מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

מה יותר עדיף-ת"ח עצוב או יהודי פשוט שמח??

דברי תורה, עיוני שמעתתא, חידושי אגדה וכל פטפוטיא דאורייתא טבין
יאיר

Re: מה יותר עדיף-ת"ח עצוב או יהודי פשוט שמח??

הודעהעל ידי יאיר » ו' אוקטובר 28, 2016 3:04 pm

אבחנה טובה.

שלמה בן חיים

הודעהעל ידי שלמה בן חיים » א' אוקטובר 30, 2016 1:47 am

כל פעם שאני פותח את העמוד של בית המדרש ואני רואה מול עיני את הנושא הזה, אני פשוט מזועזע!!! עד שלא ניסיתי אפילו לפותחו. כעת החלטתי לפתוח ולקרוא קצת, לדעתי לא ראוי כלל להשאיר את הנושא הזה, אוי לעינים שכך רואות!!! הבלבול היום מרקיע שחקים, לא ברסלב ולא שום שיטה תשנה את עיקר העיקרים!!! האדם החשוב ביותר הוא מי שמקיים יותר מצוות ותלמוד תורה כנגד כולם, וכל מי שמנסה עם כל מיני הסברים להרגיע את היצר הרע שלו, ולהחשיב אנשים פשוטים יותר מעמלי התורה הקדושה, מקומו מחוץ לבית המדרש. וכיון שכאן הוא 'בית המדרש', דומני שיש למחוק את האשכול הזה.
לדעתי פשוט חבל להתפלפל כל כך הרבה מי שלא רוצה לקיים את התורה הקדושה ולדקדק בכל מצוותיה בהידור רב, יכול לעשות זאת יש בחירה בעולם. חבל לבלבל את כל האנשים יחד איתו.
ולא כל דברי עידוד שנאמרו על ידי מאן דהוא להרגיע את עוברי העבירה בכדי להחזירם למוטב יכולים לההפך לעיקרי הדת אצלינו, כי עם עיקרים כאלו מחריבים את הדת!!!

מלבד שעצם המושג 'שמחה' נתפס כאן במובן מאד שטחי, ובכן לשמוח זה לא לחייך. ואין כאן המקום להאריך במובן האמיתי של שמחה, והורצה יטלנו מהמצו"ב.
קבצים מצורפים
שמחה מהי.docx
(35.42 KiB) הורד 423 פעמים

פרי יהושע

הודעהעל ידי פרי יהושע » א' אוקטובר 30, 2016 1:05 am

בשביל לאזן קצת, אומר שאני דווקא מסכים שלא כל ת"ח שמח, וכמו שכתבו כאן כבר לפעמים הגלל הביקורת העצמית שלו לפעמים התוצאה היא די מדכדכת, וגם נכון שנאמר כבר ע"י החכם מכל אדם "יוסיף דעת יוסיף מכאוב", והשמחה כמו שראיתי מעט במאמר שהובא כאן, לפי דעתי לא יכולה לבוא רק מעצם הידיעה שהחיים שלנו כל כך חשובים, זה טוב בשביל האמת אבל לא בשביל השמחה שבלב, כי גם אדם שאין לו כלל בשביל מה לחיות ולשמוח, צריך להציל את חייו.

השמחה יכולה לבוא רק מהסתכלות חיובית על עצמו על החלק שכן עושה, ולכן היא באמת יכולה להימצא אצל איש פשוט השמח בחלקו גם בנקודה הרוחנית, אולם סופו שאם מעט רוח בו יכול למצוא עצמו מול השוקת השבורה בבוא היום ואז ליפול לבור העמוק של העצבות שמי יוציאו משם, לכן צריך לאחוז מזה ומזה, להשקיע כמה שאפשר בעבודת ה' במידות בתורה ובכל הדברים הטובים, ולדעת ובפרט בזמני השמחה להסתכל על החלקים החיובים שכן צבר ועשה ובכך לא ליפול לעצבות ח"ו, ואשרי מי שמצליח בכך.

ישא ברכה

הודעהעל ידי ישא ברכה » א' אוקטובר 30, 2016 1:15 am

פרי יהושע כתב:בשביל לאזן קצת, אומר שאני דווקא מסכים שלא כל ת"ח שמח, וכמו שכתבו כאן כבר לפעמים הגלל הביקורת העצמית שלו לפעמים התוצאה היא די מדכדכת, וגם נכון שנאמר כבר ע"י החכם מכל אדם "יוסיף דעת יוסיף מכאוב", והשמחה כמו שראיתי מעט במאמר שהובא כאן, לפי דעתי לא יכולה לבוא רק מעצם הידיעה שהחיים שלנו כל כך חשובים, זה טוב בשביל האמת אבל לא בשביל השמחה שבלב, כי גם אדם שאין לו כלל בשביל מה לחיות ולשמוח, צריך להציל את חייו.

