מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

בחור שקם מאוחר לתפילה - האם מותר להגיד בשידוכים

דברי תורה, עיוני שמעתתא, חידושי אגדה וכל פטפוטיא דאורייתא טבין
כולל יונגערמאן

Re: בחור שקם מאוחר לתפילה - האם מותר להגיד בשידוכים

הודעהעל ידי כולל יונגערמאן » ב' יוני 22, 2020 2:37 am

יראת שמים לחוד ואיחור לחוד. כל א' יש לו טבעיות שלו. ואף אחד לא עדיף על השני כי בדיוק עלה לו להתאים טבעו יותר עם השו"ע.

לדוגמא רואים כל אלו שמחמת טבעם הם זריזים מקדימים, והם מתפללים שחרית כראוי בבוקר השכם קוראים קר"ש עם הברכות קר"ש עטופים בטו"ת ממש להפליא. תמיד ניתן לשמוע מטיפוסים אלו קינטורים על אלו שלא קוראים קר"ש הזמנה כראוי עם הברכות וכו'. אבל פתאום כשזה מגיע בערב, מי עוד מדבר בימי הקיץ הארוכים רואים אותם מתפללים ערבית תיכף אחר פלג המנחה או עכ"פ השקיעה, מה קרה פתאום עם המצוה הגדולה של קריאת שמע בברכותיה בזמנה?

בקיצור כל א' וטבעיות שלו ואף אחד לא צדיק יותר אם במקרה זה מצליח לו להיות מן המהדרין לפי טבעו. בקיצור ברור שאין כאן ענין של יר"ש או חוסר ירא"ש.

מה שכן נכון - בלי קשר ליר"ש - שזה יכול להיות בעיה רצינית בחיי הנישואין ומסתבר שנחוץ לצד השני לדעת מזה.

כדכד

הודעהעל ידי כדכד » ב' יוני 22, 2020 11:07 am

ישא ברכה כתב:
כדכד כתב:בלי קשר ממוקד לנושא האשכול -
לפני שנים רבות רציתי להציע שידוך אחד ושאלתי אחד מגדולי הדור זצ"ל אם צריך לומר גם את החסרונות של אחד הצדדים לפני הצד השני או שאין חובה וענה לי שחסרונות בדרך כלל מתגלים ולכן לא צריך לאמרם כשמציעים שידוך

מן הסתם הוא התכוין אחרי החתונה, אכן החסרונות מתגלים, אבל המעלות לא..
....

לא נראה לי
אני שאלתי לגבי שידוך שרציתי להציע וענה לי שאין צורך לומר חסרונות כי הם מתגלים ואילו כוונתו היתה שלאחר החתונה מתגלים - למה לא לומר? הרי זה מקח טעות?

דודי צח

הודעהעל ידי דודי צח » ב' יוני 22, 2020 4:34 pm

חיימשה כתב:באופן אישי, לי מישהו אמר פעם על המיועל''ח שמאחר לתפלה,
ואני אסיר תודה על שידעתי זאת מראש וע''כ זה לא מפריע לי בהמשך החיים. ב''ה יש מעלות רבות אחרות.

כל הנדון כאן הוא על מגזר שומרי השו"ע כפשוטו, שלהם נחשב הדבר כעבריינות.
כפי שמשתמע מדבריך, אתה מסתכל על זה כאיזה חסרון צדדי, ולא כעבריינות, שהרי בוודאי לא היית לוקח שידוך אם היה ידוע לך שהבחור מטלטל מוקצה בשבת.

ואכן יתכן, שהדוגמא של איחור לתפילה, היא תלויית מגזר. שבקרב אנשים מסויימים מדובר בעבריינות, ובקרב אנשים מסויימים מדובר לכל היותר בעצלנות ותו לא. ונפק"מ גדולה איך להתייחס לפגם זה בפרק בירורי השידוכין

כדכד

הודעהעל ידי כדכד » ב' יוני 22, 2020 5:50 pm

בשו"ע שלי יש הלכות למי שמאחר לתפילה.
ש"מ שהמאחר לתפילה הוא עדיין בגדר שומר שו"ע ולא בגדר עברין

עזריאל ברגר

הודעהעל ידי עזריאל ברגר » ב' יוני 22, 2020 8:11 pm

כדכד כתב:בשו"ע שלי יש הלכות למי שמאחר לתפילה.
ש"מ שהמאחר לתפילה הוא עדיין בגדר שומר שו"ע ולא בגדר עברין

עכשיו "נפל לי האסימון" שכנראה מדברים כאן על שני סוגי מאחרים:
אם נניח שהתפילה בישיבה מתחילה בשעה 8 - יש בחורים שבמקום להגיע ב7:50 מגיעים ב8:05, וזה סוג אחד של מאחרים, שעליו דיברת, ויש בחורים שמגיעים בשעה 9:30 ומספיקים תפילה ברגעים האחרונים שלפני סוף זמן תפילה, או שמגיעים מאוחר יותר וכו' וד"ל, ואני דיברתי בעיקר על הסוג הזה.

