מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

כניסה לאונברסיטה - בית מינות?!

דברי תורה, עיוני שמעתתא, חידושי אגדה וכל פטפוטיא דאורייתא טבין
תם מה הוא אומר

כניסה לאונברסיטה - בית מינות?!

הודעהעל ידי תם מה הוא אומר » ד' נובמבר 14, 2018 11:47 am

נתבקשתי להעלות

אדם שעובר ליד "אונברסיטה", בא"י, והוצרך להכנס לאיזה צורך, האם מותר - או אסור, היות וחשיב כבית מינות, שהרי מלמדים שם כפירה ומינות, או"ד י"ל דכיון שאינו מיוחד למינות, שאני.

החושב

Re: כניסה לאונברסיטה - בית מינות?!

הודעהעל ידי החושב » ד' נובמבר 14, 2018 1:40 pm

תם מה הוא אומר כתב:היות וחשיב כבית מינות, שהרי מלמדים שם כפירה ומינות

מה מקור הנתונים שעליו מתבססת קביעה זו?
בכל אופן, גם אם יש איזה מרצה להיסטוריה או לתנ"ך שמדבר דברי כפירה, לכאורה הוא לא בא לטעון שדבריו הם אמת אבסולוטית, אלא מסביר על תאוריה כזו או אחרת. הסטודנטים צריכים לדעת את התאוריה, אבל אין כלל דיבור על כך שהם צריכים לקבל אותה.
ואפילו אם המרצה עצמו חושב שזו האמת, זה עדיין אינו משליך על הדמות של האוניברסיטה כולה.

תם מה הוא אומר

הודעהעל ידי תם מה הוא אומר » ד' נובמבר 14, 2018 1:46 pm

לדעתי ברור שהוא מקום שמלמדים שם דברי כפירה, לא נראה לי שתמצא שם איזה מרצה שמרצה לאור קבלת חז"ל.

----
העירוני באישי לדון לגבי "הספריה הלאומית" בעיה"ק ירושלים, אם נכלל בחקירה זו.

ואאל"ט יש "חרם" של הגרי"ח זוננפלד זצ"ל על הנכנס לספריה הלאומית, היות ומכניסים שם ספרי מינות ואפיקורסות שדינם להשרף.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ד' נובמבר 14, 2018 1:51 pm

תם מה הוא אומר כתב:נתבקשתי להעלות

אדם שעובר ליד "אונברסיטה", בא"י, והוצרך להכנס לאיזה צורך, האם מותר - או אסור, היות וחשיב כבית מינות, שהרי מלמדים שם כפירה ומינות, או"ד י"ל דכיון שאינו מיוחד למינות, שאני.

ואם זו אוניברסיטה בחו"ל? (למשל האוניברסיטאות/מכללות בהן לומדים בחורי ישיבות נר ישראל באלטימור או ר' חיים ברלין ועוד ועוד?)

תם מה הוא אומר

הודעהעל ידי תם מה הוא אומר » ד' נובמבר 14, 2018 1:55 pm

אין הכי נמי
[אני לא מבין, בחורי ישיבה לומדים באונ'?]

החושב

הודעהעל ידי החושב » ד' נובמבר 14, 2018 1:56 pm

תם מה הוא אומר כתב:לדעתי ברור שהוא מקום שמלמדים שם דברי כפירה, לא נראה לי שתמצא שם איזה מרצה שמרצה לאור קבלת חז"ל.

א. על איזה סוג מרצים אתה מדבר? רוב רובם מדברים על הנושאים שבכלל לא קשורים לקבלת חז"ל. במיוחד במדעים הראליים (כימיה, פיזיקה, מתמטיקה ועוד).

ב. אם מרצה מלמד על מיתולוגיה יוונית - יש בזה איזו בעיה? ברור שלא. הרי אף אחד לא מאמין בזה, ומספרים רק במה האמינו פעם.
באותה מידה (אולי) ניתן לומר גם על הדברים שיש גם היום אנשים שמאמינים בהם. עדיין, הלימוד של הגישה לא מחייב כלל לקבל אותה.

תם מה הוא אומר

הודעהעל ידי תם מה הוא אומר » ד' נובמבר 14, 2018 2:03 pm

אני ב"ה לא יודע באמת מה מלמדים שם, ובעז"ה שגם לא נדע מצרות.
מה שכן,
אני יודע שגדול"י מזהירים על האיסור ללכת לאונ' וכיוצ"ב לא מפני פריצות (שלזה כבר הוקמו מקומות בסינון) - אלא מפני כפירה
אני טועה?

