מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

משה גדול מהאבות?

דברי תורה, עיוני שמעתתא, חידושי אגדה וכל פטפוטיא דאורייתא טבין
עני בן פחמא

משה גדול מהאבות?

הודעהעל ידי עני בן פחמא » ד' אוגוסט 21, 2019 11:48 pm

שמעתי מהגר"א וייס שמשה רבינו גדול מהאבות כמפורש בבלי בזוהר ובמדרשים, היכן מפורש כן בבבלי בזוהר ובמדרשים?

כולל יונגערמאן

Re: משה גדול מהאבות?

הודעהעל ידי כולל יונגערמאן » ה' אוגוסט 22, 2019 12:04 am

עיין בחומש במדבר סוף פרשת בהעלותך

עיין גם בסידור בסוף התפילה הי"ג עקרים

סמל אישי של המשתמש
מאיר סובל
שם מלא: פלוני אלמוני

הודעהעל ידי מאיר סובל » ה' אוגוסט 22, 2019 8:12 am

הכל כמובן במדרגת "נבואה" שלהם.
ועי' גם בחומש שמות בתחילת פרשת וארא.

אביגדור דרור

הודעהעל ידי אביגדור דרור » ה' אוגוסט 22, 2019 8:41 am

חולין פט. גדול שנאמר במשה ואהרן יותר ממה שנאמר באברהם וגו'

עני בן פחמא

הודעהעל ידי עני בן פחמא » ב' אוגוסט 26, 2019 5:34 pm

כולל יונגערמאן כתב:עיין בחומש במדבר סוף פרשת בהעלותך

עיין גם בסידור בסוף התפילה הי"ג עקרים

זה לגבי הנבואה בלבד כמו שכבר הקשו.

אביגדור דרור כתב:חולין פט. גדול שנאמר במשה ואהרן יותר ממה שנאמר באברהם וגו'

זה רק לגבי מידת הענוה.

גם כתוב שמשה ואהרן שקולים כשמואל.

אני מחפש מקור שמצדיק אמירה "משה גדול מהאבות",
מהו המקור בזוהר?

ביליצר

הודעהעל ידי ביליצר » ג' אוגוסט 27, 2019 7:30 pm

עני בן פחמא כתב:שמעתי מהגר"א וייס שמשה רבינו גדול מהאבות כמפורש בבלי בזוהר ובמדרשים, היכן מפורש כן בבבלי בזוהר ובמדרשים?

הרמב"ם מקשר את נבואת משה להיותו בחיר המין האנושי,
"שנאמין שהוא אביהם של כל הנביאים שקדמו לפניו והבאים אחריו, כולם הם למטה ממנו במעלה והוא בחיר ה' מכל המין האנושי, אשר השיג ממנו יתעלה יותר ממה שהשיג או ישיג כל אדם שנמצא ושימצא. ושמשה עליו השלום, הגיע לשיא ההתעלות מעל האנושות עד שהשיג המעלה המלאכית" (רמב"ם, הקדמה לפרק "חלק").

עני בן פחמא

הודעהעל ידי עני בן פחמא » ה' אוגוסט 29, 2019 12:16 am

ביליצר כתב:
עני בן פחמא כתב:שמעתי מהגר"א וייס שמשה רבינו גדול מהאבות כמפורש בבלי בזוהר ובמדרשים, היכן מפורש כן בבבלי בזוהר ובמדרשים?

הרמב"ם מקשר את נבואת משה להיותו בחיר המין האנושי,
"שנאמין שהוא אביהם של כל הנביאים שקדמו לפניו והבאים אחריו, כולם הם למטה ממנו במעלה והוא בחיר ה' מכל המין האנושי, אשר השיג ממנו יתעלה יותר ממה שהשיג או ישיג כל אדם שנמצא ושימצא. ושמשה עליו השלום, הגיע לשיא ההתעלות מעל האנושות עד שהשיג המעלה המלאכית" (רמב"ם, הקדמה לפרק "חלק").

תודה, יש גם חז"ל בעניין?