השמחה יכולה לבוא רק מהסתכלות חיובית על עצמו על החלק שכן עושה, ולכן היא באמת יכולה להימצא אצל איש פשוט השמח בחלקו גם בנקודה הרוחנית, אולם סופו שאם מעט רוח בו יכול למצוא עצמו מול השוקת השבורה בבוא היום ואז ליפול לבור העמוק של העצבות שמי יוציאו משם, לכן צריך לאחוז מזה ומזה, להשקיע כמה שאפשר בעבודת ה' במידות בתורה ובכל הדברים הטובים, ולדעת ובפרט בזמני השמחה להסתכל על החלקים החיובים שכן צבר ועשה ובכך לא ליפול לעצבות ח"ו, ואשרי מי שמצליח בכך.

ר' שמואל אוירבעך מרבה לצטט בשם הגר"א (ואגב לא מצאתי את מקורו) שהאדם צריך להיות שמח בחלקו הרוחני ולא שבע בחלקו. והן הן הדברים שכתבת כי מחד צריך לשמוח במה שהשיג ומאידך לדעת שצריך להוסיף עוד ועוד ואת הכל יביא האלוקים במשפט. ויש להאריך בזה.
נערך לאחרונה על ידי ישא ברכה ב א' אוקטובר 30, 2016 1:20 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

פרי יהושע

הודעהעל ידי פרי יהושע » א' אוקטובר 30, 2016 1:18 am

נאה!!

רון

הודעהעל ידי רון » א' אוקטובר 30, 2016 6:49 am

למה לא פותחים אשכול תחת הכותרת מה עדיף ת"ח שגר בחו"ל או חילוני שגר בא"י? [וודאי שאחזו כך כל מיני ... למינהם]

מה קורה למנהלי הפורום שמרשים לכל מיני דעות מוזרות שיעלו כאן, ויכניסו רוח קרירות בעמלי תורה?
מי שעמל להבין רשב"א ומה לעשות לא הולך, ומי שעמל להבין ברכת שמואל ונהיה מדוכדך, ובאמצע נזכר בחובות שלו והוסיף על צערו, אך אף על פי כן משקיע את עצמו בסוגיא הוא תכלית הבריאה!!!!!!!!!!!!!!!!! עם שמחה או בלי שמחה!!!!!!!!!!!!!!!

זמורת זרה חודרת למחננו ומטשטשת את העיקר!!!!!!!!!!!!!!
בלי תורה ועמליה אין כלום לא יהדות לא עולם ולא כלום!!!!!!!!!!!!!!!!
אחרי שיש עמלי תורה יש כמובן מה לקשטם בקישוטים ובתכסיסי ת"ח. אך אלו קישוטים, חשובים ככל שיהיו!!

אם כבר,
אני חושב שמי שמשוחח איתי מרגיש יותר נחמד ושמח מאשר שישוחח עם הגר"ח קנייבסקי!!!!!!!!!!! איתי יש לו זמן, ואני מחייך אליו, ממש כמו שכתבו בעלי המוסר בגודל מעלת "מלבין שיניים לחבירו", נו, אז אני גדול....... נו יש צד לפי הכותרת המטופשת הנ"ל שלהיות שמח הוא משתוה לגדול בתורה????????

ולכן הכותרת המשונה, והמשפילה, מוטב לה שתימחק שעה אחת קודם, וכדי ביזיון וקצף.

קו ירוק

הודעהעל ידי קו ירוק » א' אוקטובר 30, 2016 9:27 am

שליטא כתב:אחרי שהתקרבתי לחסידות ברסלב אין לי מושג איך מכריעים בסוגיא הזו

אשמח לשמוע דעות\סברות\מקורות כו' כו'

אם זה ברסלב, אז זהו שהשאלה היתה צריכה להיות מה עדיף עולם עם ברסלב או עולם בלי ברסלב.
והתשובה לדעתי.. שהיות והעולם לא הגיע לתיקונו והייצר משגע את הדעות.. אז זה חלק מהגלות - עד שתרבה הדעת כמים לים מכסים ואז יעלמו כל השטויות ונוכל ללמוד ללא הפרעות של דעות שונות. כן.. והשמחה, שכחתי אותה.. אז כבר כתוב 'ושמחת עולם על ראשם', 'שובע שמחות את פניך' ועוד רבות כהנה בגאולת עולם.
נערך לאחרונה על ידי קו ירוק ב א' אוקטובר 30, 2016 10:18 am, נערך 2 פעמים בסך הכל.