קראקובער

הודעהעל ידי קראקובער » ד' נובמבר 14, 2018 2:03 pm

תם מה הוא אומר כתב:----

ואאל"ט יש "חרם" של הגרי"ח זוננפלד זצ"ל על הנכנס לספריה הלאומית, היות ומכניסים שם ספרי מינות ואפיקורסות שדינם להשרף.

ל"צ להגיע לזה היות שיש גם חרם לדבר עברית וכמעט לא יתכן לא להיכשל בזה בספרייה.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ד' נובמבר 14, 2018 2:09 pm

תם מה הוא אומר כתב:אני ב"ה לא יודע באמת מה מלמדים שם, ובעז"ה שגם לא נדע מצרות.
מה שכן,
אני יודע שגדול"י מזהירים על האיסור ללכת לאונ' וכיוצ"ב לא מפני פריצות (שלזה כבר הוקמו מקומות בסינון) - אלא מפני כפירה
אני טועה?

לא הבנתי. על מכללות אקדמאיות בהן מלמדים רק מחשבים או ראיית חשבון וכיו"ב, גדול"י אינם מזהירים? והלא בהן אין שום חשש מינות.

תם מה הוא אומר

הודעהעל ידי תם מה הוא אומר » ד' נובמבר 14, 2018 2:09 pm

יש כאן שאלה רצינית, בלי ליצנות בבקשה.
החרם היה על קהילות מסויימות.
(הספרדים לכו"ע לא נכללו בחרם על "עברית").
וכמדומה שלגבי חרם זה היה איזה הוראה של הגריש"א זצ"ל.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ד' נובמבר 14, 2018 2:15 pm

תם מה הוא אומר כתב:אין הכי נמי
[אני לא מבין, בחורי ישיבה לומדים באונ'?]

כן, ידידי. בארה"ב חלק ניכר מבחורי הישיבות לומדים בשעות הערב לימודים אקדמאיים באוניברסיטאות או במכללות, והנהלת הישיבות משתדלת גם שהמבנה של סדרי הישיבה יאפשר את זה.

תם מה הוא אומר

הודעהעל ידי תם מה הוא אומר » ד' נובמבר 14, 2018 2:17 pm

קשה לי לקבל לשה"ר כזה.

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ד' נובמבר 14, 2018 2:22 pm

כבר העירו לך ששמך נאה לך...

קו ירוק

הודעהעל ידי קו ירוק » ד' נובמבר 14, 2018 2:23 pm

מצפים מר' זאב ערבות לברר זאת

תם מה הוא אומר

הודעהעל ידי תם מה הוא אומר » ד' נובמבר 14, 2018 2:23 pm

אתה הוא שהערת..
והרוצה להחכים ידרים..

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ד' נובמבר 14, 2018 2:25 pm

מה יש פה לברר. זה כמו שיבואו לאיזה יהודי חסידי ישיש ויספרו לו שיש תלמידי ישיבות של ממש שיוצאים בערב ואוכלים בפיצרייה והוא יסרב להאמין... לצערנו לא הכל הולך כמו שהיינו רוצים שיהיה.

ישא ברכה

הודעהעל ידי ישא ברכה » ד' נובמבר 14, 2018 2:30 pm

בעז"ה

יש כאן שני נידונים.
1. יש מושג שנקרא בית עבודה זרה, מקום שעובדים בו לאלהים אחרים, וזה המקום שאסור להיכנס אליו. בית מינות זה לא בית ע"ז, אלא מקום שמלמדים בו דעות כפרניות. האם יש איסור להיכנס לבית מינות? צריך מקור מסברא או מקרא.
2. אוניברסיטה מורכבת מהמון תחומים וענינים, בחלקם אכן מלמדים דעות כנגד אמונת ותורת ישראל. אבל יש הרבה תחומים שאין בהם סתירות לאמונה ולתורה. האם תיאסר הכניסה לתחומים אלו מחמת הלימודים האחרים? לכאורה לא.

תם מה הוא אומר

הודעהעל ידי תם מה הוא אומר » ד' נובמבר 14, 2018 2:35 pm

דרומי כתב:מה יש פה לברר. זה כמו שיבואו לאיזה יהודי חסידי ישיש ויספרו לו שיש תלמידי ישיבות של ממש שיוצאים בערב ואוכלים בפיצרייה והוא יסרב להאמין... לצערנו לא הכל הולך כמו שהיינו רוצים שיהיה.