איש חסידות והלכה

הודעהעל ידי איש חסידות והלכה » א' ספטמבר 01, 2019 9:53 am

איני רוצה להכריע מסברא. אבל בוודאי מצינו נקודות של קדושה במש"ר שמעמידות אותו כאיש אלוקים שלא היה באחרים. הוא היה כבד שפה, ומבאר המהר"ל שהוא כי הדיבור הוא מעירוב הרוחניות והגשמיות ומש"ר היה רוחני ולא היה לו עירוב הגשמיות. עוד מצינו שלא ידע איש את קבורותו והוא כי הוא לא היה שייך למציאות החיים שלנו. עוד שהוא שם על פניו מסווה מרוב קדושת פניו. עוד שהוא פרש מאשתו כדי לנבאות כה"ז, ואם היה צריך לצורך זה לפרוש מאישתו בוודאי שדרגת קדושה הוא. וכן עוד עד"ז.

תורה מפוארת

הודעהעל ידי תורה מפוארת » א' ספטמבר 01, 2019 10:07 am

שמשה רבנו היה גדול מהאבות זה מדרש רבה מפורש (דב"ר יא ג): וזאת הברכה זש"ה (משלי לא) רבות בנות עשו חיל ואת עלית על כולנה מהו ואת עלית על כולנה מדבר במשה על שנתעלה יותר מן הכל כיצד אדה"ר אומר למשה אני גדול ממך שנבראתי בצלמו של הקדוש ברוך הוא מנין שנא' (בראשית א) ויברא אלהים את האדם בצלמו א"ל משה אני נתעליתי יותר ממך אתה כבוד שניתן לך ניטל ממך שנאמר (תהלים מט) ואדם ביקר בל ילין אבל אני זיו הפנים שנתן לי הקדוש ברוך הוא עמי הוא מנין שנאמר (דברים לד) לא כהתה עינו ולא נס לחה, ד"א נח אמר למשה אני גדול ממך שניצלתי מדור המבול א"ל משה אני נתעליתי יותר ממך אתה הצלת את עצמך ולא היה בך כח להציל את דורך אבל אני הצלתי א"ע והצלתי את דורי כשנתחייבו כלייה בעגל מנין שנאמר (שמות לב) וינחם ה' על הרעה אשר דבר לעשות לעמו, למה"ד לשתי ספינות שהיו בים והיו בתוכן שני קברניטין א' הציל את עצמו ולא הציל את ספינתו ואחד הציל א"ע ואת ספינתו למי היו מקלסין לא לאותו שהציל א"ע ואת ספינתו כך נח לא הציל אלא א"ע אבל משה הציל א"ע ואת דורו הוי ואת עלית על כולנה, ד"א אברהם אומר למשה אני גדול ממך שהייתי זן לעוברים ולשבים א"ל משה אני נתעליתי יותר ממך אתה היית זן בני אדם ערלים ואני הייתי זן בני אדם מהולים ולא עוד אלא את היית זן בישוב ואני הייתי זן במדבר, יצחק אמר למשה אני גדול ממך שפשטתי צוארי על גבי המזבח וראיתי את פני השכינה א"ל משה אני נתעליתי יותר ממך שאתה ראית פני השכינה וכהו עיניך מנין דכתיב (בראשית כז) ויהי כי זקן יצחק ותכהינה עיניו מראות מהו מראות מראות בשכינה אבל אני הייתי מדבר עם השכינה פנים בפנים ולא כהו עיני מנין שנאמר (שמות לד) ומשה לא ידע כי קרן עור פניו, יעקב אמר למשה אני גדול ממך שנפגשתי עם המלאך ונצחתי אותו אמר לו משה אתה נפגשת עם המלאך בפירבורין שלך ואני עולה אצלן בפירבורין שלהן והן מתייראין ממני מנין שנאמר (תהלים סח) מלכי צבאות ידודון ידודון וגו' לפיכך אמר שלמה רבות בנות עשו חיל וגו' אמר הקדוש ברוך הוא הואיל ונתעלה מן הכל הוא יברך את ישראל וזאת הברכה.

חיים שאול

הודעהעל ידי חיים שאול » א' ספטמבר 01, 2019 1:42 pm

אבי אבי אבי אב בחכמה אב בתורה אב בנביאות, מגילה יד א (ויל"ע מאדר"נ לז יב חכם אינו מדבר לפני מי שגדול ממנו בחכמה ובמנין זה משה כו׳ שאחי גדול ממני)

חזור אל “בית המדרש”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 200 אורחים