בעניני השדים

דברי תורה, עיוני שמעתתא, חידושי אגדה וכל פטפוטיא דאורייתא טבין
זאב ערבות

Re: בעניני השדים

הודעהעל ידי זאב ערבות » ה' ינואר 10, 2019 11:57 pm

ההוא דאמר כתב:
זאב ערבות כתב:האם "כל" הראשונים היו בעלי רוח הקודש לדעת בוודאות מה סיבת מותו של האבן עזרא? אך ניחא אומר לי שזה בגלל הכלבים, אך מנין לו שהכלבים היו שדים? ובלי שיהיו שדים לא ניתן למות מפחד כשמתקיפים כלבים? מי שהותקף ע"י כלב יודע למה אני מתכווין.

מה שאתה יודע, גם אם הוא ידע.
ואם בכל אופן הוא כתב זאת בספרו שהיו אלו שדים, והוא אדם נאמן המוזכר בספרות הראשונים. סביר להניח, שלא כתב קונספירציות שונות. אלא היתה לו איזהו ידיעה בנושא. מה שאין לנו.

איני ח"ו מערער על אמינותו ואיש אינו סובר שיש כאן קונספירציה, אך אם מדובר בכלבים, מה ההכרח להוסיף שאלו היו שדים? כלבים המתקיפים מפחידים מספיק כדי שיגרמו לאדם למות משבץ לב או משהו דומה. לי קרה שכמעט עליתי עם האופניים על נחש אפריקאי ירוק הנחשב לאחד הארסיים ביותר בעולם, פי כמה וכמה מהצפע וממש בשניה האחרונה בלמתי, תאמין לי כמו שאומרים לבי פרח מקרבי. עד היום כשאני חושב על כך אני מקבל צמרמורת.

יאיר

הודעהעל ידי יאיר » ו' ינואר 11, 2019 12:51 am

הרב זאב, אני מקנא בך ובחיים המרתקים שאתה עובר!

עמקן

הודעהעל ידי עמקן » ו' ינואר 11, 2019 1:12 am

זאב ערבות כתב:אתה מצפה שאזכור מה שקראתי לפני 45 שנה? בכל אופן לא רק האנגלים אלא ספרות הגויים בכלל מלאה בכל מיני יצורים מפחידים ומבעיטים כגון פרנקנשטיין (מין גולם) וכדומה וצ"ע אם היה לכך השפעה עלינו וכפי שיוכיח ר' רוזנברג הנ"ל עם סיפוריו שעיבד מספרות גויים.

יש טוענים שהסיפור של פרנקנשטיין בא מהשראת הסיפורים על הגולם.
לא שהסיפורים על הגולם בהכרח אמיתיים יותר.
נערך לאחרונה על ידי עמקן ב ו' ינואר 11, 2019 8:56 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

קראקובער

הודעהעל ידי קראקובער » ו' ינואר 11, 2019 8:26 am

ההוא דאמר כתב:
זאב ערבות כתב:האם "כל" הראשונים היו בעלי רוח הקודש לדעת בוודאות מה סיבת מותו של האבן עזרא? אך ניחא אומר לי שזה בגלל הכלבים, אך מנין לו שהכלבים היו שדים? ובלי שיהיו שדים לא ניתן למות מפחד כשמתקיפים כלבים? מי שהותקף ע"י כלב יודע למה אני מתכווין.

ואם בכל אופן הוא כתב זאת בספרו שהיו אלו שדים, והוא אדם נאמן המוזכר בספרות הראשונים. סביר להניח, שלא כתב קונספירציות שונות. אלא היתה לו איזהו ידיעה בנושא. מה שאין לנו.

שאלה אגבית: האם מישהו שמוצטט רק באחרונים יכול לחלוק על מישהו שמוצטט בראשונים...?

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » א' ינואר 13, 2019 2:43 am

זאב ערבות כתב:
ההוא דאמר כתב:האם "כל" הראשונים היו בעלי רוח הקודש לדעת בוודאות מה סיבת מותו של האבן עזרא? אך ניחא אומר לי שזה בגלל הכלבים, אך מנין לו שהכלבים היו שדים? ובלי שיהיו שדים לא ניתן למות מפחד כשמתקיפים כלבים? מי שהותקף ע"י כלב יודע למה אני מתכווין.

ראיתי מובא מהספר מצוות בשמחה מאת הגר"י זילברשטיין את הקטע המצורף שבו מובא בשם מקובלים ש"נשמתם של מוסרים מתגלגלת בכלבים" ! אז אולי האבן עזרא נבעת מזה שראה את נשמתם של המוסרים?
קבצים מצורפים
כלבים.jpg
כלבים.jpg (57.43 KiB) נצפה 162 פעמים

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ב' ינואר 14, 2019 4:29 am

אשכול בענין שדים בשער שכם
viewtopic.php?f=7&t=2409

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ב' ינואר 14, 2019 6:45 am

ההוא דאמר כתב:

אשכול בנושא האם מותר לפקפק במעשה שמובא כ'שמועה' באחד הראשונים
viewtopic.php?f=7&t=4978

סעדיה

הודעהעל ידי סעדיה » ב' ינואר 14, 2019 7:42 am

מרדכי ש. כתב:
ידועה השגת הגר"א על הרמב"ם (יו"ד קעט) ובשם הרמ"מ מקוצק מקובל שכיון שהרמב"ם פסק שאין שדים, התחשבו בשמים בדבריו ואכן מאז אין שדים.. (יעוין באורך במאמרי שצוין בהודעה הקודמת). נראה שהספרות התורנית תומכת בתירוץ זה...
(כעי"ז גם כתבו אחרים, שמאז שפסקה הנבואה פסק הכישוף וגם השדים. כך כתב גם הרב קמינצקי בספרו אמת ליעקב, עי' במאמרי הנ"ל).

עי' גם בשיחות לספר בראשית (מהרב נבנצאל) עמ' כ"ז.

חזור אל “בית המדרש”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 39 אורחים