כתבו כאן למעלה שהנהלת הישיבה מסדרת שכך זה ייצא.
ויש הבדל בין פיצה וכו' לאונ'.
נערך לאחרונה על ידי תם מה הוא אומר ב ד' נובמבר 14, 2018 2:49 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

תם מה הוא אומר

הודעהעל ידי תם מה הוא אומר » ד' נובמבר 14, 2018 2:37 pm

ת"ח אחד שלח לי כך,
מי שברר נושא זה כשמלה הוא האדמו"ר מסאטמר בספרו ויואל משה, שם הוא דן לגבי "בית המינים" של הכנסת ובתי המשפט,

כעת אינו תח"י, מי יוכל לבדוק אם יש לו התייחסות לגבי האונ'?

חבר פורום אוצר החכמה

הודעהעל ידי חבר פורום אוצר החכמה » ד' נובמבר 14, 2018 2:54 pm

תשובת הרב יאלעס (להרב דייטש אבד"ק העלמיץ מח"ס טהרת יו"ט)
בענין כניסה לבית עקד ספרים שע"י סמינר הרפורמי
דברי אפרים.PDF
(519.21 KiB) הורד 216 פעמים

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ד' נובמבר 14, 2018 2:58 pm

בטח גם לא תקבלו את הלשה"ר (סליחה, הוצש"ר..) שבמרבית הישיבות קטנות בארה"ב (עכ"פ הליטאיות, דרך אגב, ר' דרומי איך בישי"ק של חב"ד?), כמדומה שברובן המוחלט, לומדים בשעות אחה"צ-ערב לימודי חול ונבחנים עבור "תעודת בגרות".

ידידיי המנותקים, האם באמת לראשונה בחייכם אתם נחשפים לעובדות המרעישות (בלשונו של התם, "לשה"ר") שבכמעט כל הישיבות הוותיקות והמפורסמות של ארה"ב (בהן כיהנו גדולי הדור זי"ע) לומדים בערבים לימודים אקדמאיים? כך ב'תורה ודעת', בנר ישראל באלטימור, בתפארת ירושלים, ברבינו חיים ברלין וכו' וכו'. ברור שגדולי אמריקה הסכימו לכך רק בדיעבד (ודברי מרנא הגרמ"פ זי"ע בתשובותיו ברור מיללו), ועפ"י רוב זה היה לגמרי לא לרוחם, אבל למעשה, מטעמים שונים, זו המציאות שנוצרה שם. ואכן הישיבות מאפשרות את זה, זה ממש לא משהו שנעשה בגניבה כ"א בתיאום מסודר עם הנהלת הישיבה שבפירוש מאפשרת את זה (כמובן זו היא בדר"כ דרישה של ההורים).

אמנם כמדומה שההשפעה הישראלית חדרה וחודרת וכבר יש שמה לא מעט ישיבות ההולכות בדרכה של לייקווד, כך נדמה לי, אני מקווה שאני לא טועה...

בכל אופן, כדאי לנו להתבגר ולהתרגל שלא את הכל אפשר לצבוע שחור או לבן. כדאי לנו ללמוד לראות דברים בפרספקטיבה מאוזנת ולא להשתעבד למסורת הגננות.

נ"ב:
מה באמת המאזן כיום בין הישיבות בארה"ב, כמה כמה, האם במרביתן לומדים לימודי חול או שכיום כבר מרביתן על טהרת הקודש, באמת מעניין לדעת, וכבר נכב"ב קצת בעבר. אבל אולי אכן חביב הפורום ידידינו משמח הלבבות הרב ר' זאב ערבות שליט"א יוכל להחכימינו בנתונים יותר מדוייקים. (יש גם את הרב ר' ליטוואק בודאפעשטער שליט"א מעיר התורה לייקווד ועוד ועוד).
נערך לאחרונה על ידי פרנקל תאומים ב ד' נובמבר 14, 2018 2:59 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

תם מה הוא אומר

הודעהעל ידי תם מה הוא אומר » ד' נובמבר 14, 2018 2:58 pm

הוא לא דן כלל מצד בית מינות.
רק מצד מקום שנבנה ע"י חילול שב"ק.

תם מה הוא אומר

הודעהעל ידי תם מה הוא אומר » ד' נובמבר 14, 2018 3:04 pm

הרב פ"ת,
אם זה לא נעשה על דעתם /רוחם של גדולי ישראל,
כנראה שזה כן שחור לבן, והכרעת גדולי ישראל שהם בצד השחור..

