ומה הבעיה במקום הקשר?
אם יש בזה תוספת עמידות ונוי - מדוע לא?
כל זאת כמובן כשהצבע שעל הרצועה עצמה אכן צבוע היטב בשחור, והלמינציה רק באה להגן ולשמר ולייפות, ולא כשהלמינציה היא זו שנותנת את הצבע השחור.
הרי ברור שהוא קודם צבע את הרצועות ורק אז הוסיף את הלמינציה, לא כן [שהרי בקילוף הלמינציה הסתלק רק השקוף ולא הצבע עצמו, כפי הנראה בתמונות]?
עוד יתכן שאין זו למנציה שבאה על צבע, אלא ניילון שעליו יש שכבה שחורה עבה דביקה [או שלפני חיבורה לרצועה מורחים את הרצועה באיזה חומר מתווך] - שהדבקתה בעצם מדביקה את 'חומר הצבע' על הרצועה, וכשהלמינציה נפרדה לאחר שנתיים - הצבע העבה מ"מ נשאר. וגם לזה אינני רואה כעת בעיה עקרונית, וכי צבע חייב להצבע במכחול?
הנידון שעליו סערו הרוחות היה כששכבת הצבע עצמה התקלפה, לכאורה.

עתניאל בן קנז

הודעהעל ידי עתניאל בן קנז » א' ספטמבר 16, 2018 7:50 pm

יואל שילה כתב:מה בעצם הבעיה?
כל לנאותו אינו חוצץ - ומה הבעיה במקום הקשר?
אם יש בזה תוספת עמידות ונוי - מדוע לא?
כל זאת כמובן כשהצבע שעל הרצועה עצמה אכן צבוע היטב בשחור, והלמינציה רק באה להגן ולשמר ולייפות, ולא כשהלמינציה היא זו שנותנת את הצבע השחור.
הרי ברור שהוא קודם צבע את הרצועות ורק אז הוסיף את הלמינציה, לא כן [שהרי בקילוף הלמינציה הסתלק רק השקוף ולא הצבע עצמו, כפי הנראה בתמונות]?
עוד יתכן שאין זו למנציה שבאה על צבע, אלא ניילון שעליו יש שכבה שחורה עבה דביקה [או שלפני חיבורה לרצועה מורחים את הרצועה באיזה חומר מתווך] - שהדבקתה בעצם מדביקה את 'חומר הצבע' על הרצועה, וכשהלמינציה נפרדה לאחר שנתיים - הצבע העבה מ"מ נשאר. וגם לזה אינני רואה כעת בעיה עקרונית, וכי צבע חייב להצבע במכחול?
הנידון שעליו סערו הרוחות היה כששכבת הצבע עצמה התקלפה, לכאורה.

ג"א היה לי מקרה מעין האמור, ושאלתי את א' המומחים העוסק בתחום, וענה לי כדברי הר' יואל שליט"א. שאין קשר בין הצביעה החדשה (שיש בהם כמות גדולה של איזה חומר - שכחתי שמו - שנעשה כציפוי ע"ג הצבע) ולפעמים הוא מתקלף כשכבה שלימה, לבין הפרשיה שהיתה בעבר, אודות הרצועות בעלי 2 שכבות של עור וכו'.

דל את הציפוי המבריק, הלא הרצועות שחורות וצבועות כהגון.

כפי שהסביר לי, שלצורך ההידור לצבוע את הרצועות משני הצדדים, מספיגים את העור בצבע שיצבע כולו. אלא מכיון שצבע זה אינו מבריק ואינו נראה מוסיפים לאחר הצביעה הראשונה, שכבה נוספת, מבריקה. וזוהו השכבה שלעתים מתקלף חלק ממנה.
למעשה די בשכבה הראשונה לכשרות הרצועות.
והשכבה השניה אינו 'צפוי' אלא שכבת צבע נוספת שלעתים מתייבשת ומתקלפת.

קו ירוק

הודעהעל ידי קו ירוק » א' ספטמבר 16, 2018 8:07 pm

אמר לי עוסק בצביעה אחד, שמי אמר שאם זה ציפוי שנקלט זה לא חשיב צבוע? הרי גם רכב צבוע בציפוי שלא נקלט ממש, שמא הוא לא צבוע?

נריה אור
שם מלא: אוריה החיתי

הודעהעל ידי נריה אור » א' ספטמבר 16, 2018 8:21 pm

גם לי קרה אותו הדבר ברצועה ואף הצבע השחור קצת דהה.
ומפני שזה בתפילין של ר"ת של לא רצתי מממה זה קרה.
אני חושב שזה קורה ממגע עם מים.וצ"ע אם זה לא בעיה הלכתית.

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » ג' ספטמבר 18, 2018 10:06 am

חזרתי למי שיצר את הרצועות, והוא טען כדלהלן. אחרי שצובעים הרצועות, צריך לשים עוד שכבה של לק, כדי לשמר את הצבע. ללא שכבה זו, הצבע של הרצועות היה נדבק לרצועה שעליו, ומתקלף. בעבר, הלק היה מיוצר על בסיס טורפנטין, וכך הצבע היה נשמר לעשרות שנים. לאחרונה משרד איכות הסביבה אסר את השימוש בטורפנטין, ועל כן היו צריכים ליצור לק חדש. הרצועות החדשות המבריקות צובעו בלק החדש הזה, עם ההכשר של הבד"ץ העדה"ח, וכמו שהוא הראה לי. במשך הזמן, הלק נהפך לשכבה של ניילון ושכבה זו מתקלף. (לי אישית הדבר עדיין צ"ע איך בדיוק שכבה של לק הופכת למשטח דק של ניילון, כנראה שזה משהו שנגרם מהשיטה שמניחים את הלק, וצ"ע.) בכל מקרה, אחרי שהתברר להם שהשיטה הקודמת אינה יעילה, היום הם פיתחו שכבה חדשה שמקוים שזה ישמר את הצבע, ולא יתקלף. לרצועות שלו הוא נותן אחריות של שנה, כך שאם השכבה החדשה ממש לא טובה, יהיה אפשר להחליף בחינם. עד כאן דבריו.

בדרך אגב, אני רוצה להודות ליצרן הרצועות שהסביר לי את כל הנ"ל בטוב טעם ודעת, עם הרבה סבלנות. בנוסף הוא החליף לי את הרצועות במחיר מוזל ביותר. ואני ממליץ מאד שמי שרוצה רצועות חדשות לפנות אליו, בגלל השירות המעולה. פרטים בפרטי.

סמל אישי של המשתמש
נהר שלום

הודעהעל ידי נהר שלום » ג' ספטמבר 18, 2018 9:04 pm

גם אצלי זה קרה (לא ממש ניילון), כנראה שרצועות אלו נפוצות מאד.
ולכאורה אין בכך פסול ויעויין בתשובת היביע אומר על הבתים שמשחום בגלטן

חזור אל “בית המדרש”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 114 אורחים