מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

סיאנס, מותר או לא?

דברי תורה, עיוני שמעתתא, חידושי אגדה וכל פטפוטיא דאורייתא טבין
מתהלך

Re: סיאנס, מותר או לא?

הודעהעל ידי מתהלך » ה' יולי 11, 2019 12:01 am

יואל שילה כתב:
מקדש מלך כתב:
יואל שילה כתב:מה הכוונה?
היו חיילים פעמים רבות סביב השולחן, היה לוח עם אותיות, שאלו שאלות, הכוס זזה והצביעה על האותיות [לא יודע בדיוק איך], בשאלות דתיות מדי - התפוצצה.
מה כאן יכול להיות פסיכולוגיה?

זזה מעצמה, או שהחיילים נוגעים 'בלי להזיז אותה'. לפי המוסבר בויקיפדיה, בסיאנס הקלאסי נוגעים בכוס 'והיא זזה מעצמה....'
אני לא מומחה גדול מידי. פשוט תראה מה שכתוב שם, או במכלול חרדי.

נו באמת, זזה בעצמה בלי שיגעו בה, ואין המכלול מכחיש את החי.
ברוך השם לא השתתפתי בעצמי, אולם נאמן עלי בעל הסיאנס, שהיה ידיד בצבא, וגם 'בנאדם'.

אני לא מאמין, ואני מוכן להתחייב כאן בפומבי לתת 3,000 ש"ח למי שיראה לי שזה אמיתי (ע"י גוי או מה שלא יהיה).
והסיבה שאינני מאמין היא לא בגלל שאני חושב שזה לא יכול להיות, בוודאי שיכול להיות, והדעה הרווחת היא שגם היו דברים מעולם ודלא כהרמב"ם בזה.
אבל בזמנינו לא שמענו כלל כישופים אמיתיים, והוא כנראה חלק מההסתר פנים, ואולי גם בגלל שהיום כשהכל מתועד, זה ישלול את הבחירה באמונה שיש כח מעל הטבע.
ולשם דוגמא, וכי יעלה על דעתכם שדבר כזה יעבוד ולא יהיו ביוטיוב אלפי סרטונים של זה?
תמהני על ק"ק דכאן שקונים את זה כל כך בקלות.

עקביה

הודעהעל ידי עקביה » ה' יולי 11, 2019 12:04 am

יאיר, איכה?...

רעואל המדייני

הודעהעל ידי רעואל המדייני » ה' יולי 11, 2019 9:45 pm

בתבונה כתב:הגר"מ גרוס (באורייתא יז תשנג קיז-קיט) מביא מהגר"ש קלוגר (שו"ת טעם ודעת מהדו"ג יו"ד סי' מ"ח) שיש בסיאנס איסור קסם או כישוף.

אולי סברתו כמו שכתבו הרב מקדש מלך והרב אוצר החכמה, שדורש אל המתים שאינו מכשף היינו ללא תוצאה שנראית כשינוי הטבע, ואילו בסיאנס הטענה היא שהכוס נע לא בדרך הטבע.

לגבי מכשף אה"נ שכך כוונתו, כדברי רמק"מ.

לגבי קוסם נפלאתי מאד, הלא כל הראשונים שראיתי פירשו שקוסם הינו ניסיון לדעת עתידות ולהחליט מה לעשות.
הרמב"ם פירש דווקא על מי שמנסה להשיג התגלות כלשהיא, ויש שפירשו על מי שעושה כעין ניחוש [הטלת מטבע].

בפרק שביעי בגיטין משמע שגם לדעת נסתר בהווה הוא בכלל קסם: לקסום מאי דאיתא תותיה.

ביליצר

הודעהעל ידי ביליצר » ה' יולי 11, 2019 10:02 pm

האם יש כאן מוכנים לארגן קבוצה של גויים לסיאנס עם רשימת שאלות ? מוכן להשתתף בסכום מכובד !

איש פלוני
יצירת קשר:

הודעהעל ידי איש פלוני » ו' יולי 12, 2019 1:28 am

מתהלך כתב:ולשם דוגמא, וכי יעלה על דעתכם שדבר כזה יעבוד ולא יהיו ביוטיוב אלפי סרטונים של זה?

תעשה חיפוש בגוגל "סיאנס יוטיוב" ותמצא מאות כאלו. (כמובן שהכל חסום לי, ואין לי מושג אם רואים שם שזז לבד או עם מישהו, אבל כמה ששמעתי אמורים להניח יד על הכוס ולהרגיש את הכוס נעה. יש גם מקרים שהכוס זזה ממש לבד, אבל לא נפוץ בכלל).

רעואל המדייני

הודעהעל ידי רעואל המדייני » א' יולי 14, 2019 9:10 pm

ביליצר כתב:האם יש כאן מוכנים לארגן קבוצה של גויים לסיאנס עם רשימת שאלות ? מוכן להשתתף בסכום מכובד !