בחזרה לעיקר האשכול,
אני חוזר ושואל:
1. האם יש דין בית מינות לאונ'?
2. האם מותר להכנס לספריה הלאומית? [ואם יש חרם על זה].

מקדש מלך

הודעהעל ידי מקדש מלך » ד' נובמבר 14, 2018 3:08 pm

אני חושב שהתשובה ברורה להיתר.
לא מצינו מקור לאיסור (בית מינות הוא מקום מיועד למינות), לא מצינו יהודים שומרי תורה ומצוות שנזהרים מזה (פרט, אולי, לקנאים, שאין להביא מהם ראייה), ולא שמענו לגדולי הדור שיעוררו בזה. זה בינתיים, עד יבוא חדש עלינו.

החושב

הודעהעל ידי החושב » ד' נובמבר 14, 2018 4:22 pm

ישא ברכה כתב:1. יש מושג שנקרא בית עבודה זרה, מקום שעובדים בו לאלהים אחרים, וזה המקום שאסור להיכנס אליו. בית מינות זה לא בית ע"ז, אלא מקום שמלמדים בו דעות כפרניות. האם יש איסור להיכנס לבית מינות? צריך מקור מסברא או מקרא.

רש"י מסכת עירובין דף יח עמוד ב
ולא אחרי עבודת גלולים - שמא ימשך אחריה, וכתיב הרחק מעליה דרכך ואמרינן (עבודה זרה יז, א): זו האפיקורסות.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ד' נובמבר 14, 2018 5:30 pm

קו ירוק כתב:מצפים מר' זאב ערבות לברר זאת

האם זו מחמאה? מן הסתם לידידנו תוכן יש יותר ידע בנושא שכן הוא מגידולי הישיבות של ארה"ב, אך זה בכללותו נכון שעד לתקופה האחרונה ברוב הישיבות הליטאיות הרבה מהבחורים הלכו לקולג' וישיבת נר ישראל היא בעצמה אף קולג' אם כי בשנים האחרונות הרבה מהישיבות התחרדו וישרו קו עם הישיבות בא"י ואו שאסרו זאת או שראו זאת בעין לא יפה. כידוע פה לא מתיחסים בצורה שלילית לאלו שרוצים ללכת בדרך של ריחים על צוארו והרבה לאחר כמה שנות לימוד בכולל יוצאים לעבוד. כמובן פה אין את הבעיה עם הצבא. כמו כן יש כמה קולג'ים המיועדים לשומרי שבת כך שבאופן תיאורטי יש פחות בעיות כיון שלא מלמדים שם דברי כפירה ואכן בישיבה יוניברסיטי לימדו ומלמדים הרבה ת"ח חשובים. לפני כמה שנים נפטר אחד מאותם ת"ח ובמאמר שפורסם לזכרו ע"י בניו הכחישו את העובדה שלימד שם. קם על זה רעש הכיצד ניתן להכחיש זאת שכן הרבה מתלמידיו שם מתהלכים ביננו? כמו כן זכור לי שלפני כ38 שנים רב דן סגל התקבל כמשגיח בישיבת מיר בברוקלין ומיד אסר על הבחורים ללכת לקולג' וקם רעש גדול מהתלמידים עקב כך עד שכעבור זמן קצר התקפל וחזר לארץ. אני מקווה שאין בפרסום ידיעה זו לשון הרע.

המעיין

הודעהעל ידי המעיין » ד' נובמבר 14, 2018 5:38 pm

תם מה הוא אומר כתב:נתבקשתי להעלות

וא"ת והיאך מותר להכנס לאינטרנט כגון לפורום אוצר החכמה והלא אין לך מקום שמלמדים בו מינות וע"ז יותר מהאינטרנט. וי"ל דאה"נ שאסור ואינו מותר אלא באינטרנט מסונן שעל ידי זה נפרד השם ואינו נחשב מקום אחד עם המקומות האלה וכמנהג שלומי אמוני ישראל. ומעתה יש לומר שהוא הדין גם באוניברסיטה כיוון שאין רשאי אדם להכנס להרצאה בלא ששילם על הקורס נחשבת כאוניברסיטה מסוננת והמיקל באינטרנט מסונן ק"ו שיכול להקל גם בזה.

אבני גזית

הודעהעל ידי אבני גזית » ד' נובמבר 14, 2018 5:48 pm

פרנקל תאומים כתב:בטח גם לא תקבלו את הלשה"ר (סליחה, הוצש"ר..) שבמרבית הישיבות קטנות בארה"ב (עכ"פ הליטאיות, דרך אגב, ר' דרומי איך בישי"ק של חב"ד?), כמדומה שברובן המוחלט, לומדים בשעות אחה"צ-ערב לימודי חול ונבחנים עבור "תעודת בגרות".