כדכד

הודעהעל ידי כדכד » ג' יוני 23, 2020 12:15 pm

פעם מישהו סיפר לי שהיה מקפיד ביום ש"ק לאחר לתפילה ותמה על אלו שמגיעים בזמן שהרי הרמ"א כותב שנוהגים בש"ק "לאחר התפילה"...
לעצם הענין - הבנתי שהאשכול אינו עוסק בכאלה המגיעים לתפילה אחרי ברוך שאמר בלבד אבל גם המאחרים ואינם מגיעים לתפלה כלל אינם יוצאים מכלל שומרי השו"ע ועל כך היתה תגובתי הקודמת.
מי שקם מאוחר - אם הוא מספיק זמן ק"ש ותפילה אינו יוצא מגדר שומר השו"ע, אלא לכל היותר אינו שומר מסגרת הישיבה, שיתכן שזו יכולה להיות בעיה בחיים ובשידוכים אך זה לא יוצא מכלל שומרי השו"ע.

תם מה הוא אומר

הודעהעל ידי תם מה הוא אומר » ב' אוגוסט 10, 2020 11:14 am

תם מה הוא אומר כתב:אכתוב כאן את אשר שמעתי מאחד מבני משפחתו של הגאון האדיר ר' אברהם גנחובסקי זצ"ל.

הוא היה אומר, כי בחור שקם אחרי זמן ק"ש, הרי זה בחור שאין לו יראת שמים! ומי שאומר ששואלים אוו עליו שיש לו יראת שמים, הוא שקרן!

עכ"ד

וכן נדפס בספר ויאמר הנני עמוד 364
"בחור המזלזל בזמן קריאת שמע, לדעתי מותר לומר עליו בשידוכים שאין לו יראת שמים".

כמעיין המתגבר

הודעהעל ידי כמעיין המתגבר » ב' אוגוסט 10, 2020 8:11 pm

ברוך00 כתב:מצ"ב מאמר נפלא של בעל ה"אז נדברו" לגבי בחור שקם מאוחר לתפילה. שם הוא טוען שבחור שקם מאוחר לתפילה יש לו בעיה!!! זה דפקט מסוים!! נכות מסוימת!!! סוג של פיגור התפתחותי שחייבים לדווח אליה בשידוכים.
אשמח לשמוע אם למישהו יש מידע בנושא שבאמת צריך לדווח על כך בשידוכים?

תגידו למחבר העלון שיש לו טעות סופר בכותרת.

ולעצם העניין, דבר שבחור עושה בישיבה אבל לא יעשה לאחר נישואיו, אין צורך לומר. ובכלל זה הקימה מאוחר שנפוצה בישיבות אבל לא כל כך מצויה אחר כך.
כמובן אם זה הבעיה היחידה. אבל אם יש עוד בעיות, זה כבר עניין אחר.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ב' אוגוסט 10, 2020 8:18 pm

כדכד כתב:פעם מישהו סיפר לי שהיה מקפיד ביום ש"ק לאחר לתפילה ותמה על אלו שמגיעים בזמן שהרי הרמ"א כותב שנוהגים בש"ק "לאחר התפילה"...
לעצם הענין - הבנתי שהאשכול אינו עוסק בכאלה המגיעים לתפילה אחרי ברוך שאמר בלבד אבל גם המאחרים ואינם מגיעים לתפלה כלל אינם יוצאים מכלל שומרי השו"ע ועל כך היתה תגובתי הקודמת.
מי שקם מאוחר - אם הוא מספיק זמן ק"ש ותפילה אינו יוצא מגדר שומר השו"ע, אלא לכל היותר אינו שומר מסגרת הישיבה, שיתכן שזו יכולה להיות בעיה בחיים ובשידוכים אך זה לא יוצא מכלל שומרי השו"ע.

ברור. לא נראה לי שמישהו חולק על כך (אולי מלבד ידידינו הגר''ב המשולשת שליט''א דס''ל שחובה גמורה להתפלל רק בנץ).

חזור אל “בית המדרש”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 302 אורחים