לפי החוששים משום בעל אוב, יש איסור לאו לשואל - אפילו אם שואל גוי.

לפי הטענות שהעלו עד עתה נלע"ד להקל בזה, אך צריך הכרעת חכם לפני שתעשה מעשה.

ביליצר

הודעהעל ידי ביליצר » א' יולי 14, 2019 9:13 pm

רעואל המדייני כתב:
ביליצר כתב:האם יש כאן מוכנים לארגן קבוצה של גויים לסיאנס עם רשימת שאלות ? מוכן להשתתף בסכום מכובד !

האם הייתם מעונינים להצטרף לדבר כזה או כל הדיון הוא להלכה ולא למעשה?

רעואל המדייני

הודעהעל ידי רעואל המדייני » א' יולי 14, 2019 9:14 pm

איש פלוני כתב:
מתהלך כתב:ולשם דוגמא, וכי יעלה על דעתכם שדבר כזה יעבוד ולא יהיו ביוטיוב אלפי סרטונים של זה?

תעשה חיפוש בגוגל "סיאנס יוטיוב" ותמצא מאות כאלו. (כמובן שהכל חסום לי, ואין לי מושג אם רואים שם שזז לבד או עם מישהו, אבל כמה ששמעתי אמורים להניח יד על הכוס ולהרגיש את הכוס נעה. יש גם מקרים שהכוס זזה ממש לבד, אבל לא נפוץ בכלל).

לכל הכותבים בעניין עד עתה פשוט שאם יש הסבר פסיכולוגי לתזוזת הכוס, מוכח שאין כאן כלום והכל בלוף.
איני משוכנע בעניין. אפשר בהחלט שכאשר אדם נמצא במצב נפשי מסויים אזי נשמות יכולות להתגלות אליו.
הדבר נכון לגבי סוגים רבים של התגלויות, בין של קדושה ובין של טומאה. ראה ספריו של הרב אריה קפלן 'מדיטציה ויהדות' / 'מדיטציה וקבלה'.
דרך משל, כאשר אדם ישן נמצא הוא במצב נפשי מסויים, ומצב זה מסוגל לסוגים שונים של התגלויות.

אם אכן כך עובד סיאנס, פתרנו את הבעיה של כישוף.

רעואל המדייני

הודעהעל ידי רעואל המדייני » א' יולי 14, 2019 9:17 pm

ביליצר כתב:
רעואל המדייני כתב:

האם הייתם מעונינים להצטרף לדבר כזה או כל הדיון הוא להלכה ולא למעשה?

למה לי להקל לעצמי בדבר שלדעת הרמב"ם אסור מדאורייתא ולי אינו נצרך?
אף אם אשתכנע שלהלכה הדבר מותר.
אולי ההצעה האחרונה לשאול גוי באה בחשבון, ואף יותר מכך - אם מעיקר הדין מותר אין בעיה לשאול יהודי שלא חושש לדעת הרמב"ם.

הגיונות

הודעהעל ידי הגיונות » א' אפריל 26, 2020 7:10 am

בהקשר זה כדאי לקרוא את המעשה על וויליאם רוי. תעשו גוגל.

ומה קורה שהעיניים עצומות בסייאנס? אז כמובן, שלא מתקבלת אף מילה בעלת משמעות. וכבר בדק זאת המדען מארק אדוארד.

ואת הניסוי שערך המדען מייקל פאראדיי, מכירים? הוא שם כמה חתיכות של נייר על כוס גדולה ועליה אנשים יכלו לשים את האצבע במקום ישירות על הכוס. נו, ומה קרה? כמובן, הנייר זז בצורה קיצונית (ולא הכוס עצמה). אבל שערי תירוצים מעולם לא ננעלו...

לגבי השאלה ההלכתית, ייתכן לומר שלפי הרמב"ם גם ביצוע על-ידי גוי הוא בעייתי. ויל"ע. וראו גם בלשונו:

המצוה העשירית היא שהזהירנו מנטות אחר עבודה זרה ומהתעסק בספוריה. רוצה לומר בזה העיון וההתאפשרות כרוחנית הפלונית תרד על תאר כך ותעשה כך

יאיר

הודעהעל ידי יאיר » ה' ינואר 13, 2022 10:40 pm

עקביה כתב:יאיר, איכה?...

חח רק כעת ראיתי הודות להפניה, אבל נמאס לי להתווכח על עובדות ודברים מוכחים...
מי שלא מאמין במציאות שיבוסם לו..אין לי כרגע שום ענין או אינטרס להוכיח אמת כשאין כ"כ נפ"מ.

חזור אל “בית המדרש”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 187 אורחים