ולכן המדקדקים לא קוראים למוסדות הללו בשם 'ישיבה', כי ההגדרה הזו מיועדת למקום שמנותק מכל העולם ויושבים שם (עכ"פ בתכנון ובסדר יום...) רק על עסק התורה.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ד' נובמבר 14, 2018 6:04 pm

אבני גזית כתב:
פרנקל תאומים כתב:בטח גם לא תקבלו את הלשה"ר (סליחה, הוצש"ר..) שבמרבית הישיבות קטנות בארה"ב (עכ"פ הליטאיות, דרך אגב, ר' דרומי איך בישי"ק של חב"ד?), כמדומה שברובן המוחלט, לומדים בשעות אחה"צ-ערב לימודי חול ונבחנים עבור "תעודת בגרות".

ולכן המדקדקים לא קוראים למוסדות הללו בשם 'ישיבה', כי ההגדרה הזו מיועדת למקום שמנותק מכל העולם ויושבים שם (עכ"פ בתכנון ובסדר יום...) רק על עסק התורה.

וכי איך קוראים לדעתך למקומות אלו? מנין לך הגדרה זו שישיבה היא מקום שמנותק מכל העולם? כמדומני שת"ח צריך להיות בקי בהויות העולם, אז אולי ללכת למקומות אלו זו בעיה, אך מה עם תלמיד ישיבה או אברך רוצה להשתלם בביתו ע"י קורסים בכתב או דרך האינטרנט, או בקורסים פרטיים. כלומר האם אתה אומר שאסור ללמוד דבר פרט לעסק התורה? הלא היו הרבה מחכמי ישראל שהיו בקיאים במדעים ובהוויות העולם. מנין היה להם ידע זה?

תם מה הוא אומר

הודעהעל ידי תם מה הוא אומר » ד' נובמבר 14, 2018 6:05 pm

עי' אגרות חזו"א.

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ד' נובמבר 14, 2018 6:08 pm

אם אינני טועה, יש בארה"ב שקוראים גם לבתי חינוך של בנות בשם 'ישיבה'

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ד' נובמבר 14, 2018 6:16 pm

תם מה הוא אומר כתב:לדעתי ברור שהוא מקום שמלמדים שם דברי כפירה, לא נראה לי שתמצא שם איזה מרצה שמרצה לאור קבלת חז"ל.

----

דברים אלו נותנים הזדמנות לשאול את השאלה הבאה שאני שואל בתמימות בגדר תם מה הוא שואל: ומה יהיה כאשר המדינה תהיה יום אחד בשליטת המפלגות החרדיות? האם הדבר הראשון בסדר היום יהיה לסגור את האונברסטיאות ולהפכם לבתי מדרשות וסמינרים ולשרוף את כל ספרי המינות הנמצאים בהם? אני שואל ברצינות. לדברי תמה"א אין ספק מה התשובה (לבולדוזרים יהיה הרבה תעסוקה להרוס את כל בתי המינות, המסגדים, הכנסיות והפריצות).

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ד' נובמבר 14, 2018 6:17 pm

דרומי כתב:אם אינני טועה, יש בארה"ב שקוראים גם לבתי חינוך של בנות בשם 'ישיבה'

זה לא ידוע לי במחוזות החרדים. אולי אצל אלה המתקראים כאן מודרניים אך איני מתמצא מה נעשה אצלם.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ד' נובמבר 14, 2018 6:22 pm

יתכן שכבר כתבתי זאת אך בזמנו היה ליד ישיבת חיים ברלין ברחוב coney island בית קולנוע ומהבנין היה יוצא מן מבנה דמוי כיפה מעל המדרכה עד הכביש בכדי שאנשים לא ירטבו כשיורד גשם, ות"ח חשוב מהישיבה כל פעם שעבר שם ירד לכביש ועקף מהכביש את המבנה למרות הסכנה שבדבר שכן זה כביש סואן עם 3 נתיבים לכל כיוון, כיון שסבר שהטומאה של המבנה בוקעת ונמצאת אף מתחת לכיפה זו.

תם מה הוא אומר

הודעהעל ידי תם מה הוא אומר » ד' נובמבר 14, 2018 6:23 pm

ר' זאב,
גם אם המדינה תהיה בשליטת המפלגות החרדיות, עדיין הם תחת "דמוקרטיה" ולא יוכלו לעשות זאת.

