מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

הפתעה בשלום זכר האם צריך לברך שוב?

דברי תורה, עיוני שמעתתא, חידושי אגדה וכל פטפוטיא דאורייתא טבין
ברוך00
הודעות: 257
הצטרף: ש' אפריל 04, 2015 10:43 pm

הפתעה בשלום זכר האם צריך לברך שוב?

הודעהעל ידי ברוך00 » ש' מאי 16, 2020 10:37 pm

מעשה שהיה בליל שבת בשולם זכר, הציבור בירך את כל הברכות, ופתאום הגיע בהפתעה מגש מלא פירות, שאחד מהשכנים הביא בהפתעה, השאלה שהתעוררה, האם צריך לברך שוב פעם, מכיון שהבע"ב לא ידע מכך, או דילמא שאתה מגיע אתה מברך על דעת כל מה שיביאו, לא נ"מ לך מי יביא.
וזה נוגע מאוד גם בקידושים שעושים בשבת בבר מצוות, אופרוף וכדו', וקורה הרבה פעמים שבאמצע הקידוש מכניסים פתאום עוד עוגות שהביאה שכנה וכדו', האם יצטרכו לברך שוב, מכיון שבשעת הברכה בעל השמחה לא ידע על העוגה הזו רק אח"כ היא הגיעה?

יוסף חיים אוהב ציון
הודעות: 1206
הצטרף: א' אוגוסט 18, 2019 2:34 pm
מיקום: ירושלים תובב"א
שם מלא: יוסף חיים

Re: הפתעה בשלום זכר האם צריך לברך שוב?

הודעהעל ידי יוסף חיים אוהב ציון » ש' מאי 16, 2020 10:49 pm

אתכא ד"בעה"ב" סמכינן לכאורה.

ישראל אליהו
הודעות: 1648
הצטרף: ב' מרץ 02, 2015 9:32 pm

Re: הפתעה בשלום זכר האם צריך לברך שוב?

הודעהעל ידי ישראל אליהו » ש' מאי 16, 2020 10:59 pm

כיון שזה קורה הרבה פעמים.. (ובפרט באירועים כאלו שהשכנים מביאים)
ממילא היה בדעתם אף על זה. והרמ"א אומר שכך הרגילות.

יואל שילה
הודעות: 1151
הצטרף: ג' דצמבר 26, 2017 2:01 am

Re: הפתעה בשלום זכר האם צריך לברך שוב?

הודעהעל ידי יואל שילה » ש' מאי 16, 2020 11:15 pm

לכאורה ההבנה בכך שסמוכים על שולחנו של בעל הבית - איננה שמכוונים דעתם למה שבעל הבית מכוון, אלא שדעתם לא משועבדת למה שהם חושבים שיגישו, וממילא א"צ לברך גם כשמתחדש משהו שבעה"ב לא חשב עליו [וגם בעה"ב עצמו לא תמיד יודע בדיוק את כל מה שרעייתו מתכננת להגיש].

ברוך00
הודעות: 257
הצטרף: ש' אפריל 04, 2015 10:43 pm

Re: הפתעה בשלום זכר האם צריך לברך שוב?

הודעהעל ידי ברוך00 » ג' מאי 19, 2020 6:31 am

תשובת הגר"צ רוטשטיין שליט"א, מרבני בית הוראה הכללי: שאלה זו נוגעת לא רק בקידושים אלא כמעט בכל יום, כשאדם בירך על מאכל אחד בלי לחשוב אם רוצה לאכול עוד, ובהמשך רוצה לאכול עוד מאכל שברכתו כברכת מאכל הראשון אלא שלא היה לפניו בשעת ברכתו (שאם היה לפניו בשעת ברכתו אומרים שהברכה חל על כל מה שלפניו על השלחן, וכן אם היה דעתו בשעת הברכה לפטור כל מה שיבא בהמשך גם כן ברכתו חל על כל מה שיבא בהמשך (מ"ב רו כא)), האם יכול לסמוך על הברכה שבירך מתחילה או שצריך לברך על המאכל השני כיון שהובא לפניו רק לאחר ברכתו. והנה בשאלה זו יש ג' אופנים.