לא נורא

הודעהעל ידי לא נורא » א' אוקטובר 30, 2016 9:29 am

עם כל הכבוד לברסלב [באמת], לענ"ד אין לזה שום קשר להנושא כאן. יש פה עיוות מושגים.

פרי יהושע

הודעהעל ידי פרי יהושע » א' אוקטובר 30, 2016 9:41 am

קו ירוק כתב:
שליטא כתב:אחרי שהתקרבתי לחסידות ברסלב אין לי מושג איך מכריעים בסוגיא הזו

אשמח לשמוע דעות\סברות\מקורות כו' כו'

אז זהו שהשאלה היתה צריכה להיות מה עדיף עולם עם ברסלב או עולם סלי ברסלב.
והתשובה לדעתי.. שהיות והעולם לא הגיע לתיקונו והייצר משגע את הדעות.. אז זה חלק מהגלות - עד שתרבה הדעת כמים לים מכסים ואז יעלמו כל השטויות ונוכל ללמוד ללא הפרעות של דעות שונות.

דבר אחד ברור שחסיד הברסלב הזה הוא אותנטי ממש כמו "המתנגדים" לו המתנפלים עליו בחמת זעם, ומבקשים פשוט למחוק אותו מעל המפה.
נערך לאחרונה על ידי פרי יהושע ב ב' אוקטובר 31, 2016 2:32 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

סגי נהור

הודעהעל ידי סגי נהור » א' אוקטובר 30, 2016 12:09 pm

רון כתב:למה לא פותחים אשכול תחת הכותרת מה עדיף ת"ח שגר בחו"ל או חילוני שגר בא"י? [וודאי שאחזו כך כל מיני ... למינהם]

מה קורה למנהלי הפורום שמרשים לכל מיני דעות מוזרות שיעלו כאן, ויכניסו רוח קרירות בעמלי תורה?
מי שעמל להבין רשב"א ומה לעשות לא הולך, ומי שעמל להבין ברכת שמואל ונהיה מדוכדך, ובאמצע נזכר בחובות שלו והוסיף על צערו, אך אף על פי כן משקיע את עצמו בסוגיא הוא תכלית הבריאה!!!!!!!!!!!!!!!!! עם שמחה או בלי שמחה!!!!!!!!!!!!!!!

אחרי שיש עמלי תורה יש כמובן מה לקשטם בקישוטים ובתכסיסי ת"ח. אך אלו קישוטים, חשובים ככל שיהיו!!

אם כבר,
אני חושב שמי שמשוחח איתי מרגיש יותר נחמד ושמח מאשר שישוחח עם הגר"ח קנייבסקי!!!!!!!!!!! איתי יש לו זמן, ואני מחייך אליו, ממש כמו שכתבו בעלי המוסר בגודל מעלת "מלבין שיניים לחבירו", נו, אז אני גדול....... נו יש צד לפי הכותרת המטופשת הנ"ל שלהיות שמח הוא משתוה לגדול בתורה????????

הפאשקוויל היומי...

שלמה בן חיים

הודעהעל ידי שלמה בן חיים » ב' אוקטובר 31, 2016 1:04 am

סגי נהור כתב:
רון כתב:למה לא פותחים אשכול תחת הכותרת מה עדיף ת"ח שגר בחו"ל או חילוני שגר בא"י? [וודאי שאחזו כך כל מיני ... למינהם]

אם כבר,

הפאשקוויל היומי...

