מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

פרטי הלכה בבשורות רעות בשבת

דברי תורה, עיוני שמעתתא, חידושי אגדה וכל פטפוטיא דאורייתא טבין
דרך ישרה

פרטי הלכה בבשורות רעות בשבת

הודעהעל ידי דרך ישרה » א' דצמבר 01, 2019 11:44 pm

בא אלי אדם בשבת ואמר לי 'קרה משהו רע, אבל אני לא יספר לך את זה עכשיו, רק במוצאי שבת, כי אסור לספר דברים רעים בשבת'. אמרתי לו 'לדעתי, מה שעשית עכשיו יותר גרוע, כי להכניס אדם למצב של מיטרפא רוחיה זה יותר גרוע, ולענ"ד אחר שאמרת לי את מה שאמרת אתה כבר חייב להשלים את הידיעה'. צודק או לא?
ומענין לענין באותו ענין אדם שחלם חלום ומיטרפא רוחיה והוא בא לפותר חלומות והפותר מבין לפי דעתו שהפתרון הוא רע, האם עדיף לומר את הפתרון או להשאיר אותו במצב של מיטרפא רוחיה? מה גרוע יותר?

עזריאל ברגר

Re: פרטי הלכה בבשורות רעות בשבת

הודעהעל ידי עזריאל ברגר » ב' דצמבר 02, 2019 9:39 am

האומר - "מוציא דבה הוא כסיל". ויש לנהוג כברוריה אשת ר"מ שהעלימה ממנו לגמרי את מות בניהם ע"י שאמרה לו שקרים, ורק אחרי הבדלה אמרה לו את האמת.

האם לספר את כל הבשורה במצב כזה - הדבר תלוי בשאלה איזה מצב יגרום ליותר ביטול עונג שבת.

לגבי פתרון החלום - חלילה מלהוציא בפה פתרון רע! הלא כל החלומות הולכים אחר הפה!

כדכד

הודעהעל ידי כדכד » ב' דצמבר 02, 2019 11:35 am

הלכתית אולי צודק הרב עזריאל שאין לומר
פסיכולוגית אני חושב שצודק הרב דרך ישרה שלהשאיר אדם במצב של חוסר ברירות יבטל לו את עונג השבת הרבה יותר
מנסיוני, הדבר שהכי מלחיץ אנשים זה לומר להם משהו כמו: "אני רוצה לדבר אתך אחר כך על משהו"...

עזריאל ברגר

הודעהעל ידי עזריאל ברגר » ב' דצמבר 02, 2019 12:59 pm

כדכד כתב:הלכתית אולי צודק הרב עזריאל שאין לומר
פסיכולוגית אני חושב שצודק הרב דרך ישרה שלהשאיר אדם במצב של חוסר ברירות יבטל לו את עונג השבת הרבה יותר
מנסיוני, הדבר שהכי מלחיץ אנשים זה לומר להם משהו כמו: "אני רוצה לדבר אתך אחר כך על משהו"...

לא אמרתי שאין לומר, אלא שזה תלוי, והחכם עיניו בראשו, לפי השיקול של עונג שבת וכו'.

חזור אל “בית המדרש”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 262 אורחים