1) בירך על מאכל אחד בסתמא ולא חשב כלל אם לאכול יותר, ולאחר שגמר מלאכול אותו מאכל שבירך עליו, החליט לאכול עוד מאותו המין ממש, כגון שבירך על תפוח אחד ועכשיו רוצה לאכול עוד תפוח, או שבירך על בוטנים ועכשיו רוצה לאכול עוד בוטנים שהגיעו במגש פיצוחים לאחר שכבר בירך. אפילו אם לא עלה בדעתו לאכול המאכל השני עד אחר שגמר המאכל הראשון, יכול לאכול המאכל השני בלי ברכה מחדש, ובלבד שלא הסיח דעתו לגמרי מלאכול. (ש"ע רו ה, ומ"ב כ)

2) בירך על מאכל אחד ועכשיו רוצה לאכול מאותו סוג מאכל אבל לא מאותו מין ממש, כגון שמתחילה בירך על תפוח ועכשיו רוצה לאכול פרי אחר כמו אגס, או שבירך על מציצה ועכשיו רוצה לאכול טופי, או שבירך על אגוזי לוז ועכשיו רוצה לאכול אגוזי מלך. אם עלה על דעתו לאכול המין השני או שהובא המין השני לפניו כשהיה עדיין באמצע אכילה הראשונה, אינו מברך על המין השני. אבל אם גמר לאכול המין הראשון ורק אז עלה בדעתו לאכול המין השני, צריך לברך מחדש על המין השני. (מ"ב רו כב וכה"ח רו לז דלא כמחבר רו ה)

3) בירך על מאכל אחד, ועכשיו רוצה לאכול מאכל מסוג אחר לגמרי, כגון שמתחילה אכל שוקולד ועכשיו רוצה לאכול גבינה, או ששתה שכר ועכשיו רוצה לאכול דגים. אם עלה על דעתו לאכול המין השני או שהובא המין השני לפניו בשעת הברכה אז אינו מברך עליו, אבל אם עלה בדעתו לאכלו או שהובא לפניו רק אחר הברכה (אפילו בשעה שעדיין אוכל המאכל הראשון שבירך עליו), צריך לברך שנית. (מ"ב רו כא)

כל זה כשלא קבע עצמו לאכילת פירות אלא סתם נשנש מעט, אבל אם ישב וקבע עצמו לאכילת פירות, י"א (מ"ב רו סס"ק כב) שהברכה פוטר גם מאכל ממין אחר (אבל לא מסוג אחר לגמרי).

אלו הכללים, עכשיו נתייחס למקרה שקרה לך. בשלום זכר אם יושבים ואוכלים כל מיני פירות ופיצוחים אפשר להחשיב את זה כ'קבע עצמו לאכילת פירות' ולכן אם בירך בורא פרי העץ על פיצוחים או פירות, ואחרי זה מגיע מגש של פירות או פיצוחים אפילו כאלו שלא אכל אותם, אין לברך שנית. בקידוש ואויפרוף נראה אם רק נשאר כמה דקות אין זה קבע עצמו לאכילת פירות אלא נשנוש, ולכן אם בירך בורא מיני מזונות על עוגות ואז מגישים מגש של עוגות שהביאה שכנה פלונית, אם העוגה כזה שכבר אכל אין לברך שנית, ואם העוגה ממין אחר, אם כבר גמר מלאכול את העוגה שבירך עליו ראשונה, צריך לברך שנית, ואם עדיין לא גמר את חתיכת העוגה שבירך עליו, אין לברך שנית.

מיותר לציין שיעצו הפוסקים (ב"י יו"ד יט, רמ"א או"ח רו ה) שלכתחילה יש ליזהר בשעת ברכה לכוון לפטור כל מה שיביאו לפניו מאותו ברכה, ואז לא יהיו לו שום שאלות, וטוב מאד להטמיע ההרגל שלפני שמברכים מכוונים שהברכה יחול על כמה שיביאו. אני מקווה שהדברים בהירים כדי לדעת בפעם הבאה מה לעשות. אם לא, נא לשאול שוב.

אמריקנר
הודעות: 17
הצטרף: ד' מרץ 21, 2018 6:25 pm

Re: הפתעה בשלום זכר האם צריך לברך שוב?

הודעהעל ידי אמריקנר » ג' מאי 19, 2020 6:50 am

אמנם יש לעיין אי בשעת הברכה לא היה באפשרותו לאכול מאכל זה י"ל שאינו יכול לפוטרו בברכתו


חזור אל “בית המדרש”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 49 אורחים