כנראה צריך להעמיד השאלה, בגוונא שנזכה לגאולה השלימה בב"א, ואם כן - התשובה ברורה.

אבני גזית

הודעהעל ידי אבני גזית » ד' נובמבר 14, 2018 6:32 pm

זאב ערבות כתב:
אבני גזית כתב:

וכי איך קוראים לדעתך למקומות אלו? מנין לך הגדרה זו שישיבה היא מקום שמנותק מכל העולם? כמדומני שת"ח צריך להיות בקי בהויות העולם, אז אולי ללכת למקומות אלו זו בעיה, אך מה עם תלמיד ישיבה או אברך רוצה להשתלם בביתו ע"י קורסים בכתב או דרך האינטרנט, או בקורסים פרטיים. כלומר האם אתה אומר שאסור ללמוד דבר פרט לעסק התורה? הלא היו הרבה מחכמי ישראל שהיו בקיאים במדעים ובהוויות העולם. מנין היה להם ידע זה?

זה שת"ח צריך להיות בקי - לשיטתך - בהוויות העולם, לא אומר שצריך לקרוא למקום בשם ישיבה.
גם אם צריך ללכת למכולת, לא צריך לקרוא למכולת בשם 'ישיבה'.

מקום שמלמדים בו מתמטיקה וגיאוגרפיה, קשה לכנות בשם 'ישיבה'.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ד' נובמבר 14, 2018 6:35 pm

תם מה הוא אומר כתב:ר' זאב,
גם אם המדינה תהיה בשליטת המפלגות החרדיות, עדיין הם תחת "דמוקרטיה" ולא יוכלו לעשות זאת.

כנראה צריך להעמיד השאלה, בגוונא שנזכה לגאולה השלימה בב"א, ואם כן - התשובה ברורה.

מדוע אתה אומר זאת? בדיוק כמו שהמערך כששלט בממשלה עשה במדינה כרצונו וניסה בכל כוחו לעקור את הדת ולהכריח את הבנות ללכת לצבא (ולולא החזון אי"ש ועמידתו האיתנה בפרץ מי יודע אם לא היו מצליחים), תראה מה עשו לבני תימן! מי ששולט בכנסת והממשלה בידו ולא צריך לעשות הסכמים קואליציונים יכול לעשות פחות או יותר מה שהוא רוצה ולחקוק חוקים חדשים. כמובן לשם כך צריך לבטל את בית המשפט העליון.

תם מה הוא אומר

הודעהעל ידי תם מה הוא אומר » ד' נובמבר 14, 2018 6:38 pm

אפשר לשנות מגמה, וזה בודאי.
את עיקר התשובה ענית בסוף דבריך.
נערך לאחרונה על ידי תם מה הוא אומר ב ד' נובמבר 14, 2018 6:40 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

מקדש מלך

הודעהעל ידי מקדש מלך » ד' נובמבר 14, 2018 6:38 pm

זאב ערבות כתב:

----

דברים אלו נותנים הזדמנות לשאול את השאלה הבאה שאני שואל בתמימות בגדר תם מה הוא שואל: ומה יהיה כאשר המדינה תהיה יום אחד בשליטת המפלגות החרדיות? האם הדבר הראשון בסדר היום יהיה לסגור את האונברסטיאות ולהפכם לבתי מדרשות וסמינרים ולשרוף את כל ספרי המינות הנמצאים בהם? אני שואל ברצינות. לדברי תמה"א אין ספק מה התשובה (לבולדוזרים יהיה הרבה תעסוקה להרוס את כל בתי המינות, המסגדים, הכנסיות והפריצות).

כבר דנו בכיוצ"ב
viewtopic.php?f=51&t=35152
viewtopic.php?f=55&t=27116

(אגב, במבט ראשון עושה רושם שהדברים נידונו שם בצורה רדודה. יש הרבה מה להעמיק בעניין).
נערך לאחרונה על ידי מקדש מלך ב ד' נובמבר 14, 2018 6:51 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

מקדש מלך

הודעהעל ידי מקדש מלך » ד' נובמבר 14, 2018 6:46 pm

תם מה הוא אומר כתב:אפשר לשנות מגמה, וזה בודאי.
את עיקר התשובה ענית בסוף דבריך.

לא ענית כלום. זה גופא השאלה, האם יעלו עם D9 על בית המשפט העליון, שהרים יד בתורת משה, ודן על פי חוקי המינים.

חזור אל “בית המדרש”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 99 אורחים