בדורינו הכל לגיטימי לכל דעה יש מקום, הלגיטימציה הזו לומר דעות משונות היא אם כל חטאת וברמה מסויימת היא הבעיה של הדור שלנו, כל שוטה מוצא לו חבר ואם אינו לידו לפחות הוא חבירו דרך האתרים.
להיות חכם היום זה לומר משהו שנשמע פתוח, נשמע משוחרר, ובכן החכמה לא נמצאת בשיחרור ולא בפתיחות, החכמה נמצאת בתורה הקדושה. ומי שחכם בחכמת התורה ויודע לפלפל בה ולחדש בה הוא החכם, מי שלהוט אחר דעות כוזבות, מי שלהוט על להיות פתוח ועל מוכנות לשמוע כל דעה, הוא לא חכם הוא בסך הכל חסר חוט שדרה.
זכינו ויש כאן במקום הזה כמה דורשי אמת, כמה שההשקפה הצרופה שלהם נשארה בשלימותה, ולא מוכנים ללגיטימציה הזו של דעות השוטים, ואחד מהם הוא מיודעינו הרב רון שליט"א.
זו לא חכמה גדולה לכתוב אחרי דבריו חוצבי להבות אש של הרב רון שליט"א 'הפשקוויל היומי', כי אם אינך יודע להעריך את שומרי הגחלת סימן כי אצלך הגחלת כבויה. דבריו של הרב רון היו צריכים ליכתב כבר מזמן, האשכול הזה גובל בעזות ובחוצפה של שנאת עמי ארצות לתמידי חכמים, ופלא שלא עלה על גדותיו בזעקות כאב על גודל השטות של חוסר ההערכה לתורה וללומדיה המובעת מהדעה הכוזבת - הטיפשית - הרדודה, כי השמח חשוב מהתלמיד חכם.

ישראליק

הודעהעל ידי ישראליק » ב' אוקטובר 31, 2016 1:43 am

אם אינך יודע להעריך את שומרי הגחלת סימן כי אצלך הגחלת כבויה

לא תמיד זה אמת, הי' פעם ששני חברים מתלמידי מוהרנ"ת מברסלב זצ"ל נסע לאיזה עיר ודרש שם אחד מהמגידים מדור הקודם, וכל הציבור בביהכ"נ בכו, אבל התלמידים של רבי נתן לא בכו וכל הדרשה לא ריגש אותם בכלל, ודבר זה מאד כאב להמגיד, ואמר שלכל אחד יש הניצוץ שלו, וצריכים מפך ללהבה, אבל כנראה שאצלכם כבר נכבה הניצוץ

כשסיפרו זאת לרבי נתן, אמר: מאן יימר שהמגיד הזה הוא המפוח שלכם, אולי יש עוד מפיחים...

סמל אישי של המשתמש
ארזי ביתר

הודעהעל ידי ארזי ביתר » ב' אוקטובר 31, 2016 7:46 am

ישראליק כתב:
אם אינך יודע להעריך את שומרי הגחלת סימן כי אצלך הגחלת כבויה

לא תמיד זה אמת, הי' פעם ששני חברים מתלמידי מוהרנ"ת מברסלב זצ"ל נסע לאיזה עיר ודרש שם אחד מהמגידים מדור הקודם, וכל הציבור בביהכ"נ בכו, אבל התלמידים של רבי נתן לא בכו וכל הדרשה לא ריגש אותם בכלל, ודבר זה מאד כאב להמגיד, ואמר שלכל אחד יש הניצוץ שלו, וצריכים מפך ללהבה, אבל כנראה שאצלכם כבר נכבה הניצוץ

כשסיפרו זאת לרבי נתן, אמר: מאן יימר שהמגיד הזה הוא המפוח שלכם, אולי יש עוד מפיחים...

מפוחים יש עוד אולי, אבל הערכה אינה קשורה לכאן.

אדם שלא מעריך ת"ח שאינו בשמחה ושוקל להעדיף עליו בהערכתו ע"ה מדאורייתא ומדרבנן משום שהוא מפגין שמחה, הרי הוא בבעיה חמורה!!!

ובכוונה תחילה כתבת 'מפגין' שמחה. משום שכך מקובלנו מהתורה ומעבדיו הנביאים בכמה וכמה מקומות, וכן בכל הדורות כל גדולי אומתנו העידו על כך, שאין דבר המשמח יותר מתורה.

אביא בזאת לדוגמא בעלמא את אמרתו של מרן בעל דברי שמואל זי"ע: 'כאשר נפשי עגומה עלי - הריני לומד דף גמרא וירווח לי. אם עגמת נפשי גדולה יותר - הריני צריך להרוויח לה בלימוד שני דפי גמרא. והצער הגדול ביותר שישנו - יפוג מהאדם בלימוד שלושה דפי גמרא'. כל העצות האחרות לשמחה, לא נראה לענ"ד וכן לא נראה בעיניים, שמועילות יותר מלימוד התורה בכהוא זה. בד"כ, הן מועילות הרבה פחות.

חזור אל “בית המדרש”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 344 אורחים